Разделы презентаций


Ыбырай Алтынсарин

Содержание

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ыбырай ағартушылық қызметінің, шығармаларының қыр-сырларын меңгертіп, мазмұнына , тереңдей бойлату,өлеңдеріне жан-жақты талдау жасай отырып тақырыбын ашу.Дамытушылық: Оқушылардың ауызша және жазбаша тіл мәдениетін қалыптастыру,шығарманың мазмұнын аша білу қабілетін дамыту.Тәрбиелік:

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1

Алиева Динара №134 орта мектебінің Қазақ тілі мен әдебиеті пәні

мұғалімі
Алиева Динара  №134 орта

Слайд 2Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Ыбырай ағартушылық қызметінің, шығармаларының қыр-сырларын меңгертіп, мазмұнына

, тереңдей бойлату,өлеңдеріне жан-жақты талдау жасай отырып тақырыбын ашу.

Дамытушылық: Оқушылардың

ауызша және жазбаша тіл мәдениетін қалыптастыру,шығарманың мазмұнын аша білу қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: оқушылардың әдебиетке деген сүйіспеншіліктерін оята отырып, еңбек сүйгіштікке, табиғатты қорғауға, елжандылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ыбырай ағартушылық қызметінің, шығармаларының қыр-сырларын меңгертіп, мазмұнына , тереңдей бойлату,өлеңдеріне жан-жақты талдау жасай отырып

Слайд 3
Сабақтың көрнекілігі: электронды презентация, интерактивтік тақта, , суреттер, Ыбырайдың шығармалар

жинағы, баспасөз материалдары
 
Сабақтың әдіс –тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, ассосация, ойын


 Пәнаралық байланыс: тарих, геометрия,қазақ тілі
 Сабақтың түрі : Аралас сабақ
 Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың технологиясы: МОТ
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
1.Сәлемдесу,түгелдеу
2.Фигуралар таңдау арқылы топқа бөлу

Сабақтың көрнекілігі: электронды презентация, интерактивтік тақта, , суреттер, Ыбырайдың шығармалар жинағы, баспасөз материалдары Сабақтың әдіс –тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру,

Слайд 4
Жаңа тақырыпты ашу.
“Тұлғаны таны” ойыны

Қазақ балаларына білім мен тәрбиенің негізгі

көзі –оқулық деп қарап, мазмұны бала табиғатына жақын, тақырыбы таныс,

әрі қызқты кітап шығарған жазушы. 1876 жылы жазылған «Қазақ хрестоматиясының» авторы. Әңгімелерінің мазмұны адамгершілікке, кісілікке,талаптылыққа, өнерге,еңбекке оқу-білімге,достыққа т.б жақсы қасиеттерге шақырады.«Қыпшақ сейітқұл», «Атымтай Жомарт», «Әке мен бала», «Ақымақ дос», « Таза бұлақ» атты әңгімелері бар қазақ әдебиетінің көрнекті өкілі.
Жаңа тақырыпты ашу.“Тұлғаны таны” ойыныҚазақ балаларына білім мен тәрбиенің негізгі көзі –оқулық деп қарап, мазмұны бала табиғатына

Слайд 7Желтоқсанның жиырма екісі
Ыбырай Алтынсарин шығармашылығы

Желтоқсанның жиырма екісіЫбырай  Алтынсарин  шығармашылығы

Слайд 8Ыбырай Алтынсарин әңгімелері
“Бақша ағаштары ”
“Мейірімді бала”
“Аурудан – аяған күштірек”
“Қыпшақ

Сейітқұл”
“Әке мен бала”
“Атымтай Жомарт”

Ыбырай Алтынсарин әңгімелері“Бақша ағаштары ”“Мейірімді бала” “Аурудан – аяған күштірек”“Қыпшақ Сейітқұл”“Әке мен бала”“Атымтай Жомарт”

Слайд 9Ыбырай Алтынсарин өлеңдері
“Өнер – білім бар жұрттар”
“Кел,балалар,оқылық!”
“Жаз”
“Өзен”
“Әй, жігіттер”
“Залым төреге”
“Азған

елдің хандары”

Ыбырай Алтынсарин өлеңдері“Өнер – білім бар жұрттар” “Кел,балалар,оқылық!”“Жаз”“Өзен”“Әй, жігіттер”“Залым төреге”“Азған елдің хандары”

Слайд 10
Ыбырай Алтынсарин аудармалары
“Қарға мен түлкі”
“Екі шыбын”
“Егіннің бастары”
Қайырымды түлкі”

Ыбырай Алтынсарин аудармалары“Қарға мен түлкі”“Екі шыбын”“Егіннің бастары”Қайырымды түлкі”

Слайд 11
Біліміңді жетілдір! Кесте толтыру 10 ұпай

Біліміңді жетілдір!   Кесте толтыру 10 ұпай

Слайд 12
Біліміңді жетілдір! 10 ұпай

Біліміңді жетілдір!    10 ұпай

Слайд 13“Шеңбер бойымен әңгімелеу”
ойыны
Шарты: Оқушылар шеңбер бойымен отырады.
Топ

басшысы кез-келген бір оқушыны көзімен нұсқайды,сол оқушы кез-келген әңгіменің бір

сөйлемін айтады. Бұдан әрі сағат тілінің бағытымен әрқайсысы мәтіннің бір сөйлемін айта береді. Соңында жауаптарда жіберілген қателіктерді толықтырамыз.
Ең белсенді оқушыға “5” ұпай.
“Шеңбер бойымен әңгімелеу” ойыныШарты: Оқушылар шеңбер бойымен отырады. Топ басшысы кез-келген бір оқушыны көзімен нұсқайды,сол оқушы кез-келген

Слайд 14 “Ой түйін” 10ұпай Өлең мағынасын ашу.
Өнер-білім бар жұрттар,
Тастан сарай салғызды.
Айшылық

алыс жерлерден,
Жылдам хабар алғызды.

Араз бол кедей болсаң ұрлықпенен,
Телмірме еш адамға

мұңдықпенен!

Азған елдің молдасы
Үлкен болар сәлдесі.
Аса бауыр қылмаңыз,
Оның рас емес Алласы.




1



2




3

“Ой түйін” 10ұпай Өлең мағынасын ашу.Өнер-білім бар жұрттар,Тастан сарай салғызды.Айшылық алыс жерлерден,Жылдам хабар алғызды.Араз бол кедей

Слайд 15
Кітаппен жұмыс.
Өлең құрлысына талдау
Оқулықта берілген өлең үзінділеріне

құрылысына
қарай талдау жасау, яғни , буын санын, ұйқас

түрін ажырату.
Кітаппен жұмыс.  Өлең құрлысына талдау Оқулықта берілген өлең үзінділеріне құрылысына қарай талдау жасау, яғни , буын

Слайд 16. «Алтын қақпа» ойыны
Жаңа сабақты бекіту

. «Алтын қақпа» ойыныЖаңа сабақты бекіту

Слайд 171. «Тас қақпа» сұрағы.

Ыбырай кім?
Қандай шығармалары бар?
Бақша ағаштары, Әке мен

бала, Мейірімді бала,т.б.

Ақын,жазушы,аудармашы

1. «Тас қақпа» сұрағы.         Ыбырай кім? Қандай шығармалары бар?Бақша

Слайд 182. «Темір қақпа» сұрағы.
Ыбырайдың өлеңдерін ата?
Өзен,Жаз, Кел,балалар,оқылық!,т.б
Ересектерді еңбекке тәрбиелейтін әңгімесі?

Қыпшақ

Сейітқұл

2. «Темір қақпа» сұрағы.Ыбырайдың өлеңдерін ата?Өзен,Жаз, Кел,балалар,оқылық!,т.бЕресектерді еңбекке тәрбиелейтін әңгімесі?Қыпшақ Сейітқұл

Слайд 193. «Күміс қақпа» сұрағы.
“Кімдердің шығармасын
тәржімалайды?

Крылов,Пушкин

3. «Күміс қақпа» сұрағы.“Кімдердің шығармасын тәржімалайды?Крылов,Пушкин

Слайд 20«Алтын қақпа» сұрағы.
“Қазақ хрестоматиясына” қандай әңгімелері енді?
Бір уыс мақта,
Мұңсыз

адам,
әдеп, т.б.

«Алтын қақпа» сұрағы.“Қазақ хрестоматиясына” қандай әңгімелері енді?Бір уыс мақта, Мұңсыз адам, әдеп, т.б.

Слайд 21Бір өлеңінен жатқа үзінді оқы .
5. Алтын сандықтан шыққан сұрақ.
Саған

5ұпай

Бір өлеңінен жатқа үзінді оқы .5. Алтын сандықтан шыққан сұрақ.Саған 5ұпай

Слайд 22Қорытындылау
Ыбырай

ҚорытындылауЫбырай

Слайд 23Менің сабақтан алған әсерім
Өте жақсы
Керемет
Түсінбедім???
Жақсы
Орташа

Менің сабақтан алған әсерімӨте жақсыКереметТүсінбедім???ЖақсыОрташа

Слайд 24Бағалау парағы
Шеңбер
бойымен
әңгімелеу

Бағалау парағы Шеңбер бойыменәңгімелеу

Слайд 25




Үйге тапсырма
1.“Егерде мен ақын болсам,
қозғайтын өзекті

мәселем...”
Эссе жазу
2.Бір

өлеңін мәнерлеп жатқа оқып,
тақырыбы мен идеясын ашу.
Үйге тапсырма1.“Егерде мен ақын болсам,   қозғайтын өзекті мәселем...”

Слайд 26
Сау болыңыздар!

Сау болыңыздар!

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика