Разделы презентаций


Ж?сіпбек Аймауытовты? ?нші ??гімесіндегі дара т?л?а

Содержание

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ж.Аймауытовтың өмірбаянын шығармасына негіздей отырып талдау, жазушының өз бейнесін көру үшін шығармасына терең үңілдіру,сол арқылы арман- мұраты, ақын жазушылардың өнер тақырыбын меңгеру,ән өнерінің құдіретін таныту шеберліктерін аңғарту;

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1

Жиырма екінші ақпан.

Сынып жұмысы.
Сабақтың тақырыбы :
Жүсіпбек Аймауытовтың
«Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға .

Сабақтың айдары:
Көңіл аудар даналардың сөзіне:
« Адал жанды өнеге тұт өзіңе!»
( Ж.Баласағұни).
Жиырма екінші ақпан.

Слайд 2Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ж.Аймауытовтың өмірбаянын шығармасына негіздей отырып талдау, жазушының

өз бейнесін көру үшін шығармасына терең үңілдіру,сол арқылы арман- мұраты,

ақын жазушылардың өнер тақырыбын меңгеру,ән өнерінің құдіретін таныту шеберліктерін аңғарту; Дамытушылық: қаламгердің суреткер ретіндегі мүмкіншілігін таныту, идеялық, эстетикалық мәнін ашу үшін логикалық ойларын дамыту, өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыландыру;
Тәрбиелік: өнерді сүю, әнге құштарлық, өнер адамдарына деген сүйіспеншілік көзқарасты қалыптастыру, өнер құдіретін сезінуге және ұлттық рухты көтере отырып,потриоттыққа тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:  Білімділік: Ж.Аймауытовтың өмірбаянын шығармасына негіздей отырып талдау, жазушының өз бейнесін көру үшін шығармасына терең

Слайд 3
Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: СКТ,сұрақ-жауап,талдау,
ойлау,дәлелдеу,топтастыру,оқулықпен жұмыс,сөздік,кластер әдісі,ізденушілік.
Сабақтың көрнекілігі: Ж.Аймауытовтың,
Әміренің

суреттері,кестелер,тірек-сызбалар,слайдтар.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,тарих,саз.

Сабақтың түрі: аралас сабақСабақтың әдісі: СКТ,сұрақ-жауап,талдау,ойлау,дәлелдеу,топтастыру,оқулықпен жұмыс,сөздік,кластер әдісі,ізденушілік.Сабақтың көрнекілігі: Ж.Аймауытовтың,Әміренің суреттері,кестелер,тірек-сызбалар,слайдтар.Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,тарих,саз.

Слайд 4Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
3. Сабақ кезеңдері:
Композициялық

талдау: Әңгімені әр бөлімге бөліп,жоспар құр;

Жоспар бойынша әрі сұрақ қоя отырып,мазмұнын ашу;
Көркемдік әдіс,суреттеу тәсілі,әңгіменің
поэтикалық элементтерін табу;
Сөз төркінін тану;
Кластер әдісі;
Өткенді қастерлеу арқылы болашақты жасаймыз. (зерттеу жұмысын қорғау);
Әміренің орындауындағы әндерді жалғастырушылар.
6. Үйге тапсырма.
7. Бағалау .

Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі.Үй тапсырмасын тексеру.3.   Сабақ кезеңдері: Композициялық талдау: Әңгімені әр бөлімге бөліп,жоспар құр;

Слайд 5
Үй тапсырмасын тексеру

(1889-1931)












































1.Ж.Аймауытов кім? (топтастыру)
2.Жазушының өміріне сатылай кешенді

талдау жасаңдар(СКТ).
3. Жазушының қызмет жасаған жылдарына хронологиялық кесте жасаңдар.
4. «Әнші» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар.



Үй тапсырмасын тексеру  (1889-1931)          1.Ж.Аймауытов кім? (топтастыру)2.Жазушының

Слайд 61.Топтастыру
2.Қаламгердің өмірі мен шығармасына сатылай кешенді талдау
Қаламгердің аты-жөні:
Туған жылы:


Туған жері:
Ең алғаш алған білімі:
Оқыған

оқу орындары:
Атқарған қызметі:
Жүсіпбек өнерінің көп қырының бірі-
Өнер тақырыбында жазылған шығармасы:
Жүсіпбек өзінің негізгі кәсібін:
Өмірден өткен уақыты:

ЖАймауытов кім?

1.Топтастыру2.Қаламгердің өмірі мен шығармасына сатылай кешенді талдауҚаламгердің аты-жөні:Туған жылы:       Туған жері:Ең

Слайд 73. Жазушының қызмет жасаған жылдарына хронологиялық кесте жаса.

3. Жазушының қызмет жасаған жылдарына хронологиялық кесте жаса.

Слайд 84. Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтау

4. Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтау

Слайд 9Әдебиет теориясы
Теңеу- құбылысты басқа нәрсемен салыстыру арқылы сипаттау тәсілі.Екі нәрсені

теңестіру үшін олардан ортақ белгі- сипат, ұқсастық табу шарт.

Портрет - адамның сыртқы келбетін суреттеу.
Эпитет- ( сипаттама)- заттың,не құбылыстың айрықша белгісін, қасиетін білдіретін бейнелі сөз.

Мінез - адамның болмысын суреттеу.
Мінез - ішкі портрет.
Реалистік образ- кәдімгі өмірде болған,бар және бола беретін ,қайталанбас тұлға.

Метафора ( ауыстыру) – екі нәрсені, құбылысты салыстыру және жанастырып жақындату негізінде жасалған,астарлы тың мағына беретін бейнелі сөз немесе сөз тіркесі. Мысалы, Абай өлеңдерінде кездесетін жастықтың оты,жүректің көзі, дүние есігі,өмірдің өрі.кррПО

Әдебиет теориясыТеңеу- құбылысты басқа нәрсемен салыстыру арқылы сипаттау тәсілі.Екі нәрсені теңестіру үшін олардан ортақ белгі- сипат, ұқсастық

Слайд 10« Әнші» әңгімесінің композициясы

« Әнші» әңгімесінің композициясы

Слайд 11Кластер әдісі

Кластер әдісі

Слайд 12ӨТКЕНДІ ҚАСТЕРЛЕУ АРҚЫЛЫ БОЛАШАҚТЫ ЖАСАЙМЫЗ. (ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫН ҚОРҒАУ); ӘМІРЕНІҢ ОРЫНДАУЫНДАҒЫ ӘНДЕРДІ

ЖАЛҒАСТЫРУШЫЛАР.

ӨТКЕНДІ ҚАСТЕРЛЕУ АРҚЫЛЫ БОЛАШАҚТЫ ЖАСАЙМЫЗ.  (ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫН ҚОРҒАУ);   ӘМІРЕНІҢ ОРЫНДАУЫНДАҒЫ ӘНДЕРДІ ЖАЛҒАСТЫРУШЫЛАР.

Слайд 13
Үйге тапсырма беру:
« Әміре – ән асқары»
тақырыбында эссе жазып

келу.
Сабақтың айдары:

Көңіл аудар даналардың сөзіне:
« Адал жанды өнеге тұт өзіңе!»
( Ж.Баласағұни).
Үйге тапсырма беру:« Әміре – ән асқары»тақырыбында эссе жазып келу.Сабақтың айдары:

Слайд 14Сөзжұмбақ
1
2
3
4
5
6
7
8

Сөзжұмбақ 12345678

Слайд 15Сөзжұмбақ
1
2
3
4
5
6
7
8

Сөзжұмбақ 12345678

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика