Разделы презентаций


?й?ы ж?не оны? ма?ызы

Содержание

БІЛІМДІЛІГІ: оқушыларға ұйқының маңызын, ұйқы түрлерінің және қызметі туралы білімді меңгерту, ғылыми көзқарастарын қалыптастыру; ДАМЫТУШЫЛЫҒЫ: оқушылардың алған білімдерін жадында сақтау қабілетін дамытып жетілдіру, зейін қойып тыңдауға үйрету, өз беттерінше ізденуін қалыптастыру.

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1

ҰЙҚЫ ЖӘНЕ ОНЫҢ
МАҢЫЗЫ

ҰЙҚЫ ЖӘНЕ ОНЫҢ МАҢЫЗЫ

Слайд 2БІЛІМДІЛІГІ:
оқушыларға ұйқының маңызын, ұйқы түрлерінің және қызметі туралы білімді

меңгерту, ғылыми көзқарастарын қалыптастыру;

ДАМЫТУШЫЛЫҒЫ: оқушылардың алған білімдерін жадында сақтау

қабілетін дамытып жетілдіру, зейін қойып тыңдауға үйрету, өз беттерінше ізденуін қалыптастыру. Сабаққа белсенділіктері мен қызығушылықтарын арттыру;

ТӘРБИЕЛІГІ:
оқушылар арасында ұйымшылдықты және сыйластықты ояту. Тұлғалық ізгілік қасиеттерге баулу және ұқыптылыққа, салауатты өмірге тәрбиелеу.

Ұйқы және оның маңызы туралы түсінік беру. Ұйқы түрлерімен таңыстыру. Адам мен жануарлардың ұйқысының айырмашылықтарын талдау. Жаңа сабақты меңгерту.

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:

Сабақтың міндеттері:

БІЛІМДІЛІГІ: оқушыларға ұйқының маңызын, ұйқы түрлерінің және қызметі туралы білімді меңгерту, ғылыми көзқарастарын қалыптастыру; ДАМЫТУШЫЛЫҒЫ: оқушылардың алған

Слайд 3ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
(шаттақ шеңбері)
Кел балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Қабақ түйген не керек?
Көңілді болып

жүрейік.
Кел балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Күлкі көңіл ашады,
Күліп өмір сүрейік!

ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ(шаттақ шеңбері)Кел балалар, күлейік!Күлкіменен түлейік!Қабақ түйген не керек?Көңілді болып жүрейік.Кел балалар, күлейік!Күлкіменен түлейік!Күлкі көңіл ашады,Күліп өмір

Слайд 4Үй тапсырмасын тексеру.
Өткенді білемізбе? Ерекшеліктерін көрсетіңдер
Шартсыз рефлекстер

Шартты рефлекстер

А) тұрақсыз,

түзілуі де, жойылуы да мүмкін;
Ә) организм қабылдайтын кез келген тітіркенуге

түзіледі;
Б) тұқым қуалау арқылы берілетін, туа біткен;
В) тұрақты рефлекстік доғасы болады;
Г) организмнің өзіне тән;
Ғ) Сәйкес тітіркенуге жауап жүзеге асырылады;
Д) шартсыз рефлекс негізінде қалыптасады;
Е)үлкен ми сыіары қыртасының іс-әрекеті арқылы жүзеге асады;
Ж) жұлын мен жұлын бағаны қыртысасты ядро деңгейінде жүзеге асады;
З) белгілі бір түр дараларына (особь) тән;
И) дайын рефлекстік доғасы жоқ


Үй тапсырмасын тексеру. Өткенді білемізбе? Ерекшеліктерін көрсетіңдерШартсыз рефлекстерШартты рефлекстерА) тұрақсыз, түзілуі де, жойылуы да мүмкін;Ә) организм қабылдайтын

Слайд 5Суреттерге анықтама?
Мына суреттегі жануардың
мінез-құлқын анықта және қай
рефлекске

жататын түсіндер?
Күшті,
ұстамды,
қозғалғыш
Күшті,
ұстамды,
баяу
Күшті,
ұстамсыз,
баяу
Әлсіз,
ұстамсыз,
өкпелегіш

Суреттерге анықтама? Мына суреттегі жануардың мінез-құлқын анықта және қай рефлекске жататын түсіндер?Күшті, ұстамды, қозғалғышКүшті, ұстамды, баяуКүшті, ұстамсыз,

Слайд 6

ОЙ ҚОЗҒАУ.
(СУРЕТТЕ НЕ БЕЙНЕЛЕНГЕН?)

ОЙ ҚОЗҒАУ.(СУРЕТТЕ НЕ БЕЙНЕЛЕНГЕН?)

Слайд 7ҰЬЙШҚЩЫЗ ЖЧӘЯНГЕДОЮНЭЫФҢХМЛАЬҢЪЫЮЗЯЫ
ЖАҢА САБАҚ
ҰЙҚЫ ЖӘНЕ ОНЫҢ МАҢЫЗЫ.

ҰЬЙШҚЩЫЗ ЖЧӘЯНГЕДОЮНЭЫФҢХМЛАЬҢЪЫЮЗЯЫ ЖАҢА САБАҚҰЙҚЫ ЖӘНЕ ОНЫҢ МАҢЫЗЫ.

Слайд 8ҰЙҚЫНЫҢ ФИЗИОЛОГИЯЛЫҚ МАҢЫЗЫ
Адам өз өмірінің 1/3-ін ұйқымен өткізеді
Тыныш ұйқының сыртқы

белгілері
Адам мен жануар ұйқыға шыдай алмайды.
- адам қимылдамайды, көзі жабық,

сыртқы дүниемен қарым-қатынасы жоқ екенін білеміз.
ҰЙҚЫНЫҢ ФИЗИОЛОГИЯЛЫҚ МАҢЫЗЫАдам өз өмірінің 1/3-ін ұйқымен өткізедіТыныш ұйқының сыртқы белгілеріАдам мен жануар ұйқыға шыдай алмайды.- адам

Слайд 9ҰЙҚЫН ТЫНЫШ БОЛСА

ҰЙҚЫН ТЫНЫШ БОЛСА

Слайд 10ҰЙҚЫ АДАМНЫҢ ЖАС
ЕРЕКШЕЛІКТЕРІНЕ ҚАРАЙ
Бала туғаннан бастап 2- 4 жасқа

дейін, шамамен, тәулігіне 16 сағат
12-16 жастағы оқушылар
9 сағат
Ересектер ,

әдетте 78 сағат ұйықтайды
ҰЙҚЫ АДАМНЫҢ ЖАС ЕРЕКШЕЛІКТЕРІНЕ ҚАРАЙБала туғаннан бастап 2- 4 жасқа дейін, шамамен, тәулігіне 16 сағат12-16 жастағы оқушылар

Слайд 11ҰЙҚЫНЫҢ ФИЗИОЛОГИЯЛЫҚ ТАБИҒАТЫ
БАЯУ ҰЙҚЫ

ТЕЗ

ҰЙҚЫ
ҰЙҚЫНЫҢ ФИЗИОЛОГИЯЛЫҚ ТАБИҒАТЫБАЯУ ҰЙҚЫ

Слайд 12ҰЙҚЫ ГИГИЕНАСЫНЫҢ БҰЗЫЛУЫ
(ҰЙҚЫСЫЗДЫҚ)

ҰЙҚЫ ГИГИЕНАСЫНЫҢ БҰЗЫЛУЫ(ҰЙҚЫСЫЗДЫҚ)

Слайд 13 ТҮС КӨРУ

ТҮС КӨРУ

Слайд 14 ОҚУЛЫҚПЕН
ЖҰМЫС

ОҚУЛЫҚПЕН ЖҰМЫС

Слайд 15 ДӘПТЕРМЕН ЖҰМЫС
(КЕСТЕНІ ТОЛТЫРУ)
ҰЙҚЫ КЕЗЕҢДЕРІ
КЕЗЕҢДЕРДІҢ ФИЗИОЛОГИЯЛЫҚ СИПАТТАМАСЫ
ТЕЗ ҰЙҚЫ


БАЯУ ҰЙҚЫ

ЕСТЕ

САҚТАҢДАР!
ҰЙҚЫ, БАЯУ ҰЙҚЫ, ТЕЗ ҰЙҚЫ, ТҮС КӨРУ.

ДӘПТЕРМЕН ЖҰМЫС(КЕСТЕНІ ТОЛТЫРУ)ҰЙҚЫ КЕЗЕҢДЕРІКЕЗЕҢДЕРДІҢ ФИЗИОЛОГИЯЛЫҚ СИПАТТАМАСЫТЕЗ ҰЙҚЫБАЯУ ҰЙҚЫ ЕСТЕ САҚТАҢДАР!ҰЙҚЫ, БАЯУ ҰЙҚЫ, ТЕЗ ҰЙҚЫ, ТҮС КӨРУ.

Слайд 16Сергіту сәті.
Оқушылардың ақпарат қабылдау қабілеттерін дамыту мақсатында қолданылатын әдіс.

Мұғалім бұл сандарды тез-тез оқиды, оқушылар сөздерді тез айырып, қажетті

қатардың астына жазу қажет.







1/3

16

9

7-8

Сергіту сәті. 	Оқушылардың ақпарат қабылдау қабілеттерін дамыту мақсатында қолданылатын әдіс. Мұғалім бұл сандарды тез-тез оқиды, оқушылар сөздерді

Слайд 17БАС ҚАТЫРҒЫШ!
(МАТЕМАТИКАЛЫҚ ЕСЕП)
1. Адам тәулігіне 8 сағат ұйықтаса , бір

аптада қанша сағат ұйықтайды?

Жауабы:









БАС ҚАТЫРҒЫШ!(МАТЕМАТИКАЛЫҚ ЕСЕП)	1. Адам тәулігіне 8 сағат ұйықтаса , бір аптада қанша сағат ұйықтайды?Жауабы:

Слайд 18БИОЛОГИЯЛЫҚ ДИКТАНТ
Ми қыртысында баяу дәне ірі электр толқындары пайда болатын

........... ............. ............ ажыратады. Бұл құбылыс .............. ............. жағдайына тән.

Өте ұсақ және жылдам толқындар пайда балуын ................... ............... деп аталады. Ұйқы бұзылуының көп таралған түрі-............................ . .......... ............ - тез ұйқы кезіндегі мидың қалыпты жұмысы.
БИОЛОГИЯЛЫҚ ДИКТАНТ	Ми қыртысында баяу дәне ірі электр толқындары пайда болатын ........... ............. ............ ажыратады. Бұл құбылыс ..............

Слайд 19
ЖАЛҒАСЫН ТАП. (мақал-мәтел)
Еңбекқор ұйқыдан ширап тұрады,

Еріншек ұйқыдан қирап тұрады.
ҰЙҚЫ — ТЫНЫҚТЫРАДЫ,
ЖҰМЫС

— ШЫНЫҚТЫРАДЫ. 




ЖАЛҒАСЫН ТАП. (мақал-мәтел)Еңбекқор ұйқыдан ширап тұрады,Еріншек ұйқыдан қирап тұрады.ҰЙҚЫ — ТЫНЫҚТЫРАДЫ,ЖҰМЫС — ШЫНЫҚТЫРАДЫ. 

Слайд 20СУРЕТПЕН
ЖҰМЫС

СУРЕТПЕНЖҰМЫС

Слайд 21Сабақты қорытындылау. (Кестемен жұмыс , жауаптарды “+”, “-” белгілерімен белгілеу)

Сабақты қорытындылау. (Кестемен жұмыс , жауаптарды  “+”, “-” белгілерімен белгілеу)

Слайд 22Үйге тапсырма §63 Ұйқы және оның маңызы. Шығармашылық тапсырма Түс көру

туралы зерттеп келу

Үйге тапсырма  §63 Ұйқы және оның маңызы. Шығармашылық тапсырма  Түс көру туралы зерттеп келу

Слайд 23САБАҚ ҚАЛАЙ ӨТТІ?_____________________________________________________
__________________________________________________________________________
МҰҒАЛІМНІҢ ІС-ӘРЕКЕТТІ ҰНАДЫМА?______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
НЕНІ ТҮСІНДІН?_______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
НЕНІ ТҮСІНБЕДІҢ?_____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
РЕФЛЕКСИЯ

САБАҚ ҚАЛАЙ ӨТТІ?_______________________________________________________________________________________________________________________________МҰҒАЛІМНІҢ ІС-ӘРЕКЕТТІ ҰНАДЫМА?________________________________________________________________________________________________________________________________________НЕНІ ТҮСІНДІН?_________________________________________________________________________________________________________________________________________НЕНІ ТҮСІНБЕДІҢ?_______________________________________________________________________________________________________________________________________ РЕФЛЕКСИЯ

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика