Разделы презентаций


Трапецияны? ауданы

Содержание

Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға трапецияның ауданын табу формуласын беріп, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.Дамытушылық: Өз бетімен қорытынды шығару, ойларын ашық айту, тапқырлық қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік: Ізденімпаздыққа, адамгершілікке, алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1 Трапецияның ауданы Орындаған : Мырзагалиева С.М. Абай ат. гимназия мектебі

Алматы 2015

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ

«ӨРЛЕУ» БІЛІКТІЛІКТІ АРТТЫРУ ҰЛТТЫҚ ОРТАЛЫҒЫ»
АҚ ФИЛИАЛЫ «АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ БОЙЫНША ПЕДАГОГ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРДІҢ БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУ ИНСТИТУТЫ

Трапецияның ауданы   Орындаған : Мырзагалиева С.М. Абай ат. гимназия мектебі

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға трапецияның ауданын табу формуласын беріп, есептер шығаруда

қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Өз бетімен қорытынды шығару, ойларын ашық айту,

тапқырлық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ізденімпаздыққа, адамгершілікке, алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға трапецияның ауданын табу формуласын беріп, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.Дамытушылық: Өз бетімен қорытынды шығару,

Слайд 3Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың кезеңдері:
1.Ұйымдастыру.

2.Үй тапсырмасын тексеру .
3.Өткен

материалдар бойынша білімдерін
тексеру
4.Мақсат қою.
5.Жаңа материалды түсіндіру .
6.Жаңа материал бойынша түсінгендерін
зерттеу.
7.Бекіту.
8.Үйге тапсырма , оқушылар білімін бағалау .
Сабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың кезеңдері:    1.Ұйымдастыру.    2.Үй тапсырмасын тексеру .

Слайд 41.Берілгені:
АВСD-параллелограмм
АВ=5м
DЕ=3м
S-?

Үй тапсырмасын тексеру
S=ah
S=5∙3=15м2

Шешуі:
2.Берілгені:
АВС-үшбұрыш
˂С=90˚, a=2 b=10
S-?

Шешуі:
S=½ab
S=½∙2∙10=10
3.Берілгені:
АВСD-параллелограмм
a=3cм
S=27cм
h-?


Шешуі:
S=ah

1.Берілгені:АВСD-параллелограммАВ=5мDЕ=3мS-? Үй тапсырмасын тексеруS=ahS=5∙3=15м2Шешуі:2.Берілгені:АВС-үшбұрыш˂С=90˚, a=2 b=10 S-? Шешуі:S=½abS=½∙2∙10=103.Берілгені:АВСD-параллелограммa=3cмS=27cмh-? Шешуі:S=ah

Слайд 5 1. Үшбұрыштың аудандарын қалай

табамыз?
2. Тік төртбұрыштың аудандарын қалай табамыз?
Параллелограмның аудандарын қалай табамыз?
Тік бұрышты

үшбұрыштың аудандарын қалай табамыз?

Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру

1. Үшбұрыштың аудандарын 	қалай      табамыз?2. Тік төртбұрыштың аудандарын 	қалай табамыз?Параллелограмның аудандарын

Слайд 6«Ой қозғау»
Тапсырма: Суретте көрсетілген геометриялық фигуралардың аттарын ата.
1)

периметрін тап
2) аудандарын есепте
10
10
6
6
6
16
4
4
2
Жауаптары:
Р=2x10+16=36 P=2(4+6)=20 P=2(4+6)=20
S= ½x16x6=48 S=6x4=24 S=2x6=12
Кубизм

«Ой қозғау»Тапсырма: 	Суретте көрсетілген геометриялық 			фигуралардың аттарын ата.	  	1) периметрін тап	  	2) аудандарын есепте101066616442Жауаптары:Р=2x10+16=36	P=2(4+6)=20	P=2(4+6)=20S= ½x16x6=48	S=6x4=24		S=2x6=12Кубизм

Слайд 7Фигуралардың ауданын тап

Фигуралардың ауданын тап

Слайд 8Білгенге маржан
Трапецияның төбесінен табанына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп аталады.
Теорема.

Трапецияның ауданы табандарының жарты қосындысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең
Аудандарды өлшеудің

қасиеті бойынша
Білгенге маржанТрапецияның төбесінен табанына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп аталады.Теорема. Трапецияның ауданы табандарының жарты қосындысы мен биіктігінің

Слайд 9Біліміңді сынап көр
1. Қолдарыңдағы қағаздан трапеция жасап алып, аудандарын есептеу

керек

2. Оқушыларға “сым темірлер” беріледі.

Біліміңді сынап көр1. Қолдарыңдағы қағаздан трапеция жасап алып, аудандарын есептеу керек					  2. Оқушыларға “сым темірлер” беріледі.

Слайд 10Оқулықпен жұмыс
№254. АВ=18см
CD=12см
DE=9 см
S - ? Жауабы: 135 см
№255 №256 №257

Оқулықпен жұмыс№254. 	АВ=18см		CD=12см		DE=9 см		S - ?			Жауабы: 135 см№255		№256		№257

Слайд 11Есеп: Трапецияның орта сызығының ұзындығы 45-ке, биіктігі 4-ке тең. Ауданын

тап?
Миға шабуыл

Есеп: Трапецияның орта сызығының ұзындығы 45-ке, биіктігі 4-ке тең. Ауданын тап?Миға шабуыл

Слайд 12а+в
2
неге тең?
Қорытынды:
Трапецияның ауданы трапецияның орта
сызығы мен оның биіктігінің

көбейтіндісіне тең.

а+в2неге тең?Қорытынды:Трапецияның  ауданы трапецияның орта сызығы мен оның биіктігінің  көбейтіндісіне тең.

Слайд 13Білім – өмірге
“Трапеция” – грек сөзі “үстелше” деген мағынаны білдіреді.

(Грекше “трапедзион” – ас үстелі деген мағына береді)

Трапецияға ұқсас мысалдар

келтіру (өмірмен байланыс)

Жылқының ер-тоқымын жасаған кезде ер-тоқым аттың денесін қажамас үшінүстіңгі бөлігін трапеция етіп жасаған.

Сергіту сәті

Білім – өмірге“Трапеция” – грек сөзі “үстелше” деген мағынаны білдіреді. (Грекше “трапедзион” – ас үстелі деген мағына

Слайд 14Ойлан, тап!
S =
а+в
2
.
h
h- ?
a - ?
в - ?

Ойлан, тап!S = а+в2.hh- ?a - ?в - ?

Слайд 151.АВСД –трапеция 2 .АВСД-трапеция

3.АВСД-трапеция
S=64

S=168 S=96
а=2 а=4 b=8,5
h=8 b=24 h=8
b-? h-? а-?

Шешуі:

Шешуі:

Шешуі:

Жауаб


1.АВСД –трапеция   2 .АВСД-трапеция     3.АВСД-трапеция   S=64

Слайд 16Есте сақта!
h =

a =

в =
2 S
a + в
- в
h
h
2

S
2 S
- a

Есте сақта!h =a =в =2 Sa + в - вhh2 S2 S- a

Слайд 17Суретте мектеп ауласы көрсетілген .Бөлінген жер учаскелеріне тиісті

гүл шоқтары мен плиткалар орналастырылған.
1. Тапсырма .Егер әрбір

1 м2 жерге 4 гүл отырғызуға болса, барлығы қанша гүл отырғызу керек?
2. Тапсырма. Егер бір плитканың өлшемі 30*30 см. Бір қорапта 50 плитка бар.Қанша қорап плитка қажет?
Суретте мектеп ауласы  көрсетілген .Бөлінген  жер учаскелеріне тиісті  гүл шоқтары мен  плиткалар орналастырылған.1.

Слайд 18
Жауабы: 96 гүл





(50 плитаның ауданы)
Жауабы 8 қорап

Жауабы: 96  гүл    (50 плитаның ауданы)Жауабы 8 қорап

Слайд 19

1.Трапеция дегеніміз не?
2.Трапецияның элементтерін ата ?
3.Трапецияның түрлері.
4.Тең бүйірлі

трапецияның анықтамасы.
5.Тік бұрышты трапецияның анықтамасы.
6.Трапецияның орта сызығы.
7.Трапецияның ауданын қалай

табамыз?
8.Трапецияның аудандарын білу не үшін қажет?

Бекіту

1.Трапеция дегеніміз не?2.Трапецияның элементтерін ата ?3.Трапецияның түрлері.4.Тең бүйірлі  трапецияның анықтамасы.5.Тік бұрышты трапецияның анықтамасы.6.Трапецияның орта

Слайд 20Үйге тапсырма:

§21 оқу, №262, №263

Үйге тапсырма:§21 оқу, №262, №263

Слайд 21Сабақ қорытындысы
Трапецияның ауданын табуды үйренді;
Формула бойынша есептер шығаруды меңгерді;
Формула

бойынша белгісіз элементтерді анықтай алды;
Берілген формулаларды өмірде қолдана білді.

Сабақ қорытындысы Трапецияның ауданын табуды үйренді;Формула бойынша есептер шығаруды меңгерді;Формула бойынша белгісіз элементтерді анықтай алды;Берілген формулаларды өмірде

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика