Разделы презентаций


14 - 15 ғасырдағы Қазақстанның экономикасы

Содержание

Сабақтың мақсатыБілімділік : XIV – XV ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық жағдайы туралы толық түсінікті қалыптастыру.Дамытушылық: Оқушылардың  оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік:

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1

Сабақтың тақырыбы
XIV – XV ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық жағдайы
Эстетикалық

бағыттағы Жаңа ауыл жалпы білім беретін орта мектебі. КММ
Пән мұғалімі:

Умирбекова Ж. И
7 сынып
Сабақтың тақырыбы XIV – XV ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық жағдайы Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл жалпы білім беретін орта

Слайд 2 Сабақтың мақсаты

Білімділік : XIV – XV ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық

жағдайы туралы толық түсінікті қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың  оқулықпен өз бетінше жұмыс

істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: Шаруашылықтың қолөнердің дамуы, оның қыры мен сыры туралы түсіндіре отырып, оқушыларды еңбек сүйгіштікке, дұрыс тәлім-тәрбие алуға тәрбиелеу.
Сабақтың мақсатыБілімділік : XIV – XV ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық жағдайы туралы толық түсінікті қалыптастыру.Дамытушылық: Оқушылардың  оқулықпен

Слайд 3 Сабақтың типі:  жаңа білімді меңгерту Сабақтың түрі: Ойын-сабақ Сабақтың  әдісі:   Дамыта  оқыту, тірек

– сызба  арқылы  оқыту,  топпен және жеке  жұмыс, картамен жұмыс, мәтінмен 

жұмыс. Көрнекіліктер:  Тірек – сызба, карта, қалалардың суреттері.
Сабақтың типі:  жаңа білімді меңгерту Сабақтың түрі: Ойын-сабақ Сабақтың  әдісі:   Дамыта  оқыту, тірек – сызба  арқылы 

Слайд 4
І. Ұйымдастыру :(Сыныпты психологиялық жаттығу арқылы
көңілдерін көтеру, топқа

бөлу, сабаққа дайындау)


ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
 


ІІІ. Жаңа  сабақ
ІVСабақты

бекіту



V Қортындылау

Сабақтың барысы:


VІ Бағалау.


VІІ Үй тапсырмасы:Тақырыпты оқу.10 сұрақтық тест құрастыру.

І. Ұйымдастыру :(Сыныпты психологиялық жаттығу арқылы көңілдерін көтеру, топқа бөлу, сабаққа дайындау) ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Слайд 5Сәйкестендіру

Сәйкестендіру

Слайд 6Сәйкестендіру
Үй тапсырмасы.

СәйкестендіруҮй тапсырмасы.

Слайд 7
“Сұрақ бізден – жауап сізден” ойыны.


Жерге меншіктік қатынастар
1.Тікелей хандардың қарамағындағы

жерлер қалай аталады?
2. Шыңғыс тұқымдарының жасау ретінде алынған жерлері?
3. Дін

иелерінің жерлері?
4. Отырықшылық аудандардағы егіншілік жерлер қалай аталды?
5. Ханға адал қызмет істегендерге берілетін жерлер қалай аталады?
“Сұрақ бізден – жауап сізден” ойыны.Жерге меншіктік қатынастар1.Тікелей хандардың қарамағындағы жерлер қалай аталады?2. Шыңғыс тұқымдарының жасау ретінде

Слайд 8
“Сұрақ бізден – жауап сізден” ойыны.

Жерге меншіктік қатынастар

1.Мемлекеттік жерлер.
2. Інжулік.
3.

Вақфтық жерлер.
4. Шаруалардың мүліктік жерлері.
5. Сойырғал, иқта.

“Сұрақ бізден – жауап сізден” ойыны.Жерге меншіктік қатынастар1.Мемлекеттік жерлер.2. Інжулік.3. Вақфтық жерлер.4. Шаруалардың мүліктік жерлері. 5. Сойырғал,

Слайд 9
Жиын –той,мерекелерде тәртіп, салт- дәстүрлерді қадағалап отыратын...................да қызметтері көрнекті орын

алған.
Ханның аңшылық ісін басқаратындар............деп аталған.
................ Мұрагердің, яғни хан баласының тәрбиешісі

болса, ........................мұрагердің “тел бауыры”
Сарай қызметінің басшылары............делінсе, хан кеңесшілері..................деп аталған.


“Тарихи сынақ хат”

Жиын –той,мерекелерде тәртіп, салт- дәстүрлерді қадағалап отыратын...................да қызметтері көрнекті орын алған.Ханның аңшылық ісін басқаратындар............деп аталған................. Мұрагердің, яғни

Слайд 10
Жиын –той,мерекелерде тәртіп, салт- дәстүрлерді қадағалап отыратын жасауылдардың да қызметтері

көрнекті орын алған.
Ханның аңшылық ісін басқаратындар миршикар деп аталған.
Атабектер

мұрагердің, яғни хан баласының тәрбиешісі болса, көкілташтар мұрагердің “тел бауыры”
Сарай қызметінің басшылары ішік аға басы делінсе, хан кеңесшілері инақтар деп аталған.


“Тарихи сынақ хат”

Жиын –той,мерекелерде тәртіп, салт- дәстүрлерді қадағалап отыратын жасауылдардың да қызметтері көрнекті орын алған.Ханның аңшылық ісін басқаратындар миршикар

Слайд 11ІІІ. Жаңа  сабақ



Мал шаруашылығы мен егіншілік XIII ғасырдың аяғында қайта

жандана бастайды
Отырықшы жер шаруашылығы
Жартылай отырықшы мал шаруашылығы
Қыстау маңында , қалалар

жанында дамыған

Көшпелі мал шаруашылығы

Көшіп- қону бағыты 100-150 шақырым шамасында болды.

Көшу бағыттарының қашықтығы 800- 1000 шақырымға дейін жеткен.



ІІІ. Жаңа  сабақМал шаруашылығы мен егіншілік XIII ғасырдың аяғында қайта жандана бастайдыОтырықшы жер шаруашылығыЖартылай отырықшы мал шаруашылығыҚыстау

Слайд 12ІІ Мағынаны тану. ЖИГСО-1 әдісі бойынша әр топқа оқулықтағы мәтінді

оқу, постер құрау
1-топ.
Мал шаруашылығы, егіншілік.
2-топ.
Қалалар мен қыстақтар.
3-топ. Қолөнер.

ІІ Мағынаны тану. ЖИГСО-1 әдісі бойынша әр топқа оқулықтағы мәтінді оқу, постер құрау 1-топ. Мал шаруашылығы, егіншілік.2-топ.Қалалар

Слайд 13“Айналмалы бекеттер”

“Айналмалы бекеттер”

Слайд 14“Ойлан, бірік, бөліс”.

“Ойлан, бірік, бөліс”.

Слайд 15Егіншілік Қазақстанның қай өңірінде, атап айтқанда қай жерлерде жақсы дамыды?
Егіншілік

қандай өзен-көлдердің бойында дамыды?
Қазіргі кезде Қазақстан шаруашылықтың қандай түрімен айналысады?


Еліміз шет мемлекеттермен салыстырғанда не себепті кеш дамыған?

Қалалар мәдениеті қай кезде жандана бастады?

Жартылай отырықшы мал шаруашылығы мен көшпелі мал шаруашылығының айырмашылығы қандай?

Ескерту: Слайдтың көрсетілуі барысында әрбір доп үш реттен тышқан көмегімен шертіледі. 1-ші сұрақ пайда болады, 2-ші сұрақ жойылады, 3-ші доп қақпаға енеді.

Сығанақ қаласының төңірегіндегі каналдарды ата

Егіншілік Қазақстанның қай өңірінде, атап айтқанда қай жерлерде жақсы дамыды?Егіншілік қандай өзен-көлдердің бойында дамыды?Қазіргі кезде Қазақстан шаруашылықтың

Слайд 16Сабақты қорытындылау
“Табыс баспалдағы”
Маған сабақ ұнады....себебі
Менің білгенім...
Сабақта мен нені түсінбедім......

Сабақты қорытындылау“Табыс баспалдағы”Маған сабақ ұнады....себебіМенің білгенім...Сабақта мен нені түсінбедім......

Слайд 17VІ Бағалау:
“Күн мен бұлт” әдісі

Үйге тапсырма:
Тақырыпты оқу.10 сұрақтан тұратын

тест құрастыру.

VІ Бағалау: “Күн мен бұлт” әдісіҮйге тапсырма:Тақырыпты оқу.10 сұрақтан тұратын тест құрастыру.

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика