Разделы презентаций


Көшпелілер өркениеті

Содержание

Сабақтың түрі: аралас сабақ. Дамыта оқыту технологиясыСабақтың әдісі: Әңгіме, пікір алысу, ізденіс, саяхат. Сабақтың көрнекілігі: АКТ, Карта,сызбаларСабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру ( топқа бөлу) 2. Үй тапсырмасын сұрау 3.

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Cабақтың тақырыбы:
Көшпелі және отырықшы мәдениеттердің өзара байланысы
Оқушыларға ертедегі көшпелілер мен

отырықшылар байланыстары, «Көшпелі өркениет» ұғымын, қалалардың өсуі, жартылай көшпелілермен қарым

- қатынастың дамуы жайлы жан - жақты толық түсінік беру, темір дәуірі мен орта ғасырлардағы байланыстарға тоқталып, білімдерін толықтыру.
ХХІ ғасырда Қазақстан елінің өркениет елдердің қатарына кіру тарихынан мағлұмат беру.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар көшпелілер мен отырықшы халықтардың арасында байланыс бар екендігі біледі,қазақтардың сауда,айырбас қатынастары дамығандығына көз жеткізеді.

Сабақтың мақсаты:

Cабақтың тақырыбы:Көшпелі және отырықшы мәдениеттердің өзара байланысыОқушыларға ертедегі көшпелілер мен отырықшылар байланыстары, «Көшпелі өркениет» ұғымын, қалалардың өсуі,

Слайд 2Сабақтың түрі: аралас сабақ. Дамыта оқыту технологиясы
Сабақтың әдісі: Әңгіме, пікір

алысу, ізденіс, саяхат.
Сабақтың көрнекілігі: АКТ, Карта,сызбалар
Сабақтың барысы:
1.

Ұйымдастыру ( топқа бөлу)
2. Үй тапсырмасын сұрау
3. Жаңа сабақ
а. Ой қозғау
ә. Мәтінмен жұмыс
б. Топтық жұмыс
в. Ой түйін
Сабақты қорытындылау: Диалогқа түсу
Сабақтың түрі: аралас сабақ. Дамыта оқыту технологиясыСабақтың әдісі: Әңгіме, пікір алысу, ізденіс, саяхат. Сабақтың көрнекілігі: АКТ, Карта,сызбаларСабақтың

Слайд 3Білімге апаратын үш жол:
Толғанушылық жолы – бұл ең абзал жол;
Еліктеу

жолы– бұл ең жеңіл жол;
Тәжірибе жолы– бұл ең ащы жол.

(қытайлық философ Конфуций)

Сабақтың ұраны:

Білімге апаратын үш жол:Толғанушылық жолы – бұл ең абзал жол;Еліктеу жолы– бұл ең жеңіл жол;Тәжірибе жолы– бұл

Слайд 4«Миға шабуыл»
Өркениет дегеніміз не?
Өркениет ұғымын қалай түсінеміз?
Көшпелілер деген кімдер?

«Көшпелілер отырықшылардың

мәдени жетістіктерін қиратушылар, не болмаса өздеріне қабылдап алушылар болды»
 

«Миға шабуыл»Өркениет дегеніміз не?Өркениет ұғымын қалай түсінеміз?Көшпелілер деген кімдер?«Көшпелілер отырықшылардың мәдени жетістіктерін қиратушылар, не болмаса өздеріне қабылдап

Слайд 5Н.Ә.Назарбаев:
Н.Ә.Назарбаев:
«Қазақстанды ¥лы дала өркениетінің қара шаңырағы ретінде халықаралық

деңгейде таныту «Мәдени мұра» бағдарламасының алдында тұрған үлкен бір
мақсаттардың

бірі»
Н.Ә.Назарбаев:  Н.Ә.Назарбаев:  «Қазақстанды ¥лы дала өркениетінің қара шаңырағы ретінде халықаралық деңгейде таныту «Мәдени мұра» бағдарламасының

Слайд 6І топ
Көшпелілер деген кімдер?
Отырықшылар туралы не білесіңдер?
Көшпелі мен отырықшылардың арасында

байланыс болдыма? Болса қандай :
Көшпелі мен отырықшылардың қандай бұйымдар алып

отырды?
Ал отрықшылар көшпелілерден не алды?
Отырықшы елдерге көшпелі тайпалардың қандай пайдасы болды?
Көшпелілер отырықшы елдер үшін қандай мағызға ие болды?

«Бәйге ойыны»

І топКөшпелілер деген кімдер?Отырықшылар туралы не білесіңдер?Көшпелі мен отырықшылардың арасында байланыс болдыма? Болса қандай :Көшпелі мен отырықшылардың

Слайд 7ІІ топ
1.Отырықшы елдер көшпелілердің қандай бұйымдарына еліктеді
2.Көшпелілердің өмірінде пайда болған

өнер «Аң стилі» қай жерлерге таралды?
3.Көшпелілердің мәдениеті болдыма ?
5.Көшпелі мәдениеттің

қалыптасуына не әсер етті?
6.Отырықшы халықтар көшпелілер үшін қандай пайдасы болды?
7.Миграция дегеніміз не?

«Бәйге ойыны»

ІІ топ1.Отырықшы елдер көшпелілердің қандай бұйымдарына еліктеді2.Көшпелілердің өмірінде пайда болған өнер «Аң стилі» қай жерлерге таралды?3.Көшпелілердің мәдениеті

Слайд 8
ІІІ топ
1.Қай ғасырларда қала мәдениеті жандана бастады?
2.Ортағасырларда көшпелілер мен отырықшылардың

қарым-қатынасы қандай болды?
3.Көшпелілерді қатты қызықтырған не нәрсе?
4.Ортағасырлық авторлардың жазуына қарағанда

қай қағанат жартылай отырықшылыққа айналды?
5. Оңтүстік Ресей даласында пайда болған мемлекет?
6. Киев Русін өзінің оңтүстік-шығыс шекараларын қорғауды ұйымдастыруға, бекіністер салуға мәжбүр етті
7. Көшпелілер мен отырықшылардың шекаралық аймағының материалдық мәдениеті аралас болды ? Себебі:
 

«Бәйге ойыны»

ІІІ топ1.Қай ғасырларда қала мәдениеті жандана бастады?2.Ортағасырларда көшпелілер мен отырықшылардың қарым-қатынасы қандай болды?3.Көшпелілерді қатты қызықтырған не нәрсе?4.Ортағасырлық

Слайд 9 
ІV топ
1.Көшпелілер мен отырықшылар ежелден және ұзақ уақыт тоғысқан аймағы

болған жерлерін ата және картадан көрсет:
2.Түркі қағандар ордасы ретінде пайда

болып қалыптасқан қай қалалар?
3.Отырықшы мәдениет кең қанат жая бастады қай ғасырлар?
4. Қоныстар мен қалалардың ерекше түрі -
5.Қазақстанды аумағын Исламды таратушылар тек арабтар емес ол кімдер?
6.Ислам діні енуімен қатар Араб мәдениетінен бізге келді:
7.Мұсылман дінін таратушылар кімдер?

«Бәйге ойыны»

 ІV топ1.Көшпелілер мен отырықшылар ежелден және ұзақ уақыт тоғысқан аймағы болған жерлерін ата және картадан көрсет:2.Түркі қағандар

Слайд 10Көшпелілер мен отырықшы халықтардың арасындағы сауда байланыстары:

Көшпелілер мен отырықшы халықтардың арасындағы сауда байланыстары:

Слайд 11Жібек жолы арқылы тасымалданатын тауарлар

Жібек жолы арқылы тасымалданатын тауарлар

Слайд 12Карта мен жұмыс: Жібек Жолы ежелгі
қай қалаларды басып өтті

Карта мен жұмыс: Жібек Жолы ежелгі қай қалаларды басып өтті

Слайд 13І топ

«Оңтүстік Қазақстан мен Жетісуда қала салып, қалалық мәдениетті әкелгендер-Орталық

Азиялық ежелгі отырықшылары хорезмдіктер, әсіресе соғдылықтар»,- деген
ІVтоп

Оңтүстік өңірлерімізде қала мәдениетінің

қалыптасуына жергілікті түркі-қарлұқтармен қатар ортаазиялық соғдылықтардың қатысы болған

ІІІ топ

Жетісуда ортағасырлық қалалардың қирауының, қала мәдениетінің құлдырауының басты себебі



ІІ топ
Қалалардың қирауына ішкі, отырықшы иеліктердің өзара қақтығыстары да себеп болды. Іле даласында қала мәдениеті XIII ғасырда, Шу аңғарында — XIV ғасырда, Талас өңірінде XV ғасырда құлдырап, тоқырай бастады. Жетісуда кала мәдениетінің мүлде кұруы на кім себеп болды

«Тұлғаны тани біл»

І топ«Оңтүстік Қазақстан мен Жетісуда қала салып, қалалық мәдениетті әкелгендер-Орталық Азиялық ежелгі отырықшылары хорезмдіктер, әсіресе соғдылықтар»,- дегенІVтопОңтүстік

Слайд 14Ерте ортағасырларда Оңтүстік Қазақстан жерінде діндердің таралуы
Будда
Зороастризм
Манихей
Будда
Христиан
Ислам
Қазіргі әлемдік діндер

Ерте ортағасырларда Оңтүстік Қазақстан жерінде діндердің таралуыБуддаЗороастризмМанихейБуддаХристианИсламҚазіргі әлемдік діндер

Слайд 15Әл-Фараби
Жүсіп Баласағұн
Мұсылмандық мәдениетін қалыптастырып, ислам дінінің енуіне үлес қосқан ғұламалар
Махмуд

Қашқари

Әл-ФарабиЖүсіп БаласағұнМұсылмандық мәдениетін қалыптастырып, ислам дінінің енуіне үлес қосқан ғұламаларМахмуд Қашқари

Слайд 16Қазақстан
Шанхай бестігі
ЕҚЫҚҰ
БҰҰ

Қазақстан – 2050
Астана 2017

«Болашақ» бағдарламасы
Ғарышты игеру
Кедендік жағдайы

Көп ұлтты ел
ЮНЕСКО

ҚазақстанШанхай бестігіЕҚЫҚҰБҰҰҚазақстан – 2050Астана 2017«Болашақ» бағдарламасыҒарышты игеруКедендік жағдайыКөп ұлтты елЮНЕСКО

Слайд 17«Сөз тапқанға қолға жоқ»
1. Көшпелілер жайлауға көшкенде көш пен малды

жанып тұрған екі оттың
Ортасынан өткізген.Тек бір түлік от ортасынан

өтпейді.Ол қай түлік? Неліктен?
(Тек таза қасиетті деп саналған жылқы)

2. Ботайлықтар есігінің босағасына қай үй жануарының сүйегін көметін болған?
(Ит, алғаш қолға үйретілген жануар)

3. 452 жылы Аттила Рим қаласының іргесіне қалың әскерімен келгенде Рим папасы
бастаған крест көтерген ақсүйектер тізерлеп отырып,қаланы қиратпауды өтініп
Жалбарынады.Аттила қаланы алуға мүмкіндік болсада алым-салық алумен шектеледі.
Кресті көргенде Аттила нені есіне түсіреді?
(Қасиетті шаңырақ)

4. Парсы саяхатшысы Гардизи «Ертістен өтсең, қимақтар еліне тап боласың.Олардың
табын-табын малы көп,бірақ түйелері жоқ. Егер барған саудагер түйесін сол елге бір
жылға қалдырып кетсе,түйесі өліп қалады....» деп жазды. Неліктен?
(шөптерінде тұзы жоқ)

5. А.Дюма ХІХ ғ Орынбор өлкесін аралып жүріп күнделігіне : «Бұл үй архитектураның
биік шыңы ғой» деп таңғала жазған .Бұл қандай үй?
(Киіз үй)
«Сөз тапқанға қолға жоқ»1. Көшпелілер жайлауға көшкенде көш пен малды жанып тұрған екі оттың Ортасынан өткізген.Тек бір

Слайд 186.Көшелілер дің әлемдік өркениетке қосқан үлкен жаңалығы?

(Арбаның дөңгелегі)
7.Көшпелілер жазда торсықтағысүтті ашымай ұзақ сақтау үшін торсыққа не салатын
болған?
(Күміс тенге)
8.Герадот көшпелілер ешбір қазансыз-ақ ет асып, сорпа ішетінін жазған. Қазансыз ет асу мүмкін бе ?
(Иә,етті малдың өз қарнына салып,қамыстан бу шығатын түтік жасап отты алынған күлге күміп, үстіне от жағады.)
9..................халықтың қасиетін,дәулетін байлығын, мырзалығын, дастарханның берекесін білдіретін ырыс белгісі.Орыс жазушысы Л. Толстой жоғары бағалаған
(Қымыз)

«Сөз тапқанға қолға жоқ»

6.Көшелілер дің әлемдік өркениетке қосқан үлкен жаңалығы?

Слайд 19«Роунд-Робин»

«Роунд-Робин»

Слайд 20Ой түйін

Ой түйін

Слайд 21Марапаттау

Марапаттау

Слайд 22Үйге тапсырма Эссе:Қазақ халқы кеше,бүгін,ертең

Үйге тапсырма  Эссе:Қазақ халқы кеше,бүгін,ертең

Слайд 23Кері байланыс

Кері байланыс

Слайд 24Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Слайд 25Түртіп алу (Инсерт)

Түртіп алу (Инсерт)

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика