Слайд 1ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
“ӨРЛЕУ” БІЛІКТІЛІК АРТТЫРУДЫҢ ҰЛТТЫҚ ОРТАЛЫҒЫ
АҚ ФИЛИАЛЫ
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ БОЙЫНША ПЕДАГОГ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРДІҢ БІЛІКТІЛІГІН
АРТТЫРУ ИНСТИТУТЫ
Жобаны орындаған:
Калиева А.Х
“Санды теңсіздіктердің қасиеттері” тақырыбында
оқушылардың функционалдық математикалық
сауаттылығын дамыту
Слайд 2Жоба мазмұны
Жоба тақырыбы
Жоба өзектілігі
3) Жоба мақсаты (1), жоба міндеттері (арттыру,
жетілдіру, дамыту)
4) Күтілетін нәтиже: артады, жетеді, дамиды
5) Жобаның болжамы (гипотезасы:
егер, онда)
6) Жобаның жетекші идеясы
7) Жоба жаңашылдығы
8) I Кіріспе
9) II Негізгі бөлім
n) III Жоба қорытындысы
Пайдаланған әдебиеттер
Слайд 3
Жоба өзектілігі:
Оқушылардың функционалдық математикалық сауаттылығын қалыптастыру және PISA тапсырмаларын
өз бетімен шығара алатын қабілеттерінің қажеттілігі.
Жобаның мақсаты:
PISA зертеулерін пайдалана
отырып оқушылардың функционалдық – математикалық сауаттылығын, танымдық күшін қалыптастыру, ойлау қабілетін шыңдап, ойын еркін жеткізе алу, алған білімдерін әртүрлі өмірлік жағдайларда шешім қабылдау мақсатында қолдана алуға тәрбиелеу.
Слайд 4
Жоба міндеттері :
«PISA” тапсырмаларын әр сабақта жүйелі қолдану арқылы оқушылардың
білім сапасын арттыру
Қоршаған әлемдегі математика арқылы шешілетін мәселелерді ұғыну
және оларды есепке ала отырып талдай білу қабілеттерін дамыту
Игерген білімдерін болашақта өмір жағдайында қолдана білуге үйрету
Слайд 5Күтілетін нәтиже:
-Санды теңсіздіктердің қасиеттерін біледі
-Қасиеттерді есептер шығаруда қолдана алады
-Сабаққа өздері
мақсат қоя алады
-Топпен жұмыс жасау арқылы өз ойын еркін, тұжырымдап,
дәлелдемелер арқылы жеткізе алады.
-Оқушы еркін ойлануға мүмкіндік алады
-Жан-жақты ізденіп, шығармашылық белсенділігі артады
Слайд 6
Жобаның жетекші идеясы:
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға
арналған ұлттық іс-қимыл жоспары. ҚР Үкіметінің № 832 қаулысы. 2012
жылғы 25 маусым.
2. ҚР Президентінің «Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» атты 2014 жылғы жолдауы.
Жаңашылдығы:
Сабақ барысында меңгерген білім, білік дағдыларын басқа пәндерден алған білімдерімен ұштастыра білу
Слайд 7“Математиктер – француздар сияқты, олармен сөйлессең олар сенің сөзінді өз
тілдеріне аударады-математика тіліне”
Гете И.В
Слайд 8
І. КІРІСПЕ
Н.Ә.Назарбаев 2012 жылғы 27 қаңтардағы «Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту –
Қазақстан дамуының басты бағыты» жолдауын негізінде мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын
дамыту бойынша ұлттық жоспар қабылдаңды. Қазақстанның әлемдегі бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына кіруі-нақты міндеттердің бірі. Мұндай стратегиялық міндетті шешу жағдайында белсенділігі жоғары,шығармашыл тұрғыда ойлауға және шешім қабылдай алуға, кәсіби жолын таңдай білу қабілеттілігін, өмір бойы білім алуға дайын тұратын тұлғаның ең басты функциялық сапаларын қалыптастыру орта білім жүйесіне жүктеліп отыр. Білім берудегі сауаттылық мәселесі халықтың әлеуметтік жағдайына, мемлекеттің экономикалық дамуына, елдің мәдени өсуіне тікелей байланысты. Ол - мемлекет пен қоғамның табысты дамуының кепілі. Білім берудегі артта қалушылық мемлекеттің бәсекелестік қабілеті мен ұлттың болашағына ықпалын тигізеді.
Слайд 9
II. Негізгі бөлім
Сабақтың тақырыбы:
«Санды
теңсіздіктердің қасиеттері »
Мақсаты:
Оқушыларды санды теңсіздіктердің қасиеттерін түсініп, есептер шығаруда қолдануларына ықпал жасау. Топта бір-біріне көмек көрсету арқылы ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Топ белсендісін сайлап, жаңа тақырыпты түсіндіруге, есептер шығара білуге дағдыландыру
Міндеті:
Білімділік: Санды теңсіздіктердің қасиеттерін оқып үйрену. Оларды есептер шығаруда қолдана алу
Дамытушылық: Өмірге байланысты есептерді шығара отырып, оқушылардың математикалық, логикалық және функционалдық ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың топпен ұйымдасып жұмыс жасауға, тапсырмаға жауапкершілікпен қарауға, негізгі мақсатқа табандылықпен жетуге, жинақтылыққа тәрбиелеу
Слайд 10Негізгі идеялары
Егер а>в болса, онда в
онда а
келген сан
Егер а<в және с>0 болса, онда ас<вс, а/с<в/с
Сабақтың түрі: Дәстүрлі
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың әдісі: Сыни тұрғыдан ойлау технологиясының топтастыру, миға шабуыл, сұрақ-жауап, тест, Джик-Со стратегияларын қолданып, түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Тест, бағалау парағы, стикерлер, интерактивті тақта
Слайд 11Сабақ барысы
І. Қызығушылығын ояту
1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушылармен сәлемдесу
в) Оқушыларды түгендеу
с) Сабақтың
мақсатымен таныстыру
2.Геометриялық фигуралар (үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек) көмегімен оқушылар үш топқа
бөлінеді
Слайд 13Миға шабуыл математикалық сұрақтар
Слайд 14ІІ кезең. Мағынаны ашу
а) Жаңа тақырыпты түсіндіруге дайындық
Жұлдызшаның орнына тиісті
теңсіздік белгісін қойыңдар:
Егер 5>3 болса, онда 3 * 5
Егер 9>7
және 7>5 болса, онда 9 * 5
Егер 6>2 болса, онда 6+1.25 * 2+1.25
Егер 16>12 болса, онда 16/4 * 12/4
Егер 17>11 болса, онда 1/17 * 1/11
Слайд 15Жаңа тақырыппен танысу
1 –қасиет. а саны в санынан үлкен
болса, в саны а санынан кіші болады.
Егер а>в болса, онда
в<а болады
Мысалы: 5.3>3.7 болса, онда 3.7<5.3
1.5<4 болса, онда 4>1.5
Санды теңсіздіктің оң (сол) жақ бөлігі мен сол (оң) жақ бөлігін орын ауыстырғанда теңсіздік белгісін қарама қарсы белгіге өзгерту керек.
2-қасиет. а саны в санынан кіші, ал в саны с санынан кіші болса, онда а саны с санынан кіші болады.
Егер а<в, в<с болса, онда а<с болады.
Мысалы: 9,3<10; 10<21,7 болса, онда 9,3<21,7
3-қасиет. Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігінде бірдей санды қосқанда, теңсіздік өзгермейді.
Егер а>в болса, онда а+с>в+с, с- кез келген сан
Мысалы: 8,9>5,3 теңсіздігіне 1,2 санын қосайық:
8,9+1,2>5,3+1,2; 10,1>6,5
Санды теңсіздіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғышты екінші жақ бөлігіне көшіргенде, оның таңбасын қарама-қарсы таңбаға өзгерту керек.
Слайд 164-қасиет.а) Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігінде бірдей оң санға көбейтсек
немесе бөлсек, теңсіздік өзгермейді. Егер а0 болса, онда
ас<вс а/с<в/с
Мысалы: 6,2<9 | *2 онда, 6,2*2<9*2; 12,4<18
15,5>10 | : 5 онда, 15,5 :5>10 : 5; 3,1>2
в) Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де бірдей теріс санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісін қарама-қарсы белгіге өзгерту керек. Егер а<в және с<0 болса, онда ас>вс, а/с>в/с
мысалы;: 3,1>2,3 теңсіздігін (-2)-ге көбейтейік:
3,1*(-2) <2,3*(-2); -6,2<-4,6
12>7 санды теңсіздігін (-3)-ке бөлейік:
-12/3 <-7/3; -4 <7/3
5-қасиет. А саны в санынан кіші болса, а санына кері сан -1/а в санына кері
сан-1/в-дан үлкен болады.
Егер 0 <а <в болса, онда 1/а>1/в
Мысалы: 3 <4 болса, 1/3>1/4
Слайд 17Есептер шығару. Оқулықпен жұмыс
№ 911 (ауызша) орындалады.
№912 Мына өрнектерді салыстырып,
нәтижесін теңсіздік белгісімен жазыңдар:
8 және 8-3
8 және 8+3 8*2 және 8:2
№913
Теңсіздіктегі бос орынға ( ) теңсіздік тура болатындай санды қойыңдар
а+4 <-2 болса, а < а-0,5 <-3 болса, а <
Слайд 19ІІІ кезең. Ой толғаныс
PISA зерттеулеріндегі логикалық есептерді ескере отырып, өмірмен
байланысты
есептер шығару.
Суретте Меркурий, Шолпан, Жер, Марс планеталарының радиустарын көрсететін
бағанды диаграмма салынған.
Сұрақ :
1.Кестеде планеталардың радиустары берілген. Шолпан мен Жердің, Меркурий
мен Марстың радиустарын салыстыр және оларды теңсіздік белгісімен жазыңдар.
2.Ең үлкені, ең кішісі қайсысы?
3.Қай планеталардың радиустары шамалас?
Слайд 20Меркурий
Шолпан
Жер
Марс
R (км)
1000
2000
3000
4000
5000
6000
Шолпанның радиусы: R=6000км
Жердің радиусы: R=6300км
6000 км < 6300 км
Жауабы: Жердің радиусы үлкен
б)Шешуі: Марстың радиусы: 3200 км
Меркурийдің радиусы: 2400 км
3200 км>2400 км
Жауабы: Марстың радиусы үлкен
Слайд 22Суретте аңшы итінің, түлкінің және қоянның жылдамдықтарының бағанды
диаграммасы берілген.
Сұрақ:
-Аңшы итінің, түлкінің, қоянның жылдамдықтарын салыстыр. Оларды теңсіздік
таңбасымен жазыңдар.
-Аңшы
итінің түлкіні қуып жету мүмкіндігі көппе, әлде қоянды қуып жету
мүмкіндігі көп пе?
Слайд 23Аңшы иті
түлкі
қоян
2 5
8
11 14 V(м/с)
Аңшы итін34 жылдамдығы- 11 м/с
Түлкінің жылдамдығы- 5 м/с
Қоянның жылдамдығы-9 м/с
11>9, 9>5, 9<11, 5<9, 5<11,
Аңшы итінің түлкіні қуып жету мүмкіндігі көп
Слайд 25Тест
9,3>6,3 болса, онда
А.6,3
В.6,3>9,3 С.9,3<6,3
2.3,2<4; 4<12,7 болса, онда
О.3,2<4 Р.3,2<12,7 С.4<12,7
3.7,42,3 теңсіздігіне 1,5 санын қойсақ:
А.8,9>3,8 В.8,9≥3,8 С.3,8<6,9
4. 5,3<6 теңсіздігінің екі жағында 3-ке көбейтсек, онда
К.12,9<28 Л.15,9<18 М.18<15,9
5. 24,8>16 теңсіздігінің екі жағында 4-ке бөлсек, онда
Р.24,8<4 С.6,2<4 Т.6,2>4
6. 4,1>3,2 теңсіздігінің екі жағында (-2)-ге көбейтсек, онда
К.-8,2>-6,2 О.8,2<6,4 Ө.-8,2<-6,4
7. 28>11 теңсіздігінің екі жағында (-7)-ге бөлсек, онда
А.4>11/7 Б.-4<-11/7 В.-4 >-11/7
Слайд 26Бекіту сұрақтары(4 минут)
Санды теңсіздіктің бір жақ бөлігін оның екінші жақ
бөлігіне орын ауыстырғанда теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
Санды теңсіздіктегі қосылғышты оның
бір жағынан екінші жақ бөлігіне қалай көшіруге болады?
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де бірдей теріс санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісін қалай өзгертуге болады?
Слайд 27Үйге тапсырма: 5,2, 5,3 тақырыптарын оқу
№913 № 915 жұптары
Бағалау
Оқушылардың
бағалау парағын салыстыра отырып, бағаланады. Оқушылар өздерін бағалау парағы арқылы
бағалайды.
Слайд 28
Рефлексия
Мен қандай жетістікке
жеттім?
Мені не ойландырды?
Слайд 29Қорытынды
1. Бала бойында сенімділік пайда болады.
2.Ізденуге ұмтылады.
3.Сабаққа барлық
оқушы жұмыла кіріседі.
4.Мұғалім тек бағыт береді.
5. Оқушы тақырыпты
өздігінен түсінеді.
Слайд 30
Жоба қорытындысы:
Ұлы философ Конфуций : « Оқымай ойлану- құр
бос әрекет» деген, яғни білім ғана биікке жеткізеді. Оқушының нәтижеге
жетуі білімді болуы ғана емес, білімді өздігінен алуы және алған білімдерін қажетіне қолдану болып табылады. Оқушының функционалдық сауаттылығына қол жеткізуді қамтамасыз етіп, жан-жақты дамыған, мектепте алған білімін өмір бойы пайдалана алатын тұлға өсіру - білім мамандарына жүктелетін үлкен міндет.
Осы курс бағдарламасы оқушылардың математикалық сауаттылығын дамыту жолдарын көрсетіп берді. Алдағы уақытта күнделікті оқу үдерісінде математикадан берілетін теориялық білімді өмірдегі жағдайлармен байланыстыра отырып, практикалық жағына бағыттап отыру керек деп ойлаймын.
Слайд 31
Пайдаланылған әдебиеттер
6 сынып оқулығы Алдамұратова Т.А
Байшоланов Т.С 2011 жыл
PISA халықаралық зерттеуі бойынша қысқаша мәлімет Астана 2011 жыл