Разделы презентаций


Программалау - алгоритмді формальді жазу т?сілі

Содержание

Сабақ тақырыбы:Программалау - алгоритмді формальді жазу тәсілі

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Б. Адамбаев атындағы орта мектебі Б. Адамбаев атындағы орта мектеп Хош

келдіңіздер! Сынып: 7 “Б” Мұғалім: Көшербайқызы Жансая

Б. Адамбаев атындағы орта мектебі

Слайд 2Сабақ тақырыбы:

Программалау - алгоритмді формальді жазу тәсілі

Сабақ тақырыбы:Программалау - алгоритмді формальді жазу тәсілі

Слайд 3Паскаль программалау тілінің құрылымымен,орындалу ретімен таныстыру.


Программалау тәсілдері туралы түсінік қалыптастыру;
Арифметикалық

өрнектердің қолданылуы туралы мағұлмат беру;




Сабақтың мақсаты:

Паскаль программалау тілінің құрылымымен,орындалу ретімен таныстыру.Программалау тәсілдері туралы түсінік қалыптастыру;Арифметикалық өрнектердің қолданылуы туралы мағұлмат беру; Сабақтың мақсаты:

Слайд 4Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру,

сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер және оның құрылғылары, интерактивті тақта, тірек-сызбалар.
Пән аралық

байланыс: Физика, математика, тарих.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу, түгелдеу.
2. Оқушылардың құрал-жабдығын тексеру.
3.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгертуСабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауапСабақтың көрнекілігі: Компьютер және оның құрылғылары, интерактивті

Слайд 5“”Логикалық ойды дамытуға арналған” тренинг
Оқушылар шеңбер жасай тұрып бір

– біріне тарақты түрлі әдістермен береді.
Бір жасалған қимыл қайталанбауы

керек.
“”Логикалық ойды дамытуға арналған” тренинг Оқушылар шеңбер жасай тұрып бір – біріне тарақты түрлі әдістермен береді. Бір

Слайд 6Топтастыру
Оқушыладан әр түрлі заттар
алынады. Екі жерде үйілген
заттар арасынан өз

затын
тану арқылы. оқушылар
екі топқа бөлінеді

ТоптастыруОқушыладан әр түрлі заттаралынады. Екі жерде үйілген заттар арасынан өз затынтану арқылы. оқушыларекі топқа бөлінеді

Слайд 7Үй тапсырмасын тексеру
1.Алгоритм өмірде кездеседі ме?
2.Алгоритм негізінде программа құрылады ма?
3.Қазіргі

қоғамда алгоритмдеудің ролі бар ма?
4.Алго ритмдік тәсілдерді адам өмірінен айыра

аламыз ба?
5.”Алгоритм” сөзіне Әл – Хорезми есімінің қатысы бар ма?
6.Алгоритдік нұсқаулары алдын ала құрылса программаға айналуы мүмкін бе?
7.Компьютер мен алгоритмнің байланысы бар ма?
8.Шәй қайнату іс – әрекеті алгоритмге жатады ма?
Үй тапсырмасын тексеру1.Алгоритм өмірде кездеседі ме?2.Алгоритм негізінде программа құрылады ма?3.Қазіргі қоғамда алгоритмдеудің ролі бар ма?4.Алго ритмдік тәсілдерді

Слайд 8ЖИГСО – ӘДІСІ (құрастыру, бөлшектеу, қайта бірігу)
Оқушылар 4-еуден 2 топқа бірігеді.

Басшы, хатшы, кеңесші, бағдарламашы роліне енеді. Программалау тақырыбының;
Алфавиттер;
Программалау тілінің

синтаксисі;
Арифметикалық өрнектерді жазу ережесі;
тақырыпшаларын өзара түсінісіп, алмасу арқылы топтар екі тақырыпшаны меңгереді.
ЖИГСО – ӘДІСІ (құрастыру, бөлшектеу, қайта бірігу)Оқушылар 4-еуден 2 топқа бірігеді. Басшы, хатшы, кеңесші, бағдарламашы роліне енеді.

Слайд 9Жаңа білімді оқушы түсінген немесе түсінбегендігін “Бас бармақ” әдісі арқылы

саралайды.
- “жақсы түсіндім!”
- “кей жерлерді түсінбедім!”
- “ түсінбедім!”

Жаңа білімді оқушы түсінген немесе түсінбегендігін “Бас бармақ” әдісі арқылы саралайды. - “жақсы түсіндім!”- “кей жерлерді түсінбедім!”-

Слайд 10Жоғары деңгейлi программалау тiлдерiнiң бiрi - Паскаль тiлi. Оқып-үйренуге жеңiл,

түрлi салалық информациямен жұмыс iстеуде нәтижелi болғандықтан, дүние жүзiнде көп

тараған тiлдердiң бiрi. Оның ыңғайлылығы:
-тiл алгоритм кұрылымын сақтап құрылған. Программаны модуль түрiнде күруға болады.
-тiлге дамытылған деректер типтерi енгiзiлген.
-мұнда кiшiгiрiм жеңiл программалармен бiрге кұрделi күрылымды программаларды кұру да мұмкiн.
-тiл синтаксисi киын емес; нұсқаулардың саны мүмкiндiгiнше азайтылған.
Паскаль тiлiнiң символдары дегенiмiз - бұл кез келген текстердi құрастыру үшiн қолданылатын қарапайым белгiлер. Паскаль тiлiнiң стандартты әлiппесiінң келесi символдар құрайды:
Латын әлiппесiнiң 26 әрпi:
A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z;
Орыс әлiппесiң 32 әрпi (отанды ЭЕМ үшiн) А, Б, В, Г, Д, Е, Ж, З, И, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, Ы, Ь, Э, Ю, Я.
Паскаль тiлiнде кейбiр жағдайларда орыс тiлiнiң, сондай ақ латын тiлiнiң жазба және баспа әрiптерi қолданыла алады. Жазба орыс әрiптерiмен тiлдiң қандайда бiр жобасында текстер жазылады. Программада бұл текстiң орнына Паскаль тiлiнiң сәйкес элементтерi болуы тиiс. Тiлдiң жекелеген символдарынан белгiлi бiр мағынасы бар сөздер құрастырылады. Программа тексiндегi сөздер пробелдермен бөлiнедi. Сөздердiң iшiнде пробел қоюға болмайды. Қызметшi сөздер мен атауларды қызметiне қарай ажыратады.

Алфавиттер

Жоғары деңгейлi программалау тiлдерiнiң бiрi - Паскаль тiлi. Оқып-үйренуге жеңiл, түрлi салалық информациямен жұмыс iстеуде нәтижелi болғандықтан,

Слайд 11Тіл синтаксисі.
Компьютерде есепті шешу дегеніміз – бұл ақпаратты жинақтау,,өңдеу жне

жалғастыру. Кез-келген программалау тілдерде деректер тұрақты және айнымалы болып екіге

бөлінеді. Тұрақты дегеніміз – программаның сипаттама бөлімінеде анықталған , программа орындалған кезде мәнін өзгерьпетін элемент. Программада тұрақтылар дәл өзiнiң мәнiмен берiлуi немесе белгiлi бiр атаумен(идентификатор) берлуi мүмкiн. Егер түрақты атаумен берiлсе, онда ол тұрақтылар бөлiмiнде сипаттаулуы тиiс. Сипаттау CONST қызметшi сөзiнен басталып, келесi түрде жазылады:
CONST тұрақтының аты = мәнi;
Мысалы: CONST Myname=’ Алия‘;
Max=1000;
Айнымалы дегеніміз – программа орындалған кезінде мәнін өзгертетін элемент. Программада кездесетiн кез келген айнымалы айнымалылар бөлiмiнде сипаттаулы тиiс. Сипаттау VAR сөзiнен басталып, келесi түрде жазылады:
VAR айнымалының аты: тип;
Бiр бөлiмде бiрнеше айнымалы жазыла алады. Бiр типтi бiрнеше айнымалыларды бiз тiзiмге бiрiктiруге болады. Тiзiм дегенiмiз - элементтердiң (бұл жағдайда - айнымалардың) тiзбегi.
VAR A, B, C : REAL;
Логикалық операциялар: Қатынас таңбалары;
=Тең A=B + - а+в
<> Тең емес A<>B
> Үлкен A>B - - а-в
< Кіші A>= Үлкен немесе тең A>=B / - а / в
<= Кіші немесе тең
A<=B * - а*в

Тіл синтаксисі.Компьютерде есепті шешу дегеніміз – бұл ақпаратты жинақтау,,өңдеу жне жалғастыру. Кез-келген программалау тілдерде деректер тұрақты және

Слайд 12Өрнектерді жазу ережелері

Sqr(x)-х санының квадратын қайтарады;
Sqrt(x)-х тен квадрат түбірінің

мәнін қайтарады;
Exp(x)-х (экспонентті) деңгейіне е-ні қайтарады,нақты типтің нәтижесін;
Sin(x)-синус х қайтарады,

нақты типтің нәтижесін;
Cos(x)-косинус х қайтарады, нақты типтің нәтижесін;
Ln(x)-х натуралды логарифмді қайтарады, нақты типтің нәтижесін;
Arctan(x)-арктангенс х қайтарады, нақты типтің нәтижесін;
Бүтін типті сандар үшін келесі стандартты процедуралар анықталады:

Нақты типтi шамалар.
Нақты типті деректер – жадыда 4-тен 6 байтқа дейін орын алатын,
арифметикалық сөйлемдерде қолданатын нақты мәндер. Нақты типтi
шамаларға нақты нәтиже беретiң келесi амалдарды қолдануға болады:
+ (қосу), - (азайту), * (көбейту), /(бөлу). Бүтiн және нақты типтi шамалдарды
арифметикалық шамалар деп атайды. Нақты мәндерді екі түрде қөрсетуге
болады:
Бекітілген нукте формасы , мысалы 7.32


Өрнектерді жазу ережелері Sqr(x)-х санының квадратын қайтарады;Sqrt(x)-х тен квадрат түбірінің мәнін қайтарады;Exp(x)-х (экспонентті) деңгейіне е-ні қайтарады,нақты типтің

Слайд 13“Ішінен сыртына ” немесе “күш өрісі” әдісі
1.Топтар есептердің математикалық қойылымының

қиындыларын Паскаль тілінде сипаттамасына сай жаңылыспай орналастыруы керек:
Бағалау:
5 өрнек те

дұрыс -5 балл;
4 өрнек дұрыс -4 балл;
3 өрнек дұрыс -3 балл;
“Ішінен сыртына ” немесе “күш өрісі” әдісі1.Топтар есептердің математикалық қойылымының қиындыларын Паскаль тілінде сипаттамасына сай жаңылыспай орналастыруы

Слайд 14КЕРЕК –ДЕРЕК!

КЕРЕК –ДЕРЕК!

Слайд 15“БОЛАШАҚТЫҢ
ПРОГРАММИСТЕРІ!”
Топ оқушыларына бос қалбыр, түрлі – түсті қағаз, селофан

беріледі. Оқушылар қиял ұшқырлығын танытып, келешектің автоматты құрылғыларын программалайды.

“БОЛАШАҚТЫҢ ПРОГРАММИСТЕРІ!”Топ оқушыларына бос қалбыр, түрлі – түсті қағаз, селофан беріледі. Оқушылар қиял ұшқырлығын танытып, келешектің автоматты

Слайд 16
Ү. Оқушылар еңбегін бағалау
Кері байланыс парағы








ҮІ. Паскаль тіліндегі програмалау тақырыбына

интернеттен мәліметтер

Ү. Оқушылар еңбегін бағалауКері байланыс парағыҮІ. Паскаль тіліндегі програмалау тақырыбына интернеттен мәліметтер

Слайд 17Назар аударғандарыңызға рахмет

Назар аударғандарыңызға рахмет

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика