Разделы презентаций


Ы.Алтынсарин Қыпшақ Сейітқұл әңгімесі

Содержание

Қазанның жиырма төрті Қазақ әдебиеті9-«А» сыныпСабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Ашық сабақ

Ашық сабақ

Слайд 2Қазанның жиырма төрті
Қазақ әдебиеті
9-«А» сынып
Сабақтың тақырыбы:
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл»

әңгімесі.

Қазанның жиырма төрті Қазақ әдебиеті9-«А» сыныпСабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.

Слайд 3.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: балалар әдебиетінің атасы Ы.Алтынсариннің көркем шығармаларының мазмұнын

терең ашу. Төл аударма сипатты әңгімелерінің мән-мағынасын ұқтыру.
Дамытушылық: Ыбырай атамыздың

шығармаларын оқи отырып, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту, мәнерлеп оқуын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Ыбырай мұрасын қастерлеуге, көркем шығармалары арқылы Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, өнер-білімге, шыншылдыққа, адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, бірлікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыс, ойын сабақ.
Сабақтың әдісі: Ж.Қараевтың «Саралай деңгейлеп оқыту», «Блингвалды оқыту» технологияларының элементтерінен пайдалану.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, орыс тілі, тарих.
Сабақтың көрнекілігі: портрет, бүктеме, тест, тірек сызбалар, интерактивті тақта, оқушылардың шығармашылық жұмыстары.


.Сабақтың мақсаты: Білімділік: балалар әдебиетінің атасы Ы.Алтынсариннің көркем шығармаларының мазмұнын терең ашу. Төл аударма сипатты әңгімелерінің мән-мағынасын

Слайд 4 Оқушыларды сабақтың жоспарымен таныстыру.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру

кезеңі
1. Психологиялық дайындық.
2. Топты қорғау
3. Ой қозғау
3.1. «Ұтқыр болсаң тауып

көр» (тест-сынақ)
3.2. Шығармашылық жұмыс
Балалар әдебиетінің атасы - Ы.Алтынсарин
Ұстаз шығармашылығыІІ. Жаңа сабақ.
1. Ой ашар. «Алтын қақпа» ойыны
Қызығушылықты ояту
«Тас қақпаны» ашу. (Бейне таспа)
Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхат.
Оқушыларды сабақтың жоспарымен таныстыру.Сабақтың жоспары:І. Ұйымдастыру кезеңі1. Психологиялық дайындық.2. Топты қорғау3. Ой қозғау3.1.

Слайд 5
2. Бейне таспадан Ы.Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін

тыңдау.
ІІІ. Тіл-өнер
IV. Сергіту кезеңі. Салт-дәстүр
V. Сабақты пысықтау. Деңгейлік тапсырма
1-деңгей. «Күміс

қақпаны» ашу
1.Оқыған озады, оқымаған тозады.
2.Шешендік – шеберлік. Оқулықпен жұмыс
2-деңгей
«Алтын қақпаны» ашу
Сөзмаржан
3-деңгей. «Алтын сандықшаны» ашу
Бақыттың кілті - еңбекте
VI. Сабақты бекіту
VII. Үйге тапсырма.
2. Бейне таспадан Ы.Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін тыңдау.ІІІ. Тіл-өнерIV. Сергіту кезеңі. Салт-дәстүрV. Сабақты пысықтау.

Слайд 6Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Психологиялық дайындық.
Мақтанышым ар-намысым
Қасиетті қазақ тілім!
Сенсің менің

бар дауысым
Ғаламдағы ғажап тілім!

Сабақтың барысыІ. Ұйымдастыру кезеңі.1. Психологиялық дайындық.Мақтанышым ар-намысымҚасиетті қазақ тілім!Сенсің менің бар дауысымҒаламдағы ғажап тілім!

Слайд 72.Сыныпты екі топқа бөлеміз.

«Абай» тобы

«Ыбырай»тобы

Топты қорғау.
2.Сыныпты екі топқа бөлеміз.«Абай» тобы

Слайд 83.Ой қозғау.
3.1. «Ұтқыр болсаң тауып көр»
(тест-сынақ).

3.Ой қозғау.3.1. «Ұтқыр болсаң тауып көр» (тест-сынақ).

Слайд 91. Ыбырай қай жылы туылған?
а) 1845ж
ә) 1841ж
б) 1850ж
в) 1849ж
г) 1848ж

1. Ыбырай қай жылы туылған?а) 1845жә) 1841жб) 1850жв) 1849жг) 1848ж

Слайд 101. Ыбырай қай жылы туылған?
а) 1845ж
ә) 1841ж
б) 1850ж
в) 1849ж
г) 1848ж

1. Ыбырай қай жылы туылған?а) 1845жә) 1841жб) 1850жв) 1849жг) 1848ж

Слайд 112. Ыбырайдың білім алуына жәрдем берген кім?
а) Шоқан
ә) Балғожа би
б)

Құнанбай қажы
в) Шоң би
г) Құсбек төре

2. Ыбырайдың білім алуына жәрдем берген кім?а) Шоқанә) Балғожа биб) Құнанбай қажыв) Шоң биг) Құсбек төре

Слайд 122. Ыбырайдың білім алуына жәрдем берген кім?
а) Шоқан
ә) Балғожа би
б)

Құнанбай қажы
в) Шоң би
г) Құсбек төре

2. Ыбырайдың білім алуына жәрдем берген кім?а) Шоқанә) Балғожа биб) Құнанбай қажыв) Шоң биг) Құсбек төре

Слайд 133. Ыбырай жазған «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрген?
а) 1860ж
ә)

1866ж
б) 1879ж
в) 1886ж
г) 1890ж

3. Ыбырай жазған «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрген?а) 1860жә) 1866жб) 1879жв) 1886жг) 1890ж

Слайд 143. Ыбырай жазған «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрген?
а) 1860ж
ә)

1866ж
б) 1879ж
в) 1886ж
г) 1890ж

3. Ыбырай жазған «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрген?а) 1860жә) 1866жб) 1879жв) 1886жг) 1890ж

Слайд 154. Ыбырайдың алғаш оқыған мектебі?
а) Кадет корпусы
ә) Молдада
б) Омбыда
в) Орынборда

орыс-қазақ мектебі
г) Қарқаралыда

4. Ыбырайдың алғаш оқыған мектебі?а) Кадет корпусыә) Молдадаб) Омбыдав) Орынборда орыс-қазақ мектебіг) Қарқаралыда

Слайд 164. Ыбырайдың алғаш оқыған мектебі?
а) Кадет корпусы
ә) Молдада
б) Омбыда
в) Орынборда

орыс-қазақ мектебі
г) Қарқаралыда

4. Ыбырайдың алғаш оқыған мектебі?а) Кадет корпусыә) Молдадаб) Омбыдав) Орынборда орыс-қазақ мектебіг) Қарқаралыда

Слайд 175. Ыбырайдың өлеңін көрсетіңіз?
а) «Кедей»
ә) «Жиған-терген»
б) «Кел, балалар, оқылық!»
в) «Шағым»
г)

«Қыс»

5. Ыбырайдың өлеңін көрсетіңіз?а) «Кедей»ә) «Жиған-терген»б) «Кел, балалар, оқылық!»в) «Шағым»г) «Қыс»

Слайд 185. Ыбырайдың өлеңін көрсетіңіз?
а) «Кедей»
ә) «Жиған-терген»
б) «Кел, балалар, оқылық!»
в) «Шағым»
г)

«Қыс»

5. Ыбырайдың өлеңін көрсетіңіз?а) «Кедей»ә) «Жиған-терген»б) «Кел, балалар, оқылық!»в) «Шағым»г) «Қыс»

Слайд 196. Ы. Алтынсарин ұйымдастырған тұңғыш мектеп қай жылы, қай қалада

ашылды?
а) 1863ж. Ырғызда
ә) 1864ж. Торғайда
б) 1865ж. Орынборда
в) 1865ж. Қостанайда
г) 1866ж.

Омбыда
6. Ы. Алтынсарин ұйымдастырған тұңғыш мектеп қай жылы, қай қалада ашылды?а) 1863ж. Ырғыздаә) 1864ж. Торғайдаб) 1865ж. Орынбордав)

Слайд 206. Ы. Алтынсарин ұйымдастырған тұңғыш мектеп қай жылы, қай қалада

ашылды?
а) 1863ж. Ырғызда
ә) 1864ж. Торғайда
б) 1865ж. Орынборда
в) 1865ж. Қостанайда
г) 1866ж.

Омбыда
6. Ы. Алтынсарин ұйымдастырған тұңғыш мектеп қай жылы, қай қалада ашылды?а) 1863ж. Ырғыздаә) 1864ж. Торғайдаб) 1865ж. Орынбордав)

Слайд 213.2. Оқушылардың шығармашылық жұмыстары
Балалар әдебиетінің атасы – Ы.Алтынсарин.

3.2. Оқушылардың шығармашылық жұмыстарыБалалар әдебиетінің атасы – Ы.Алтынсарин.

Слайд 22ІІ. Жаңа сабақ.
Сабақтың эпиграфы:

«Ердің атын еңбек шығарады»

ІІ. Жаңа сабақ.Сабақтың эпиграфы: «Ердің атын еңбек шығарады»

Слайд 23
Ой ашар.
«Алтын қақпа ойыны»

Ой ашар. «Алтын қақпа ойыны»

Слайд 24 Тас қақпаны ашу

Тас қақпаны ашу

Слайд 25Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхат
№81 бұйрықтан көшірме:
Атои атындағы №17

орта мектеп бойынша
28.03.2007ж
&1
Төмендегі оқушылар Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхатқа

баруға рұқсат берілсін.
5-«А» сынып
1. Махкамбаева Шахноза
2. Юлдашева Умида
5-«Б» сынып
1. Атажанова Гавхар
2. Юлчибаева Динора
5-«Г» сынып
1. Ирисметова
2. Махамметова Гулмира
5-«Д» сынып
1. Худайбергенова Нигора
2. Шамшиметова Ирода
3. Якубжанова Захрой
4. Якубжанова Зухрой
5. Юлдашева Гулсара
6. Сатвалдиева Мадина
&2
Осы оқушыларға жауапкерлік пән мұғалімі Рысбекова Гүлсараға жүктелсін.
Мектеп директоры: Мирсавуров М.
Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхат№81 бұйрықтан көшірме:Атои атындағы №17 орта мектеп бойынша28.03.2007ж&1Төмендегі оқушылар Ы.Алтынсарин атындағы облыстық

Слайд 26It is autumn
School by named Sayram №36
Autumn gold season

Very beautiful

Village

Teacher: Yusubbaeva Diana

Бейне таспаны көру

It is autumnSchool by named Sayram №36Autumn gold seasonVery beautiful Village Teacher: Yusubbaeva DianaБейне таспаны көру

Слайд 27Ы.Алтынсарин. «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.

Қыпшақ Сейітқұл отыз үй

кедейді қалай етсем байытып, халық қатарына қосамын деп ойға қалды.

Сейітқұл әуелі мекен ететіндей бір орын іздеді. Көп жерлерді кезіп жүріп, ақырында Торғай төсіндегі Қабырға деген өзен судың бойына тоқтады.
Қабырғаның бойына келген соң, Сейітқұл қолына кетпен алып, отыз үйлі кедейге де кетпен беріп, жер тартып, егін егуге кірісті. Түркістан жағында көрген үлгісімен судан арық қазып шығарып, егінге су жіберді. Егін пісген соң, орып жиып алып, артығын төңіректегі көшпелі елге сатып мал етті. Жаңа мекен еткен жеріне орныққан соң Сейітқұл егінді жылдан-жылға көбейтіп, бай болды.
Мұны көріп әрбір көшпелі елдегі жарлы-жақыбайлар да келіп, Сейітқұлға қосылып, бес-алты жылда Сейітқұл елі деген төрт жүз елу үйге таянды дейді.
Қош, Сейітқұлдың өзі де, жиылған халқы да малдары көбейіп, бай болды,ел жиылып Сейітқұл жұрт ағасы болды, енді сол жұрттың адал бейнет, табан ет, маңдай терімен тапқан дйулетін аңдыған жаудан, ұрыдан даладағы бөріден сақтаудың қамын ойлап уайымға қалды.Солардан сақтану үшін , Сейітқұл жұртын жиып, кеңесіп, судың бір қолайлы жеріне шымнан биік қорған салдырды, малдарына реттеп бақташы, қару-жарақты қарауыл жүргізді.
Қоқанға мал айдатып, ол кенттерден қазақ қолды әр түрлі табар (товар) алдыртып, жылда егін піскен уақытта манағы қорған жәрмеңке реуішті базар болды...

Ы.Алтынсарин. «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.   Қыпшақ Сейітқұл отыз үй кедейді қалай етсем байытып, халық қатарына қосамын

Слайд 28ІІІ. Тіл-өнер
Сөздікпен жұмыс.

ІІІ. Тіл-өнерСөздікпен жұмыс.

Слайд 30IV. Сергіту кезеңі
Салт-дәстүр

Иткөйлек

IV. Сергіту кезеңі    Салт-дәстүр     Иткөйлек

Слайд 31V. Сабақты пысықтау
Деңгейлік
тапсырма

V. Сабақты пысықтау Деңгейлік тапсырма

Слайд 321-деңгей.
Күміс қақпаны ашу

1-деңгей. Күміс қақпаны ашу

Слайд 331. Оқыған озады, оқымаған тозады.
Оқулықпен жұмыс
2. Шешендік – шеберлік.
Шағын жоспар құру.

1.	Оқыған озады, оқымаған тозады.Оқулықпен жұмыс 2.	Шешендік – шеберлік.Шағын жоспар құру.

Слайд 34«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.
Жоспар:
1. Қыпшақ Сейітқұлдың жаңа мекенжай іздеуі.
2. Түркістан үлгісімен жұмыс.
3. Жарлы –

жақыбайлардың қосылуы.
4. Биік қорған салдыруы.
5. Халықтың егінмен, саудамен шұғылдануы.
6. Байлықтың атасы – еңбек,

анасы – жер.
«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.Жоспар:1.	Қыпшақ Сейітқұлдың жаңа мекенжай іздеуі.2.	Түркістан үлгісімен жұмыс.3.	Жарлы – жақыбайлардың қосылуы.4.	Биік қорған салдыруы.5.	Халықтың егінмен, саудамен шұғылдануы.6.	Байлықтың

Слайд 352-деңгей
«Алтын қақпаны» ашу
Сөзмаржан

2-деңгей«Алтын қақпаны» ашуСөзмаржан

Слайд 362-деңгей
«Алтын қақпаны» ашу
Сөзмаржан

Еңбек туралы мақал-мәтелдер

2-деңгей«Алтын қақпаны» ашуСөзмаржанЕңбек туралы мақал-мәтелдер

Слайд 37Алтын сандықша
3-деңгей
«Алтын сандықшаны» ашу
«Бақыттың кілті - еңбекте» атты эссе жазу.

Алтын сандықша3-деңгей«Алтын сандықшаны» ашу«Бақыттың кілті - еңбекте» атты эссе жазу.

Слайд 38VI. Сабақты бекіту
Ыбырайдың «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінде отырықшылық тұрмыс

–салт насихатталады.
«Еңбегіңмен таныларсың, жалқаулықпен жаңыларсың» деп өз шығармашылығыммен қорытындылаймын.
Оқушылардың

еңбегін бағалап, жеңімпаз топты анықтау.
VI. Сабақты бекіту  Ыбырайдың «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінде отырықшылық тұрмыс –салт насихатталады. «Еңбегіңмен таныларсың, жалқаулықпен жаңыларсың» деп

Слайд 39Бағалау
4
4
4
4
3
3

Бағалау444433

Слайд 40Үйге тапсырма.
Ы.Алтынсарин
«Қыпшақ Сейітқұл»
әңгімесі..

Үйге тапсырма.Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі..

Слайд 41Назарларыңызға рахмет!
С
А
У
Б
О
Л
Ы
Ң
Ы
З
Д
А
Р
!!!

Назарларыңызға рахмет!САУ БОЛЫҢЫЗДА Р!!!

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика