Разделы презентаций


Абай аудармалары

Содержание

Білімділігі: Оқушыларға ойшыл ақынның аудармаларын таныстыру арқылы идеясын ашу, кейіпкерлеріне мінездеме жасау. Дамытушылығы: Оқу, талдау, кесте құру, мінездеме беру арқылы оқушылардың ойын дамыту ұлы ақынға дегенсүйіспеншіліктерін арттыру.Сабақтың мақсаты:Тәрбиелік:

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Абай Құнанбаев
Абайды Абай еткен Мұхтар ғана,
Мұхтарды Мұхтар

еткен Абай дана,
Қазақтың қос арысы, қос данасы.
Қалайша бас имессің оған,

сірә.
Абай Құнанбаев Абайды Абай еткен Мұхтар ғана,  Мұхтарды Мұхтар еткен Абай дана,Қазақтың қос арысы, қос данасы.Қалайша

Слайд 2Білімділігі:
Оқушыларға ойшыл ақынның аудармаларын таныстыру арқылы идеясын ашу,

кейіпкерлеріне мінездеме жасау.
Дамытушылығы:
Оқу, талдау, кесте

құру, мінездеме беру арқылы оқушылардың ойын дамыту ұлы ақынға деген
сүйіспеншіліктерін арттыру.


Сабақтың мақсаты:

Тәрбиелік:
Оқушының ой еркіндігін, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, өздігінен ізденту қабілетін шыңдап, шығармашылыққа баулуға, таным белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.

Білімділігі: Оқушыларға ойшыл ақынның аудармаларын таныстыру арқылы идеясын ашу, кейіпкерлеріне мінездеме жасау. Дамытушылығы:    Оқу,

Слайд 3ІІ. Үй тапсырма
сы
Сабақтың барысы:
І.
Ұйымдастыру
кезеңі

ІІІ.Жаңа материалды
түсіндіру
ІҮ. Жаңа

сабақты
бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ.
Үйге тапсырма
беру

ІІ. Үй тапсырмасыСабақтың барысы:І. ҰйымдастырукезеңіІІІ.Жаңа материалды   түсіндіруІҮ. Жаңа сабақты   бекіту

Слайд 4Шын хакім, сөздің асыл – баға жетпес,
Бір сөзің мың жыл

жүрсе дәмі кетпес.
Қарадан хакім болған сендей жанның,
Әлемнің құлағынан әні

кетпес.
М.Жұмабаев
Шын хакім, сөздің асыл – баға жетпес,Бір сөзің мың жыл жүрсе дәмі кетпес.Қарадан хакім болған сендей жанның,

Слайд 5“Сандар сөйлейді” стратегиясы
1845
1858
1878
1854
1895
1904

“Сандар сөйлейді” стратегиясы 184518581878185418951904

Слайд 6Проблемалық полемика

Проблемалық полемика

Слайд 7Проблемалық полемика

Проблемалық полемика

Слайд 8Сурет стратегиясы

Сурет стратегиясы

Слайд 15Абайды таныту арқылы біз Қазақстанды әлемге танытамыз, қазақ халқын танытамыз.


Абай әрқашан біздің ұлттық
ұранымыз болуы тиіс.

Н.Ә.Назарбаев
Абайды таныту арқылы біз Қазақстанды әлемге танытамыз, қазақ халқын танытамыз. Абай әрқашан біздің ұлттық   ұранымыз

Слайд 16Абай аудармалары

Абай аудармалары

Слайд 19Орыс классиктері

Орыс классиктері

Слайд 20Абай мен Пушкин

Абай мен Пушкин

Слайд 21Батыс классиктері
Байрон
Гете
Мицкевич
Шиллер

Батыс классиктеріБайронГетеМицкевичШиллер

Слайд 22Татьянаның

қырдағы әні
Амал жоқ – қайттім білдірмей,
Япырмау, қайтіп айтамын?
Қоймады

дертің күйдірмей,
Не салсаң да тармамын.

Я к вам пишу — чего же боле?
Что я могу еще сказать?
Теперь, я знаю, в вашей воле
Меня презреньем наказать.

Татьянаның             қырдағы әніАмал жоқ –

Слайд 23Абай мен Крылов

Абай мен Крылов

Слайд 24Аудармалары
Түлкі мен қарға
Есек пен бұлбұл
Піл мен
қанден

АудармаларыТүлкі мен қарғаЕсек пен бұлбұлПіл мен қанден

Слайд 25Түлкі мен қарға
Вороне где-то бог послал
кусочек сыру;
На ель Ворона взгромоздясь,
Позавтракать

было совсем уж
собралась,
Да позадумалась, а сыр во рту

держала.
На ту беду, Лиса близехонько
бежала;
Вдруг сырный дух Лису
остановил:
Лисица видит сыр, -
Лисицу сыр пленил,

Ірімшікті Құдайым
Кез қылды бір күн қарғаға.
Алып ұшып барды да,
Қонды бір биік ағашқа.
Үлкен олжа емес пе
Ірімшік деген қарны ашқа?
Бір жеп алып, шүкірлік
Қылайын деп аллаға,
Тұмсығында ірімшік,
Ойланып қарап тұр еді,
Бір қу түлкі сорына
Жақын жерде жүр еді,

Түлкі мен қарға Вороне где-то бог послалкусочек сыру;На ель Ворона взгромоздясь,Позавтракать было совсем уж собралась, Да позадумалась,

Слайд 26 Піл мен қанден
По улицам Слона водили,
Как видно,

напоказ.
Известно, что Слоны в
диковинку у нас,
Так за Слоном толпы

зевак
ходили.
Отколе ни возьмись,
навстречу Моська им.
Увидевши Слона, ну на него
метаться, И лаять, и
визжать, и рваться;
Ну так и лезет в драку с ним.

Көшеде піл жетелеп біреу жүрді, 
Кім көріпті хайуанды
мұндай түрлі.
Көрсеткелі ап жүрген жануарды
Тамашалап, артынан жұрт боп
ерді.
Көшеде кез боп бір қанден
Ұмтылды пілге шаптығып.
Шаңқылдап үрді ерленіп,
Тартынбай ұрысар жан шығып.
Қанденге бір ит кездей боп

Піл мен қанден  По улицам Слона водили,  Как видно, напоказ.Известно, что Слоны в диковинку

Слайд 27Есек пен бұлбұл
Тойған есек шөпті оттап маңайдағы Сонырқап шатқа кетті


қай-қайдағы.
Тентіреп өлкені өрлеп келе жатып,
Жолықты бір бұлбұлға тоғайдағы.

Осел увидел Соловья И

говорит ему:
"Послушай-ка, дружище! Ты, сказывают, петь великий мастерище. Хотел бы очень я Сам посудить, твое услышав пенье, Велико ль подлинно твое уменье?«
Есек пен бұлбұл Тойған есек шөпті оттап маңайдағы Сонырқап шатқа кетті қай-қайдағы.Тентіреп өлкені өрлеп келе жатып,Жолықты бір бұлбұлға

Слайд 28Абай мен Лермонтов

Абай мен Лермонтов

Слайд 29 Теректің сыйы
Терек воет, дик и злобен,
Меж утесистых

громад,
Буре плач его подобен,
Слезы брызгами летят.
Но, по степи разбегаясь,
Он лукавый

принял вид
И, приветливо ласкаясь,
Морю Каспию журчит:

Асау Терек долданып, буырқанып,
Тауды бұзып жол салған,
тасты жарып.
Арыстанның жалындай
бұйра толқын
Айдаһардай бүктеліп, жүз толғанып.
Кавказдан шықты жайнап,
қылып у-шу,
Түзу жерден жол кернеп ұлғайды су.
Қалың қайрат бойында, беті күліп,
Момынсынған пішінмен ағады қу.

Теректің сыйы    Терек воет, дик и злобен,Меж утесистых громад,Буре плач его подобен,Слезы брызгами

Слайд 30Қараңғы түнде тау қалғып
Горные вершины
Спят во тьме ночной;
Тихие долины
Полные свежей

мглой;
Не пылит дорога,
Не дрожат листы...
Подожди немного,
Отдохнешь и ты.

Қараңғы түнде тау

қалғып,
Ұйқыға кетер балбырап.
Даланы жым-жырт, дел-сал қып,
Түн басады салбырап.
Шаң шығармас жол дағы,
Сілкіне алмас жапырақ.
Тыншығарсың сен дағы,
Сабыр қылсаң азырақ.
Қараңғы түнде тау қалғып Горные вершиныСпят во тьме ночной;Тихие долиныПолные свежей мглой;Не пылит дорога,Не дрожат листы...Подожди немного,Отдохнешь

Слайд 31





Авторы:

Жанры:

Тақырыбы:

Идеясы:

Кейіпкерлері:

Тәрбиелік түйіні:

Ой толғау стратегиясы


Слайд 32Инсерт әдісі

Инсерт әдісі

Слайд 33Салыстыру
стратегиясы

Салыстыру стратегиясы

Слайд 34.
Абай
Пушкин

.АбайПушкин

Слайд 35.
Абай
Крылов

.АбайКрылов

Слайд 36.
Абай
Лермонтов

.АбайЛермонтов

Слайд 37ТОПТАСТЫРУ стратегиясы

ТОПТАСТЫРУ стратегиясы

Слайд 38ТОПТАСТЫРУ стратегиясы

ТОПТАСТЫРУ стратегиясы

Слайд 391.Зат есім.

2.Сын есім.

3.Етістік.


4.Сөйлем.


5. Синоним.

Синквейн әдісі:

1.Зат есім. 2.Сын есім. 3.Етістік.         4.Сөйлем.

Слайд 40Ғұмырдария стратегиясы
Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбаев әр шығарманы болсын өз

көңіл күйіне үйлестіре, қысылмай, қымтырылмай еркін тәржімалайды. Сонда да кейбір

аударма өлеңдері түпнұсқамен өте жақын келіп, мейлінше үндес шығып жатса, ол – оның ақындық шеберлігінің бір қырынан көрінуі, қызықтап, қазақшалап отырған түпнұсқаның сарыны мен ой-сезімінің арасындағы үйлестіктің нәтижесі.      Абайдың ең бір ұмытылмас еңбегі орыстың ұлы жазушыларынан өзі үлгі-өнеге алумен бірге, оларды қазақ халқына таныстырып, олардың еңбегін аударып өз еліне үлгі етуінде. 

.

Ғұмырдария стратегиясы	Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбаев әр шығарманы болсын өз көңіл күйіне үйлестіре, қысылмай, қымтырылмай еркін тәржімалайды.

Слайд 41Үйге тапсырма:

Абайдың бір аудармасын жатқа айту, кесте бойынша

әңгімелеу.

Бағалау:

Үйге тапсырма:  Абайдың бір аудармасын жатқа айту, кесте бойынша әңгімелеу.Бағалау:

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика