Слайд 1Тақырыбы:
Үйсіндердің шаруашылығы мен тұрмысы.
Өткізген: Умирбекова Ж. И
Сыныбы: 6 “а”
сыныбы
“Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл жалпы білім
беретін орта мектебі” КММ
Ашық
сабақ
Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Үйсіндердің шаруашылығы мен тұрмысы, негізгі
кәсіптерімен таныстыру
Оқушылардың білімдерін тірек
сызба арқылы түсіндіре отырып толықтыру, шыңдау.
Картамен жұмыс жүргізу, топ
болып жұмыс істеу
дағдыларын дамыту.
арқылы оқушыларды ұлтжандылыққа, отансүйгіштікке
тәрбиелеу.
Слайд 3
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: Ойын-сабақ
Сабақтың әдісі: Дамыта оқыту, тірек
– сызба арқылы оқыту, топпен және жеке жұмыс, мәтінмен жұмыс.
Көрнекіліктер: Үйсіндердің шаруашылық
құрал-саймандарының суреттері, карта.
Слайд 4І. Ұйымдастыру (Сыныпты топқа бөлу, сабаққа дайындау)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ.
Жаңа сабақ
ІVСабақты бекіту
V Қортындылау
VІ Бағалау
VІІ Үй тапсырмасы
Сабақтың барысы
Слайд 5Үй тапсырмасын тексеру:
1. Үйсіндер туралы алғашқы мәліметтер ежелгі қытай жазбаларында
қашаннан бастап кездеседі?
А) Б.з.б. І ғасырда
Б) Б.з.б. ІІІ ғасырда С) Б.з.б. ІІ ғасырда
2. Үйсіндер билеушісінің лауазымы?
А) Гуньмо Б) Патша С) Хан
3. Үйсін мемлекеті нешеге бөлінді?
А) 3 ке шығыс, батыс, орталық.
Б) 2-ге оңтүстік және солтүстік.
С) 4-ке шығыс, батыс, солтүстік, оңтүстік
4. “Усунго”, “Синго” ұғымдары:
А) Отырықшы мемлекет. Б) Көшпелі мемлекет. С) Жартылай көшпелі мемлекет.
5. Үйсіндердің үлкен гуньмосы Чигу қаласында тұрады, халқы қанша мың адам, әскері қанша жауынгерден құралған?
А) 530 мың адам, 199 900 жауынгер. Б) 700 мың адам, 180 000 жауынгер. С) 630 мың адам 188 800 жауынгер.
6. Байлар өз жылқыларын өзге жылқылардан айыру үшін, әр отбасы өз табынына ерекшелік белгі ?
А) Таңба басып, ен салған Б) Өз шекарасынан шығармаған С) Мойындарына жіп байлаған
7. Үйсіндердің астанасы?
А) Бәбіш – Молда Б) Баласағұн С) Чигучен не Чигу (Қызыл Аңғар)
8. Үйсіндерде жеке меншік малға ғана емес, жер-суға да қараған. Байлар:
А) Байлар кедейлердің малдарын бірге баққан.
Б) Менің жайылымыма ешкім мал жаймасын деп жеріне басқаны жолатпаған.
С) Менің жайылымыма бар халық малдарын жайсын деген.
9. Үйсіндердің ауа райы
А) Күн қатты ыстық болды. Б) Жері құрғақ болды. С) Жауын-шашын көп, суық болды.
10. Үйсіндердің шығу тарихы туралы мәлімет жазып қалдырған?
А) Сыма Цянь Б) Геродот С) Аммиан Марцеллин
Слайд 6Жауаптары:
1) С
2) А
3) А
4) Б
5) С
6) А
7) С
8) Б
9)
С
10) А
2 қате – “5” 3 қате – “4” 4 қате – “3” 5 қате – “2”
Слайд 7Жаңа сабақ
Үйсіндердің негізгі кәсібі
Жартылай көшпелі мал шаруашылығы
Слайд 8 Үйсіндер (б.з.б. II – б.з. V
ғ.) – ежелгі дəуірде Қазақстанның оңтүстігінде өмір сүрген тайпалар. Үйсіндер
батысында Шу, Талас өзендерінен бастап, шығысында Тянь-Шянь тауының шығыс сілемдеріне дейінгі, солтүстігінде Балқаш көлінен бастап, оңтүстігінде Ыстықкөлге дейінгі аумақты жайлаған. Астанасы – Шығу (Чигучен – Қызыл алқап) қаласы Ыстықкөлдің жағасында орналасқан. Үйсіндер батыл əрі жауынгер халық болған. Ұрыстарда шыңдалған ондаған мың атты əскері қай кезде де жауларымен соғысуға дайын тұрған. Қуатты көршілерінің өзі оларды мойындап, құрметпен қараған. Үйсіндердің шаруашылығы аралас болған, яғни көшпелі мал шаруашылығымен де, отырықшы егіншілікпен де айналысқан. Жылқы, қой, ешкі, сиыр, түйе асыраған. Халықтың бір бөлігі малмен жайлауға көшкенде, қалғандары жер өңдеп, егін еккен. Тары, бидай, арпа өсірген. Көкөніс, жеміс-жидек отырғызған. Жабайы алма, жүзім, өрік жинаған. Үйсіндерде темір қорытып, пышақ, қылыш, орақ соғатын ұсталар, ағаштан немесе қыштан ыдыс-аяқ жасайтын қолөнершілер, асыл тастармен безендіріп əшекейлік бұйымдар жасайтын асқан шеберлер болған. Соның бір айғағы – үйсіндер дəуірінде жасалған алтын тəті (диадема). Ол аң, құс жəне адам бейнелерімен безендірілген. Бұл бейнелер неше түрлі өсімдік өрнектерімен көмкерілген. Мұны жасаған ұстаның шеберлігіне таңданбасқа шара жоқ. Үйсіндердің байлығы жылқымен өлшенген, байлары үйір-үйір жылқы өсірген. Ақсүйектері жібек матадан киім киген. Алтын жəне мыстан соғылған мөрлер ұстаған
Слайд 13 Үйсіндер шаруашылығы
егіншілік
мал
шарауашылығы
бау-бақша өсіру
суармалы
көшпелі
жартылай көшпелі
Слайд 164. Үйсін әшекейлері:
1-5 - қола әшекейлер;
6 - күміс
түймелер;
7 - күміс сырға;
8,11-әйнек секілді нәрседен жасалған
моншақ;
9, 12, 17 -қола сырға;
10, 13, 14, 21 -қола түйреуіштер;
15, 16 -темір түйреуіштер;
18 - тау хрусталінен жасалған моншақ;
19 - алқа; 20 - алтын сырға;
22, 30, 32, 33, 34 -қола салпыншақтар;
23 -алқа; 24 - тас түйме; 25 -алтын сырға;
26 - алтын сақина; 27 - қола айна;
28 -алқа; 29 - күміс сақина;
31 - сүйек қапсырма.
Слайд 17ІІ Мағынаны тану. ЖИГСО-1 әдісі бойынша
әр топқа оқулықтағы мәтінді
оқу, постер құрау
2-топ.
Егіншілік
1-топ.
Мал
шаруашылығы
3-топ. Қолөнер,Қарғалы диадемасы
Слайд 18“Ой –ашар” кесте. Үйсіндер кәсіптеріндегі жаңалықтарды табыңдар.
Слайд 20Жаңа сабақты бекіту
“Ой-түйін” кестесі
Үйсіндерде мал шаруашылығы қай аймақтарда дамыды?
Қандай мал
түрлерін өсірді?
Слайд 21Үйсіндерде мал шаруашылығы қай аймақтарда дамыды?
Жетісу, Мойынқұм мен Балқаш
Қандай мал
түрлерін өсірді?
Қой, жылқы, сиыр, қос өркешті түйе, ешкі
Слайд 22Егіншілік қай аймақта дамыды?
Егіншіліктің қандай түрлерімен айналысты?
“Ойлан, тап”
Слайд 23Егіншілік қай аймақта дамыды?
Ақтас маңы, өзен бойы
Егіншіліктің қандай түрлерімен айналысты?
Суармалы
егіншілік, тәлімді егіншілік
Слайд 24“Доп лақтыру” сабақты түйіндеу.
Үйсіндерде егіншіліктің болгандығын дәлелдейтін
қыстау, қоныстың аты.
Үйсін обасынан табылған алтын жүзіктің бетінде
қандай жануар бейнеленген?
Ғалымдардың ерекше назарын аударған тәті (диадема) қай жерден табылған?
Үйсіндердің астанасы қай қала?
Слайд 25
Сабақты қорытындылау
“Табыс баспалдағы”
Маған сабақ ұнады....себебі
Менің білгенім...
САбақта мен нені түсінбедім......
Слайд 26VІ Бағалау:
Жетондар арқылы
Үйге тапсырма:
Тест, сұрақтар мен тапсырмалар