Разделы презентаций


Жары? сынуы

Содержание

Сабақтың тақырыбы: Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңдары.Сабақтың мақсаты:а)Білімділік; жарық құбылыстарының жаңа қасиеттерімен танысу, сыну ұғымын қалыптастыру, сыну заңының формуласын үйрету. ә)

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңы
Өткізген: Хабас Жанаргуль (жоғары санат)
2014-2015 оқу

жылы.

Павлодар облысы Ақтоғай ауданы
Еңбекші орта мектебі


Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңыӨткізген: Хабас Жанаргуль (жоғары санат)2014-2015 оқу жылы.Павлодар облысы Ақтоғай ауданыЕңбекші орта мектебі

Слайд 2Сабақтың тақырыбы: Жарықтың сынуы. Жарықтың

сыну заңдары.
Сабақтың мақсаты:
а)Білімділік; жарық құбылыстарының жаңа қасиеттерімен танысу, сыну

ұғымын қалыптастыру, сыну заңының формуласын үйрету.
ә) Дамытушылық; жарықтың сыну заңдары туралы дамыта түсіндіру және пәнге деген қызығушыфлығын арттыру.
в) Тәрбиелік; Оқушылардың өзі жауапкершілік ала білуге, ұқыптылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар, тарелка, су, тиын, таблица, оптикалық диск.
Пәнаралық байланыс: математика.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты топтастыру.
Сабақтың жабдығы: тақта, бор.
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың сынуы.      				Жарықтың сыну заңдары.Сабақтың мақсаты:а)Білімділік; жарық құбылыстарының жаңа

Слайд 3Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру.
Сабақтың

көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар, тарелка, су, тиын, таблица,

оптикалық диск.

Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Ой толғау (өткен сабақты қайталау)
Кім жылдам (тест тапсырмасы)
Кім алғыр (есеп шығару)
Қатесін тап (формула жазу)
Жаңа сабақ (мұғалім түсіндіреді)
Кім тапқыр (физикалық құралдармен жұмыс)
Қателеспе (сұрақ -жауап)
Қорытындылау (оқушылардың білімін бағалау)
Үйге тапсырма.
Сабақтың түрі:  аралас.Сабақтың әдісі:  сұрақ – жауап, түсіндіру.Сабақтың көрнекілігі:  Интерактивті тақта, слайдтар,  			тарелка,

Слайд 4І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу;
ә) оқушының зейінін білімге, сабаққа


көңілін аудару.
ІІ. «Ой толғау»
А) Жарық көздері қаншаға

бөлінеді және оларды ата?
Ә) Күннің көрінетін беті не деп аталады?
Б) Жарық сәулесі дегеніміз не?
В) Жарықтың таралу заңы.
Г) Жарықтың шағылу заңы қалай тұжырымдалады?
Ғ) Жазық айнада қандай кескін алынады?
Д) Дербес жарық көздеріне не жатады?
Ж) Күнге ең жақын орналасқан 176 күнде бір айналатын планетаны ата?
З) Шағылған жарық көздеріне не жатады?
И) Күнді 365 күнде бір айналып шығатын тіршілік көзі бар планетаны ата?
І. Ұйымдастыру кезеңі: 		а) Сәлемдесу;	ә)  оқушының зейінін білімге, сабаққа    көңілін аудару.ІІ. «Ой толғау»А)

Слайд 5А) Жарық көздері қаншаға бөлінеді және оларды ата?

А) Жарық көздері қаншаға бөлінеді және оларды ата?

Слайд 6Д) Дербес жарық көздеріне не жатады?

Дербес
жарық
көздеріне










Д) Дербес жарық көздеріне не жатады?Дербес жарық көздеріне

Слайд 7З) Шағылған жарық көздеріне не жатады?
Дербес
жарық
көздеріне










З) Шағылған жарық көздеріне не жатады?Дербес жарық көздеріне

Слайд 8Ж) Күнге ең жақын орналасқан 176 күнде бір айналатын планетаны

ата

Меркурий

Ж) Күнге ең жақын орналасқан 176 күнде бір айналатын планетаны атаМеркурий

Слайд 9И) Күнді 365 күнде бір айналып шығатын тіршілік көзі бар

планетаны ата?

И) Күнді 365 күнде бір айналып шығатын тіршілік көзі бар планетаны ата?

Слайд 10ІІІ. «Кім жылдам?»
Шағылу бұрышын қандай әріппен белгілейміз?
А) α;
Ә) β

;
Б) γ ;
Айнадағы кескін қандай болады?
А) айнаның жазықтығына симметриялы;
Ә)

нәрсенің жалған кескіні;
Б) жазық айна.
Түсу бұрышын қандай әріппен белгілейді?
А) α ;
Ә) β ;
Б) γ ;
ІІІ. «Кім жылдам?»Шағылу бұрышын қандай әріппен белгілейміз?А)  α;Ә) β ;Б)  γ ;Айнадағы кескін қандай болады?А)

Слайд 11 4. Жарық көздері қанша топқа бөлінеді?
А)

3;
Ә) 2;
Б) 4;
5. Күннің

көрінетін беті.
А) хромосфера;
Ә) Фотосфера;
Б) Ионосфера;
6. Дербес жарық көздері қанша топқа бөлінеді?
А) 3;
Ә) 2;
Б) 4;
7. Жарық шоқтары
А) жарық сәулелерінің жиынтығы;
Ә) жарық көзі;
Б) жарық энергиясы.
4. Жарық көздері қанша топқа бөлінеді?   А) 3;   Ә) 2;

Слайд 12IV. «Кім алғыр?»
(жалпы сынып, тақтада орындау)
№ 1. Жазық айнаға

түсу бұрышы 20º болса, жазық айна мен шағылған сәуле арасындағы

бұрышты тап.
№ 2. Шағылу бұрышы 35 º болса, түсу бұрышын тап.
№ 3. Түсу бұрышы 70 º болса, жазық айна мен шағылған сәуле арасындағы бұрышын тап.
№ 4. Жазық айнаның алдына биіктігі 2 см А әріпі қойылған болса, айнадағы кескін қанша см?
IV. «Кім алғыр?» (жалпы сынып, тақтада орындау)№ 1. Жазық айнаға түсу бұрышы 20º болса, жазық айна мен

Слайд 13
1).

2).

3).

4).

5).

6).

7).

V. «Қатесін

тап»

1).2).3).4).5).6).7).  V. «Қатесін тап»

Слайд 14Жаңа сабақ
Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңдары.
Егер

жарық шоғы екі ортаны бөлетін шекара арқылы өтетін болса, мысалы:

ауадан суға, онда жарық ағымның бір бөлігі шағылады,екінші бөлігі нәрседен өтеді, тағы бір бөлігі жұтылады.

Түскен жарық

шағылдыру

сындыру

жұту

Ерекшеліктері әртүрлі

Жаңа сабақЖарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңдары.    Егер жарық шоғы екі ортаны бөлетін шекара арқылы

Слайд 15Екі ортаны бөлетін шекара арқылы өткенде, жарықтың таралу бағытының өзгеруін

жырқтың сынуы дейміз.
Сынған сәуле мен екі ортаны бөлетін шекараға сәуле

түскен нүктеден тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш (γ) сыну бұрышы деп аталады.
Жарық аудан шыныға өткенде сынған сәуле перпендикулярға жақындайтынын тәжірибеден көрдік. Бұл сыну бұрышы түсу бұрышынан аз екенін көрсетеді. Сонымен қатар тұсу бұрышын сан мәнін (градус)сыну бұрышының сан мәніне бөле отырып олардың тұрақты екеніне назар аударамыз.
Екі ортаны бөлетін шекара арқылы өткенде, жарықтың таралу бағытының өзгеруін жырқтың сынуы дейміз.Сынған сәуле мен екі ортаны

Слайд 16Бұдан қандай тұжырым айтуға болады?
Жауап:
Түскен сәуле, сынған сәуле және

екі ортаны бөлетін бетке сәуле түскен нүктеден тұрғызылған перпендикуляр бір

жазықтықта жатады.
Түсу бұрышы синусының сыну бұрышы синусына қатынасы екі орта үшін тұрақты шама болып табылады.

Бұдан қандай тұжырым айтуға болады?Жауап: 	Түскен сәуле, сынған сәуле және екі ортаны бөлетін бетке сәуле түскен нүктеден

Слайд 17,

бұл формула мен анықтаманы сыну

заңы деп атайды.

Бұл заңды Снеллиус заңы деп те атайды. Оны ХVІІ ғасырда (1621ж) В Снеллиус тұжырымдаған. Ал 1630 жылы Р. Декарт оған теориялық негіздеме жасаған. Формуладағы n – сыну көрсеткіші деп аталады.
Сыну көрсеткіші түсу бұрышына тәуелді емес және тек ортаның оптикалық тығыздығына тәуелді. Заттың ауамен салыстырғандағы к өрсеткіші «абсалют сындыру көрсеткіші» деп аталады.

Екі орта үшін (ауа – су, ауа – шыны...) заттың сындыру көрсеткіші
формуласымен де анықталады. С- жарықтың

вакумдағы жылдамдығы, –ортадағы жылдамдығы, Онда екі формуланы біріктіріп былай жазуға болады.

Оптикалық диск көмегімен осы формуланың дұрыстығына көз жеткізетін демонстрациялар көрсету.




,               бұл формула

Слайд 18Параллель шыны пластинадан өткен жарықтың сыну құбылысы

Параллель шыны пластинадан өткен жарықтың сыну құбылысы

Слайд 19
Үшбұрышты шыны призмаға бүйірінен түскен жарықтың сыну құбылысы.


Үшбұрышты шыны призмаға бүйірінен түскен жарықтың сыну құбылысы.

Слайд 20 Қазіргі кезде көптеген заттардың сындыру көрсеткіштері тәжірибеде анықталып

кестеге жазылған.

Қазіргі кезде көптеген заттардың сындыру көрсеткіштері тәжірибеде анықталып кестеге жазылған.

Слайд 21« Кім тапқыр ?»
1 тәжірибе: Стакандағы суға ұзын тебен-инені салып,

оны центрден шетке қарай жылжыта отырып сыну құбылысын көрсетеді. Қандай

өзгеріс/құбылыс көрдіңдер? Неге болат ине су-ауа шекарасында «сынып» көрінеді?
2 тәжірибе: Тарелке, су, тыйынмен жасалатын тәжірибені көрсету.
Тарелкеге тиын салып қойып, оған тиын көрінбейтіндей қырынан қарап тұрып жәйлап су құямыз. Аздан соң тиын көрінеді.
Тыйын неге «көтерілді»?
Бұл тәжірибелер екі түрлі ортаның шекарасында, яғни су-ауа шекарасында жарық сәулесі түскенде бір бөлігі шағылып, ал бір бөлігі екінші ортаға өтетінін және өткенде бағытын өзгертінін (сынатынын) дәледейді.
« Кім тапқыр ?»1 тәжірибе: Стакандағы суға ұзын тебен-инені салып, оны центрден шетке қарай жылжыта отырып сыну

Слайд 22«Қателеспе»
Таза суға қарасақ бейнемізді көзуге болады, бұл құбылыс қандай заңға

негізделген?
Сандыққа нені тығып қоюға болмайды?
Жазық айнадан өзіңді қандай кескінде көресің?
Көлеңке

болмайтын жер қай жер?

ІХ. Сабақты бекіту: (оқушылармен есеп шығару және
шығармашылық жұмыс)
№ 830. Жарық сәулесі судан шыныға өтеді. Егер сыну бұрышы 28º болса, онда түсу бұрышы неге тең.
№ 834. Жіңішке жарық сәулесі ауадан қайсыбір сұйыққа өтеді. Егер сәуленің түсу бұрышы 30 º, сыну бұрышы 20 º болса, сұйықтағы сәуленің көрсеткішін табыңдар.
Оқушылардың білімін бағалаймыз.
Х. Үйге тапсырма. § 67. 29 – жаттығу.
«Қателеспе»Таза суға қарасақ бейнемізді көзуге болады, бұл құбылыс қандай заңға негізделген?Сандыққа нені тығып қоюға болмайды?Жазық айнадан өзіңді

Слайд 23 Ортағасырлық Шығыс ғалымы, Хорезмде туылған Әбу

Рейхан Мұхаммед ибн Ахмед әл – Бируни. Ай тұтылуы кезінде,

Ай түсінің өзгеруін, Күннің толық тұтылуы кезіндегі Күн тәжі құбылысын бақылап және суреттеп жазған. Ол Жердің күнді айнала қозғалуы туралы ойын айтты және геоцентрлік теорияны жетілмеген деп есептеді.
Ортағасырлық Шығыс ғалымы, Хорезмде туылған Әбу Рейхан Мұхаммед ибн Ахмед әл – Бируни.

Слайд 24 Бирунидің замандасы, Еуропада Алхазен деген атпен белгілі

болған египеттік Абу Али әл- Хасан ибн әл- Хайсам көрнекті

физик болды. Оның негізгі зерттеулері оптикаға қатысты. Алхазен жарықтың сынуына арналған зерттеулермен айналысты. Ол сыну бұрышын өлшеу әдістерін жете зерттеді және сыну бұрышы түсу бұрышына пропорционал емес екенін эксперимент жүзінде көрсетті. Алхазен сыну заңының дәл анықтамасын таппағанымен, түскен және сынған сәулелер жарықтың түсу нүктесінде екі ортаның шекарасына тұрғызылған перпендикулярдың бір жазықтықта жататынын айтып, Птолемейдің нәтижелерін біршама толықтырды. Алхазенге жарық дөңес линзаның ұлғайтқыш әрекеті “көру бұрышы” ұғымы және оның қашықтықта тәуелділігі белгілі болды.
Бирунидің замандасы, Еуропада Алхазен деген атпен белгілі болған египеттік Абу Али әл- Хасан ибн

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика