Разделы презентаций


М.?уезовті? "К?ксерек" ??гімесі

Содержание

Сабақтың көрнекілігі:слайдтар, Сөзжұмбақтар, Көксерек киносынанүзінді суреттерСабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың әдісі:Сұрақ- жауап, салыстыру, ойқозғау,топтастыру, шығармашылықПәнаралық байланыс :Сот,қасқыр кейіпкерлері

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Пәні : Әдебиет
Сабақтың тақырыбы:
Мұхтар Әуезовтің “Көксерек”әңгімесі ,


жазушының ой-түйіні
Класы: 7
Өткізген Алханова Ақжан Қайырбекқызы


Т.Жаманмұрынов атындағы орта мектебі

Пәні : ӘдебиетСабақтың тақырыбы:Мұхтар Әуезовтің “Көксерек”әңгімесі ,

Слайд 2
Сабақтың көрнекілігі:
слайдтар,
Сөзжұмбақтар,
Көксерек киносынан
үзінді суреттер

Сабақтың түрі:
Аралас сабақ





Сабақтың әдісі:
Сұрақ- жауап, салыстыру, ойқозғау,топтастыру, шығармашылық



Пәнаралық байланыс :
Сот,қасқыр кейіпкерлері

Сабақтың көрнекілігі:слайдтар, Сөзжұмбақтар,  Көксерек киносынанүзінді суреттерСабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың әдісі:Сұрақ- жауап, салыстыру, ойқозғау,топтастыру, шығармашылықПәнаралық байланыс

Слайд 3Сабақтың мақсаты
ДАМЫТУШЫЛЫҚ:
Көксеректің түз тағысы
екенін мысалдар
келтіру арқылы
дәлелдеу,ойларын
дамыту.

ТӘРБИЕЛІК:



адамгершілікке,табиғатты
қорғай білуге баулу.
БІЛІМДІЛІК:
әңгіме мазмұны
арқылы \\
кейіпкерлердің
іс-әрекетіне бойлау.

оқушылардың

тақырыпқа
қызығушылығын ояту,
мағынаны тануға,ой айта
білуге іздендіру.
Сабақтың мақсатыДАМЫТУШЫЛЫҚ:Көксеректің түз тағысы екенін мысалдар келтіру арқылы дәлелдеу,ойларын дамыту.ТӘРБИЕЛІК: адамгершілікке,табиғатты қорғай білуге баулу.БІЛІМДІЛІК:әңгіме мазмұны арқылы \\

Слайд 4
Сәлеметсіздер ме, балалар!
Сыныпта кім кезекші?
Көңіл күйіміз қалай,сабаққа дайынбыз ба?

Ұйымдастыру бөлімі

Сәлеметсіздер ме, балалар!Сыныпта кім кезекші?Көңіл күйіміз қалай,сабаққа дайынбыз ба?Ұйымдастыру бөлімі :

Слайд 5Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
бөлімі
Үй тапсырмасы

Бағалау
Сұрақ-жауап
салыстыру
Сот үрдісі
РАФТ стратегиясы

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі Үй тапсырмасыБағалау  Сұрақ-жауапсалыстыруСот үрдісіРАФТ стратегиясы

Слайд 6
«Ой қозғау»:қай жазушыныңшығармасын алсақта , табиңат мәселесі назардан қалған емес,мынасөйлемгеназар

аударайық:

Табиғат –күллі тіршілік атаулының құтты қоныс мекені,алтын ұясы,тал бесігі.

Осы сөйлемді

оқығанда еске,ойға не түседі?
Табиғат-қоршаған орта,халық қазынасы.Өзінің шығармасында табиғаттың тіршілік иелерін шеберлікпен суреттеген М.Әуезовтің «Көксерек»шығармасымен біз таныспыз.Ендеше Мұхтарға топтастыру жасайық.
«Ой қозғау»:қай жазушыныңшығармасын алсақта , табиңат мәселесі назардан қалған емес,мынасөйлемгеназар аударайық:Табиғат –күллі тіршілік атаулының құтты қоныс мекені,алтын

Слайд 7Мұхтар Әуезов
(1897 -1961 ж)
Қазақ әдебиетінің
классигі
“Абай жолы”эпопеясының
авторы
Академик-ғалым
Қоғам қайраткері
Публицист
Профессор,ұстаздардың
ұстазы
“Абайтану”ғылымының

негізін салушы
Әдебиет зерттеуші
Аудармашы,
драматург

Мұхтар Әуезов(1897 -1961 ж)Қазақ әдебиетінің классигі“Абай жолы”эпопеясының авторыАкадемик-ғалымҚоғам қайраткеріПублицистПрофессор,ұстаздардың ұстазы“Абайтану”ғылымының негізін салушыӘдебиет зерттеушіАудармашы,драматург

Слайд 8
1.Құрмаштың рөлінде ойнаған кім?
2.Нағашы ағасы болып ойнаған актер ?
3.Қасен

рөлінде кім ойнады?
4.Режиссері кім?
5.Бай баласын сомдаған және Құрмаштың

әжесін ойнаған кімдер?

Сұрақ-жауап:

1.Құрмаштың рөлінде ойнаған кім? 2.Нағашы ағасы болып ойнаған актер ?3.Қасен рөлінде кім ойнады? 4.Режиссері кім? 5.Бай баласын

Слайд 9
А.М.Әуезовке Топтастыру жасау.
Б.Композициялық жоспар құру.
В. Шығармашылық жұмыс түрлері.
Г. Іздену жұмысы.

Қасқырлар туралы мақал-мәтел жинау.
-Көркем сөз шебері көп қырлы талант иесі

М.Әуезов кім?
Жазғанын кім оқиды ?

Үй тапсырмасын сұрау.

«Ой қозғау»:

Қасқыр қандай? Қасқырға байланысты қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?Қасқыр жайлы тағы не білеміз,циркте ойнатыла ма?
Бұл тақырыпқа жазушы қалай келді?
Бұл шығармадан не ұқтық?Әңгіме тек Көксерек айналасында ма?
Негізгі оқиға не? Табиғатқа жасалған қиянат.

А.М.Әуезовке Топтастыру жасау.Б.Композициялық жоспар құру.В. Шығармашылық жұмыс түрлері.Г. Іздену жұмысы. Қасқырлар туралы мақал-мәтел жинау.-Көркем сөз шебері көп

Слайд 10«Ой қозғау»:қай жазушыныңшығармасын алсақта , табиңат мәселесі назардан қалған емес,мына

сөйлемге назар аударайық:

Табиғат –күллі тіршілік атаулының құтты қоныс мекені,алтын

ұясы,тал бесігі.

Осы сөйлемді оқығанда еске,ойға нетүседі?
Табиғат-қоршаған орта,халық қазынасы.Өзінің шығармасында табиғаттың тіршілік иелерін шеберлікпен суреттеген М.Әуезовтің «Көксерек»шығармасымен біз таныспыз
«Ой қозғау»:қай жазушыныңшығармасын алсақта , табиңат мәселесі назардан қалған емес,мына сөйлемге  назар аударайық:Табиғат –күллі тіршілік атаулының

Слайд 11ІІІ. Жалпы шығарма желісі бойынша мазмұнына шолу жасайық.

Қарадырдағы қасқырлар мекені.

Тағылардың тіршілігі.
Адамдар шабуылы. Бөлтіріктер тағдыры.
Көксерек ауылда. Адамдардан көрген зәбірі.
Көксерек және

Құрмаш. Баланың таза көңілі.
Көксеректің ауылдан кетуі.Ұяластарымен табысуы.
Көксеректің жойқын,дүлей күшке айналуы. Құрмаштың қазасы.
Көксеректің жазасын тартуы. Әже зары.

ІІІ. Жалпы шығарма желісі бойынша мазмұнына шолу жасайық. Қарадырдағы қасқырлар мекені. Тағылардың тіршілігі.Адамдар шабуылы. Бөлтіріктер тағдыры.Көксерек ауылда.

Слайд 12Ендеше ортаға сот үрдісін өткізушілерді шақырайық.
Соттың сөзі. Айыпталушы Көксеректі алып

келіңдер.
Прокурордың сөзі Көксерек кінәлі. Ол жазасын тартуы керек.
Айыпиалушы Көксеректің сөзі

Мені адамдар ызвландырды. Олармен түсінісе алмадым.
Ақталушылардың қортынды сөзі Ол-түз тағысы.
Адвокат сөзі Көксеректің түбі-қасқыр. Біз оны түсініуәмәз керек.
-Оқушылардың қорытынды сөзі айтылды.
Соңғы қорытынды ойларыңыз
Ендеше ортаға сот үрдісін өткізушілерді шақырайық.Соттың сөзі. Айыпталушы Көксеректі алып келіңдер.Прокурордың сөзі Көксерек кінәлі. Ол жазасын тартуы

Слайд 13«РАФТ» стратегиясы
Рөл оқушы
Аудитория сынып
Форма хат,өлең, эссе т.б
Тақырыбы Мұхтар Көксерек

Құрмаш

«РАФТ» стратегиясыРөл оқушы Аудитория сыныпФорма хат,өлең, эссе т.бТақырыбы Мұхтар Көксерек Құрмаш

Слайд 14.Қорытынды. Қоғамдағы ең саналы биік тұлға-адам. Барлығы адам игілігі, адам

өмірі үшін жаратылған деп түсінеміз. Бірақ табиғат тіршілік атаулыға бірдей

ортақ. Қасөыр да-табиғаттың бір бөлшегі. Жазушы өз шығармасында түз тағысын қолға үйретуге болмайтынын табиғатқа адамдар қамқорлық жасай білуі керектігіне ой түйіндейді.Табиғаттағы барлық тіршілік иелерінің өмір сүру құқы бар.Табиғаттағы әр нәрсеге мейіріммен қарау керек.
Бізде бұл шығармадан адамдардың табиғатқа жасаған қиянаттарын ұғындық.
Қасқырды асырауға болмайды себебі ол-табиғаттың тағысы.
Жазушының «Көксерек» -оның ең тағдаулы шығармаларыняығ бірі.
.Қорытынды. Қоғамдағы ең саналы биік тұлға-адам. Барлығы адам игілігі, адам өмірі үшін жаратылған деп түсінеміз. Бірақ табиғат

Слайд 15.Бағалау
.Үйге: Адамдарға арналған хат жазу.

.Бағалау.Үйге: Адамдарға арналған хат жазу.

Слайд 24Қасқыр мен адамның іс-әрекетін салыстырайық:

Қасқыр мен адамның іс-әрекетін салыстырайық:

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика