Слайд 1Сабақтың тақырыбы:
Түстік фактурасын айқындау
Пәні: Үйлестіру
Оқытушы
: Мырзаев М.А.
Қазақстан Республикасы Білім және
Ғылым Министірлігі
Оңтүстік Қазақстан Обылысының Білім басқармасы Гуманитарлық-педагогикалық колледжі
Слайд 2Көрнекілік: Сызғыш, қалам. интерактивті тақта, плакат, дидактикалық материалдар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды ұйымдастыру
Оқушылардың сабаққа қатысуын және
оқу құралдарын
тексеру
Слайд 3Педагогикалық технология-педагогикалық мақсатқа жету үшін пайдаланылатын барлық дара, инструменталдық және
методикалық құралдардың қолдану реті мен жиынтығының жүйесін білдіреді. (Кларин М.В.)
Слайд 4Дәрістің түрі: аралас.
Оқыту әдісі: Шығармашылыққа дамыта оқыту технологиясы, практика.
Пәнаралық байланыс:
сызу, композиция,бейнелеу өнерінің тарихы, халық көркемөнер кәсіпшілігі, ұлттық ою өрнегі,
Слайд 5 Сабақтың мақсаты:
Білім берушілік: Қазақ халқының сазды аспаптары
мен әндерімен, бірге халқымыздың жерімізді танытып отырған, сазды аспаптары қай
елде болмасын қай жерде болмасын домбыра мен қобыз аспаптары арқылы әр әндерімен күйлері мен қазақ халық аспаптары жеріміз, еліміз, мәдениетіміз бүкіл елге танылды.
Тәрбиелік: оқушыларды ұлттық мәдени мұрамызды танып, қастерлей білуге тәрбиелеу
Дамытушылық: оқушыларды ұлттық қол өнер элементтерін жетік меңгеріп, шығармашылықпен үйлестіре білуге үйрету.
Слайд 6
Өзектілігі:
Әрбір оқушының мүмкіндіктерін, қабілеттерін, қызығушылықтарын дамытып ғана қоймайды, сонымен
бірге шығармашылықтарын арттырады және шығармашылық тұрғыдан өзін-өзі бақылауға,өзіне деген сенімділігі
және айналасына деген көзқарасы қалыптасады. Өз бетінше ізденуге, шешім қабылдауға дағдыланады.Оқыту әдістері әр түрлі тәсілдерде қолданады, оқыту (лекция, әнгіме, демонстратциялау, түсіндіру, пікір алысу) оқу, тыңдау, ойлау, жаттығу, оқулықты зерделеу, моделдеу пракитикалық жұмыстағы оқушының ізденісі, бақылау әдістері қарастырылады.
Слайд 7Көрнекілік:
пышақ , сызғыш, қалам. интерактивті тақта, кескіш пышақтардың
түрлері, дидактикалық материалдар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды
ұйымдастыру
Оқушылардың сабаққа қатысуын және
оқу құралдарын тексеру
Слайд 8Практикалық бекіту әдісі: студенттерді жеке - жеке жобалық тапсырмасын тексеру.
тақырыпқа
сай суреттеу(макет дайындау)
Теориялық мәліметтерді кітап ішінен жинақтау
Терминдермен жұмыс
жоба –макет жұмысын
дайындау
Сөзжұмбақ құру
Қорғауға дайындау
Слайд 9Жаңа материалды түсіндіру.
Қазақтың шертпелі аспаптарының ішіндегі ең көп қолданылатын –
домбыра сазды аспабына түсініктеме.
Домбыраның шанағы тұтас
ойып та, құрап та
жасалады.
Домбыраның сырт нұсқалары
әртүрлі болып келеді. Жасалу
әдіс – тәсілдері мен бөлшектері
ортақ. Домбыра негізгі бөлік
тен тұрады.
Олар бас, мойын, кеуде, шанақ
қақпақ. Осыларға қосымша
шанағы құлақ, түйек, кермер
ағаш, тұтым ағаш,бастырма
ішек, үндік (ойық) пернелер
қалқо серпер желкелік, түйме,
бөлшектері де бар. Тиектің де
бірнеше түрі бар. Олар бас
(жоғарғы) тиек негізгі тиек,
түйме тиек, табылдырық тиек.
Бұл бөлшектерсіз домбыра үн
шығармайды. Домбыра тобын
дағы әлі де болса сирек
қолданылатын нұсқасы – үш
ішекті домбыра.
Слайд 10 Халық шеберлері ағаштан әртүрлі музыкалық аспаптар ойып
жасаған: домбыра, қобыз, жетіген, сазген, қоңырау, қол дабыл, дудыға тоқылдақ
асатаяқ, уілдек және т.б. Музыкалық аспаптар да өрнектермен барынша бай безендіріліп, сүйек және металл тіліктерімен әшекейленеді. Сонымен қатар түсі мен текстурасы жағынан ерекшеленетін, ағаштың басқа түрінен ойып жасалған фигуралы тіліктердің әшекейлері де қолданылады.
Қазақтың ұлттық аспаптарын қашан да болмасын алға қойған ата – бабаларымыз саз аспаптарды ойнату арқылы жаудың бетін қайтарған домбыра – аспабымен айтыс және күй өлеңдер шығарған.
Слайд 11Қазақ халқының сазды аспаптары мен әндерімен, бірге халқымыздың жерімізді танытып
отырған, сазды аспаптары қай елде болмасын қай жерде болмасын домбыра
мен қобыз аспаптары арқылы әр әндерімен күйлері мен қазақ халық аспаптары жерімізді елімізді танытып отырған.
Халық қолөнері шеберлерінің жасаған таңғажайып сазды аспаптары, алтын, күміс, әшекейлі заттары республикамыздың қалалары мен село – ауылдарында кеңінен насихатталып келеді. Ондай әсем заттарды көптеген түрлеріне бауырлас республикалар мен бір сыпыра шетелдік саяхатшыларда таң, қалып тамашалап қарауда Қол өнер ісінің асқан шебері қарт ана Рымжан Барлыбаев сонау 1926 жылдың өзінде Париж қаласында болған Халықаралық этнографиялық көрмеге қатысып, қазақ қолөнерінің байлығы мен әсемдігін бүкіл дүние жүзіне паш етіп бәиге алған еді. Қазақ С.С.Р өнеріне еңбек сіңірген қайраткер қарапайым халық шебері мархұм Қашар Қасымов жасаған домбыра Герман демократиялық республикасының Венгриялық Чехословакияның Монғол халық республикасының көптеген өнерпаздарына белгілі Ленин орденімен марапатталған.
Слайд 12Домбыраның бас бөлігі
Домбыраның астынғы бөлігі
Домбыра Қобыз
Домбыра қобыз дың ортанғы бөлігі
Домбыраның
астынғы бөлігі
Слайд 15Қисық пышақтың түрлері.
Ою-өрнектер кесуге арналған қашаулар түрі.
Стамескаларды сақтау
әдісі
Ағашты бір-бірімен қосқан жағдайда тереңдіктер алуға
арналған қашаулардың түрлері.
Қажетті құрал
саймандар
Слайд 16Жаңа тақырыпты меңгеру тапсырмасы ассоциация әдісі арқылы әр студент шығармашылық
эскиз салады
Елестету
Қиялдау
Топтастыру
Жинақтау
Шығару
Слайд 17Ағаш бұйымдарын көркемдеп өңдеу мынадай шаралар арқылы жүзеге асады.
- Бұйымның негізін талаптарға сай тазалау.
Бұйымның барлық бөліктеріне өрнекті жоспарлау,
үлгісін жасау.
Өрнектерді кесу.
Бұйымдарды бояу, оны әрлеу, лактау.
Әдебиет пен өнерде композиция деген түсінік бар. Ол жүйелеу, үйлестіру деген латын сөзі. Өнердің барлық саласында композиция өте күрделі ұғым және шығармашылыққа арқау.
Слайд 18Жаңа сабақты бекіту
Түстік фактурасын айқындау
Жасап жатқан домбыра макетін әрлеу жұмыстары мынандай негізгі жұмыстардан тұрады:
Жасап
жатқан домбыра макетін бояу
Ою өрнектерін туырлап жапыстыру
Біткен домбыраны лактап әрлеу
Істелінген жұмыстың сапасын тексеру
Слайд 19Оқушылардың орындайтын практикалық жұмыстары
Ұлттық сазды аспаптарды жасау үшін төмендегі
бөліктерден тұрады.
Тарихы мен түрлерімен танысу.
Суретін сызу.
Жасауға қандай
ағаш қолданылатыны.
Ағашты жұмысқа дайындау.
Құрал - саймандар.
Эскизін ағашқа түсіру.
Ағашты ою.
Ою- өрнегін түсіру.
Қосалқы бөлшектер қосу.
Жұмысты тазалау.
Жұмысты бояу.
Слайд 23Ассоциация
Елестету
Қиялдау
Топтастыру
Жинақтау
Шығару
Слайд 26 Қорытындылау (білім бағалау).
Бағалау: студент шығармашылығы мен шеберлігіне сәйкес 5
баллдық жүйе.
Шығармаларды деңгейлеріне және шығармашылық сипаттарына сай әділ бағалау мүмкіндіктерін
қарастыру
Үй тапсырмасы:
Практикалық тапсырма: Сандық жобасы дайындау