Слайд 1Математика
Сабақтың тақырыбы:
Есепті әртүрлі тәсілмен шығару
/3-сынып/
Өткізген: Женисхан Ержан
2016ж
Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
Тәрбиелілігі:
Дамытушылығы:
Оқушылардың
өткен сабақтар-
- дан алған
білімдерін
пысықтап,
қайталауға
арналған
есептер шығару.
Оқушылардың
логикалық ойлау,
ауызша есептеу
қабілеттерін
дамыту.
Тиянақты жауап
беруді талап ету.
Оқушыларды
тапқырлыққа,
жылдам ойлауға,
ойын қорыта
білуге
тәрбиелеу.
Слайд 3Амандасу
Психологиялық дайындық
Сәлеметсізбе қонақтар!
Қайырлы күн достар!
Сәлеметсізбе мұғалім!
Бәріміз бірге:
Күн жарқырап аспанда,
Жылы
шуақ шашады.
Барлық әлем жылынып,
Көңілдерін ашады.
Бір-бірімізге жылы лебіз, жақсы тілектерімізді ыммен
сыйлайық!
Слайд 4Бәріміз:
Математика қажет бізге өмірде,
Математика керек бізге әр күнде.
Математиканы жақсы оқимыз,
Миымызға
әбден тоқимыз!
«Математика- ғылымдар патшасы»- деген екен Абай атамыз. Яғни,математиканы білсек
барлығын да біледі екенбіз. Математиканың адам өміріне маңызы өте зор. Сабаққа деген көңіл күйіміз қалай?.. Осы жақсы көңіл- күймен сабағымызды бастайық! /күн бейнеісі/
Слайд 5
1.Мотивациялық-бағдарлау кезеңі
Қасиетті сандар туралы не білеміз?
3
5
4
7
Слайд 71.Мотивациялық-бағдарлау кезеңі
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
Есепті әр түрлі тәсілмен шығаруды
қайталау.
Қайталау -оқу анасы,
Мақалдың ішіндегі данасы.
Білімді берік игерсең,
Ешкімнің жоқ таласы.
Мақсаты: Көбейтудің
терімділік, ауыстырымдылық, үлестірімділік қасиеттерін пайдаланып, есепті әртүрлі тәсілмен табуды тиянақтай түсу; Өткен сабақтан алған білімдерін пысықтау, Бүгінгі сабағымызға құрметті қонақтар келіп отыр, білімізді ортаға салайық! Математика күнделікті өмірде:
”
Слайд 8
Кел, ойнайық!
Сөз жұмбақ шешу.
м
т
76
20
а
М
50
30
89
7
65
18
59
е
т
1
а
и
к
60
а
Слайд 9
Логикалық есептер.
“Сатушы ойыны”
Ақыл - ..............тон,
Білім -
.................кен,
Слайд 10
Қандай тапсырма берілді? №3 29 бет
Шарты:
Атамыз- 6 кг өрік
-9 кг алма дайындады.
1қорапқа --3 кг жеміс
Сұрағы: Атамыз неше қорап сәлемдеме жіберді?
Шешуі: (6 кг+9 кг):3= 5 қорап
(6кг:3+9 кг:3)= 5 қорап
Жауабы: 5 қорап
Үй тапсырмасын тексеру
5
Слайд 11Тақырыбы:
Есепті әр түрлі тәсілмен
шығару.
Төртінші ақпан.
Сынып жұмысы.
Слайд 122. Операциялық –орындаушылық кезең.
№ 1- есеп Есепті әр түрлі
тәсілмен есептеп шығар.
Омарташы бір омартадан 18 кг, ал екіншісінен 9
кг бал жинады. Оны 3 килограммнан ыдыстарға бөліп салды.
Сонда неше ыдыс қажет болды.
Шарты:
Бір омартадан -18 кг бал
Екіншісінен -9 кг бал
бөліп салды-3 кг
Сұрағы: Сонда неше ыдыс қажет болды.
Шешуі:
Слайд 13 Шешуі:
1-тәсілі (18+9): 3 =
9 (ы)
2-тәсілі 18: 3 + 9: 3=6+3=9 (ы)
Жауабы: 9 ыдыс қажет болды.
Есепті неше тәсілмен шығардық?
Жауаптары бірдей.
Слайд 159 санын тақтаға жызып тең екі бөлікке бөліп көрейік!
1-бөлігі қандай
фигураға ұқсайды?/шеңберге/
2-бөлігі ше? /жарты айға/
Ендеше фигураларды атайық!
Қане балалар бәріміз бірге
“Сиқырлы сандар” ойынын ойнайық. Ойын шарты:Берілген цифрларға сәйкес әріптерді теріп жаз! Қандай сөз оқыдың?
Тіктөртбұрыш.
Слайд 18
№3 Әр түрлі тәсілмен есептеп шығар.
Ұзындығы 7 см, ені 3см
тіктөртбұрыш -тың ауданын және периметрін табыңдар.Көбейтудің қандай қасиетін қолдандың?
Фигураның ауданын
қалай табады?
S = aхb S = bха 7см
Шарты: 3см
а/ Ұзындығы - 7 см
ені - 3 см 7см
Сұрағы:Тік төртбұрыш. ауданы -?
Слайд 19 Шешуі:
1. S = 7*3= 21кв. см
2.
S = 3*7= 21кв. см
Жауабы: ауданы 21 кв. См
Көбейтудің қандай қасиетін қолдандың?
Көбейтудің «Ауыстырымдылық» қасиеті дегеніміз не?
Көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.
Слайд 20- Фигураның периметрін қалай табады?
Р = (а+в) * 2
Шарты:
б/ Ұзындығы - 7 см,
ені - 3см
Сұрағы: Тік тртбұрыш. периметрі -?
Шешуі:
Слайд 21
Шешуі:
1. 7+3+7+3 =20 см
2. 7*2+3*2 = 20 см
3. (7+3)
*2 = 20 см
Жауабы: 20 см «Үлестірімділік» Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты сол санға көбейтіп, содан шыққан көбейтінділердің мәндерін қосуға болады.
/2 тәсіл/
«Терімділік» Көршілес көбейткіштерді олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады.
Терімділік деген сөздің мағынасы теріп алу деген ұғымға ұқсас.
Слайд 22
3. Рефлексиялық-бағалау кезеңі.
Ендеше балалар,
білімдеріңді байқап көрейін.
Бәріміз бірге “Көкеніс жинау
ойынын” ойнайық!
Дұрыс жауаптарды әр ыдысқа бөліп саламыз. Көбейту кестесін тиянақтап,
ауыстырымдылық , Терімділік, Үлестірімділік қасиеттердің анықтамасын еске түсіру, бекіту, сабақты қорту
Слайд 23
«Үлестірімділік» Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты сол санға көбейтіп,
содан шыққан көбейтінділердің мәндерін қосуға болады./2 тәсіл/
«Терімділік» Көршілес көбейткіштерді олардың
көбейтіндісімен алмастыруға болады.
Терімділік деген сөздің мағынасы теріп алу деген ұғымға ұқсас.
Көбейтудің «Ауыстырымдылық» қасиеті дегеніміз не?
Көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді.
Слайд 24 10х2
4х6
9х3
5х6
7х5
3х3
4 х3
“КӨКЕНІС ЖИНАУ” ойыны
ж
Т
7х7
7х5
Слайд 25
Үйге тапсырма
№1 33-бет
Есепті әр түрлі тәсілмен шығар
Слайд 26
Үйге тапсырма беру, талдау.
Үйге тапсырма алайық,
Бүгінгі алған білімді
Ұмытпай есте сақтайық!
5.Үйге
тапсырма №1 33 бет.
1.Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.
Кітапханаға
әрқайсысы 6 кітаптан 8 бума оқулық және 4 бума әдеби кітаптар әкелінді.
Кітапханаға барлығы неше кітап әкелінді. /6х8+6х4=... /
2. Логикалық тапсырма 32 бет
Суреттегі сандарды 4 топқа бөл, сонда әр топтағы үш санның қосындысының мәні 125 - ке
тең болсын.
Слайд 27Білімді тиянақтау, оқушыларды бағалау; Бүгінгі сабақта қандай тапсырманы пысықтадық? Есепті
әр түрлі тәсілмен шығару; ол үшін не істейміз? Көбейтудің әр
түрлі қасиеттерін қолданамыз.Ия балалар, білімдеріңді сабақ барысында көрсеттіңдер! Көптеген тапсырма орындалды.Сабақта өз білім күшімен белсенділік танытқан әрбір оқушыға “Жас математик”, “талапкер”, “алға” медалін табыс ету,
Бес болсын алар бағамыз,
Білімнен бақыт табамыз!
Слайд 29Жеті қазына: 1) Ер жігіт
2) Сұлу әйел
3) Ақыл, білім
4) Жүйрік ат
5) Қыран бүркіт
6) Берен мылтық
7) Жүйрік тазы
Жеті жұт: 1) Құрғақшылық
2) Жұт
3) Өрт
4) Оба
5) Соғыс
6) Топан су
7) Зілзала ( жер сілкінуі )
Слайд 30 № 3. ЕСЕПТІ ӘРТҮРЛІ ТӘСІЛМЕН ШЫҒАР
Әрқайсысы 8 кг
жеміс сыятын жәшіктерге 48 кг алма мен 24 кг алмұртты
бөліп салу керек. Барлық жемісті тең бөліп салу үшін неше жәшік қажет?