Слайд 1Математика пәнінен ашық сабақ
64‧48 Көбейту және бөлу 3072:64
4 «Ғ» Сыныбы
2018
жыл
Слайд 2
Сабақтың тақырыбы:64*48 Көбейту және бөлу 3072/64
Сабақтың мақсаты:
Білу: Көбейту мен
бөлуді еске түсіру.Жүздіктерді,мыңдықтарды ажырата білу.
Түсіну:Жүздіктер менмыңдықтарды ажырата білу.Көбейту бөлу арқылы
дәлелдеу.
Қолдану: Көбейту кестесін жаттап алады.Көбейту кесте арқылы бөлуді үйренеді.Қалдықпен бөлуді үйренеді
Талдау: Екі таңбалы сандарды бір- біріне көбейтіп жүздіктермен мыңдықтарды ажыратады.Ондықтар мен мыңдықтарды бөлуді үйренеді
Жинақтау: Көбейту және бөлу арқылы қалдық пен бөлу және өрнектердің мәндерін табады толымсыз көбейтіндінің мәнін және толымсыз бөлінгіштердің мәнін анықтай алады
Бағалау: Ондықтар мен жүздіктерді,мыңдықтарды бір-бірінен ажыратады.
Слайд 3Оқыту әдісі: «АКТ» «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін
бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару
және көшбасшылық».
Ресурстары: Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар,жұптық тапсырмалар,ойын тапсырмасы,кері байланыс,стикер.
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Слайд 4
Ұйымдастыру кезеңі
Өткенге шолу
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Қортынды
Слайд 53-топ
Жүздіктер
4-топ Мыңдықтар
2-топ
Ондықтар
1-топ
Бірліктер
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу:
Слайд 8
Өткенге шолу
Есіңе сақта
Екі таңбалы санға «баған» түрінде жазып көбейткенде бірінші
толымсыз көбейтіндінің мәнін бірлік разрядының астынан бастап оңынан солға қарай
жазады.
Екінші толымсыз көбейтіндінің мәнін ондық разрядының астынан бастап оңнан солға қарай жазады.Толымсыз көбейтінділердің мәндерін қосады
250 : 50= 5
60‧5=300 600‧10=6000
Слайд 1064‧48 Көбейту және бөлу 3072:64
60
61
19 қаңтар
Сынып жұмысы
Слайд 115561:67=83
2496:48=52
5561:83=67
2496:52=48
2 тапсырма
Бөлуді орында және оны тексер
Слайд 12Топтық жұмыс:
1-топ: 3 тапсырма
2-топ: 4 тапсырма
3-топ: 5 тапсырма
4-топ: 6
тапсырма
бөлуді орында:
5627:64= 87(қ59)
6489:48=135(қ9)
5512:83=66(қ34)
2471:52=47(қ27)
Слайд 14 №4 Есептің шартын құр:
Арпа ұны-430ц-н 10 вагон
?артық
Бидай ұны-500ц-н 7вагон? ұн
?
Шешуі:430‧10+500‧7=7800(ц)
Барлығы 430‧10-500‧7=800(ц)
Жауабы:барлығы 7800ц
қабылданды,арпа ұны800кг-ға артық
Слайд 15
№5 Есептің шартын құр:
1км=1000м
4сағ- 280км
2сағ- 138км 300м
3 сағ-71км 700м
4сағ- ?
км жол жүрді
шешуі:138км300м=138300м
71км700м=71700м
138300+71700=210000м
280км=280000м
280000-210000=70000м
70000м=70км
Ж:Автобус 4-ші сағ70 км жол жүрген
Слайд 16
№6 Теңдеулерді шеш:
х+3019=5240
x+1025=2220
x=5240-3019
x= 2220-1025
x=2221 x=1195
2,221+3019 =5240 1195+1025=2220
5240=5240 2220=2220
x‧84=2940 x:27=5870
x=2940:84 x=5870‧27
x=35 x=158490
35‧84=2940 158490:27=5870
2940=2940 5870=5870
Слайд 17Сергіту сәті:
Оң қолыңды көтеріп,
Үшбұрыш сыз ауада.
Сол қол қарап тұрмасын,
Шеңбер сызып зырласын
Слайд 18
Топтық жұмыс 7 тапсырма
1-топ: а) 9000-ды 18
есе кемітіп,шыққан нәтижені 9 есе арттыру;
2-топ: ә) 86 мен 82-нің
көбейтіндісін
1025-ке кеміту;
3-топ: б) 3025 және 986 сандарының қосындысын 7 есе кеміту;
4-топ: в) 1800 бен 30 сандарының көбейтіндісін 27 есе кеміту.
Слайд 19 Жауаптары:
a) (9000:18)‧9=500‧9=4500
ә)
(86‧82 )-1025=7052-1025=6027
б) (3025+986):7=4011:7=573
в) (1800‧30):27=54000:27=2000
Слайд 20«Кім жылдам?» 8 тапсырма
Үшбұрыштың қабырғалары хсм, 5см және 3см,ал периметірі
12см.Теңдеу құрып,үшбұрыштың белгісіз қабырғасын тап.
Слайд 21 Дұрыс жауабы:
x+5+3=12
x+8=12
3см
x=12-8 4cм
x=4
4+5+3=12 5см
Ойлан тап
Екі ұшы жалғанып,тұйықталған жіпті тор көз дәптердің таза
парағына қойып,әр түрлі пішіндегі фигуралар,мәселен,үшбұрыш,тік төртбұрыш,шаршы және дөнгелек жаса.Тор көздерді санау арқылы осы фигуралардың әрқайсысының аудандарын тауып,оларды салыстыр.Не байқадың?Ең үлкен ауданды қамту үшін жіпке қандай пішін беру керек екен?
Слайд 23Қорытынды:
Әр топ басшылары бүгінгі сабақ бойынша қорытынды шығарады, бағалау парақшаларын
толтырады.
Үй жұмысы №9 есеп 15 бет
Слайд 24
Бағалау:
Жиналған ұпайлармен бағалау.
Топ басшыларының бағалауы
Түсіндім
Маған көмек
керек
Түсінбедім