Разделы презентаций


Т?бір мен ?осымша презентация

Содержание

Білімділік: Сөз түрлі бөлшектерден тұрып, өзіне тән белгілі бір мағына мен қызмет атқаратындағы жөнінде оқушыларға теориялық білім беру.Дамытушылық: Жаттығу жұмыстарын орындау барысында оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.Тәрбиелік мәні: Туған жерін, тілін, салт

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Сабақтың тақырыбы: Түбір мен қосымша

Сабақтың тақырыбы: Түбір мен қосымша

Слайд 2Білімділік: Сөз түрлі бөлшектерден тұрып, өзіне тән белгілі бір мағына

мен қызмет атқаратындағы жөнінде оқушыларға теориялық білім беру.
Дамытушылық: Жаттығу жұмыстарын

орындау барысында оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелік мәні: Туған жерін, тілін, салт – дәстүрін құрметтеп, адамгершілік, ұлтжандылық қасиеттерге баулу.

Сабақтың мақсаты.

Білімділік: Сөз түрлі бөлшектерден тұрып, өзіне тән белгілі бір мағына мен қызмет атқаратындағы жөнінде оқушыларға теориялық білім

Слайд 3Сабақтың көрнекілігі: оқулық, интерактивті тақта, слайд, плакаттар.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы
Сабақтың

әдісі: Жазбаша орындау, сұрақ – жауап

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, интерактивті тақта, слайд, плакаттар.Сабақтың түрі: Қайталау сабағыСабақтың әдісі: Жазбаша орындау, сұрақ – жауап

Слайд 41.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, кезекшілікті қадағалау, сыныпты түгендеу.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңіОқушылармен амандасу, кезекшілікті қадағалау, сыныпты түгендеу.Сабақтың барысы:

Слайд 567 – жаттығу . Жапырағы сарғайған ағашқа қарап, күз көрінісін

бейнелеп жазып келу. Сөздерге қосылған қосымшалардың астын сызып, туынды сөздердің

жасалу жолын түсіндіру.
Жаңа сабақты күз туралы тақырыппен байланыстыра отырып, оқушыларға мысалдар арқылы түсіндіру.
Сөздің бастапқы мағыналы бөлшегін түбір дейміз. Мысалы: жолдастық, сауыншылар, мектептердің, көрінген деген сөздердің түбірлері – жол, сау, мектеп, көр. Себебі бұлар қосымшасыз тұрып та белгілі бір мағынаны білдіреді. Осы түбірлерге жалғанған –дас, - тық, - ын, - шы, - тер, дің – бөлшектері қосымша деп аталады. Қосымша жеке тұрғанда ешбір мағына білдіре алмайды.

Үй тапсырмасын сұрау

67 – жаттығу . Жапырағы сарғайған ағашқа қарап, күз көрінісін бейнелеп жазып келу. Сөздерге қосылған қосымшалардың астын

Слайд 6Қосымша екі түрге бөлінеді: жұрнақ және жалғау
Жұрнақ өзі жалғанған сөздің

мағынасын өзгертеді және екі түрге бөлінеді:
Сөз тудырушы жұрнақтар, сөз түрлендіруші

жұрнақтар болып.
Түбірдің негізгі мағынасын өзгертіп, оған жаңа мағына беретін жұрнақты сөз тудырушы жұрнақ дейді. Мысалы: Жол – із немесе сапармағынасын білдірсе, оған - дас қосымшасы қосылса, серік мәніндегі адам, ал – тық қосылса, адамдар арасында болатын қарым – қатынасты білдіреді.

Қосымша екі түрге бөлінеді: жұрнақ және жалғауЖұрнақ өзі жалғанған сөздің мағынасын өзгертеді және екі түрге бөлінеді:Сөз тудырушы

Слайд 7Осындай жұрнақтар арқылы жасалған сөздер туынды түбір немесе туынды сөз

деп аталады. Сөйтіп, жол, сау деген негізгі түбірлер де, жолдас,

жолдастық, сауын, сауыншы деген сөздер туынды түбірлер болып табылады. Бір сөзге бірнеше жұрнақ жалғана береді. Бір түбірден жасалған әр түрлі сөздер түбірлес сөздер деп аталады.Мысалы: өнім, өндіріс, өніс, өнгіш деген сөзде негізгі түбір – өн.
Осындай жұрнақтар арқылы жасалған сөздер туынды түбір немесе туынды сөз деп аталады. Сөйтіп, жол, сау деген негізгі

Слайд 8Олай болса балалар, әрі қарай жаттығу жұмысын орындау барысында тақырыпқа

көз жеткізейік.
Жаттығу жұмысы. 69 – жаттығу . Оқып шығып,

мәтіндегі негізгі ойды анықтау. Мәтінде қандай елдік дәстүр көрініс тапқан? Сөйлемдердегі қарамен жазылған сөздерді құрамына қарай талдаңдар. Қосымшалардың түрін, жұрнақ па, жалғау ма ажыратыңдар.
Қарамен жазылған сөздер: бойы, жақсылық, қолынан, әкемнің құлаған шаңырағын, сыртқы елге, оқиғаға, түпкі төркінін, ағам, апамның, адамгершілік, қасиеттерінен, ақыл – парасаттарынан.

Олай болса балалар, әрі қарай жаттығу жұмысын орындау барысында тақырыпқа көз жеткізейік. Жаттығу жұмысы. 69 – жаттығу

Слайд 970 – жаттығу. Берілген сөздерден жұрнақ арқылы туынды түбір жасап,

дәптерлеріңе жазыңдар.
Ой, пайда, жаз, оқу, күз, өктем, сый, сықақ,

сылдыр, үйір, іс, үлгі, жүз, тәрбие, тәлім, тежеу.
71 – жаттығу. Сөздердің түбірі мен қосымшаларын дефис арқылы ажыратып жазыңдар.
Әділеттілікті, шаруашылықтар, білгіштік, имандылық, сыйлағыш, кішіпейілділік, тарыншақ, ұрыншақ, тасымалданғандары.
70 – жаттығу. Берілген сөздерден жұрнақ арқылы туынды түбір жасап, дәптерлеріңе жазыңдар. Ой, пайда, жаз, оқу, күз,

Слайд 1073 – жаттығу. Төмендегі сөздерді үлгіде көрсетілгендей етіп үш бағанға

бөліп жазыңдар.
Түбір сөздер: кітап
Туынды сөздер: тасымал
Жалғаулы сөздер: мектепте

73 – жаттығу. Төмендегі сөздерді үлгіде көрсетілгендей етіп үш бағанға бөліп жазыңдар. Түбір сөздер: кітапТуынды сөздер: тасымал

Слайд 11 Сөз дегеніміз не?
Сабақты қорытындылау.

Сөз дегеніміз не?Сабақты қорытындылау.

Слайд 12
Түбір дегеніміз не?

Түбір дегеніміз не?

Слайд 13Қосымша нешеге бөлінеді?


Қосымша нешеге бөлінеді?

Слайд 14 Қазақ тілінде қанша жалғау бар?

Қазақ тілінде қанша жалғау бар?

Слайд 15

Жұрнақ нешеге бөлінеді?

Жұрнақ нешеге бөлінеді?

Слайд 16
Сөз тұлғасы дегеніміз не?

Сөз тұлғасы дегеніміз не?

Слайд 1772, 74 – жаттығулар.
Пысықтауға арналған сұрақтарға дайындалып келу.



Бағалау.
Үйге тапсырма

беру

72, 74 – жаттығулар. Пысықтауға арналған сұрақтарға дайындалып келу.Бағалау.Үйге тапсырма беру

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика