Слайд 2ВІЙСЬКОВИЙ ІНСТИТУТ
КИІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
КАФЕДРА ЗАГАЛЬНОВІЙСЬКОВИХ ДИСЦИПЛІН
ДИСЦИПЛІНА: Стрілецька
зброя та вогнева підготовка
ТЕМА № 8: Організація підготовки та методика
проведення занять із вогневої підготовки.
Заняття № 2: Порядок організації та проведення ІМЗ, показових занять та інструктажів із вогневої підготовки.
Керівник заняття: старший викладач кафедри загальновійськових дисциплін
підполковник БОРЗАК О.М.
НАВЧАЛЬНА МЕТА
Навчити особовий склад готувати заняття з вогневої
підготовки.
Набути знань та навичок під час проведення показового заняття по вивченню матеріальної частини індивідуальної зброї солдата – АК-74, а 5-45-мм ручний кулемет Калашникова (РПК) – зброя механізованого відділення.
3
Слайд 4ВИХОВНА МЕТА:
Виробити та вдосконалити у курсантів командирські, методичні та практичні
навички.
Слайд 5Навчальна література:
Збірник нормативів з бойової підготовки Сухопутних військ Збройних Сил
України. – К.: МОУ, 2002 – 129 с.
Курс стрільб зі
стрілецької зброї і бойових машин Сухопутних військ (КС СЗ і БМ СВ-09). – К: Варта, 2009.
Настанова зі стрілецької справи 9-мм пістолет Макарова (ПМ). – К.: МОУ, 2004. – 61 с.
Настанова зі стрілецької справи 5.45-мм автомати Калашникова (АК-74, АКС-74, АК-74н, АКС-74н) та 5.45-мм ручні кулемети Калашникова (РПК-74, РПКС-74, РПК-74н, РПКС-74н). – К.: МОУ, 2005. – 172 с.
Настанова зі стрілецької справи 7.62-мм кулемети Калашникова ПК, ПКМ, ПКС, ПКМС, ПКБ, ПКМБ і ПКТ. – К.: МОУ, 2005. – 165 с. Настанова зі стрілецької справи ручний протитанковий гранатомет (РПГ-7, РПГ-7д). – К.: МОУ, 2003. – 100 с.
Вогнева підготовка. Навчальний посібник. К-2003 р. стор. 29-35, 39-51.
Огневая подготовка. Ч. 1 Основы и правила стрельбы. Управление огнем. В.И. М-1978 г. стор. 13-20; 24-42; 54-61
Слайд 64
НАВЧАЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Порядок організації заняття та проведення
та проведення його вступної частини.
2. Порядок проведення основної частини заняття
з використанням засобів матеріально-технічного забезпечення, план-конспектів, алгоритмів дій, операційних та операційно-методичних карток.
3. Порядок проведення заключної частини заняття та підбиття підсумків.
4. Підготовка до проведення показового заняття на навчальному місці по вивченню матеріальної частини особистої зброї – АК-74.
Слайд 7Структура плану-конспекту (наприклад):
Тема заняття.
Ціль заняття (або цілі, якщо їх
декілька).
Учбові питання можуть бути указані при викладенні основної частини заняття).
Час,
відведений для проведення заняття.
Місце проведення заняття.
Література, яка використовується для проведення заняття.
Матеріальне забезпечення.
Хід заняття:
Вступна частина.
Основна частина.
Заключна частина.
35
ПЕРШЕ ПИТАННЯ:
Порядок організації заняття та проведення та проведення його вступної частини.
Слайд 8У вступній частині
польового заняття під час виходу з казарми
перевіряється наявність особового складу, форма одягу, як приладжене спорядження, а
також наявність та справність зброї, учбових патронів та інших предметів матеріального забезпечення. Крім того, оголошується тема, цілі заняття і, що необхідно, учбові питання. На місці проведення заняття пояснюється порядок його організації, підрозділам (групам) указуються учбові місця та надається команда на підготовку до використання предметів матеріального забезпечення.
класного заняття перевіряється наявність та зовнішній вигляд о/с, а також наявність та справність предметів матеріального забезпечення. Потім оголошується тема, цілі заняття і, якщо необхідно, учбові питання. На вступну частину заняття повинно бути витрачено по можливості мінімальну кількість часу.
36
ПЕРШЕ ПИТАННЯ:
Слайд 9На основну частину заняття
відводиться не менш, ніж ¾ навчального часу,
на протязі якого з о/с відпрацьовуються (вивчаються) нові питання або
удосконалюються заняття, вміння та навички, набуті раніше.
Основна частина заняття у плані-конспекті викладається докладно. Починати її, особливо по основам стрільби та матеріальній частині зброї, слід з короткого повтору матеріалу, що вже був вивчений, або з перевірки завдання, яке було дано на самостійну підготовку. Питання для повторення матеріалу записуються у план-конспект так, як керівник буде їх задавати, і повинні по можливості забезпечувати логічний перехід від повторення до вивчення нового матеріалу. Крім того, замість постановки питань керівник може перевірити практичні навички у діях зі зброєю.
Під час роботи над основною частиною заняття керівник повинен мати на увазі, що у ході навчання вирішуються не тільки освітні, а й виховні завдання.
37
ДРУГЕ ПИТАННЯ:
Порядок проведення основної частини заняття з використанням засобів матеріально-технічного забезпечення, план-конспектів, алгоритмів дій, операційних та операційно-методичних карток.
Слайд 10 На занятті керівник повинен використовувати
частини та механізми
схеми окремих
механізмів
плакати
стенди-тренажери
макети
таблиці бойових властивостей
41
ПЕОМ
Мультимедійний проектор
Слайд 11Методика вивчення призначення та бойових властивостей зброї
При вивченні
будь-якого
зразка зброї необхідно:
ознайомити з призначенням
принципом роботи під час стрільби
з бойовими
властивостями
де перебуває
на озброєнні
використати таблиця з бойовими властивостями зброї
із загальним устроєм
Слайд 12
Порядок проведення заключної частини заняття та підбиття підсумків.
заняття передбачається час,
необхідний для перевірки наявності зброї, матеріального забезпечення, проводиться розбір заняття
та дається завдання на самостійну підготовку. Розбір заняття – це конкретний висновок керівника, який націлює підлеглих на подальше удосконалення їх знань, вмінь та навичок.
У розборі коротко відмічається як відпрацьовані учбові питання, кращі підрозділи і солдати, указуються характерні помилки і строки їх усунення.
План-конспект, як правило, складається офіцерами, які ще не мають достатнього досвіду у проведенні занять, особливо по основам стрільби, а також для проведення інструкторсько-методичних і показових занять з вогневої підготовки. Командири, які мають достатній досвід навчання складають, як правило, план проведення заняття.
38
ТРЕТЄ ПИТАННЯ
У заключній частині
Слайд 13ЧЕТВЕРТЕ ПИТАННЯ
Підготовка до проведення показового заняття на навчальному місці по
вивченню матеріальної частини особистої
зброї – АК-74.
Основними методами навчання
на заняттях є :
показ з поясненням;
практична робота зі зброєю.
При вивченні матеріальної
частини зброї необхідно:
- приділяти увагу на практичну роботу зі зброєю;
- короткого повтору тих питань, що були вивчені раніше.
Проводити методом бесіди або практичними діями зі зброєю.
Слайд 15у план-конспекті вказується:
тема заняття;
навчальна та виховна мета;
метод проведення заняття;
термін
і місце проведення заняття;
навчально-матеріально забезпечення;
навчальна література.
Слайд 16 Далі у формі таблиці складається план проведення заняття
де вказується час на кожне навчальне питання та короткий зміст
питання і методичні вказівки.
Заняття поділяють на три частини: вступну, основну та заключну.
На вступну та заключну частину виділяється до 10% від загального бюджету часу заняття. Решта часу – на основну частину.
Слайд 17 Під час вступної частини перевіряється наявність особового
складу. Оголошується тема, навчальні питання та загальний порядок проведення заняття.
Наголошується на необхідність вивчення даної теми та її зв’язок з раніше вивченим матеріалом.
В основній частині подається короткий зміст навчальних питань.
У заключній частині – підбивається підсумок проведеного заняття, виставляються оцінки, доводиться тема та вид наступного заняття та дається завдання на самостійну підготовку.
Слайд 18Призначення, основні бойові характеристики, та загальний устрій автомата Калашникова АК-74
і РПК-74. Боєприпаси до них та боєкомплект.
Слайд 1939
5,45 мм автомат Калашникова є індивідуальною зброєю, а 5,45 мм
РПК є зброєю механізованого відділення. Вони призначаються для знищення живої
сили та ураження вогневих засобів противника.
Для ураження противника в рукопашному бою до автомата приєднується багнет-ніж.
Для стрільби та спостереження в нічних умовах та природньої освітленості до автоматів та ручних кулеметів приєднується нічний стрілецький приціл універсальний (НСПУ).
АК-74 РПК-74
Калібр, мм 5,45
Початкова швидкість
кулі, м/с. 900 960
Прицільна дальність стрільби, м. 1000
Найбільш активний вогонь, м.
-по повітряним цілям до 500
- по наземним цілям до 500
Дальність прямого пострілу:
-по грудній фігурі, м. 440 460
-по зростовій фігурі, м. 625 640
Темп стрільби, п/хв. 600
Бойова швидкострільність:
-при стрільбі чергами, п/хв. 100 150
-при стрільбі одиночними, п/хв. 40 50
Ємкість магазинів, патронів 30 45
Вага зброї зі споряд магаз, кг 3,6 5,46
Дальність , до якої зберігається
убійна дія кулі, м. 1350
Гранична дальність польоту
кулі, м. 3150
Кількість нарізів 4
Вага патрона, г 10.2
Слайд 21Автомат АК 74 (РПК-74) складається з таких основних частин і
механізмів:
-ствола зі ствольною коробкою та прицільним пристосуванням
Слайд 22 кришки ствольної коробки
зворотнього механізму
затворної рами з газовим поршнем
затвора
Слайд 23
42
Методика вивчення призначення та бойових властивостей зброї
При вивченні
будь-якого зразка зброї необхідно:
ознайомити з призначенням
де перебуває
на озброєнні
з бойовими властивостями
із загальним устроєм
принципом роботи під час стрільби
використати таблиця з бойовими властивостями зброї
Слайд 24
43
Методика вивчення
розбирання та збирання зброї.
Керівник пояснює :
для
чого застосовується розбирання зброї;
основні правила її розбирання та збирання;
проводить
швидкий та чіткий показ розбирання зброї, звертаючи увагу на порядок її виконання.
Після закінчення показу:
звертає увагу чи немає патрона у патроннику;
декілька разів показати, як відокремити та приєднати кожну деталь;
після показу підлеглі повторюють дії керівника;
підбиття підсумків.
Слайд 25
При підготовці до заняття
керівник виконує наступну роботу:
з'ясовує зміст
заняття;
готує статути, посібники;
вивчає матеріал, якій має відношення до теми заняття;
вивчає навчальні посібники, які висвітлюють методику навчання з питань цей теми.
44
Слайд 26
Керівник
вирішує порядок організації заняття:
послідовність відпрацювання навчальних питань та
час на кожне з них;
порядок зміни навчальних місць;
методику навчання підлеглих;
розподіляє
зброю, прилади та посібники;
складає план-конспект для проведення заняття.
45
Слайд 28Пістолет Макарова (ПМ)
9мм пістолет Макарова є особистою зброєю нападу та
захисту, призначена для ураження противника невеликій відстані та у ближньому
бою.
ТТХ ПМ
Слайд 29Основні частини та механізми ПМ
рама зі стволом і спусковою скобою;
затвора
з ударником, викидачем і запобіжником;
зворотної пружини;
ударно-спускового механізму;
рукоятки з гвинтом;
затворної затримки;
магазину.
До
комплекту входить:
- кобура;
- запасний магазин;
- протирка;
- пістолетний ремінь.
Слайд 30
Порядок неповного розбирання ПМ
1.Витягнути магазин з основи рукоятки, зняти з
запобіжника та перевірити чи немає патрона в патроннику.
(Для
чого необхідно затвор відвести в крайнє заднє положення, а потім його відпустити)
2.Відокремити затвор від затворної рами.
(Для чого необхідно відтягнути скобу вниз і вліво)
3.Зняти зі ствола зворотну пружину.
ЗБИРАННЯ ПРОВОДИТЬСЯ В ЗВОРОТНЬОМУ ПОРЯДКУ
Слайд 31Виконання нормативів
Розбирання: Норматив № 13
Відмінно - 7 сек., Добре –
8 сек., Задовільно - 10 сек.
Збирання: Норматив № 14
Відмінно -
9 сек., Добре - 10 сек., Задовільно - 12 сек.
Спорядження магазина: Норматив № 16
Відмінно - 16 сек., Добре - 17 сек., Задовільно - 20 сек.