Разделы презентаций


Гук заны. Динамометр

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға Гук заңы, оның қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін және динамометр құралы, оның жұмыс істеу принципін түсіндіру.Дамытушылық: Оқушылардың білім сапасын, пәнге қызығушылығын арттыру, алған білімдерін өмірде қолдана білуге

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1№164 орта мектеп
Гук заңы. Динамометр
7-сынып
Пән мұғалімі: Б.Бимурзаева
Физика пәні

№164 орта мектепГук заңы. Динамометр7-сыныпПән мұғалімі: Б.БимурзаеваФизика пәні

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Гук заңы, оның қандай физикалық шамаларға

тәуелді екенін және динамометр құралы, оның жұмыс істеу принципін түсіндіру.
Дамытушылық:

Оқушылардың білім сапасын, пәнге қызығушылығын арттыру, алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету.
Тәрбиелік: Оқушылардың алған білімдерін өмірмен байланыстыра білуіне және пікір алмасуға, шығармашылық өздігінен білім алуға тәрбиелеу
Көрнекілігі: Суреттер, интерактивті тақта, электрондық оқулық, динамометр, жүкше, сызғыш, резеңке, сым, үлестірме қағаздар.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың түрі: Шығармашылық сабақ.
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ-жауап, топпен жұмыс, практикалық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: Информатика, математика, дене тәрбиесі.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға Гук заңы, оның қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін және динамометр құралы, оның жұмыс

Слайд 3Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
2. Үй тапсырмасын тексеру.
1 топ Күш

тақырыбына слайд
2 топ И.Ньютон слайд
3 топ Деформация тақырыбына слайд
3. Жаңа

сабақ
4. Сабақты бекіту
Кеңейтілген тапсырма
5. Қорытындылау
Практикалық тапсырма
6. Оқушыларды бағалау
7. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру2. Үй тапсырмасын тексеру.  1 топ Күш тақырыбына слайд2 топ И.Ньютон слайд3 топ Деформация

Слайд 4Жаңа сабақ
Гук заңы
Динамометр

Жаңа сабақГук заңы Динамометр

Слайд 5
Гук заңы. Серпімді дененің ұзаруы мен

оған түсірілген күштің арасындағы байланысты 1660 жылы ағылшын физигі Роберт

Гук (1635-1703) анықтаған болатын. Кейінірек бұл анықталған байланыс бізге Гук заңы деген атпен белгілі болды. Бұл заң бойынша: серпімді деформацияның шамасы (созылуы немесе сығылуы) түсірілген күшке тура пропорционал, яғни:
F = kx
Мұндағы F-түсірілген сыртқы күш, x -дененің созылу немесе сығылу шамасы. k-қатаңдық деп аталатын пропорционалдық коэффициент. SI жүйесінде қатаңдық нъютонның метрге қатынасымен (Н/м) өрнектеледі. k-қатаңдық дене материалына және оның өлшемі мен пішініне байланысты.
Динамометр. Күшті өлшеу үшін аранайы құралдар – динамометрлер (грекше динамис-күш және метро-өлшеймін) қолданылады. Динамометрлердің негізгі бөлігі серпімді деформацияның әрекет ету аралығында созылатын серіппе болып табылады. Динамометрлердің бірнеше түрі бар. Қол динамометрлері және біршама үлкен шамадағы күштерді өлшейтін арнайы динамометрлер.

Гук заңы. Серпімді дененің ұзаруы мен оған түсірілген күштің арасындағы байланысты 1660 жылы

Слайд 6Роберт Гук- әйгiлi ағылшын жаратылыстанушысы,
ағылшындық Уайт аралында Фремуотер деген

жерде
1635 жылы дүниеге келдi. Орта мектептi бiтiргеннен
кейiн Оксфорд

Университетiне түседi. 1660 жылы әйгілі
“Гук заңын” ашты. 1661 жылы каппилярлық құбылысқа
арналған еңбегiн жариялады. Гук өзiнiң 1665 ж.
жарық көрген «Микрография» атты еңбегiнен кейiн
әйгiлi болды. Бұл кiтапта Гук өзі жетiлдiрiлген
микроскоппен көп зерттеулерін жүйелеп баяндайды.
Тағы да бұл кiтабында Гук жарықтың табиғаты жайында
ойларын жазып кеткен. Кейін ол астрономиялық құрал-
саймандарды ойлап табу және оларды жетiлдiрумен
айналысты, биологиялық, географиялық, геологиялық
зертеулер жүргiздi. 1703 жылы қайтыс болды.
Роберт Гук- әйгiлi ағылшын жаратылыстанушысы, ағылшындық Уайт аралында Фремуотер деген жерде 1635 жылы дүниеге келдi. Орта мектептi

Слайд 71 Н
2 Н
3 Н
2,5 Н

1 Н2 Н3 Н2,5 Н

Слайд 8Динамометрдің құрылысы
серіппе
көрсеткіш
стрелка
жүк ілетін ілмек
шкаланың
көрсеткіші

Динамометрдің құрылысысеріппекөрсеткішстрелкажүк ілетін ілмекшкаланың көрсеткіші

Слайд 9Динамометрлердің түрлері

Динамометрлердің түрлері

Слайд 10КЕҢЕЙТІЛГЕН ТАПСЫРМА
1 топ.
2 топ.
3 топ.
А. Гук заңының өрнегін жаз.
В. Қатаңдығы

300 Н/м серіппе 0,05 м-ге созылды. Жүкті осындай деформацияға

ұшыратқан күштің шамасы неге тең?
С. 320 Н күштің әсерінен амортизатордың серіппесі 0,009 м-ге сығылады.
1600 Н күштің әсерінен серіппе қаншаға сығылады?

А. k қатаңдықтың өрнегін жаз.
В. Қатаңдық коэффициенті 100 Н/м серіппені 0,01 м-ге созатын
күштің шамасы неге тең?
С. Есікті ашқанда оның серіппесі 12 см ұзарды, сонда серпімділік күші 4 Н тең,
серпімділік күші 10Н-ға тең болуы үшін серіппені қаншаға ұзарту керек?

А. х шамасын анықтаудың өрнегін жаз.
В. F=3 Н күштің әсерінен 0,06 м-ге ұзарған серіппенің қатаңдығы неге тең?
С. Шиыршық серіппенің ұзындығы 3,5 см-ге қысқартқанда 1,4 Н серпімділік
күш пайда болады. Оны 2,1 см ұзартқанда серпімділік күші қандай болады?

КЕҢЕЙТІЛГЕН ТАПСЫРМА1 топ.2 топ.3 топ.А. Гук заңының өрнегін жаз.В. Қатаңдығы 300 Н/м серіппе 0,05 м-ге созылды. Жүкті

Слайд 11Қорытындылау
Практикалық тапсырма
Бағалау
Өзін – өзі бағалау
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
Тақырыпты оқу. 13-жаттығу.
Роберт Гукты зерттеу.

ҚорытындылауПрактикалық тапсырмаБағалауӨзін – өзі бағалауҮЙГЕ ТАПСЫРМАТақырыпты оқу. 13-жаттығу.Роберт Гукты зерттеу.

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика