Слайд 1Жемістер
6 сынып
Биология , химия пәнінің мұғалімі: Аденов Д.Б.
Павлодар қаласы ЖББМ
№32
Слайд 2Сабақтың тақырыбы: Жемістер
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға жемістің түрлерін таныстыру,шырынды және жемістерді ажырата
білу, жемістердің емдік қасиеті мен пайдасын білдіру.
Сабақтың міндеттері:
а)білімділік: Оқушыларға жемістің
түрлерімен,құрылысымен таныстыра отырып,жемістердің ұқсастығымен айырмашылығын білуге үйрету.
в)тәрбиелік: Оқушыларға экологиялық, экономикалық, эстетикалық тәрбие бере отырып оқыту.
б)дамытушылық: Осы бөлімдер арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту, денсаулығын күтуге үйрету, пайдалы тамақты таңдай білуге дағдыландыру,тілі дамыту,сөздік қорын молайту.
Сабақтың түрі: Аралас
әдісі: түсіндіру , сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, валеология, география т.б
Көрнекілігі: слайдар, интерактивті тақта, муляждар, сызбанұсқа.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
1.оқушылармен сәлемдесу;
2.сынып тазалығын тексеру;
3.оқушыларды түгелдеу:
4.психологиялық қалыптастыру (зейінін аудару).
Слайд 3Менің көнілім жақсы.
Мен сабақты жылдам орындаймын.
Мен сабақты жақсы оқимын.
Менің жазуым
жақсы.
Менің тәртібім жақсы.
Слайд 4Сұрақтар
Жынысты көбею деген не?
Тозаңдану түрлері қандай?
Өздігінен тозаңдану дегеніміз
не?
Айқас тозаңдану дегеніміз не?
Ұрықтану жолын түсіндіріңіз.
Слайд 5Мүшелер
Вегетативті
(өсімді)
Генеративті
(көбею)
Тамыр
Сабақ
Жапырақ
Гүл
? Жеміс
? Тұқым
Слайд 8Шырынды жемістер
Алма
Шие
(сүйекті шырынды)
Алхоры
(сүйекті шырынды)
Жүзім
(жидек)
Қарлыған
(жидек)
Слайд 9Құрғақ жемістер
Қауашақ (мақта)
Бұршаққап
(асбұршақ)
Бұршаққын
(қырыққабат)
Бидай дәнегі
Тұқымша
Емен жаңғағы
Қанатша (үйеңкі)
Слайд 10Жидекті жеміс
Жүзім
(жидек)
Қарлыған
(жидек)
Қызанақ
(жидек)
Слайд 11Жидек тәрізді
апельсин
лимон
мандарин
Слайд 12Сүйекті шырынды жеміс
Шие
(сүйекті шырынды)
Алхоры
(сүйекті шырынды)
Слайд 13 Алма жемісінің түзілуіне жатыннан басқа гүлтабаны, тостағанша мен
күлтенің түбі, аталықтың төменгі бөлігі қатысады. Алма 5 ұялы жатыннан
дамитындықтан жемісінің ішкі бөлігі қатты болады,әр ұясында 2 ден тұқым орналасады. Сыртқы қабаты шырынды.Сондықтан алма өзінше “алма жеміс” деп аталады.Алма жеміске: алма ,алмұрт, беже, т.б. жатады
Слайд 14Асқабақтар тұқымдасына жататын өсімдіктердің жемісі жидек тәрізді делінгенмен, өз алдына
асқабақты жемістер деп аталады.Оларға қияр, қарбыз, қауын, асқабақ жатады.
Асқабақ
Қауын
Қарбыз
Слайд 15Құрғақ жемістер
Қауашақ (мақта)
Бұршаққап
(асбұршақ)
Бұршаққын
(қырыққабат)
Бидай дәнегі
Тұқымша
Емен жаңғағы
Қанатша (үйеңкі)
Слайд 16Бұршаққап
(асбұршақ)
Құрғақ жемістер
Слайд 17Бұршаққын
(қырыққабат)
Құрғақ жемістер
Слайд 24Дәрумендер
Витамин деген терминді 1912 жылы поляк ғалымы К.Фрунт ұсынған.
Ол латынның
“vita”- өмір, “amin”- қажетті деген сөздерінен тұрады
Слайд 26Пайдалы,қажетті өнімдерді дайындайтын белгілі бір мамандар:
Фармацевт- ол дәрі- дәрмектерді
жасайтын маман.
Бағбан- жемістерді өсіруші маман.
Агроном- ауыл шаруашылығындағы өнімдерді
өсіруші маман.(бидай,арпа,сұлы
т .б)
Дизайнер-технолог- әр түрлі өсімдіктерден әдемі
бұйымдарды безендіретін маман.
Аспаз-кондитер- түрлі дәмді тағам дайындайтын
маман.
Косметолог – сұлулық,әсемдік маманы.
Слайд 28Қабығы қатты, іші тәтті,
Алайық таңдап, ол не?
Жер анадан нәр
алған
Тала елге таралған
Ет –сүйектен жаралған
Жейді оны таба алған.
Слайд 30Тест
1 Бидай жемісі:
А) дәнек Ә) жидек
Б) жаңғақ
2 Бұршаққапты құрғақ жеміс:
А) Күнбағыс Ә) картоп
Б) асбұршақ
3 Күнбағыс жемісі.
А) тұқымша Ә) қанатты Б) қауашақ
4 Ішінде ұсақ тұқымдары бар жеміс:
А) жаңғақ Ә) жидек Б) бұршақ
5 Көпсүйекті жеміс:
А) бүлдірген Ә) шие Б) шабдалы
Слайд 32Диқан ксендзуға келіп шіркеуге тиесілі жерді жалға беруін сұрайды.
-
Бұл жер қараусыз, - дейді диқан, - менің болса үлкен
отбасым бар.
Ксендз біраз ойланып.
- Жарайды, - дейді, - жалға берейін. Бірақ алдыменен бәстелесейік. Жеңсен - жер сенікі.
- Қалай сонда? - түсінбейді диқан.
- Сөзсіз әңгімелесіп, - деді ксендз - бірбірімізді түсінуге тырысайық.
Сүйтіп ксендз диқанға саусақ көрсетеді. Диқан көп ойланбай екі саусақ көрсетеді.
Ксендз аң-таң. "Қарай гөр мұны, қандай дана жауап қайтарды. Оған Құдай жалғыз деп едім, дүние екілік дегені дұрыс екен". Бұл жолы ксендз қалтасынан алма шығарады.
"Дүние - жаннат", - мағынасында. Диқан сөмкесінен пиязды шығарып алманың қасына қояды. "Дегенмен көз жасы да көп", - іспетті жауап бергендей болады.
- Уау! - таңқалады ксендз. - Жер сенікі. Ала бер!
Диқан үйге қуанып қайтады.
- Не болды? - сұрайды әйелі - Жерді ала алдың ба?
- Иә, - дейді диқан, - бәстелесіп едік, жерді ұтып алдым.
- Қалайша? - таңқалады әйелі.
- Онымен сөзбен емес, ишаратпен әңгімелестік - Алдыменен ол маған бір саусақ көрсетті, яғни: "Көзіңді шұқып аламын" дегені ғой. Мен абыржымай оған екі саусақ көрсеттім: "Мен екі көзіңді шұқып аламын" мағынасында. Ол таңқалды да алма шығарып көрсетті, оны "Бұл менің асым" деп түсіндім. Мен өз кезегімде пиязды шығарып:
"Сенің асың алма болса, менің асым - пияз" дедім. Осыдан кейін ол жерді бере салды.
Слайд 33Түс жорып көрейік
Түске бидай, арпа кіретін болса, онда азық-түлікке арзаншылық
болады деген сөз.
Егер кісі түсінде жүзім жесе, онда оның өмірде
бағы жанады.
Егер кісі түсінде қауын немесе қарбыз жесе, онда оның досы байиды.
Егер кісі түсінде алма жесе, онда ол өңінде тілегіне жетеді.
Егер кісі түсінде шабдалы жеп жүрсе, онда ол екі дүниеде бірдей шат-шадман ғұмыр кешеді. Бұл түс өңге айналу үшін аз дегенде бір күн ораза ұстау керек.
Егер кісі түсінде грек жаңғағын жесе, онда өңінде оның ішім-жем қоры мол болады.
Егер кісі түсінде анар жесе, онда ол өңінде байиды.
Егер кісі түсінде бидай көрсе, онда ол өңінде тілеген тілегіне жетеді.
Егер кісі түсінде тары көрсе, онда ол өңінде бақытты болады.
Слайд 34Үйге тапсырма:
§26 (мазмұндау)
№14 зертханалық жұмыс