Разделы презентаций


Основные органы цветковых растений

Содержание

Mövzu: Çiçəkli bitkilərin əsas orqanlarıStandart: 1.1.2. Canlıların quruluşunu təsvir edir.2.1.1. Bioloji proseslərin xüsusiyyətlərini sadalayır. Məqsəd: 1. Çiçəkli bitkilərin orqanlarını təsvir edir 2. Bitkinin vegetativ və generativ orqanlarının xüsusiyyətlərinə görə fərqləndirir.

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Sumqayıt şəhər TET Gimnaziyanın biologiya müəllimi Məmmədova Çinarə

Sumqayıt şəhər  TET Gimnaziyanın biologiya müəllimi  Məmmədova Çinarə

Слайд 2Mövzu: Çiçəkli bitkilərin əsas orqanları
Standart: 1.1.2. Canlıların quruluşunu təsvir edir.
2.1.1.

Bioloji proseslərin xüsusiyyətlərini sadalayır.
Məqsəd: 1. Çiçəkli bitkilərin orqanlarını təsvir

edir
2. Bitkinin vegetativ və generativ orqanlarının xüsusiyyətlərinə görə fərqləndirir.
3. Bitki orqanları arasında olan əlaqələri təsvir edir.


Mövzu: Çiçəkli bitkilərin əsas orqanlarıStandart: 1.1.2. Canlıların quruluşunu təsvir edir.2.1.1. Bioloji proseslərin xüsusiyyətlərini sadalayır. Məqsəd: 1. Çiçəkli

Слайд 3Təlim forması: Kollektiv, kiçik qruplarla iş.
Təlim üsulu: Rollu oyun, müzakirə,

təqdimat,klaster
Resurslar:

İKT materialları,iş vərəqləri,şəkillər,rəngli vərəq,dərslik biologoya-6
İnteqrasiya : Riyaziyyat,coğrafiya, həyat bilgisi,fizika


Təlim forması: 	Kollektiv, kiçik qruplarla iş.Təlim üsulu:	 Rollu oyun, müzakirə,

Слайд 4Motivasiya
Səhnəcik

MotivasiyaSəhnəcik

Слайд 5Tədqiqat sualı
Çiçəkli bitkilərin əsas orqanları hansılardır ?


Çiçəkli bitkilərin orqanları hansı funksiyaları yerinə

yetirir?

Tədqiqat sualı Çiçəkli bitkilərin əsas orqanları hansılardır ?      Çiçəkli bitkilərin orqanları hansı

Слайд 6Tədqiqatın aparılması
Şagirdlər qruplara ayrılır və tədqiqat başlanır.

Tədqiqatın aparılması Şagirdlər qruplara ayrılır və tədqiqat başlanır.

Слайд 7I Qrup – Çiçək
Venn diaqramına əsasən aşağıdakı orqanların funksiyalarını fərqləndirin

I Qrup – ÇiçəkVenn diaqramına əsasən aşağıdakı orqanların funksiyalarını fərqləndirin

Слайд 8II Qrup – Gövdə
Aşağıda şəkil haqqında nə deyə bilərsiniz?

II Qrup – Gövdə Aşağıda şəkil haqqında nə deyə bilərsiniz?

Слайд 9III Qrup – Yarpaq
Aşağıda yarpağın hansı funksiyası göstərilib?

III Qrup – Yarpaq Aşağıda yarpağın hansı funksiyası göstərilib?

Слайд 10IV Qrup – Kök
Aşağıdakı şəkil haqqında nə deyə bilərsiniz?

IV Qrup – Kök Aşağıdakı şəkil haqqında nə deyə bilərsiniz?

Слайд 11I Qrup – Çiçək
Çiçəkli bitkilərdə tozlanmanın hava şəraitindən asılılıq qrafikini

göstərin

I Qrup – ÇiçəkÇiçəkli bitkilərdə tozlanmanın hava şəraitindən asılılıq qrafikini göstərin

Слайд 12II Qrup – Gövdə
Yaz vaxtı gövdədə hərəkət edən qida

maddələrin hava şəraitindən asılılıq qrafikini göstərin.

II Qrup – Gövdə Yaz vaxtı gövdədə hərəkət edən qida maddələrin hava şəraitindən asılılıq qrafikini göstərin.

Слайд 13III Qrup – Yarpaq
Günəşli havada bitkinin yarpağında gedən fotosintez

prosesinin havadan asılılıq qrafikini təsvir edin.

III Qrup – Yarpaq Günəşli havada bitkinin yarpağında gedən fotosintez prosesinin havadan asılılıq qrafikini təsvir edin.

Слайд 14IV Qrup – Kök
Soyuq havada bitkinin kökünün soruculuq qüvvəsinin

şəraitdən asılılıq qrafikini təsvir edin.

IV Qrup – Kök Soyuq havada bitkinin kökünün soruculuq qüvvəsinin şəraitdən asılılıq qrafikini təsvir edin.

Слайд 15Düzgün xarakteristikanı seçin.
Tozlanma:
Tozlanmada iştirak edir,şəklini dəyişmiş zoğdur bitkilərdir;
Bir sıra amillərin

təsiri ilə bitkinin müəyyən əraziyə yayılmasında rol oynayır;
Bitkilərin qidalanmasında rol

oynayır.

3

1

3

2

2

3

Düzgün xarakteristikanı seçin.Tozlanma:Tozlanmada iştirak edir,şəklini dəyişmiş zoğdur bitkilərdir;Bir sıra amillərin təsiri ilə bitkinin müəyyən əraziyə yayılmasında rol

Слайд 16İnformasiya mübadiləsi
Təqdim olunan işlər lövhədən asılır.Hər qrupdan bir nəfər

nümayəndə və ya bir neçə nəfər işi təqdim edir.Qruplar bir-birlərinin

işləri ilə tanış olurlar
İnformasiya mübadiləsi Təqdim olunan işlər lövhədən asılır.Hər qrupdan bir nəfər nümayəndə və ya bir neçə nəfər işi

Слайд 17İnformasiyanın müzakirəsi
Müəllim təqdimatdan alınan cavablara əsasən şagirdlərə suallarla müraciət

edərək,onları öz mülahizələrini əsaslandırmağa sövq edir.

İnformasiyanın müzakirəsi Müəllim təqdimatdan alınan cavablara əsasən şagirdlərə suallarla müraciət edərək,onları öz mülahizələrini əsaslandırmağa sövq edir.

Слайд 18Yaradıcı tətbiq etmə
Əl işləri hazırlamaq

Yaradıcı tətbiq etmə Əl işləri hazırlamaq

Слайд 19Nəticə və ümumiləşdirmə
Müəllim klaster üsulu ilə şagirdlərin cavablarını ümumiləşdirir.

Orqan

Vegetativ Generativ

Kök gövdə yarpaq çiçək meyvə toxum
Nəticə və ümumiləşdirmə Müəllim klaster üsulu ilə şagirdlərin cavablarını ümumiləşdirir.

Слайд 20Ev tapşırığı
Bitkinin orqanlarının funksiyalarını əks etdirən əl işləri hazırlamaq

və ya krasvord qurmaq

Ev tapşırığı Bitkinin orqanlarının funksiyalarını əks etdirən əl işləri hazırlamaq və ya krasvord qurmaq

Слайд 21Qiymətləndirmə
qruplar
meyarlar
Əməkdaşlıq
və zaman
Təqdimat
Tapşırıq tam,düzgün
yerinə yetirilməsi
Nəticə
Çiçək
Gövdə
Yarpaq
Kök

QiymətləndirməqruplarmeyarlarƏməkdaşlıq və zamanTəqdimatTapşırıq tam,düzgünyerinə yetirilməsiNəticəÇiçəkGövdəYarpaqKök

Слайд 22Qiymətləndirmə

Qiymətləndirmə

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика