Разделы презентаций


Саба?ты? та?ырыбы: §9.1 ?арышты? с?улелер §9.2 Ядролы? к?штер

Содержание

а) білімділік: Оқушыларға ғарыштық сәулелер, олардың энергиясы туралы атап өту, элементар бөлшектер туралы түсініктерін қалыптастыру . б) тәрбиелік: Өз біліміне, интуициясынав) дамытушылық: Оқушылардың ғылыми көзқарасын қалыптастыруСабақтың мақсаттары

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1§9.1 Ғарыштық сәулелер
§9.2 Ядролық күштер
Сабақтың тақырыбы

§9.1 Ғарыштық сәулелер§9.2 Ядролық күштерСабақтың тақырыбы

Слайд 2
а) білімділік: Оқушыларға ғарыштық сәулелер, олардың энергиясы туралы атап

өту, элементар бөлшектер туралы түсініктерін қалыптастыру .
б) тәрбиелік: Өз

біліміне, интуициясына
в) дамытушылық: Оқушылардың ғылыми көзқарасын қалыптастыру

Сабақтың мақсаттары

а) білімділік: Оқушыларға ғарыштық сәулелер, олардың энергиясы туралы атап өту, элементар бөлшектер туралы түсініктерін қалыптастыру .

Слайд 3Сабақтың мақсаттары:
а) білімділік: Оқушыларға ғарыштық сәулелер, олардың энергиясы туралы атап

өту, элементар бөлшектер туралы түсініктерін қалыптастыру .
б) тәрбиелік: Өз

біліміне, интуициясына
в) дамытушылық: Оқушылардың ғылыми көзқарасын қалыптастыру
Сабақтың мақсаттары:а) білімділік: Оқушыларға ғарыштық сәулелер, олардың энергиясы туралы атап өту, элементар бөлшектер туралы түсініктерін қалыптастыру .

Слайд 4Сабақтың түрі: конференция-сабақ, СТО Сабақтың көрнегілігі: слайдтар,

карточкалар Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгімелесу


Сабақтың құрылымы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Тірек білімдерін актуальдау, сабаққа дайындық
3. Жаңа материалды баяндау және бекіту
4. Ғарыштық сәулелердің биологиялық әсері
5. Ғарыштық сәулелердің химиялық әсері
6. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың түрі: конференция-сабақ, СТО Сабақтың көрнегілігі: слайдтар,

Слайд 5“Біз өмір бойына жететін білім алу” моделінен өмір бойы білім

алып өту моделіне көшуге тиіспіз. Болашаққа біліммен қадам басып, лайықты

қолтаңбамызды қалдырайық. “Білімді азамат – ел ертеңі ”


“Біз өмір бойына жететін білім алу” моделінен өмір бойы білім алып өту моделіне көшуге тиіспіз. Болашаққа біліммен

Слайд 6Сұрақ:
Ғарыштан келетін сәулелердің энергиясы қандай? Зияны бар ма??
Егер ядро протон

мен нейтрондардан тұрса, онда оң зарядты протондардың кулондық тебу күштерінің

әрекетінен неге ядро ыдырап кетпейді?



Бейне көрініс

Сұрақ: Ғарыштан келетін сәулелердің энергиясы қандай? Зияны бар ма??Егер ядро протон мен нейтрондардан тұрса, онда оң зарядты

Слайд 7Бөлшектерді тіркейтін құрал(1908 ж Гейгер санағышы) ойлап табылғаннан кейін-ақ
1911

ж ғарыштық сәулелер

ашылды. Олар- әлем кеңістігінен Жерге келетін өте жоғары энергиялы (1021 эВ дейін) орнықты бөлшектердің ағыны және осы бөлшектердің атмосферадағы атом ядроларымен өзара әрекеттесуінен пайда болатын екінші ретті бөлшектер.

Бөлшектерді тіркейтін құрал(1908 ж Гейгер санағышы) ойлап табылғаннан кейін-ақ 1911 ж ғарыштық сәулелер

Слайд 8Цифрлар 1 с- та 1 м2 жерге түсетін бөлшектер санын

көрсетеді.

Цифрлар 1 с- та 1 м2 жерге түсетін бөлшектер санын көрсетеді.

Слайд 91932 ж Вильсон камерасының көмегімен К.Д.Андерсон суреттен қарама-қарсы бағытта қозғалған

екі бөлшектің қисайған ізін байқаған

1932 ж Вильсон камерасының көмегімен К.Д.Андерсон суреттен қарама-қарсы бағытта қозғалған екі бөлшектің қисайған ізін байқаған

Слайд 10Ядродағы нейтрон өзінен -өзі ыдырауға ұшырап, протон мен электронға және

анти
нейтриноға ауысады

Ядродағы нейтрон өзінен -өзі ыдырауға ұшырап, протон мен электронға және антинейтриноға ауысады

Слайд 11Қазіргі заманғы үдеткіштердегі зарядталған бөлшектердің энергиясы өте аз, тығыздығы көп.

Дегенмен ғалымдар өздерінің зерттеулерінде соқтығысуы сирек ғарыштық сәулелерді пайдаланады. Осындай

соқтығысулар кезінде бұрын белгісіз жаңа элементар бөлшектер пайда болады


Қазіргі заманғы үдеткіштердегі зарядталған бөлшектердің энергиясы өте аз, тығыздығы көп. Дегенмен ғалымдар өздерінің зерттеулерінде соқтығысуы сирек ғарыштық

Слайд 12Сонымен «біздің әлемдегі» әрбір бөлшек (фотоннан басқасы) антибөлшекке ие. 1955ж

антипротон, 1956 ж антинейтрон, 1969 ж антигелий ашылды.

Сонымен «біздің әлемдегі» әрбір бөлшек (фотоннан басқасы) антибөлшекке ие. 1955ж антипротон, 1956 ж антинейтрон, 1969 ж антигелий

Слайд 13 Нуклондарды ядроның ішінде қандай да бір жаңа күштер ұстап

тұр. Бұл сұрақтың жауабын ғалымдар эксперимент жолымен іздеді. Олардың болжамы

бойынша массасы тыныштықтағы электрон массасынан 250 есе үлкен делдал бөлшек бар деп есептелінді. Бұл бөлшектер мю-мезондар немесе мезондар деп аталынды.
Нуклондарды ядроның ішінде қандай да бір жаңа күштер ұстап тұр. Бұл сұрақтың жауабын ғалымдар эксперимент жолымен

Слайд 14 Бірақ тәжірибе көрсеткендей, мезондар нуклондармен де, ядролармен де тіпті

бір-бірімен өзара әрекеттеспейтін болып шықты. Тек 1947 ж массасы тыныштықтағы

электронның массасынан 270 есе көп π-мезондар
немесе пиондар деп аталатын бөлшектер ашылды.
Бірақ тәжірибе көрсеткендей, мезондар нуклондармен де, ядролармен де тіпті бір-бірімен өзара әрекеттеспейтін болып шықты. Тек 1947

Слайд 15
Үлкен энергиялы протондар басқа нуклондармен кездескенде, энергиясының артығын жаңа бөлшектерге

береді. Эйнштейннің теңдеуінен
Me/mp=1014/109=105 есе үлкен.

Яғни артық энергия қоры жаңа ауыр бөлшектердің пайда болуына жеткілікті. Мұндай массалары протон массасынан үлкен бөлшектер гиперондар, яғни асқын ауыр деп аталады.
Үлкен энергиялы протондар басқа нуклондармен кездескенде, энергиясының артығын жаңа бөлшектерге береді. Эйнштейннің теңдеуінен    Me/mp=1014/109=105

Слайд 16Адам өмiрi оны қоршаған табиғатпен, ғарыштық кеңiстiкпен, күн сәулелерiмен және

радиацияның жер бетiндегi тiршiлiкке, соның iшiнде адамға да тигiзетiн әсерiмен

биосфералық жағынан тығыз байланыста өтедi. Бұл жөнiнде Чижевскийдiң “Күн бетiндегi отты борандардың жер бетiндегi жаңғырығы” атты кiтабында айтылады
Адам өмiрi оны қоршаған табиғатпен, ғарыштық кеңiстiкпен, күн сәулелерiмен және радиацияның жер бетiндегi тiршiлiкке, соның iшiнде адамға

Слайд 17Ғарыштық сәулелері және Жердің радиактивтік заттарының сәулеленуі табиғи радиациялық фон

құрады. Табиғи радиациялық фон Жер бетіндегі бүкіл тірі жәндіктерге, жануарларға,

адамға және өсімдіктерге әсерін тигізеді.
Ғарыштық сәулелері және Жердің радиактивтік заттарының сәулеленуі табиғи радиациялық фон құрады. Табиғи радиациялық фон  Жер бетіндегі

Слайд 18
КІМ ЖҮЙРІК?

Блиц-турнир

КІМ ЖҮЙРІК?   Блиц-турнир

Слайд 191-сұрақ
Микродүниеде болып
жататын
құбылыстарды
зерттейтін бөлім?

А: Механика

B:оптика


С:ядролық
физика

D:

Электр

1-сұрақМикродүниеде болып жататын құбылыстарды зерттейтін бөлім?А:  МеханикаB:оптикаС:ядролықфизика  D:  Электр

Слайд 202-сұрақ
Энергияның өлшем
бірлігі
А: Дж
B: Ом
C: А
D: В

2-сұрақ Энергияның өлшем бірлігіА: ДжB:  ОмC:  АD: В

Слайд 21 3-сұрақ
Протон қашан
ашылды?
А:1918
B: 1919
C:1911
D:1915

3-сұрақ Протон қашанашылды?А:1918B: 1919 C:1911D:1915

Слайд 22 4-сұрақ
Ядроның өлшемінің
шамасы

А:10-15м

B: 10-12


C: 10-10


D:10-6

4-сұрақ Ядроның өлшемінің шамасыА:10-15мB: 10-12C: 10-10 D:10-6

Слайд 235-сұрақ

Табиғи радиоактивті
құбылысын кім ашты?
А: Беккерель
B: Резерфорд
C:Чедвик
D: Томсон

5-сұрақ Табиғи радиоактивтіқұбылысын кім ашты?А: БеккерельB: РезерфордC:ЧедвикD: Томсон

Слайд 24 6-сұрақ
Нейтронның
заряды қандай?
А: оң
B:оң және
теріс
C: теріс
D:

бейтарап

6-сұрақ Нейтронның заряды қандай?А: оңB:оң және теріс C: терісD: бейтарап

Слайд 257-сұрақ
Гелий атомының ядросы

А: β сәуле

B: α сәуле


C: γ сәуле

D: ω

бөлшек

7-сұрақГелий атомының ядросыА: β сәулеB: α сәулеC: γ сәулеD: ω бөлшек

Слайд 26 Қорытындылау Жеңген топты марапаттау Бағалау
Үйге тапсырма
§9.1
§ 9.2

Қорытындылау  Жеңген топты марапаттау  БағалауҮйге тапсырма§9.1 § 9.2

Слайд 27Сау болыңыздар!

Сау болыңыздар!

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика