Слайд 1Алматы облысы Сарқан ауданы Алмалы ауылы Новопокровка орта мектебі химия
пәнінің мұғалімі Бажекенова Динара Маутканқызы
Слайд 2
Жобаның тақырыбы: PISA халықаралық зерттеу аясында «Оттегі және озон» тақырыптарын
қолдана отырып, оқушылардың ғылыми-жаратылыстану функционалдық сауаттылығын дамыту
Слайд 3Жоспары:
І. Кіріспе
ІІ. Негізгі бөлім
Белсенді оқыту стратегияларын қолдана отырып,PISA халықаралық
зерттеу бағдарламасында оқушылардың алған білімдері мен дағдыларын түрлі өмірлік
жағдайларда қолдана білуге бағыттау.
ІІІ. Қорытынды бөлім
ІV. Қосымша
V. Пайдаланған әдебиеттер
Слайд 4
Өзектілігі: Химия пәнін оқыту процесінде оқушылардың ойлау қабілетін дамыту. Оқушылардың
мақсатты және ізденуге арналған тапсырмалар арқылы нақтылау, салыстыру, есеп шешімдерін
дұрыс таба білу ғылыми тәсілдерін қолдана отырып, қорытындыға жеткізу.Қазіргі химия саласында зерттеу жұмысы нәтижелерінде реакцияның алар орны зор. Химияға қабілетті оқушылардың ынтасын арттыруда , ой өрісін кеңейтуде оттегі және озон тақырыбының мазмұны мен мағынасы зор.
Слайд 5PISA бағдарламасы бойынша оқушының сабақ барысында алған білімдері мен дағдыларын
қазіргі кезеңмен байланыстыру
Жобаның жаңашылдығы:
Слайд 6
Жобаның мақсаты - оқушылардың ғылыми-жаратылыстану сауаттылығын дамыту мақсатында PISA бағдарламасы тапсырмаларын
орындау арқылы , алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалану.
Слайд 7Жобаның міндеттері:
1)ғылыми жаратылыстану сауаттылығын дамыту
2) PISA талаптарына сәйкес тапсырмаларды
орындау
3) Жеке тұлғаның өз құзырлылығын бағалау.
Слайд 8
Күтілетін нәтиже:
алған білімнің өмірде бар екендігін, оны біз өмірмен
байланыстыра отырып жаңа сабаққа деген қызығушылығын тудыру.
Слайд 9Оқыту әдістері
Белсенді оқыту стратегиясы мен мәселенің шешімі,
пікірталас, «Ақыл-ойға шабуыл», логикалық тапсырмаларды орындау және т.б
Слайд 10Сабақтың тақырыбы: Оттегі және озон
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар
дың
ғылыми-жаратылыстану
сауаттылығын дамыту мақсатында PISA бағдарламасы тапсырмаларын орындай отырып,оттегі және
озон туралы мағлұмат беру.
Логикалық ойлау, ой шақыра білу, жеке, топтасып жұмыс істеуге дағдыландыру.
Оқушыларды ізденуге, тез ойлануға, алғырлыққа, тапқырлыққа, есептер шығаруға үйрету
Слайд 11
І.Қызығушылығын ояту
Сәлемдесу;
2.Оқушыларды түгендеу;
3. Топқа бөлу;
4. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Адам меңгермейтін
білім бар ма?
Жойқын істі тындырар күшің бар да.
Оқы, үйрен, жас
ұрпақ, бәрін меңгер
Алға қойған мақсатың, ісің бар да!
Слайд 12
Ерте,ерте, ертеде, ешкі құйрығы
келтеде. Менделеев деген
үлкен қалада Оттек
деген
бір тентек бала болыпты.Ол көп
қабатты үйдің 2-қатарында тұрады
екен.Ол басқа көршілерімен жақындасса, жана бастайды. Ол бір күні ерігіп отырып “мен күштімін бе,әлде әлсізбін бе” деп өзін сынамақ болып, төменгі қабаттан бастап, жоғарғы қабатқа дейін көтеріліп, аралап шықпақшы болады.Ол бірінші қабаттағы үйдің есігін қағып үйге енеді. Үйдегі элементпен қосылып айдын көлге айналады.
Слайд 13
Оттек суға малынып жүріп қатты тоңады. Жылыну үшін екінші қабаттағы
№6 пәтердің есігін қағады. Оттек осы пәтердің иесімен қосылып жылынып,жанып,
жарық бөледі.
ІІ.Мағынаны тану
Слайд 14Осы кезде№14 пәтердің иесі үйінен шығып келе жатады. Оттек осы
үйдің иесімен амандаспақ болып, жақын келеді. Екеуі қосылып құмға айналады.
Слайд 15 Көміртектің үйінен шығып, сол жақ көршісіне соғып кетпекші болады.Осы
пәтерге енген бойда найзағай ойнап, шатыр-күтір аспан айналып жерге түскендей
болады.
Слайд 16Қатты шатырлаған дауыстан шошып,ол үшінші қатарға қашады.Алдында №15 пәтердің есігі
ашық тұр екен,оттек осында енеді.Бөлме іші көз қаратпайтын жарық болып,
ашық жалынмен жана бастайды,бөлме қабырғалары ақ түтінге толады.
Слайд 17Оттек өзінің қасиетіне мақтанып, одан сайын маңғаздана бастайды. Аяғын басса,алдындағылар
жанып, онымен қосылыс түзіп,суға, топыраққа айналады. Ол енді металдар орналасқан
қабаттарды аралады. Сырт көзге жанбайтын деп есептелетін заттарда оттекте жанады. Мысалы бойында мықтылық,беріктік қаситі бар металл-темір. Ол жалын және түтін шығармай шатырлап жанып, темір қағын түзеді.
Слайд 18Оттек бірнеше пәтер иелерімен қосылып, қосылыстар түзеді. Ол өзінің”оксидтер”
деп аталатын
қосылыстарының көп екеніне қуанып,өзін “күштімін, белсендімін”деп шешеді. Алайда ол №2
№10 №18 пәтер иелерімен қосылыс түзе алмағанына қатты өкінді. Галогендермен,криптон,ксенон алтынмен, платинамен жанама жолмен әрекеттесіп қосылыстары болатынына риза болды.
Слайд 19Оттек тек жай заттармен емес, күрделі заттар менде әрекеттесе алады.
СН4+2О2 →СО2 +2Н 2О
Оттек өзінің белсенді
элемент екенін осылай дәлелдеді.
Слайд 202 топтың жауаптарын тексереміз
2Н2 +О2 →2Н2 О
С +О2 →СО2
Si +О2
→ SiО2
N2 +О2 →2NО
4Р +5О2 →2Р2 О5
4Ғе +
3О2 →2 Ғе2 О3
Слайд 21Кластер құр (оттегі табиғатта қайда кездеседі?)
Слайд 22ІІІ. Ой толғаныс
1)Массасы 24 көміртекті жанғанда қанша
көмір қышқыл газы (СO2 ) түзіледі?
С +O2 → СO2
2) Валенттіліктері І,ІІ,ІІІ. болатын элементтердің қосылыстарын формуласын жазыңдар?
Есептей білсең есің түгелденеді
2-тапсырма
СО2
Фотосинтез процесі
Адамның бір тәулікте шамамен500 л оттегі пайдаланатыны белгілі. 20 жылдық бір терек ағашы вегетативті кезеңде (5ай)40кг-ға жуық көмір
қышқыл газын сіңіреді.Егер ағаштың тыныс алуына бөлінген оттегінің
10% жұмсалатын болса,бір адамды оттегімен қамтамасыз
ету үшін қанша осындай ағаш қажет?
Слайд 24
Жер бетінде фотосинтездің пайда болу салдарынан:
а) белоктардың синтезделу процесі
шықты;
ә) көп жасушалы ағзалар пайда болды;
б) атмосферада көмірқышқыл газының жиналуына
әкелді;
в) атмосфераның оттегімен байытылып, органикалық заттардың жиналуына әкелді.
Слайд 25IY.Бағалау
ІY. Бағалау
Толықтыру тестісі
1.Оттектің салыстырмалы атомдық массасы----------тең.
2.Оттек-------,-------------,-------------газ.
3.Оттек ---------қатады,---------сұйылады.
4.Оттек----------- белсенді элемент,ол қазір
белгілі------мыңдай бейорганикалық заттардың құрамына кіреді.
5.Адам организмі----------------байланысқан оттектен тұрады.
6.Д.И. Менделеев құрастырған
химиялық элементердің периодтық жүйесінде оттек элементі-----------орында тұр.
7.Заттардың оттекпен әрекеттесуі----------реакциясы деп аталады.
Толықтыру сөздері: 65% ,химиялық, -216С, -183С , 2, 8, иіссіз түссіз, дәмсіз ,16, тотығу.
Слайд 26Венн диаграмма
Оттегі
Ұқсастығы
Озон
Слайд 27§21 - 22 оқып,№5 есептерді шығару
Слайд 28
Қолданылған әдебиеттер:
8 сынып химия Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина Мектеп баспасы 2012
жыл;
8 сынып Биология Е.Очкур, Л.Аманжолова, Р.Жұмабаева Алматы «Мектеп» 2008жыл;
8 сынып
Биология Әдістемелік нұсқау Е.Очкур, Л.Аманжолова, Р.Жұмабаева Алматы «Мектеп» 2008жыл;
М.М. Жанпейісова «Модульдік оқыту технологиясы оқушыны дамыту құралы ретінде» 2002 жыл