Слайд 1Сабақтың тақырыбы:
ХХI ғасыр көшбасшысы.
Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың физика және информатика пәндерінен алған білімдерін тиянақтау.
Оқушыларды жылдам
ойлап,шебер шешім қабылдай білуге үйрету.
Слайд 4Сабақтың көрнекілігі:
“Тілге құрмет-елге құрмет”,”Кімде-кім ана тілін жақсы білсе,сол жақсы физик
те бола алады”,”Информатика-екінші сауаттылық”.
Слайд 5Сабақтың барысы:
Кім жылдам
Тіл-өнер
Ғажайып үштік
Егер мен болсам
Бәйге
Қорытыңды
Слайд 6I-бөлім .
Біздің күнделікті өміріміздегі іс-әрекетіміз білімге,оқуға,үйренуге бағытталған.Бірақ осы қасиеттермен қоса
адамға шапшаңдық та қажет.Келесі сайыс түрі:
Слайд 7Кім жылдам:
Қазақстаннан шыққан тұңғыш ғарышкер кім? (Тоқтар.Ә.)
Ақпаратты адамнан ЭЕМ-ға беруге
арналған кішкене қорапша құрал? (Тышқан)
Қуат деп нені айтады? (N=А/t)
Ақпаратты адамнан
ЭЕМ-ғаберуге арналған құрылғы? (пернетақта)
Массаның өлшем бірлігі не? (кг)
МКТ теориясының қағидаларын тұжырымда,неше қағидасы бар?(3)
Саны бар мақал айт?
Күшті қандай құралмен өлшейміз? (диномометр)
Нені сандыққа тыға алмайсың? (күннің жарық сәулесін)
Бір жылда неше күн бар? (365)
Слайд 8
Күні-түні демалмай жүретін не? (ай мен күн планеталары)
Судың көлемін өлшейтін
құрал не? (мензурка)
Заттың неше күйі бар? (қатты.сұйық,газ)
Электр тогын қандай жерлерде
пайдаланамыз? (заводта,үйде т.б.)
Тепператураны өлшейтин құрал не? (термометр)
Слайд 9II-бөлім.
“Өзге тілдің бәрін біл,өз тіліңді құрметте”демекші,тіл-өнер бөлімі бойынша берілген жұмбақтардың
шешуі айтылып,оның орысша аудармасы жасалады...
Суға салсаң батпайды,отқа салсаң жанбайды. (мұз,лед)
Судан
шығады,судан қорқады? (тұз,соль)
Жіпке ілдім мен өзім,
Кіп-кішкентай Күн көзін.(электр шамы,лампочка)
Слайд 10
Аяғы жоқ жүреді,аузы жоқ сөйлейді.(хат,письмо)
Аяқсыз жүреді,отсыз жанады. (электр тогы,ток)
Нүктеден,екі сәуледен.
Құралған айтшы бұл не екен? (бұрыш)
Бірдей санды бірнеше рет
көбейтуден тұрады
Егер оны ықшамдасаң қандай атау болады? (дәреже)
Слайд 11lll-бөлім.
“Айыра біл жақсы менен жаманды
Айыра біл қарындаш пен
қаламды.
Айыра біл соқпағыңда өмірдің
Айыра біл тапсырмаңды
алдағы”-дегеңдей,
Төмендегі кестедегі ұпайы көрсететін сандары бар.
Сұрақтар кодоскоптың көмегімен көрсетіледі.
20-ұпайлық сұрақтар:
Слайд 12Информатика:
Ақпаратты(мәтіңдер мен бейнелерді)ЭЕМ-дан адамға беруге арналған құрылғы?(монитор)
Физика:
Желсіз ауада гүлдер мен
шөптердің хош иісінің таралуы қандай физикалық құбылысқа негізделген?(дифузия)
Информатика:
Файл деп нені
айтамыз? (программалар жиынтығы)
30 ұпайлық сұрақтар:
Информатика:
Ақпаратты адамға,қағазға басылған мәтіңдер мен бейнелер түрінде беруге арналған құрылғы?(принтер)
Слайд 13Физика:
Әлемнің гелиоцентрлік жүйесінің негізін қалаған кім?(поляк астрономы:Н.Коперник)
Физика: Қазақ қыздары тоққан
орамалдың өлшем бірлігі не?(шаршы)
40 ұпайлық сұрақтар:
Физика:Салт атты бір ауылдан 2-ші
ауылға келе жатты.Ол жолдың 1-ші жартысын 12 км/сағ,2-ші жартысын 8 км/сағ жылдам-н жүріп өтті.Салт аттының орташа жылд-н қандай?(10)
Физика:Стақанның бетін қатты қағазбен жауып,оның үстіне тиын қойыңдар.Қағазды саусақтарының ұшымен шертіп қолыңдар.Қағаз ыршып кеткенде тиын неліктен стақаның ішіңе түседі?(инерция салдарынан)
Слайд 14Физика:
Жүк машинасы жолда тайғанап жүре алмай тұр.Артқы дөңгелектердің жермен үйкелісін
арттыру үшін жүргізуші не істеуі керек?
Жауабы:а)машина кузовын жеңілдету.
ә)машина кузовын ауырлату.
б)Қозғалтқыштың тарту күшін арттыру.
в)Артқы дөңгелектің астына құм салу.
Слайд 154-бөлім.”Егер мен болсам...”
2-оқушы.
Бұл бөлімге ұпайлары жоғары 2-кі оқушы ғана қатысады.Оларға
мынандай нәрселер берілді:суы бар стақан,мұз кесегі,шылшым тұз,жіп.Тапсырма:Судың ішіндегі мұз кесегін
қолдың көмегенсіз осы нәрселер арқылы қалай алып шығуға болады?(ж:мұзды суға салып,үстіне жіпті қойып,жіптің үстіне тұз себеді де 3-5 мин-тан соң жіпті тартса жіппен бірге мұз судан шығады).
Слайд 165-бөлім. “Бәйге”.
(10-сұраққа 10 ұпай)
Күштің өлшем бірлігі? (Н)
Екінші қазақ ғарышкері кім?(Т.Мұсабаев)
Ақпараттың
үлкен V-н,сақтауға және қайта шығаруғаарналған құрылғы?(дискжетек)
1-сағаттан неше секунд бар?
(71(-құрама сан
ба?
Түйеде неше өркеш бар?
Бір дененің молекуласының 2-ші бір дененің молекуласымен өздігінен араласуы қандай құбылыс?(диффузия).
Слайд 17Орыс тіліне.
“Физика деген сөзді алғаш енгізген кім?(ғалым М.В.Ламоносов)
Біздің ғалам дегеніміз
не?Онда қанша жұлдыздар бар?
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ата?(3)
Пішіні мен V-н
сақтау қай денеге тән қасиет?(қатты)
Астрономияның негізгі құралы?(телескоп)
2-оқушы:
Сатурн планетасының қазақша аты?(қоңырақай)
Неше зодиак шоқжұлдызы бар?(12)
Атмосфера дегеніміз не?
Ареометр нені өлшейтін аспап?
Қуаттың өлшем бірлігі?
Слайд 18
Ыстық кезде резеңкемен астарлаңған киіммен жүру неліктен қиын?
63-құрама сан ба?
Физика
не туралы ғылым?
Сұйықтың бетінде болатынбулану құбылысы не?
Ток күші деп нені
айтады?
Ток күшін қандай құралмен өлшейміз,өлшем бірлігі.
Конвекция деп нені айтамыз?
Слайд 196-бөлім:Қортынды:
Сабақ қорытындыланып,жеңіске жеткен оқушыға мақтау қағазы беріледі:
Ақынжанды болмаған,
Физикте бола алмас.
Жақсы
шумақ тумаса,
Көңілге әсте қона алмас,
Көңіл бөліп бұл кешке,
Келгендерге көп рахмет.
Шың
сезінген көрермеңге,
Мың рахмет,мың рахмет.
Слайд 20Сұрақтар:
Ылғал үстелге қойылған қант біраздан кейін суды өзіне тартып алатыны
неліктен?
Физиктердің атын атау:Ньютон,Паскаль,Ом,Архимед,Аристотель,Галилей, Попов,Кулон,Ломоносов,Фарадей,Томсон,Ленц,Резерфорд.