Разделы презентаций


Буынаякты

Содержание

Буынаяқтылар типіне жататын жәндіктер Шаянтәрізділер класыТақырыбы:

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Пән аты:
Биология
Сыныбы:
7 «А"
Тақырыбы:
Буынаяқтылар типіне жататын

жәндіктер
Пән мұғалімі:
Усаева Мақпал Мейрамбекқызы
Мектебі:
Жамбыл атындағы мектеп

- гимназиясы
Пән аты: Биология Сыныбы: 7 «А

Слайд 2Буынаяқтылар типіне жататын жәндіктер Шаянтәрізділер класы
Тақырыбы:

Буынаяқтылар  типіне жататын  жәндіктер  Шаянтәрізділер класыТақырыбы:

Слайд 3
Білімділік: Оқушыларға өзен шаянының құрылыс ерекшеліктері, қоректенуі, тыныс алуы және

көбеюінің маңызын түсіндіру.
Дамытушылық: Басқада шаянтәрізділер туралы ойлау қабілеттерін, биология пәніне

деген қызығушылықтарын одан әрі дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, тазалыққа, табиғатты сақтай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:

Көрнекілігі:

Тірек сызбалар, суреттер, үзінді, кестелер

Сабақтың типі:

аралас

Сабақтың әдісі:

Дәріс-сұхбат, өзіндік жұмыс, кітаппен жұмыс

Сабақтың түрі:

дәстүрлі

Білімділік: Оқушыларға өзен шаянының құрылыс ерекшеліктері, қоректенуі, тыныс алуы және көбеюінің маңызын түсіндіру.Дамытушылық: Басқада шаянтәрізділер туралы ойлау

Слайд 4Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
А)сұрақтар арқылы
Ә)Топтастыру тақтасы
Б)Терминдермен жұмыс
ІІІ.Оқушы білімін тексеру

ІҮ.Жаңа сабақты түсіндіру
А)Буынаяқтылар типі
Ә)Шаянтәріздестер класы
Б)Табиғаттағы маңызы
Ү.Жаңа сабақты түсінгенін тексеру(тест

арқылы)
ҮІ.Жаңа сабақты бекіту (биологиялық диктант )
ҮІІ.Үйге тапсырма
ҮІІІ.Бағалау

Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңіІІ.Үй тапсырмасын тексеруА)сұрақтар арқылыӘ)Топтастыру тақтасыБ)Терминдермен жұмысІІІ.Оқушы білімін тексеру ІҮ.Жаңа сабақты түсіндіруА)Буынаяқтылар типіӘ)Шаянтәріздестер класыБ)Табиғаттағы маңызыҮ.Жаңа сабақты

Слайд 5ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. “Біліміңді сынап көр”
1.Ұлулар типінің кластарын ата?

2.Тип

неге «ұлулар» деп аталған?

3.Ұлуларда жаңадан пайда болған қандай мүшелер

жүйесі бар, олар қандай қызмет атқарады?

4.Ұлулар қалай тыныс алады?

5.Ұлулар қалай қозғалады?
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. “Біліміңді сынап көр”1.Ұлулар типінің кластарын ата? 2.Тип неге «ұлулар» деп аталған? 3.Ұлуларда жаңадан пайда

Слайд 62.Топтастыру тақтасын толтыру.


( конверттің ішіне белгілерді әр оқушы салады )

Бауыраяқтылар класы

Қосжақтаулы ұлулар класы

Басаяқты ұлулар класы

2.Топтастыру тақтасын толтыру.

Слайд 7Бауыраяқты ұлулардың ерекшеліктері:
1.Аяғы дененің астыңғы бөлігі бауырды толық қамтиды.
2.80 мыңға

жуық түрі бар
3.Бау-бақшаға,жүзімдікке,баққа зиянын келтіреді.
4.Жер астынан алған қалдықтары құрылыста пайдалынады.
5.Түйіртек,жұмырлақ,шалшық

ұлуы,тоспаұлу,қошқармүйіз деген өкілдері бар.

Қосжақтаулы ұлулардың ерекшеліктері:
1.Өкілі айқұлақ,бақалшағы ашып-жабылатын екі жақтаудан тұрады.
2.Мидия,устрица,гребешок деген түрлері тағам ретінде пайдаланылады.
3.Суды денесі арқылы өткізіп,оны бактериялардан,планктон,өлі қосындылардан тазартады.
4.20 мыңға жуық түрлері бар.
5.Бас бөлігі жойылып кеткендіктен,аузы аяғының қасында орналасады.

Басаяқты ұлулар класының ерекшеліктері:
1.Шапшаң қозғалу қажет болғанда денесінің артқы бөлігімен қозғалады.
2.Бақалшағы жойылған,суы тұзды теңіз бен мұхиттарда ғана өмір сүреді.
3.Ауыз төңірегінде 8-10 қармалауыштары болады.
4.800-ге жуық түрі бар.
5.Аяғы яғни қармалауыштары денесінің бас бөлігінде болады.

Бауыраяқты ұлулардың ерекшеліктері:1.Аяғы дененің астыңғы бөлігі бауырды толық қамтиды.2.80 мыңға жуық түрі бар3.Бау-бақшаға,жүзімдікке,баққа зиянын келтіреді.4.Жер астынан алған

Слайд 8Терминдерге анықтама беріңіздер.
Айқаспалы жолмен ұрықтану
Қосжақтаулы ұлулар
Бауыраяқты ұлулар
Басаяқты ұлулар
Шапанша қуысы
Түрленіп даму
Тура

даму
шапанша
Планктон
Бауыр

Терминдерге анықтама беріңіздер.Айқаспалы жолмен ұрықтануҚосжақтаулы ұлуларБауыраяқты ұлуларБасаяқты ұлуларШапанша қуысыТүрленіп дамуТура дамушапаншаПланктон Бауыр

Слайд 9Суретте қай тип өкілдері бейнеленген?

Суретте қай тип өкілдері бейнеленген?

Слайд 10Буынаяқтылар
Аяғы
бунақталған
Екі жақты
симметриялы
Көпжасушалы
жәндіктер
ІІІ. Жаңа тақырып
Хитин дегеніміз

– жасуныққа ұқсас ағзалық зат.

БуынаяқтыларАяғы бунақталған Екі жақты симметриялы Көпжасушалы жәндіктерІІІ. Жаңа тақырыпХитин дегеніміз – жасуныққа ұқсас ағзалық зат.

Слайд 11Буынаяқтылар типі
Шаянтәріздестер
Өрмекшітәріздестер
Бунақденелілер

Буынаяқтылар типіШаянтәріздестер ӨрмекшітәріздестерБунақденелілер

Слайд 12Буынаяқтылар типі
(1-1,5 миллионға жуық)
Шаянтәріздестер
(30 000-ға жуық)
Жапырақятылар
Өрмекшітәріздестер
(40 000-ға жуық)
Ескекаяқтылар


Теңаяқтылар
Онаяқтылар
Өрмекшілер
Отауықтар
Құршаяндар
Кенелер
Бунақденелілер
(1 миллионға жуық)

Буынаяқтылар типі (1-1,5 миллионға жуық)Шаянтәріздестер(30 000-ға жуық)Жапырақятылар Өрмекшітәріздестер(40 000-ға жуық)Ескекаяқтылар Теңаяқтылар Онаяқтылар Өрмекшілер Отауықтар ҚұршаяндарКенелер Бунақденелілер (1

Слайд 13Шаянтәріздестер

Шаянтәріздестер

Слайд 16
Ү.Жаңа сабақты түсінгенін тексеру(тест арқылы)

Ү.Жаңа сабақты  түсінгенін тексеру(тест арқылы)

Слайд 17VІ. Сабақты бекіту.
1. Топтастыру (оқушылар жұмыс дәптеріне орындайды)
Шаянтәріздестер






VІ. Сабақты бекіту.1. Топтастыру (оқушылар жұмыс дәптеріне орындайды)Шаянтәріздестер

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика