Разделы презентаций


К?ш. Ньютонны? ІІ за?ы

Содержание

Сабақтың мақсаты:Білімділік: Денелердің механикалық қозғалысын зерттеу барысында серпімділік ,ауырлық,үйкеліс күштері туралы түсіндіру.Механиканың ең іргелі заңдарының бірі Ньютонның екінші заңын тұжырымдау. Дамытушылық:Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін қолданып,өз ойын айта білуге,жүйелі түрде ойлауға,ізденуге

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Күш.Ньютонның екінші заңы

Күш.Ньютонның екінші заңы

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Денелердің механикалық қозғалысын зерттеу барысында серпімділік ,ауырлық,үйкеліс күштері

туралы түсіндіру.Механиканың ең іргелі заңдарының бірі Ньютонның екінші заңын тұжырымдау.


Дамытушылық:Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін қолданып,өз ойын айта білуге,жүйелі түрде ойлауға,ізденуге бағыттау,білімге деген құштарлығын анықтау.

Тәрбиелік:Алған білімдерін тиянақтай отырып, тапқырлыққа ,ізденіп шешеім қабылдауға ,ауыз біршілікке, ойын жинақтай білуге, біріне-бірі көмектесуге баулу еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:Білімділік: Денелердің механикалық қозғалысын зерттеу барысында серпімділік ,ауырлық,үйкеліс күштері туралы түсіндіру.Механиканың ең іргелі заңдарының бірі Ньютонның

Слайд 3 Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгеру
Сабақтың түрі: аралас сабақ

Оқыту әдістері:сұрақ-жауап, жұппен
Сабақтың барысы:
Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта арқылы слайдтар, таразы,

тәжірибе жасайтын құралдар.

I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй жұмысы қайталау
III. Теориялық блок- жаңа тақырып
IV. Практикалық блок-
V. Білімді бекіту
VI. Қорытындылау. Рефлексия
VII. Үйге тапсырма
VIII.Бағалау

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгеру Сабақтың түрі: аралас сабақ Оқыту әдістері:сұрақ-жауап, жұппенСабақтың барысы:Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта

Слайд 4I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеп, сабаққа керекті құрал жабдықтарын

даярлату.
II. Үй жұмысы, қайталау
Ситуациялық ойын: Оқушылар – автобус жолаушылары.

Ситуацияны бейнелеп көрсетейік:

1. автобус тез өз орнынан қозғалды; 2. автобус бірқалыпты және тұзусызықты қозғалып келеді; 3. алдында кездескен бөгетте автобус тез тежегішін басты; 4. үлкен жылдамдықпен келе жатып оңға бұрылды, солға бұрылды; 5. бірқалыпты және түзусызықты қозғалып келеді; 6. тез тежегішті басып тоқтады.

Ситуацияларды физика тілінде түсіндіріңдер.

I.   Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеп, сабаққа керекті құрал жабдықтарын даярлату.II.  Үй жұмысы, қайталауСитуациялық ойын:

Слайд 5Топпен жұмыс:
Сұрақ оқушыларға нұсқа бойынша қойылады.Бір-біріне жауап береді, жауаптарын сынып

алдында талқылайды.Сынып толықтырып, қатесін түзейді:
1.Бір қалыпты қозғалып келе жатқан арбада

отырған бала жоғары қарай доп лақтырса , баланың лақтырған добы қолына қайта дәл түсеме? Неліктен?
2.Үлкен жылдамдықпен келе жатқан машинаның алдына неліктен жүгіріп шығуға болмайды?

Физика және қоршаған орта

Есеп: Оқушыларға сурет көрсетіледі.Қандай сурет көрсетіліп тұрғанын тапқан оқушы суреттің артында жасырын тұрған формуланы айтады.


Топпен жұмыс:Сұрақ оқушыларға нұсқа бойынша қойылады.Бір-біріне жауап береді, жауаптарын сынып алдында талқылайды.Сынып толықтырып, қатесін түзейді: 1.Бір қалыпты

Слайд 61- тапсырма
Футбол ойынын бақылай отырып, шабуылшының ойын кезінде шамаман 15

км жүгіретіні анықталды.
Осы қашықтық орын ауыстыру ма, әлде жолдың

ұзындығы ма ?

1- тапсырмаФутбол ойынын бақылай отырып, шабуылшының ойын кезінде шамаман 15 км жүгіретіні анықталды. Осы қашықтық орын ауыстыру

Слайд 72- тапсырма
Жүргізуші автомобиль есептеуіші- нің көрсеткіші 500 км-ге артқанын көрді.


Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы ма, әлде орын ауыстыру

ма ?
2- тапсырмаЖүргізуші автомобиль есептеуіші- нің көрсеткіші 500 км-ге артқанын көрді. Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы ма,

Слайд 8Мәңгілік жиханкездер Ақ бөкен ерте заманғы жануарлар. Мүйізі мен терісі өте

бағалы. Олар өте жүйрік спринтер, жылдамдығы сағатына 75-80 шақырымды алады.Тұяқтарының

қарға түсіретін қысымы 500 г/см². Қазақстан мен Монголия тегістіктерінде кездеседі.

Қазақстанның солтүстігінен оңтүстігене дейін ұзындығы 2000 км, ал батысынан шығысына дейін 3000 км шамасында. Сонда турист күнде 28 км жүріп отырып, солтүстігінен оңтүстігене дейін 70 күнде, батысынан шығысына дейін 107 күнде жаяу жүріп өтеді.

Мәңгілік жиханкездер Ақ бөкен ерте заманғы жануарлар. Мүйізі мен терісі өте бағалы. Олар өте жүйрік спринтер, жылдамдығы

Слайд 9III. Теориялық блок- жаңа тақырып
Сендер білесіңдер, денеге басқа дене (көк

шар) әсер етсе (қызыл шар) онда дененің жылдамдығы өзгереді. Бірінші

дене екінші денеге әсер етті.
Анықтама: денелердің бір-біріне әрекет етуі өзара әрекеттесу деп аталады.
!!! Әсерлесіу кезінде екі дене де жылдамдығын өзгертеді.
III. Теориялық блок- жаңа тақырыпСендер білесіңдер, денеге басқа дене (көк шар) әсер етсе (қызыл шар) онда дененің

Слайд 10Мысалы: Зеңбіректен оқ атылғанда екеуінің де жылдамдығы өзгереді. Оқ алдыға,

зеңбірек артқа қозғалады.

Мысалы: Зеңбіректен оқ атылғанда екеуінің де жылдамдығы өзгереді. Оқ алдыға, зеңбірек артқа қозғалады.

Слайд 11IV. Практикалық блок - тәжірибе:
а) Өзара әрекеттесу кезіндегі машиналар
Себебі

неде?
Егер машиналардың біреуіне жүк
тиесек жылдамдығы өзгере ме?

Ешбір жағынан ерекшеленбейді,

олардың
Массалары, жылдамдықтары бірдей
IV.  Практикалық блок - тәжірибе:а) Өзара әрекеттесу кезіндегі машиналарСебебі неде?Егер машиналардың біреуіне жүк тиесек жылдамдығы өзгере

Слайд 12б) Өзара әрекеттесу кезінде сол жақтағы машинаға жүк саламыз.
Себебі неде?
S2
S1
Қорытынды:

Екі дененің массаларының қатынасы өзара әрекеттесу кезінде алатын жылдамдықтарының қатынасына

кері пропорционал болады.



υ1

υ2

б) Өзара әрекеттесу кезінде сол жақтағы машинаға жүк саламыз. Себебі неде?S2S1Қорытынды: Екі дененің массаларының қатынасы өзара әрекеттесу

Слайд 13Анықтама: Масса-денелердің өзара әрекеттесу кезіндегі жылдамдықтарының өзгеру дәрежесін анықтайтын физикалық

шама.
Масса-m әріпімен белгіленеді, халықаралық бірлігі килограмм [кг]
Басқада өлшем бірліктері:
1 т

= 1000 кг=10³;
1 г = 0, 001 кг=10ˉ³;
1 мг = 0,000001 кг=10 -6


Таразы түрлері:

Анықтама: Масса-денелердің өзара әрекеттесу кезіндегі жылдамдықтарының өзгеру дәрежесін анықтайтын физикалық шама.Масса-m әріпімен белгіленеді, халықаралық бірлігі килограмм [кг]Басқада

Слайд 14
Оқулықтағы суреттердің көмегімен оқушылардың ойын анықтау.


Оқулықтағы суреттердің көмегімен оқушылардың ойын анықтау.

Слайд 15V. Білімді бекіту

V.   Білімді бекіту

Слайд 16
VI. Қорытындылау. Рефлексия
Қандай көңіл- күймен сабақты аяқтаймыз?
Сабақ ұнады ма?
Қандай

қиындықтар болды, неліктен деп ойлайсындар?
VII. Үйге тапсырма
§30,31 10жат. №2; 11

жат №2
VIII.Бағалау

VI.  Қорытындылау. РефлексияҚандай көңіл- күймен сабақты аяқтаймыз?Сабақ ұнады ма?Қандай қиындықтар болды, неліктен деп ойлайсындар?VII. Үйге

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика