Разделы презентаций


Монғол шапқыншылығы ашық сабақ

Содержание

Топқа бөлуОТЫРАРТҮРКІСТАНСЫҒАНАҚ

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1 Сабақтың тақырыбы:

Моңғол шапқыншылығы. Отырар –қаһарман қала








Мақсаты:
Білімділігі: моңғол мемлекетінің құрылуы,

Шыңғыс хан туралы, Отырар халқының моңғол басқыншыларына қарсы қаһармен ерлігі туралы түсінік беру;
Дамытушылығы: оқушыларды тарихи оқиғалармен өз бетінше жұмыс істеуге, оны пайымдауға дағдыландыру
Тәрбиелілігі: отансүйгіштікке тәрбиелеу;
Көрнекілігі: Қазақстанның саяси картасы, СТО әдістері
Әдісі: топтық жұмыс
Барысы: Ұйымдастыру кезеңі \топқа бөлу, сабаққа дайындау\ \3минут\
Үй тапсырмасын тексеру:
1.«Кім шапшаң?» \ сұрақ -жауап\ \ 3минут\
2.«Мені таны» \ ортағасырлық қалаларға шолу \ \3минут\
3.Постермен жұмыс: \ суретін салып, тақырыппен байланыстыра әңгімелеу\
«Керуен» «Карта» «Қала» \ 3минут\
ІІІ. Жаңа сабақ
Топтық жұмыстар, тапсырмалар орындау.
ІУ. Сабақты қорытындылау
У.Оқушыларды бағалау
УІ. Үйге тапсырма беру
УІІ.Кері байланыс







Сабақтың тақырыбы:   Моңғол шапқыншылығы. Отырар –қаһарман қалаМақсаты:Білімділігі:

Слайд 2Топқа бөлу

ОТЫРАР
ТҮРКІСТАН
СЫҒАНАҚ

Топқа бөлуОТЫРАРТҮРКІСТАНСЫҒАНАҚ

Слайд 3«КІМ ШАПШАҢ?»
1. Ұлы Жібек жолы қай қай ғасырдан бастап қарым-

қатынас құралы ретінде пайдалана бастады?
2. Жібек жолының Ұлы деп аталу

себебі неліктен?
3. Жібек матасы қайда өндірілді?
4. Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қай бөліктерін басып өтті, ата? Картадан көрсет
5. Ұлы Жібек жолының бойында жатырған қалаларды ата?
6. Сауда айырбасы құралы ретінде пайдаланған заттарды ата?
7. Ортағасырлық қалалар неше бөліктен тұрды?
8. Қаланың цитадель бөлігінде кімдер тұрды?
9. Қаланың шахиристан бөлігінде кімдер тұрды
10. Қаланың рабад бөлігінде кімдер тұрды?
«КІМ ШАПШАҢ?»1. Ұлы Жібек жолы қай қай ғасырдан бастап қарым- қатынас құралы ретінде пайдалана бастады?2. Жібек жолының

Слайд 4«МЕНІ ТАНЫ»
Бұл қаланың негізі іргетасы Імыңжылдықта қаланған. Сол кезеңде гүлденген,

сауда , әкімшілік орталығы болған. Бұл қалада ғұлама діндар Қ.А.Йасауидің

кесенесі орналасқан

Бұл қала қазіргі Оңтүстік Қазақстан жерінде орналасқан.Ол кезде Фараб, Тарбанд деп аталған. ІХ Х ғасырларда гүлденген ірі қала ғылым орталығына айналды. Археологиялық қазба жұмысы кезінде 15 т бидай сақталған қамба табылды.

Бұл қала Сырдария өзенінің бойында орналасқан. Ертеде қыпшақ мемлекетінің астанасы болған.Бұл қалада сауда саттық жақсы дамыған. Қаланың базарында күніне 500-дей түйеге артқан тауарлар сатылған


«МЕНІ ТАНЫ»Бұл қаланың негізі іргетасы Імыңжылдықта қаланған. Сол кезеңде гүлденген, сауда , әкімшілік орталығы болған. Бұл қалада

Слайд 5ТАҚЫРАПТЫҚ СУРЕТТЕР
КЕРУЕН
ҚАЛА
КАРТА
суреттерді салып, тақырыпқа қатыстыстырып әңгімелеу
ПОСТЕРМЕН ЖҰМЫС

ТАҚЫРАПТЫҚ СУРЕТТЕРКЕРУЕНҚАЛАКАРТА суреттерді салып, тақырыпқа қатыстыстырып әңгімелеуПОСТЕРМЕН ЖҰМЫС

Слайд 6САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ
І.ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҒЫН ОЯТУ
2минут

ШЫҢҒЫС ХАННЫҢ СУРЕТІ

САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІІ.ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҒЫН ОЯТУ2минутШЫҢҒЫС ХАННЫҢ СУРЕТІ

Слайд 7ІІ. МАҒЫНАН ТАНУ
І. «Бағытталған оқыту»
\ 9минут\
Моңғол мемлекетінің құрылуы. Шыңғыс хан

- моңғол мемлекетінің негізін қалаушы
Отырар – қаһарман қала. Отырар халқының

қаһармандық ерлігі

Моңғол шапқыншылығының зардаптары

ТОПТЫҚ ЖҰМЫС




ІІ. МАҒЫНАН ТАНУІ. «Бағытталған оқыту»\ 9минут\Моңғол мемлекетінің құрылуы. Шыңғыс хан - моңғол мемлекетінің негізін қалаушыОтырар – қаһарман

Слайд 8ІІІ. Ой – толғаныс кезеңі
ТАПСЫРМАЛАР ШЕРУІ
1. БЛИЦ КЕЗДЕСУ
6. СЕРПІЛГЕН САУАЛ
3.Оқиғаларды

ретімен орналастыр
4. «БҰЛ НЕ?» «БҰЛ КІМ?»
5. СӨЙЛЕМ ҚҰРАСТЫР
2. ӨЗІҢДІ

ТЕКСЕР

7. МІНЕЗДЕМЕ БЕР

8. СӨЗДЕР БАНКІСІ

10. ЭССЕ

9. ҰСТАП АЛ!

ІІІ. Ой – толғаныс кезеңіТАПСЫРМАЛАР ШЕРУІ1. БЛИЦ КЕЗДЕСУ6. СЕРПІЛГЕН САУАЛ3.Оқиғаларды ретімен орналастыр4. «БҰЛ НЕ?» «БҰЛ КІМ?» 5.

Слайд 9Блиц-кездесу
.
Әр топ берілген тапсырманы талқылап, бір ортақ шешімге келіп,

келесі топқа, келтірілген негізгі сөздің мағынасын түсіндіреді. Егер топ нақты

факті келтіріп түсіндірсе,тыңдаушы топ, қол шапалақтап баға береді. «өте жақсы» 100%; «жақсы» 70%, «қанағаттанарлық» 50 %. Жауап беру уақыты: 2 минут

Сіздің негізгі сөзіңіз:

Блиц-кездесу. Әр топ берілген тапсырманы талқылап, бір ортақ шешімге келіп, келесі топқа, келтірілген негізгі сөздің мағынасын түсіндіреді.

Слайд 10True or False:
Test your knowledge of the lesson so

far by deciding whether the following statements are true or

false


Өзіңізді тексер:
Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? \ 2минут\

Бес ай бойы қоршауда қалған халыққа Қараша деген әскербасы азық түлік жеткізіп отырды

Қайырхан 20 мыңдай әскермен қаланың ішкі қамалына бекініп алып, тағы да бір ай бойы қаланы соңғы жауынгері қалғанша қорғады

Қала тұрғындары қазандарға су мен май қайнатып, аштыққа ұшыраған балаларды тамақтандырды.

Атылған жебелер қорғаннан асып түсіп, қала ішін өрт басты.

Моңғолдар Отырар қаласын басып алғаннан кейін, оның сауда орталығына айналып, гүлденуіне ерекше көңіл бөлді.

Моңғол басқыншылары 6 ай бойы қоршасада мықты қоршалған қала қамалды ала алмады.

True or False: Test your knowledge of the lesson so far by deciding whether the following statements

Слайд 11 Мына оқиғаларды ретімен қой.

\2минут\
Шыңғысхан Жетісуды басып алды.

Мына оқиғаларды ретімен қой.    \2минут\Шыңғысхан Жетісуды басып алды.

Слайд 12Берілген негізгі сөздерді қатыстыра отырып,екі немесе үш сөйлемді сөздерді құрастыру

қажет.

\3минут\
_________________________________________

Constantinople


Отырар. Моңғол. Жебе

Сіздің нәтижеңіз қандай?

өте жақсы: 6 және одан да көп сөз

жақсы: 5 cөйлем

жаман емес: 4 сөйлем

Берілген негізгі сөздерді қатыстыра отырып,екі немесе үш сөйлемді сөздерді құрастыру қажет.

Слайд 13
ҚАЙЫРХАН
?

ҚАЙЫРХАН?

Слайд 14Тақырыптық түйінді сөздер
Келтірілген сөздердің қайсысы өтілген жаңа тақырыпқа жатады?

Сөздер банкісі
Біздің

тақырып


таран, ағаш, саты, түмен, ондық, рота, жүздік, оқ, полк, тас,

кірпіш,су, қазан,нан, май, күл, қақпа, жылқы, түйе, қой, ор, шұңқыр, мылтық, қылыш, жауынгер, қамал, айна, кітапхана, медресе, қанжар, сауыт, киіз үй, арқан

Негізгі сөздер осы жерге ауыстырылуы тиіс.

Тақырыптық түйінді сөздерКелтірілген сөздердің қайсысы өтілген жаңа тақырыпқа жатады?Сөздер банкісіБіздің тақырыптаран, ағаш, саты, түмен, ондық, рота, жүздік,

Слайд 15ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫС
«Мен өз елімнің патриотымын»
Тәуелсіз ел тірегі- білімді ұрпақ
Тәуелсіздік- ел

тірегі



ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫС«Мен өз елімнің патриотымын»Тәуелсіз ел тірегі- білімді ұрпақТәуелсіздік- ел тірегі

Слайд 16Сабақта өзіне қиындық келтірген сұрақтарын қалдыр!
Сұрақтары бар қорап

Сабақта өзіне қиындық келтірген сұрақтарын қалдыр!  Сұрақтары бар қорап

Слайд 17САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ
Моңғол шапқыншылығы кезеңі қазақ тарихының жарқын беттерінің бірі.Моңғол басқыншылары

қазақ жеріне қызығып, басып алуға ұмтылды. Моңғол басқыншыларына қарсы бүкіл

қазақ елі қарсылық танытты, қасық қаны қалғанша ерлікпен шайқасты.Оған дәлел Отырар опаты.Бабаларымыздың аңсаған еркіндігін, елге мұра етіп қалдырған байтақ жерін сырт жаудан қорғайтын СІЗДЕР.


САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУМоңғол шапқыншылығы кезеңі қазақ тарихының жарқын беттерінің бірі.Моңғол басқыншылары қазақ жеріне қызығып, басып алуға ұмтылды. Моңғол

Слайд 18БАҒАЛАУ
Топ басшысы өз тобындағыларға баға береді.
Мысалы, «өте жақсы», «жақсы»,

«қанағаттанарлық»

БАҒАЛАУТоп басшысы өз тобындағыларға баға береді.Мысалы, «өте жақсы»,  «жақсы», «қанағаттанарлық»

Слайд 19Кері байланыс

Топтың аты: __________________________
Қандай тапсырмаларды орындау маған бүгінгі сабақта ұнады:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Менің

ұсынысым: _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Пікірілеріңді білдіргендеріңізге рахмет!

Кері байланысТоптың аты: __________________________Қандай тапсырмаларды орындау маған бүгінгі сабақта ұнады:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Менің ұсынысым: _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Пікірілеріңді білдіргендеріңізге рахмет!

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика