Разделы презентаций


С?йекті? ??рылысы

Содержание

ЖоспарыҰйымдастыру кезеңіҮй жұмысын тексеруҚызығушылықты оятуМағынаны ашуОй қорытуҚолданылған әдебиеттер

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Сабақтың тақырыбы:
«Сүйектің құрылысы мен химиялық құрамы»
8-сынып
Орындаған: Дукейхан Еркежан биология пәнінің

мұғалімі
«Сарқан аудандық білім бөлімінің
Қарғалы орта мектебі мектепке дейінгі шағын

орталығымен”
коммуналдық мемлекеттік мекемесі





Сабақтың тақырыбы:«Сүйектің құрылысы мен химиялық құрамы»8-сыныпОрындаған: Дукейхан Еркежан биология пәнінің мұғалімі«Сарқан аудандық білім бөлімінің Қарғалы орта мектебі

Слайд 2Жоспары

Ұйымдастыру кезеңі
Үй жұмысын тексеру
Қызығушылықты ояту
Мағынаны ашу
Ой қорыту
Қолданылған әдебиеттер


ЖоспарыҰйымдастыру кезеңіҮй жұмысын тексеруҚызығушылықты оятуМағынаны ашуОй қорытуҚолданылған әдебиеттер

Слайд 3Мақсаты:
PISA тапсырмаларын кіріктіре отырып «Сүйектің құрылысы мен химиялық құрамы» туралы

түсінік беру, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін арттыру, жеке тұлға ретінде

қалыптастыру, оқушылардың алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана алуға үйрету.

Мақсаты:PISA тапсырмаларын кіріктіре отырып «Сүйектің құрылысы мен химиялық құрамы» туралы түсінік беру, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін арттыру,

Слайд 4Міндеті:

PISA тапсырмаларын орындату арқылы ғылыми-жаратылыстану пәндеріне деген танымдық қызығушылығын арттыру.

Оқушылардың

шығармашылық жұмыстарын өз бетінше іздену дағдыларын қалыптастыру.

Оқушылардың PISA зерттеуінің талаптарына

сәйкес тапсырмаларды орындай алуға және өмірлік жағдайларда қолдана білуге үйрету.



Міндеті:PISA тапсырмаларын орындату арқылы ғылыми-жаратылыстану пәндеріне деген танымдық қызығушылығын арттыру.Оқушылардың шығармашылық жұмыстарын өз бетінше іздену дағдыларын қалыптастыру.Оқушылардың

Слайд 5Күтілетін нәтиже:

Күтілетін нәтиже:

Слайд 6Ұйымдастыру кезеңі:
“Шаттық шеңбері” арқылы “С” әріпінен басталатын тілектер айту.

Топқа

бөлу ( асық арқылы)

1 топ.“Бел омыртқа”


2

топ “ Жас қабырға”


3 топ “Алтын төс”



Ұйымдастыру кезеңі:“Шаттық шеңбері” арқылы “С” әріпінен басталатын тілектер  айту.Топқа бөлу ( асық арқылы) 1 топ.“Бел омыртқа”

Слайд 7“Ыстық орындық” тренингі
Сұрақ-жауап арқылы
Үй жұмысын тексеру

“Ыстық орындық” тренингіСұрақ-жауап арқылыҮй жұмысын тексеру

Слайд 8Қызығушылықты ояту
Жұмбақ шешу

Қақпақтай екен деп те сипаттайды,


Ауа райын да кейде болжайды.
Пішіні үшбұрышты, өзі жалпақ
Жауабын кім бар екен мұның таппақ?
Қызығушылықты ояту    Жұмбақ шешу    Қақпақтай екен деп те сипаттайды,

Слайд 9«Сөз сүйектен өтеді»

«Бес саусақ бірдей емес»

«Сүйек жаңғырту»
Миға

шабуыл

«Сөз сүйектен өтеді» «Бес саусақ бірдей емес» «Сүйек жаңғырту» Миға шабуыл

Слайд 10Жаңа сабақ

Жаңа сабақ

Слайд 11Мағынаны ашу
І. Кластер әдісі

Сүйектің құрамы




Мағынаны ашуІ. Кластер әдісіСүйектің құрамы

Слайд 12Мағынаны ашу
І. Кластер әдісі

Сүйектің құрылысы




Мағынаны ашуІ. Кластер әдісіСүйектің құрылысы

Слайд 13Мағынаны ашу
І. Кластер әдісі

Сүйектің маңызы




Мағынаны ашуІ. Кластер әдісіСүйектің маңызы

Слайд 14Логикалық тапсырмалар
1-тапсырма
Жас балалар күніне бірнеше рет құласа да сүйектері сынбауы

мүмкін, ал егде адамдар сүрініп жығылған жағдайда сүйектері сол мезетте

сынып жатады. Неліктен?

Жауабы:
Жас балалардың сүйегінің құрамында органикалық зат оссеиннің көбірек болуына байланысты. Органикалық заттар сүйекке иілгіштік және серпімділік, бейорганикалық заттар мықтылық пен сынғыштық қасиет береді.


Логикалық тапсырмалар1-тапсырмаЖас балалар күніне бірнеше рет құласа да сүйектері сынбауы мүмкін, ал егде адамдар сүрініп жығылған жағдайда

Слайд 15.
1-жауабы
Жас балалардың сүйегінің құрамында органикалық зат, ересек адамның сүйегінің құрамында

бейорганикалық заттарға ауысады. Органикалық заттар сүйекке иілгіштік және серпімділік, бейорганикалық

заттар мықтылық пен сынғыштық қасиет береді.

2-жауабы
Ішімдікті пайдаланған адамның бұлшық еттері босаңсиды, ми мен бұлшық еттің арасында байланыс болмайды, ол адам қауіпсіздікті сезінбейді.

3-жауап
Ересектерде сүйек заты баяу жаңарады
.    1-жауабыЖас балалардың сүйегінің құрамында органикалық зат, ересек адамның сүйегінің құрамында бейорганикалық заттарға ауысады.

Слайд 162-тапсырма
Ішімдікті пайдаланған адам биіктен құлап кеткен жағдайда, ол адамның

сүйегі сынбай аман қалуы мүмкін. Оны қалай түсіндіресіз?

Жауабы:
Ішімдікті пайдаланған адамның

бұлшық еттері босаңсиды, ми мен бұлшық еттің арасында байланыс болмайды, ол адам қауіпсіздікті сезінбейді.

2-тапсырма Ішімдікті пайдаланған адам биіктен құлап кеткен жағдайда, ол адамның сүйегі сынбай аман қалуы мүмкін. Оны қалай

Слайд 173-тапсырма
Сүйегі сынған адамға ғаныш(гипс) таңған кезде жасына қарай белгілі бір

мезгілге дейін таңады. Неліктен?

Жауабы:
Ересектерде сүйек заты баяу жаңарады



3-тапсырмаСүйегі сынған адамға ғаныш(гипс) таңған кезде жасына қарай белгілі бір мезгілге дейін таңады. Неліктен?Жауабы:Ересектерде сүйек заты баяу

Слайд 18Ойлан, жұптас бөліс
Аяқтың еркін қозғалатын сүйектеріне ортан жілік, асықты жілік,

шыбық сүйегі және 26 майда сүйектен тұратын тілерсек, табан және

бақай сүйектері жатады.


Жауабы: жоқ, иә, жоқ

Ойлан, жұптас бөлісАяқтың еркін қозғалатын сүйектеріне ортан жілік, асықты жілік, шыбық сүйегі және 26 майда сүйектен тұратын

Слайд 195-тапсырма. Тест жұмысы
Жаңа туған баланың бас сүйегі....
А) қозғалатын;
В) қозғалмайтын;
С) жартылай

қозғалмалы.

2. Жас адамның сүйегінің химиялық құрамының қанша бөлігін оссеин құрайды?
А)

1/3
В) 1/4.
С) 1/6

3. Остеондардың құрамына кіретін бейорганикалық зат?
А) натрий карбонаты;
В) кальций фосфаты;
С) магний нитраты.

Жауабы: С, А, В


5-тапсырма. Тест жұмысыЖаңа туған баланың бас сүйегі....А) қозғалатын;В) қозғалмайтын;С) жартылай қозғалмалы.2. Жас адамның сүйегінің химиялық құрамының қанша

Слайд 20Ой қорыту
Сүйектің мықтылығына жілік басындағы сүйек талшықтарының айқаса орналасуы

беріктік қасиет береді. Бұл қасиет көпір, мұнара салуда қолданылады екен.

Сұрақ:

Осындай жолмен салынған мұнаралар қышқыл жаңбырдың әсерінен бүлінуі мүмкін бе?
Жауап: Мүмкін, себебі сүйектің құрамындағы бейорганикалық заттар қышқылдың әсерінен үгітіледі.
Ой қорытуСүйектің мықтылығына жілік басындағы сүйек талшықтарының  айқаса орналасуы беріктік қасиет береді. Бұл қасиет көпір, мұнара

Слайд 21Бағалау
Бағалау критерийі

БағалауБағалау критерийі

Слайд 22рефлексия
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақты қорытындылау

рефлексия«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақты қорытындылау

Слайд 23Үйге:
Өткен тақырып бойынша 7 сұрақ құрып келу:

1.

Кім?
2. Не?
3. Қашан?
4. Қайда?
5. Неге?
6. Қалай?
7. Егер де?

Үйге:Өткен тақырып бойынша 7 сұрақ құрып келу:

Слайд 24Қолданылған әдебиеттер: 1. Биология 8 сынып /Е.А.Очкур, Л.Е.Аманжолов, Р.Е.Джумабаева –

Алматы: Атамұра, 2013./ 2. “PISA халықаралық зерттеуі” әдістемелік құрал /Алматы, 2013/

3. “Оқыту ізденіс ретінде және ізденіс оқыту ретінде” /С.Мирсеитова/ 4. “Егеменді Қазақстан” 2001ж. 5. www//youtube.com/ 6. www//google.kz/
Қолданылған әдебиеттер:   1. Биология 8 сынып /Е.А.Очкур, Л.Е.Аманжолов, Р.Е.Джумабаева – Алматы: Атамұра, 2013./ 2. “PISA

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика