Слайд 1
Класы: 6 А
Пәні: Әдебиет
Сабақтың тақырыбы: Түбінде
адам болатын бала
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды мәтіннің мазмұнымен таныстыра
отырып мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру.
Мәнерлеп оқу дағдыларын, қызығушылығын
арттыру, ойларын, пікірлерін еркін айтуға,
өз көзқарастарын дәлелдей білуге үйрету.
Дамытушылық: Жазушы шығармалары арқылы әр оқушының
өзіндік ой – қиялына ерік бере отырып, өзінше
ой түюге баулу, мәтінмен жұмыс істеу, көркем
шығармаға әдеби талдау дағдыларын дамыту,
ғылыми жұмысқа бейімдеу, ізденуге талпындыру,
шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Қожа бейнесі арқылы, оқушыларды адамгершілікке,
мәдениеттілікке, әдебиетті сүюге, үлгі - өнеге алуға
шақыру. Жағымсыз қасиеттерден аулақ болуға
тәрбиелеу.
Слайд 2Сабақтың түрі: Шығармашылық сабақ
Сабақтың типі: Бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: Жүйелеу,
талдау, қайталау
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, электрондық оқулық,
Б.Соқпақбаевтың “Менің атым Қожа” кітабы,
Еркін Рахышевтің “Менің де атым Қожа” фильмінен
үзінді, слайд арқылы кесте, тірек сызба, суреттер,
веен диаграммасы.
Сабақтың өтілу жоспары: 1. Мынау кім ?
2. Оқиғалар тізбегі
3. Үнсіз бейнеле
4. Теріп алу стратегиясы
5. Ой тастау
6. Өз – өзіңе есеп бер!
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушыларды түгендеу;
ә) Оқушы мен сыныптың сабаққа дайындығын бақылау;
б) Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау,
ойларын бір ортаға топтау мақсатында ой тастау;
Слайд 6
Біреуді біреуге атыстырып, от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сыбырлап
– сыпсыңдағыш кім?
1
Слайд 7
Мен оқулық емес, қант аламын. Сіздің не шаруаңыз бар, қоя
беріңіз.
2
Слайд 8
Біз екеуміз таныс шығармыз деймін?
3
Слайд 9
Мүмкін орныңа барып айтатын шығарсың ?
4
Слайд 10
Мен сенің әкеңе қарыздыгер адаммын. Менің мойнымда оның тиыны емес,
теңге емес, бақандай бір қарасы жүр.
5
Слайд 11
Келесі сабаққа қайыссың бақа ұстап әкелесіңдер ?
6
Слайд 13 Оқиғалар тізбегі
(Ойынның шарты: шатасқан оқиғаларды рет –
ретімен қою)
Слайд 14Бақаның әлегі
Педсовет
Жолдама алған Жантас
Оқулық емес, қант аламын
1
2
3
4
5
Оған байқатпай, жерден жұдырықтай
тас жіберіп қалмақшымын.
Слайд 161.“Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды. Не істерімді білмеген қалпымда
орнымнан сүйретіліп түрегеле бердім. Маңдайымнан бұрқ етіп суық терім шығып
кетті.Ох, шіркін - ай!”
Слайд 172. “Есікті аша бергенімде, тынысым мүлде бітіп, жүрегімнің соғуы тоқтап
қалғандай болды. Сол кездегі келбетім көлденең көзге тірі аруақ тәрізді
қыбырлаған бірдеңеге ұқсар деймін”.
Слайд 18
3. “Маңдайымнан буым бұрқырап, есік алдына шықтым.Сәйбек көрінбейді. Омырауымды ағытып,
желпініп, ойланып тұрмын. Не деп шешер екен? Мектептен шынымен –
ақ шығара ма ?”
Слайд 19 “Теріп алу” стратегиясы
алғыр, пысық,
өтірікші,
ақылды,
сотқар, тентек,
мейірімді,қу, зымиян,
шыдамсыз, тиянақсыз
әділетті,
ақын,
әзілқой,
арамза,
тапқыр,
қателіктерін түсіне
біледі,
жағымсыз
Слайд 20
алғыр, пысық, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, әділетті, ақын, әзілқой, тапқыр,
қателіктерін түсіне біледі.
-
Жантас
Қожа
-
өтірікші, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, арамза, жағымпаз
Слайд 21
Қожаның жағымды жақтары
Өз ісіне есеп бере алады
Жағымсыз іс- әрекеттерін жөндеуге
талаптанады
Өз - өзін тәрбиелейді
Үлкенді сыйлайды
Слайд 22
Қожаның жағымсыз жақтары
Тәртіпсіз
Аңқау
Өтірікші
Сотқар
Слайд 23Ой тастау
Қалай ойлайсыздар, әдепті жолға түсуіне не себепкер? Анасын аяуы
ма, Сәйбек қарт, Оспановтар айтқан естеліктер ме, Майқанованың педкеңестен шығып
бара жатып айтқан сөзі ме ?
Слайд 27Үй тапсырмасы
Абдолла Қарсақбаевтың
“Менің атым Қожа” фильмі мен
Еркін
Рахышевтің
“Менің де атым Қожа” фильмін салыстырып, ұқсастықтарын тауып
жазып келу.
“Менің қиялымдағы Қожа...” қандай болу керек? эссе жазып келу
Слайд 28 Сабақты өткізген мұғалім: Сыздықова Гүлден Ортауқызы
Өтілген орны: мультимедиа кабинеті
Күні: 30.01.2010 жыл
Пәні: Әдебиет
Класы: 6 А