Разделы презентаций


ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ИСТОРИИ НА ТЕМУ "jadidlar"

Содержание

Mavzu: Turkiston ma`rifatparvarlari

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Zarafshon shahar XTB ga qarashli 3- umumiy o`rta ta`lim maktab

tarx fani o`qituvchisi Yandashov Akobirning 5- sinflar uchun “Turkiston ma`rifatparvarlari”

mavzusidagi bir soatlik dars ishlanmasi 2018-2019 oquv yili
Zarafshon shahar XTB ga qarashli 3- umumiy o`rta ta`lim maktab     tarx fani o`qituvchisi

Слайд 2 Mavzu: Turkiston ma`rifatparvarlari

Mavzu: Turkiston ma`rifatparvarlari

Слайд 3Darsning maqsadi:
Ta’limiy : O’quvchilarga Turkiston ma’rifatparvarlari haqida ma’lumot berish
Tarbiyaviy :

O`quvchilarni o’zlikni anglash, mustaqillikni qadrlash , uni asrab-avaylash ruhida tarbiyalash;
Rivojlantiruvchi:

Darsliklar, hujjatlar, ko’rgazma
qurollar asosida atoqli arboblar faoliyati va
madaniy yodgorliklariga ta’rif bera olish
malakasini rivojlantirish.

Darsning maqsadi:Ta’limiy : O’quvchilarga Turkiston ma’rifatparvarlari haqida ma’lumot berishTarbiyaviy : O`quvchilarni o’zlikni anglash, mustaqillikni qadrlash , uni

Слайд 4Darsning rejasi
O’tgan mavzuni takrorlash
Yangi mavzu
Guruhlarda ishlash
Kim haqida so’z yuritilayapti?
Darsni yakunlash
Uyga

vazifa
Tashkiliy qism

Darsning rejasiO’tgan mavzuni takrorlashYangi mavzuGuruhlarda ishlashKim haqida so’z yuritilayapti?Darsni yakunlashUyga vazifaTashkiliy qism

Слайд 5Darsning turi: Egallangan bilimlarni

mustahkamlash, yangi bilim berish
Darsning usuli: ,,guruhlarda ishlash’’ , blits-
so’rov, ,,bingo mashqi’’ “Loto o`yini”, “BBB”usuli
Darsning jihozi: Darslik, daftar, xarita, tarqat-
ma materiallar, rangli rasmlar,
videorolik, slaydlar,kompyuter, televizor.

Darsning turi: Egallangan bilimlarni

Слайд 6Darsning borishi va taqsimoti

Darsning borishi va taqsimoti

Слайд 7Asosiy tushunchalar: ma`rifat, ma`rifatparvar, jadidchilik, jadidlar, teatr, eski usul maktabi.


Guruhlar
Munavvarqori
Avloniy
Behbudiy

Asosiy tushunchalar: ma`rifat, ma`rifatparvar, jadidchilik, jadidlar, teatr, eski usul maktabi. GuruhlarMunavvarqori Avloniy Behbudiy

Слайд 8Avloniy
Behbudiy
1. Amir Temur davlatining poytaxti.
2. Temuriylar davri me`morchiligining

ajoyib na`munasi.
3. Amir Temur turmush o`rtog`I nomi bilan ataluvchi

jome masjidi
4. Temuriylarning sulolaviy xilxonasiga aylangan maqbara
5. O`zbek adabiy tilining asoschisi
6. Alisher bilan birga tahsil olgan va keyinchalik hukumdor bo`lgan temuriy
7. Poytaxti Samarqand bo`lgan buyuk saltanatga asos solgan
8. 2000 yilda yurtimizda YUNESKO homiyligiga …. Tavalludining 545 yilligi nishonlandi.

Buyuk saltanat poytaxti
2. Amir Temurning qarorgohi.
3. Amir Temur turmush o`rtog`I nomi bilan ataluvchi jome masjidi
4. 1403 yilda vafot etgan Muhammad Sulton uchun qurilgan maqbara
5. Forsiyda sherlarini “Foniy” taxallusida yozgan
6. Alishr Navoiyning do`sti.
7. … ma`naviy me`rosining o`zagi samarqanddir.
8. O`z davrining buyuk rassomi Alisher Navoiyning zamondoshi




Munavvarqori

1. Yer yuzining sayqali deb ulug`langan shahar
2. Temuriylar davri me`morchiligining ajoyib na`munasi.
3. Amir Temur turmush o`rtog`I nomi bilan ataluvchi jome masjidi
4. Amir Temur qabri joylashgan maqbara
5. 15 yoshida sifatida elga tanilgan
6. Alisherni Vazir darajasiga ko`targan hukumdor
7. …. Poytaxt Samarqanda atrofida o`ndan ortiq bog`i- rog`lar barpo ettirdi.
8. U Alisher Navoiyning muruvvati bilan buyuk Minaturachi Rassom bo`lib yetishadi.


Avloniy Behbudiy1. Amir Temur davlatining poytaxti. 2. Temuriylar davri me`morchiligining ajoyib na`munasi. 3. Amir Temur turmush o`rtog`I

Слайд 18R e j a:
1. Ma`rifat va ma`rifatparvarlik haqida
2. Mahmudxo`ja

Behbudiy
3. Abdulla Avloniy
4. Munavvarqori Abdurashidxonov
5.Ozodlik uchun kurashganlar nomi va

xotirasi barhayot
R e j a:1. Ma`rifat va ma`rifatparvarlik haqida 2. Mahmudxo`ja Behbudiy 3. Abdulla Avloniy4. Munavvarqori Abdurashidxonov5.Ozodlik uchun

Слайд 21Ma`rifat
Ta`lim va tarbiya
orqali kishilarning
ongi va bilimini
oshirish

yo`lida
qilinadigan harakat
O'z faoliyatlarini bu
ishga bag'ishlagan
kishilar esa
ma'rifatparvarlar


deb ataladi.
Ma`rifat Ta`lim va tarbiya orqali kishilarning ongi va bilimini oshirish yo`lida qilinadigan harakat O'z faoliyatlarini buishga bag'ishlagan

Слайд 22Jadidlar
Yurtimizda ma'rifatparvarlik harakati
XIX asr oxiri- XX asr boshlarida

vujudga keldi va
u jadidchilik harakati nomi bilan shuhrat qozondi.


Jadidchilik harakatining namoyandalari esa jadidlar
deb atalishgan. Jadidlarni Rossiy mustamlakasiga
aylanib qolgan yurtimizning taraqqiyotda
orqada qolib ketganligi tashvishga solgan.
Ular yurtimizni ozod va obod ko'rishni xohlagan edilar.
Jadidlar Yurtimizda ma'rifatparvarlik harakati XIX asr oxiri- XX asr boshlarida vujudga keldi va u jadidchilik harakati nomi

Слайд 23Ismoil G`ASPERALI

Ismoil G`ASPERALI

Слайд 24

O'z davrining atoqli ma'rifatparvari, shoiri, jurnalist, davlatar bobi bo'lgan Avloniy

1878- yilda Toshkent shahrida tug'ildi.
Maktabxona va madrasada ilm

oldi. U arab, fors va rus tillarini yaxshi o'rganib oldi.
Yangi usul maktablarining ahamiyatini yaxshi tushunganligi uchun Toshkentda shunday maktabochdi.
O'zi ona tili va adabiyotdan dars berdi. O'quvchilar uchun «Birinchimuallim», «Ikkinchi muallim», «Turkiy guliston yoxud axloq» kabi darsliklar (O'qish kitoblari) yaratdi. «Turon» deb ataluvchi teatr jamoasini tuzdi.
Qator sahna asarlarini, jumladan, Behbudiyning «Padarkush» asarini ham sahnalashtirdi.
O'z davrining atoqli ma'rifatparvari, shoiri, jurnalist, davlatar bobi bo'lgan Avloniy 1878- yilda Toshkent shahrida tug'ildi.  Maktabxona

Слайд 25 Turkiston jadidchilik harakatining asoschisi Behbudiy 1875-yilda Samarqandda

tug'ildi. O'z davrining diniy va dunyoviy ilmlarini puxta egalladi. U

dastlab Samarqand shahri yaqinidagi bir qishloqda jahon ilm-fani yutuqlaridan saboq berishga mo'ljallangan yangi usul maktabini ochdi. Bu maktab uchun qator darsliklar yaratdi.
Chunonchi, «Savod chiqarish kitobi», «Qisqacha umumiy geografiya», «Aholi geografiyasiga kirish» deb nomlangan darsliklar shular jumlasidan edi. Behbudiy yosh avlod tarbiyasida teatrning ham katta rol o'ynashini to'g'ri baholayoldi.
Shuning uchun sahna asari ham yozdi. Uning «Padarkush» nomli sahna asari katta shuhrat qozondi.
Behbudiy «Samarqand» deb ataluvchi gazeta va «Oyna» deb ataluvchi jurnal ham nashr ettirdi. Ularning sahifalarida yosh avlodni vatanparvar bo'lishga, jahon ilm- fani yutuqlarini puxta egallashga da'vat etdi. Behbudiy, ayni paytda, yoshavlodni Vatan taraqqiyoti yo'lida bir nechta xorijiy tilni o'rganishga ham chaqirdi.

Turkiston jadidchilik harakatining asoschisi Behbudiy 1875-yilda Samarqandda tug'ildi. O'z davrining diniy va dunyoviy ilmlarini

Слайд 261878-yilda Toshkentda ziyoli oilasida tug'ildi. 1901-yilda Toshkentda yangi usul maktabini

ochdi. Yangi usul maktablari uchun «Tovush chiqarib o'qish usuli», «O'qish

kitobi», «Yeryuzi» (Geografiya) kabi darsliklar yozdi.
U qoloqlikni qoralab, yoshlarni Yevropa ilm- fanini o'rganishga chaqirdi.
Bu esa mustamlakachi kuchlarga yoqmadi. Shuning uchun ham ular turli uydirmalar to'qib unga tuhmat qilishdi va 1931-yilda otib tashlashdi.


1878-yilda Toshkentda ziyoli oilasida tug'ildi. 1901-yilda Toshkentda yangi usul maktabini ochdi. Yangi usul maktablari uchun «Tovush chiqarib

Слайд 30


Vatan ozodligi yo'lida halok bo'lganlarning nomi hech qachon unutilmaydi.

O'zbekiston mustaqillikka erishgach ularning qutlug' nomlari, sha'nlari to'la tiklandi. Bu

ishga shaxsan Yurtboshimiz Islom Karimov rahbarlik qildi. U kishining tashabbusi bilan 2000-yilda Toshkentda «Shahidlar xotirasi» yodgorlik majmuyi bunyod etildi. 2002-yilda esa shu majmuaning tarkibiy qismi sifatida, «Qatag'on qurbonlari xotirasi» muzeyi barpo etildi. Shu tariqa Vatan ozodligi yo'lida halok bo'lganlar xotirasi abadiylashtirildi.

Ozodlik uchun kurashganlar nomi va xotirasi barhayot.

Vatan ozodligi yo'lida halok bo'lganlarning nomi hech qachon unutilmaydi. O'zbekiston mustaqillikka erishgach ularning qutlug' nomlari, sha'nlari

Слайд 34Yangi mavzuni mustahkamlash
“Loto” o`yini O`quvchilar doskaga ilingan quvnoq Ayiqcha

bochkasidagi savollarni olishadi va javob berishadi.

Yangi mavzuni mustahkamlash “Loto” o`yini O`quvchilar doskaga ilingan quvnoq Ayiqcha bochkasidagi savollarni olishadi va javob berishadi.

Слайд 35Bilar edim. Bilib oldim. Bilib olmoqchiman


“B.B.B” USULI

Bilar edim.  Bilib oldim.  Bilib olmoqchiman “B.B.B” USULI

Слайд 36VI.Darsni yakunlash
Darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholanadi
VI.Uyga vazifa: o’qish, Turkiston Ma`rifatparvarlari

to’g’risida
ma’lumotlar to’plab kelish

VI.Darsni yakunlashDarsda faol qatnashgan o`quvchilar baholanadiVI.Uyga vazifa: o’qish, Turkiston Ma`rifatparvarlari to’g’risida ma’lumotlar to’plab kelish

Слайд 37E’TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT!

E’TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT!

Слайд 38VIDEOROLIKDAN LAVHALAR

VIDEOROLIKDAN LAVHALAR

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика