Разделы презентаций


Арифметикалы? есептер

Содержание

Мақсаты:1. Есептің мазмұнын түсініп, өзіндік талдау жасау арқылы, шығаруға үйрету.2. Математика пәнінің өмірге қажеттілігін түсіндіру арқылы, пәнге қызығушылықтарын арттыру.3. Төзімділікке, шыдамдылыққа, сабырлылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.Көрнекілігі: интерактивті тақта, стикерлер.

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Тақырыбы:
Арифметикалық есептер.

Тақырыбы:Арифметикалық есептер.

Слайд 2Мақсаты:
1. Есептің мазмұнын түсініп, өзіндік талдау жасау арқылы, шығаруға үйрету.
2.

Математика пәнінің өмірге қажеттілігін түсіндіру арқылы, пәнге қызығушылықтарын арттыру.
3. Төзімділікке,

шыдамдылыққа, сабырлылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, стикерлер.


Мақсаты:1. Есептің мазмұнын түсініп, өзіндік талдау жасау арқылы, шығаруға үйрету.2. Математика пәнінің өмірге қажеттілігін түсіндіру арқылы, пәнге

Слайд 3


Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
* сәлемдесу
* кезекшімен сұхбат
* оқу құралдарын түгендеу
* сабақ барысымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру:
* есептерін дәптерлерінен тексеру


Слайд 4Оқушыларды сабаққа тарту:
- күнделікті өмірде қандай

сұраққа ешқашан жауап бере алмайсың?
- егер сағат

түнгі 12-де жаңбыр жауып тұрса, онда 72 сағаттан соң күн шығуы мүмкін бе?
- барлығы уақыт өлшемдері бола тұра ғасыр, жыл мен сағаттан табылмай, минут пен секундтан табылатын не нәрсе?
- екі адам кетіп бара жатып, 2 шеге тауып алды. Олардың артынан 3 адам кетіп бара жатыр. Олар қанша шеге тауып алды.
- аулада жүрген бұзаулар мен тауықтардың аяқтарының саны - он. Аулада неше тауық, неше бұзау болуы мүмкін?
Оқушыларды сабаққа тарту:  -  күнделікті өмірде қандай  сұраққа ешқашан жауап бере алмайсың?  -

Слайд 5Жаңа сабақ
Арифметика - математиканың алғашқы қадамы, кәусар

бұлағы.
Есепті арифметика амалдарымен шығару - адамның ой-өрісін,
ойлау, талдау

қабілетін дамытады.
Есептің көбін бірнеше тәсілмен шығаруға болады, тек алгебралық жолмен (теңдеу құрып шығармау керек) емес. Онда ол Арифметика емес!
Жаңа сабақ  Арифметика -  математиканың алғашқы қадамы, кәусар бұлағы. Есепті арифметика амалдарымен шығару - адамның

Слайд 6Мысалы: Қарбыз 4,8 кг, қауын 3 есе жеңіл. 2 қауын мен

1 қарбыз қанша тартады?

Мысалы: Қарбыз 4,8 кг, қауын 3 есе жеңіл. 2 қауын мен  1 қарбыз қанша тартады?

Слайд 7Шешуі:
1) Қауынның салмағы қандай?
2) Екі қауынның салмағы қандай?
3) 2қауын мен

1 қарбыздың салмағы қандай?


4,8:3=1,6 кг

2*1,6=3,2кг

3,2+4,8=8 кг

Шешуі:1) Қауынның салмағы қандай?2) Екі қауынның салмағы қандай?3) 2қауын мен 1 қарбыздың салмағы қандай? 4,8:3=1,6 кг 2*1,6=3,2кг

Слайд 8

Інісінің 14 асығы бар, ағасының одан 5 асығы артық.

Екеуінде неше асық бар?
1-есеп

Інісінің 14 асығы бар, ағасының  одан 5 асығы артық. Екеуінде неше асық бар?1-есеп

Слайд 9Шешуі:
1) Ағасының неше асығы бар?
2)Екеуінде неше асық бар?
14+5=19

14+19=33

Шешуі:1) Ағасының неше асығы бар?2)Екеуінде неше асық бар?14+5=1914+19=33

Слайд 102-есеп:
Қалам 8 теңге тұрады, кітап одан 4 есе қымбат. 3

қалам мен 1 кітап қанша тұрады?

2-есеп:Қалам 8 теңге тұрады, кітап одан 4 есе қымбат. 3 қалам мен 1 кітап қанша тұрады?

Слайд 11 Шешуі: 1) Кітап қанша тұрады? 2) Үш қалам қанша тұрады? 3) Барлығы қанша

тұрады?
8*4=32 тг

8*3=24 тг

32+24=56тг

Шешуі: 1) Кітап қанша  тұрады? 2) Үш қалам қанша тұрады? 3) Барлығы

Слайд 123-есеп 6 үштеңгелік, қалғандары бестеңгелік болатын ақшалар сомасы 38 теңге. Ақшалардың

нешеуі бестеңгелік?

3-есеп  6 үштеңгелік, қалғандары бестеңгелік болатын ақшалар сомасы 38 теңге. Ақшалардың нешеуі бестеңгелік?

Слайд 13
Шешуі:
Үштеңгелік неше теңге
бар?
Бестеңгеліктен неше
теңге қалды?
3)Бестеңгелік нешеу?


3*6=18 тг

38-18=20тг
20:5=4

бестг

Шешуі:Үштеңгелік неше теңге бар?Бестеңгеліктен неше теңге қалды?3)Бестеңгелік нешеу? 3*6=18 тг38-18=20тг20:5=4 бестг

Слайд 14
4- есеп
Белгілі бір жұмысты орындағаны үшін 5 адам 3600

теңгеден жалақы алды. Осы жұмысты 3 адам орындап шықса неше

теңгеден алар еді?
4- есепБелгілі  бір жұмысты орындағаны үшін 5 адам 3600 теңгеден жалақы алды. Осы жұмысты 3 адам

Слайд 15 Шешуі: 1) Жұмыс неше теңгеге орындалады? 2)Үш адам істесе, неше теңгеден

алар еді?
3600*5=18000тг

18000:3=6000 тг

Шешуі: 1) Жұмыс неше теңгеге  орындалады? 2)Үш адам істесе, неше

Слайд 16

5-есеп
12 кг ирис пен 10 кг карамель конфеттері араластырылды. Бір

кг ирис 215 теңге тұрады. Ал араласқан конфеттің 1 кг

200 тг, 1 кг карамель қанша тұрады?
5-есеп12 кг ирис пен 10 кг карамель конфеттері араластырылды. Бір кг ирис 215 теңге тұрады. Ал араласқан

Слайд 17ШешуІ:
Барлығы неше кг конфет алынды? 12+10=22 кг
Конфеттің барлығы қанша

тұрады? 200*22=4400 тг
Ириске қанша төлеу керек? 215*12=2580 тг
Карамельге қанша төлеу

керек? 4400-2580=1820
Бір кг карамель қанша тұрады? 1820:10=182тг
ШешуІ:Барлығы неше кг конфет алынды?  12+10=22 кгКонфеттің барлығы қанша тұрады? 200*22=4400 тгИриске қанша төлеу керек? 215*12=2580

Слайд 186-есеп 2,4 кг май 600 теңге тұрады. 1000 теңгеге

қанша май келеді?

6-есеп 2,4 кг май 600 теңге тұрады.  1000  теңгеге  қанша  май  келеді?

Слайд 19Шешуі:
1кг май қанша тұрады? 600:2,4=250 тг
1000 теңгеге

қанша май келеді? 1000:250=4 кг

Шешуі:1кг май қанша тұрады?    600:2,4=250 тг1000 теңгеге  қанша  май келеді?

Слайд 207-есеп
3 кг алма мен 2 кг өрік 96

теңге тұрады. Өріктің килограмы 2 теңгеге арзан.

Алма мен өріктің бағалары қандай?
7-есеп3 кг алма  мен 2 кг өрік  96 теңге тұрады.  Өріктің килограмы  2

Слайд 21ШешуІ:
3 кг алмаға қанша артық төленді? 2*3=6
Тек өрікке:

96-6=90тг
Қанша өрік алуға болады? 3+2=5
1 кг өрік: 90:5

=18 тг
1 кг алма: 18+2=20 тг
ШешуІ:3 кг алмаға қанша артық төленді? 2*3=6Тек  өрікке:  96-6=90тгҚанша өрік алуға болады?  3+2=51 кг

Слайд 228-есеп
Арыстанның 13 асығы, Алматтың 19 асығы бар. Екеуінде асық бірдей

болу үшін Алмат неше асығын беру керек?

8-есепАрыстанның 13 асығы, Алматтың 19 асығы бар. Екеуінде асық бірдей болу үшін Алмат неше асығын беру керек?

Слайд 23Шешуі:
Екеуінде бірдей болу үшін, сол 6 асықты екіге бөлу керек.

3 асық берсе, екеуінде 16 асықтан болады.

Шешуі:Екеуінде бірдей болу үшін, сол 6 асықты екіге бөлу керек. 3 асық берсе, екеуінде 16 асықтан болады.

Слайд 249-есеп
Айгүлдің Құралайдан 10 дәптері артық. Айгүл Құралайға 4 дәптер

берсе, кімнің дәптері және қаншаға көп болар еді?

9-есепАйгүлдің  Құралайдан 10 дәптері артық. Айгүл Құралайға 4 дәптер берсе, кімнің дәптері  және қаншаға көп

Слайд 25Шешуі:
Айгүлден 4 дәптер алсақ, оның әлі 6 дәптері артық болар

еді?
Енді сол 4 дәптерді Құралайға берсе,дәптері көбейіп, Айгүлдің дәптерінен

2 дәптері ғана кем болады.
Шешуі:Айгүлден 4 дәптер алсақ, оның әлі 6 дәптері артық болар еді?Енді сол  4 дәптерді Құралайға берсе,дәптері

Слайд 2610-есеп
Ақша не 10 кг күрішке, не 30 кг картопқа жетеді.

Күріштен 7 кг алса, қалған ақшаға қанша картоп түседі?

10-есепАқша не 10 кг күрішке, не 30 кг картопқа жетеді. Күріштен 7 кг алса, қалған ақшаға қанша

Слайд 27Шешуі:
Неше кг күріш алынбай қалды? 10-7=3 кг
Әр кг күрішке неше

кг картоп алуға болады? 30:10=3 кг
3 кг күріштің орнына

неше кг картоп алуға болады? 3*3=9 кг
Шешуі:Неше кг күріш алынбай қалды? 10-7=3 кгӘр кг күрішке неше кг картоп алуға болады? 30:10=3 кг3 кг

Слайд 28
5. Қорытындылау:
Арифметика деген не?
Арифметикалық есептерді
қалай шығарамыз?

6. Кері

байланыс:
«Екі жұлдыз, бір тілек»
7. Үйге: есеп шығару

5. Қорытындылау:Арифметика деген не?Арифметикалық есептерді   қалай шығарамыз?6. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»7. Үйге: есеп

Слайд 30Назарларыңызға
рахмет

Назарларыңызға рахмет

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика