Слайд 1Сабақтың тақырыбы:
Жеке портрет
Сынып: 1 “Б” Пәні: Қазақ тілі
Пән мұғалімі: Абдираймова Гүлжазира Сейілбекқызы
Шымкент, 2016
Слайд 2Сабақтың мақсаты:
1. БІЛІМДІЛІК: Жеке портрет ұғымына түсінік беру,практикалық жұмыстарға жетелеу;
2.
ДАМЫТУШЫЛЫҚ: ТАҚЫРЫП БОЙЫНША СӨЗДІК ҚОРЫН МОЛАЙТУ, КӨРУ, ЕСТУ ҚАБІЛЕТТЕРІН ДАМЫТУ;
3.
ТӘРБИЕЛІК: ДОСТЫҚҚА, ТАТУЛЫҚҚА БАУЛУ, ТАЗАЛЫҚТЫ САҚТАУҒА ТӘРБИЕЛЕУ.
Слайд 3
Сабақтың барысы
I .Ұйымдастыру кезеңі
1. Сәлемдесу, түгендеу, дайындық, назарларын
сабаққа
аудару.
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен,
Жаңа білім
алуға,
Алға қадам аттаймыз.
II .Үй тапсырмасын қайталау
Слайд 4Өзім туралы
Оқушылар өзі туралы қысқаша сипаттама жасайды.
Слайд 5Жаңа сабақ
Тақырыбы: Жеке портрет
Слайд 6Қызығушылығын ояту
-Қане; балалар бәріміз де көзімізді жұмып, өзімізді мектепте емес,
ну орманда жүрміз деп елестетейік.Жан-жағымызда әр түрлі талдар, сол жақта
ақ қайың, оң жақта шырша, емен, артымызда қарағай,шетен.Не деген керемет талдар! Елестеттік пе? Енді көзімізді ашып тыңдаймыз. Бұл сиқырлы орман, әр тал-жеке адам.Өзіне тән мінезі бар, өзіне тән келбеті бар.Біздер бүгін мейірімді сиқыршылармыз.Бәріміз бірігіп орманның сиқырын ашып көреміз.Олай болса, сендерге бірінші тапсырма адамның бейнесін қалыптастыратын қандай дене мүшелерін атай аласыңдар?
-Бас, шаш, көз, мұрын, ауыз, қас,қол,аяқ,т.б.
-Балалар, осы дене мүшелері арқылы біз адамның келбетін ажырата аламыз.Ендеше,бүгінгі сабағымыз адамның сыртқы келбеті яғни, “Жеке портрет” туралы болмақ.
Слайд 7Мағынаны тану
«Портрет-адам бейнесін бейнелейтін көркем шығарма.
Адам баласы ерте заманнан
айналасын қоршаған табиғатты,жан-дүниесін,адам бейнесін салуға қызықты.Оған тасқа салынған ежелгі суреттер
дәлел бола алады.Жалпы портрет өнері бұдан мыңдаған жылдар бұрын дүниеге келген белгілі мүсін мен сурет өнерінде адам дидарын бейнелеу ешқашан назардан тыс қалып көрген жоқ
Слайд 9
Таныс сөздерді еске түсіру
Бұл, мынау – это
Көрсет - покажи
Слайд 18Саусағы ұзын биші болады,
Құлағы ұзын күйші болады.
Тот, кто длинные руки
имеет, танцором будет,
А тот, кто длинные уши имеет – музыкантом
будет.
Слайд 19ЖАҢА СӨЗДЕР
портрет-келбет
онша ұқсамаймыз- не совсем похоже
тартқан-похож
орта бойлы-среднего роста
көзі өткір-острый взгляд
тіке
қарайды-смотрит прямо
ақ шалған –с сединой
жазық маңдайлы- широколобый
пұшық мұрынды- курносый
әжім-морщина
шолпы-подвески, украшения,
подвешиваемые к женской косе
Слайд 22Оқулықпен жұмыс
1-тапсырма. Көп нүктенің орнына керекті әріптерді қойып оқы, аудар.
Б..с,
к...з, а...қ,
м...рын, ау...з,
ш...ш, қ...л.
Слайд 242
2-тапсырма.Төмендегі сөздер бойынша сөз тіркесін құраңдар
Анам(ның)
шашы ұзын
көзі қара
бойшаң
қыр мұрынды
ақ жарқын
ат
жақты
қараторы
кең
маңдайлы
Слайд 25БАЛА, БАЛА, БАЛАҚАН,
ҚАҢЕ, ҚАЙСЫ АЛАҚАН?
САУСАҚТАРЫҢ ӘЙБАТ,
БЫЛАЙ-БЫЛАЙ ОЙНАТ.
СЕРГІТУ СӘТІ
Слайд 28ТОРКӨЗДІ ШЕШЕЙІК
ГОЛОВА
ВОЛОСЫ
ЛЕВЫЙ
ПРАВЫЙ
РУКА
О
Ң
Қ
О
Л
НОГА
А
Я
Қ
Слайд 29
Сабақты қорыту бөлімі.
Ой-толғаныс.
Венн диаграммасын сызу.Бейнелеу пәні мен қазақ тілі пәніндегі
портреттің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажырату.
Слайд 30Бағалау
Жарайсыңдар балалар, бүгінгі сабаққа өте жақсы қатыстыңыздар.
Көп-көп рахмет!
(Оқушылар бағаланады)
Слайд 31Венн диаграммасы
Бейнелеу өнері
(адамның сырт
келбетін сурет
арқылы көрсету)
Қазақ тілі
(адамның
сырт
келбетін,
жүріс-тұрысын,
мінезін
көркем сөзбен
жеткізу)
Портрет
(жеке адам
тұлғасын тани
аламыз)
Слайд 32Өзіндік жұмыс
Төмендегі сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып өз келбеттеріңді сипаттаңдар
Бойым
- (ұзын, қысқа, орташа, бойшаң)
Басым – домалақ, сопақ, т.б.
Көзім- үлкен,
қысық,қара, көк, қоңыр.
Мұрным- үлкен, қыр мұрынды, пұшық,т.б.
Шашым-қара, сары, қоңыр, ұзын, қысқа, бұйра.
Бетім-дөңгелек, атжақты, сопақ,т.б.
Аяғым- ұзын, қысқа.
Слайд 33
Бағалау.
Үйге тапсырма беру.
Үйге: Жеке портрет (Отбасы мүшелерінің жеке портретін құрастыру).
Слайд 34Рефлексия
• Портрет-адамдардың кескін, келбетін, пішінін, тұлғасын суреттеу.
• Мінез-шығарма кейіпкерлерінің сыртқы
портретімен қатар ішкі портретін-мінезін, наным-сенімін, сезімін, дүниге көзқарасын суреттеу.
Мұғалімнің қорытынды
сөзі:
Оқушының жеке тұлға ретіндегі мәдениеті, ой-өрісі, дүниетанымы әдеби тілде сауатты сөйлей білуі – болашақта өз жолын адаспай табуының кепілі.Олай болса, қазақ халқының ақиық ақыны М.Жұмабаев айтқандай: "Баланың маңайында сөйленетін сөздер де әдепті, сұлу болуға тиісті. Және баланың маңайындағы адамдардың жүріс-тұрыстары да әдепті, сұлу болуға тиісті.Сұлу дене, сұлу қозғалысты көріп өскен баланың денесі де, қозғалысы да сұлу болады". Қашанда жандарыңның сұлулыққа құштар болуына тілектеспін!
Слайд 35Егер саған сабақ ұнаса,барлық тапсырмаларды сәтті орыдасаң желкенін жасыл түспен
боя.
Егер қиындықтар болып,оларды жеңе білсең желкенді сары түспен боя.
Егер қатты
қиналсаң,
менің көмегім қажет болса желкенді қызыл түспен боя.
Қаласаң суретті толығымен боя