Разделы презентаций


Коучинг сессия

Содержание

Мақсаты:   7 модульді байланыстыра отырып, оқыту үдерісін жоспарлауды, тізбектелген сабақтар топтамасын жасаудың тиімді жолдарын көрсету

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Коучинг - сессия

Орта мерзімді жоспарлауды ұйымдастыру

Коучинг - сессияОрта мерзімді жоспарлауды ұйымдастыру

Слайд 2Мақсаты:  

 7 модульді байланыстыра отырып, оқыту үдерісін жоспарлауды, тізбектелген сабақтар топтамасын

жасаудың тиімді жолдарын көрсету

Мақсаты:   7 модульді байланыстыра отырып, оқыту үдерісін жоспарлауды, тізбектелген сабақтар топтамасын жасаудың тиімді жолдарын көрсету

Слайд 3Психологиялық ахуал

Психологиялық ахуал

Слайд 4Сабақтың тақырыбы:
Тізбектелген сабақтар топтамасын орта мерзімдік жоспарлау.
Жалпы мақсаты:
Мұғалімдердің сабақты бірлесе

жоспарлау әдістемесін меңгеруі нәтижесінде оқыту мен оқуда жаңа тәсілдерді қолдану

дағдылары мен білімдерін дамыту.
Оқу нәтижелері:
Мұғалімдердің мына тәсілдерді меңгеруі керек:
• тізбектелген сабақтар топтамасын әзірлеуде бір-біріне қолдау көрсету;
• Бағдарламаның жеті модулін біріктіретін тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау;
• әріптестерге өз тәжірибесінде жаңа тәсілдерді қолдануына көмектесу.
Түйінді идеялар:
• Жеті модуль идеясы өзара байланысты және жүйелі сабақтардың тиімді топтамасына біріктірілуі мүмкін.
• Мұғалімдер оқуды жоспарлаған кезде әр оқушының дара қасиетін және оқу бағдарламасы мазмұнының ерекшелігін есепке алуы тиіс.
• Бірлесе жоспарлау мұғалімдерде оқытудың тиімді тәсілдерін түсіну мен олардың бастапқы білімдерін бағалауға және одан әрі дамытуға көмектеседі.

Оқушы факторы
Шағын топтарда/жұптарда оқыту мен оқудың сараланған нәтижелерін, таксономия кестесі бойынша тапсырмаларды талқылау.
Нәтижелерді және тапсырмаларды кестеге бірлесе енгізу.
Таксономия кестесі
Топта Миға шабуыл жүргізу; оқу үшін бағалаудың негізгі ережелері (ОүБ).
Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау кезінде енгізу үшін шағын топтарда немесе жұптарда ОүБ бойынша тапсырмалардың мысалдарын талқылау.

Алдыңғы бірлесе орындалған жұмысқа және жоспарлау кестесін пайдалануға негізделген тізбектелген сабақтар топтамасын дербес жоспарлау.
Ресурстар
Жоспарлауға арналған кесте
Жоспарлауға арналған кестені толтыру жөніндегі ұсынымдар

Сабақтың тақырыбы:Тізбектелген сабақтар топтамасын орта мерзімдік жоспарлау.Жалпы мақсаты:Мұғалімдердің сабақты бірлесе жоспарлау әдістемесін меңгеруі нәтижесінде оқыту мен оқуда

Слайд 5Ұзақ мерзімді,орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
арасындағы өзара байланыс

Ұзақ мерзімді,орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау арасындағы өзара байланыс

Слайд 6Орта мерзімді жоспарлау немесе тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлаудың мақсаты: •Жұмыс кезеңдерінің

дәйекті,тізбектеліп ұйымдастырылуы; •Сыныпта сабақ беру практикасына жеті модульді ықпалдастыру; Әрбір сабақ

үшін оқыту және оқу мақсаттарын белгілеу; •Оқыту және оқу нәтижелерін өлшеу әдістемесін анықтау; •Осы нәтижелерге қол жеткізу мақсатында жоспарланған оқыту мен оқу міндеттерін көрсету; •Оқытудың әрбір кезеңінің басынан бастап соңына дейін алға ілгерілеудің болуын қамтамасыз ету; •Барлық оқушыларды қамту үшін асқан ептілікпен жоспарлау.
Орта мерзімді жоспарлау немесе тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлаудың мақсаты:  •Жұмыс кезеңдерінің дәйекті,тізбектеліп ұйымдастырылуы; •Сыныпта сабақ беру

Слайд 7Қызығушылық танытпайтын

Жоғары жетістіктер
Төмен жетістіктер
Қызығушылық танытатын
Оқушылар сіздің тізбектелген сабақтарыңыздың тақырыбына

қатысты
Сіз төменде ұсынылған диаграмманың үлкен нұсқасын өзіңізге жасаңыз.
Сіздің сабақтарыңыздың

пәніне және тақырыбына қатысты оқушылардың аттарын енгізіңіз. Жекелеген оқушыларды немесе оқушылардың топтарын сипаттайтын символдарды пайдаланыңыз.

Осы пәнді және/немесе сол жастағы оқушылар тобына сабақ беретін бір немесе екі әріптеспен осы диаграмманы пысықтаңыз.
Бір-біріңізге кезекпен Сіздің тізбектелген сабақтарыңыздың тақырыбын түсіндіріңіздер.
Талқылаңыздар:
Диаграмманың түрлі санаттарына жатқызылған оқушылардың тақырыпты зерттеуден күтілетін ықтимал нәтижелері;
Диаграмманың түрлі санаттары бойынша топтарға бөлінген оқушылар үшін оқыту және зерттеу әдістемесінің түрлі ерекшеліктері.

Қызығушылық танытпайтынЖоғары жетістіктер Төмен жетістіктерҚызығушылық танытатынОқушылар сіздің тізбектелген сабақтарыңыздың тақырыбына қатысты Сіз төменде ұсынылған диаграмманың үлкен нұсқасын

Слайд 8Сынып базасында түсінуге оқыту. Тізбектелген сабақтарды жоспарлау.
Сіздің сыныбыңызда оқушылар кім

болып табылады?
Сұрақтар:
Сіздің оқытатын пәніңізге қатысыңыз қандай? Сіздің пәніңізді оқу

үшін оқушылар қаншалықты ынталы?
Сіздің пәніңіз бойынша оқушылардың оқу үлгерімі қандай? Оқу үлгерімі жағынан оқушылар арасында қаншалықты айырмашылақтар бар?
Берілген тақырып бойынша оқушылардың тәжірибесі бай ма?
Сіздің оқушыларыңыз оқыту мен оқуда қандай тәсілдермен беттесті?
Сіздің оқушыларыңыз оқытудың қандай стилін қалайды?
Оқытуда қандай кедергілер бар және сіз оларды қалай шешесіз?
Білім беру бағдарламасынан сіз неге үйрете аласыз?
Тұжырымдамалық түсіну
Тұжырымдама (оқыту нәтижелері)
Оқушылар сабақ соңында нені үйренулері тиіс? Және олар нені түсінулері керек? Барлық оқушылар үшін бұл бірдей бола ма? Дарынды және талантты оқушыларды сіз қалай ашасыз? Үдеріске сыни тұрғыдан ойлау және ойлаудың ең жоғары деңгейі (тәртібі) енгізілген бе?
Пән мазмұнымен байланысты оқушылар алдында кедергі болатын қандай негізгі қиындықтар бар? Шынында түсініктер ғылымда абстрактілі болып табыла ма? Оқушыларда жеткілікті сөздік қоры бар ма?
б) Әдістемені түсіну, яғни оқушыларға қандай практикалық дағдыларды дамыту қажет?
в) Проблеманы шешу үшін тұжырымдамалық түсіну мен әдістемелік дағдыларды біріктіруге арналған мүмкіндіктер бар ма?
Проблеманы шешуге бағытталған міндеттерді орындау арқылы оқушыларға қалай оқу керектігін үйретуге болады?
г) Сіз тізбектелген сабақтардың топтамасына оқушыларды оқытудың бір тәсілі ретіндегі әңгімені енгіздіңіз бе?
Оқушылар өздерінің сөздік қорын қандай лексикамен толықтыра алады?
Сіз мыналарды ескердіңіз бе:
Диалогтік оқытуды
Топта талқылауды
д) Оқушыларға өзіндік оқыту мүмкіндіктерін бересіз бе?
Сіз мыналарды ескердіңіз бе:
Көп көлемде оқуды
Жазбаша тапсырмаларды
Оқушылардың білімді меңгеруін сіз қалайша анықтайсыз?
Оқытуды және оқыту үшін бағалау
Оқушылар нені біліп шықты?
Оқытудың сәтті өткендігін қалайша білуге болады?
Сіз бұл үшін тізбектелген сабқтарыңыздың мүмкіндіктерін жоспарладыңыз ба?
Оқыту үшін бағалау бойынша тапсырмаларды сіз ескердіңіз бе, атап айтқанда:
оқытуға қажетті өзгерістерді енгізу мақсатындағы диагностиканы
бір жауапты білдіретін сұрақты
критерийлерді дұрыс пайдалануды
өзара бағалау тапсырмаларын
өзін-өзі бағалау бойынша тапсырмаларды
Сынып базасында түсінуге оқыту. Тізбектелген сабақтарды жоспарлау.Сіздің сыныбыңызда оқушылар кім болып табылады? Сұрақтар:Сіздің оқытатын пәніңізге қатысыңыз қандай?

Слайд 9Сабақтың тақырыбы:
Мұғалімдерді өзгерісті жүзеге асыру кезеңінде оқыту мен оқуды бағалауға

(нәтижелігін анықтауға) даярлау (жоспарланған тізбектелген сабақтар топтамасы).
Жалпы мақсаты:
Мұғалімдердің оқу үдерісін

оңтайландыру мақсатында өзін-өзі бағалау және өзара бағалау әдістемесін меңгеру.
Оқу нәтижелері:
Мұғалімдер мына әдістерді меңгеруі тиіс:
• Алдын ала бекітілген өлшемдерге сәйкес тізбектелген сабақтар топтамасын бағалау;
• Әріптестердің олардың алдын ала бекітілген өлшемдер бойынша жоспарлауын бағалауға көмек көрсетуі;
• Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау нәтижесінде жоспарлауды жетілдіру.
Түйінді идеялар:
• Тізбектелген сабақтарды жоспарлау үдерісін бірлесе зерттеу аталған үдеріске қатысқан мұғалімдердің түсінігін жетілдіреді.
• Жоспарлау үдерісін бірлесе зерттеу мұғалімдерді үйретуге арналған құрал ретінде қолданылуы мүмкін.
Жаттығулар:
1-сабақ
Кестелерді қолдана отырып, тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлауды аяқтау жөніндегі жеке жұмыс.
Ресурстар:
Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау жөніндегі нұсқаулық
2-сабақ
Өзін-өзі бағалау бойынша тапсырма.
Ресурстар:
Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау жөніндегі тексеру парағы
3-сабақ
Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлауды өзара бағалау
Ресурстар:
Өзара бағалау нәтижелерін толтыруға арналған нысан
4-сабақ
Жұп болып талқылау: тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлауды бағалау.
Ресурстар:
Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау бойынша тексеру парағы
Өзара бағалау нәтижелерін толтыруға арналған нысан
Кейінгі жұмыс:
Әріптестермен бағалау және талқылау нәтижесінде тізбектелген сабақтар топтамасына өзгерістер енгізу.

Сабақтың тақырыбы:Мұғалімдерді өзгерісті жүзеге асыру кезеңінде оқыту мен оқуды бағалауға (нәтижелігін анықтауға) даярлау (жоспарланған тізбектелген сабақтар топтамасы).Жалпы

Слайд 10ЖОСПАРЛАУҒА АРНАЛҒАН КЕСТЕНІ ТОЛТЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ҰСЫНЫМДАР
1.Оқып-үйренудің негізгі мақсаты:
Оқыту үшін

қандай тақырыптар мен іс әрекеттер алгоритімі қажет және оқұшылардың оқып

үйренуіне септігін тигізу үшін оны қалай ұйымдастырдыңыз?
Оқыту үшін қандай тақырыптар мен іс-әрекеттің барысын білу керексіз және оқышылардың оқып-үйренуіне септігін тигізу үшін оларды қалай ұйымдастырасыз?
2. Қолдануға арналған, мұғалімнің жұмыс істеу формалары
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Өзіңіздің әр сабағыңызға белсенді ынталандыртын оқыту әдісін жетілдірдіңіз бе?
3. Ағылшын тілін үйренудегі тіл тосқауылын жеңу
Өзіңіздің сабағыңызда ағылшын тілі ана тілі болып саналмайтын оқушылырдың оқып-үйренуі үшін қандай қолдаушылық жұмыстарды жоспарладыңыз?
4. Оқып – үйренудің нәтижесі
Оқушылардың (кейбіреулері немесе барлығы) сабақ соңында не істеу керек екендігін ұғынып, түсінгендігі бойынша сіздің күтуіңіз.
Оқушылардың (кейбіреуі немесе бәрі) осы жүйеліктің соңында нені біліп шығады, ұғынады немесе істеуі мүмкін деп үміттінесіз?
5. Үйрену мақсатындағы бағаны қоса, бағалау
Оқушылар тақырып бойынша не біледі? Оқушы қазір оқып жатқан тақырыптан бастап оқытуды қалай жоспарлайсыз? Сабақ соңында жоспарыңыз бойынша оқушы қаншалықты меңгергенін қалай біле аласыз? Оқушыларға қалай оқып-үйренуді білу үшін қандай бағалау тәсілін қолданасыз?
6. Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы.
Барлық оқушылардың сабаққа қатысқанын қалай білесіз? (дарынды балалар, басқаларға қарағанда шапшаң оқушылар, ерекше немесе арнайы білімді қажет ететін оқушылар)
7. Негізгі дерек-көздер:
Қандай дерек-көздер мен құралдар сізге сабақ барысында қажет болуы мүмкін?

ЖОСПАРЛАУҒА АРНАЛҒАН КЕСТЕНІ ТОЛТЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ҰСЫНЫМДАР1.Оқып-үйренудің негізгі мақсаты: Оқыту үшін қандай тақырыптар мен іс әрекеттер алгоритімі қажет

Слайд 11Орта мерзімді жоспарлаудың нәтижелерін бағалау
А. ОҚЫТУ:
Нәтиже:
Оқушыларға сабақтың мақсаты мен ниеті

жеткізіле ме?
Оқушылар сыныпта ынталандырумен қамтамасыздандырыла ма?
Мұғалімнің түсіндіруі мен тәуелсіз жұмысы

теңгеріле ме?
Келесі жұмыс түрлері ұсыныла ма: жеке жұмыс, топтағы жұмыс, шағын топтардағы жұмыс, сыныптағы жұмыс?
Оқушыларға ойлауға мүмкіндік беріле ме?
Таныс емес жағдаятта оқушылардың білімі мен дағдысын қолдану ниеті көтермелене ме?
Ағылшын тілін білмейтін оқушыларға қолдау көрсетіле ме?
Оқыту мақсатына бағалау қосылған ба?
Сабақты алдын ала жоспарлау мақсатында оқушылардың әрекеті бағалана ма?
Жаратылыстану ғылымдарының пәндері үшін
Оқушыларға ғылымды күнделікті іс-әрекетпен байланыс жасауға және бұл әрекетті көтермелеуге мүмкіндік бересіз бе?
Оқушылар іскерлік пен дағдыны біртіндеп иелене ме?
Оқушыларға аталған салада (ғылым саласы) келесі әрекеттерді: жүйелі бақылау, болжамдарды өлшеу, шешу және тексеру, жоспарлау, зерттеу жүргізу, мәліметтерді сараптау, мәлеметттерді бағалау, қорытынды жасай алуды пайдалана отырып жұмыс істеу мүмкіндігімен қамтамасыздандырылған ба?
B. Оқыту:
Оқушыларға:
Ертедегі жетістіктеріне негізделуге
Өзіне бастамашылық алу және білімді өзіне қатысты дәрежеде меңгеруге
Өз жұмысын бағалау мен шешім қабылдауға
Бір-бірімен ынтымақтастықта болу және бір-біріне көмек көрсетуге
Проблема және қарым-қатынасты (коммуникативтік қатынас) шешуде өз дағдыларын көрсетуге
Сәйкесті әдістер мен құрметпен қорларды (ресурстар) таңдауға
Қоршаған ортаға құрметпен және қауіпсіздігіне қатысты жауапкершілікті көрсетуге
Таныс емес жағдаяттарда негізгі тұжырымдаманы (концепция) пайдалануға
Жаратылыстану ғылымдарының пәндері үшін
Келесі дағдыларды: жүйелі бақылау, болжамдарды өлшеу, шешу және тексеру, жоспарлау, зерттеу жүргізу, мәліметтерді сараптау, мәлеметттерді бағалау, қорытынды жасай алуды дамытуға
Жаратылыстану ғылымдарының табиғатын қарастырып ғылымдағы осы немесе басқа да ғылыми үдерістердің қалай пайда борлғандығын түсінуге
Ғылыми-техникалық үдерістерден туындағын әлеуметтік-экономикалық факторлар мен дилеммаларды зерттеуді қоса алғанда ғылының тәжірибелік қолдануын зерделеуге мүмкіндік беріле ме?

Орта мерзімді жоспарлаудың нәтижелерін бағалауА. ОҚЫТУ:Нәтиже:Оқушыларға сабақтың мақсаты мен ниеті жеткізіле ме?Оқушылар сыныпта ынталандырумен қамтамасыздандырыла ма?Мұғалімнің түсіндіруі

Слайд 12Тізбектелген сабақтарды жақсарту жөніндегі басқа түсініктемелер мен кеңестер:
1)
2)
ӨЗАРА БАҒАЛАУ НӘТИЖЕЛЕРІН

ТОЛТЫРУҒА АРНАЛҒАН НЫСАН

Тізбектелген сабақтарды жақсарту жөніндегі басқа түсініктемелер мен кеңестер:1)2)ӨЗАРА БАҒАЛАУ НӘТИЖЕЛЕРІН ТОЛТЫРУҒА АРНАЛҒАН НЫСАН

Слайд 13Білім беру бағдарламасынан сіз нені үйрете аласыз?
Тұжырымдамалық түсінік
Тұжырымдамалар (оқыту нәтижелері)
Сабақтардың

соңында оқушылар нені үйренулері қажет? Және нені түсінулері қажет? Бұл

барлық оқушылар үшін бірдей бола ма? Дарынды және талантты оқушыларды қалай ашасыз? Сіз аса жоғары ойлауды және сыни тұрғыдан ойлауды үдеріске қостыңыз ба?
г) Пәндік мазмұнға байланысты оқушылар алдында кедергі болатын қандай негізгі қиындықтар бар? Шындығында ғылымда ұғымдар абстрактілі болып табылады ма? Оқушылардың сөздік қоры жеткілікті дамыған ба?
б) Әдiстеменi түсiнуі, яғни оқушылардың қандай дағдыларын тәжірибеде дамыту қажет?
в) Мәселелерді шешу үшін тұжырымдамалық түсініктер мен әдістемелік дағдыларды біріктіру мүмкіндігі бар ма?

Білім беру бағдарламасынан сіз нені үйрете аласыз?Тұжырымдамалық түсінікТұжырымдамалар (оқыту нәтижелері)Сабақтардың соңында оқушылар нені үйренулері қажет? Және нені

Слайд 14Оқытуды бағалау және оқытуға арналған бағалау
Оқушылар нені біледі? Пост-диагностикалық

тест бойынша оқушылардың нәтижелері жақсарды ма?
Оқып-білу болғандығын қалай білуге

болады? Сіз бұл үшін сабақтар тізбегініздің мүмкіндіктерін жоспарладыңыз ба? Оқушылардың үйренуі іске асқандығы жайлы, үйрету көріністері кезінде жиналған, айқын дәлелдерді ұсынатын, айғақтарды жинақтаңыз.

Оқытуды бағалау және оқытуға арналған бағалау Оқушылар нені біледі? Пост-диагностикалық тест бойынша оқушылардың нәтижелері жақсарды ма? Оқып-білу

Слайд 15:
5 сыныптағы Қазақ тілі пәнінің «Әдеби тіл туралы түсінік »

тарауы бойынша орта мерзімді жоспары.

:5 сыныптағы Қазақ тілі пәнінің «Әдеби тіл туралы түсінік » тарауы бойынша орта мерзімді жоспары.

Слайд 16«ҮЗДІК» САБАҚТЫҢ АЛТЫ БЕЛГІСІ
1.Керемет (выдающийся) сабақтарда әдетте оқушылардың барлығы бүкіл

уақыт аралығында белсенді жұмыс істейді.
2. Оқыту орынды, ақпарат беретін

және мақсатқа бағытталған болуы керек. Сәтті сабақтарға тән ерекшеліктері олардың іс-әрекеттерінің мақсатпен сәйкестілігі. Басқа сөзбен айтқанда, іс-әрекет үйренудің мақсатына сәйкес келіп, қалаулы нәтижеге жетумен аяқталуы тиіс

3. Оқушыларға сабақ ұнайды және оларды өздерінің оқулары қызықтырады. Оқушылар өздерін қызықтыратын мәселелерді зерттегілері келеді. Құрдастарының бағалауы және бірлесіп оқу қалыпты болып табылады.

4. Оқушылардың табыстарға қол жеткізуі
Қызығушылық білдірген және белгілі мақсатты көздеген оқушылар табыстарға қол жеткізеді және, бұл фактінің өзі бұдан да қызығып, мақсатқа ұмтылуға итермелейді.

5. Бағалау сабақ беруге және оқытуға тиімді әсер етеді

6. Мұғалім сауалнамасы оқушылардың ойлау қабілетін ашады, айқындайды және кеңейтеді. Сұрақтардың үш түрі бар. Біріншісі жабық сұрақ, осы сұраққа тек бір ғана дұрыс жауап бар (мысалы, «мына сөз қалай жазылады?»). Сұрақтардың басқа түрі ашық сұрақ болып табылады, бұл жағдайда көптеген ықтимал жауаптар болады (егер Макбет өз еліне соншалықты сүйіспеншілік қатынаста болса, онда не үшін өз патшасын өлтірді?).
«белгілі жауаптары» бар сұрақтар .

«ҮЗДІК» САБАҚТЫҢ АЛТЫ БЕЛГІСІ 1.Керемет (выдающийся) сабақтарда әдетте оқушылардың барлығы бүкіл уақыт аралығында белсенді жұмыс істейді. 2.

Слайд 17Постер қорғау Орта мерзімді жоспарлау
Топтық жұмыс

Постер қорғау Орта мерзімді жоспарлау Топтық жұмыс

Слайд 18
Рефлексия

Рефлексия

Слайд 19Назарларыңызға рахмет!!!

Назарларыңызға рахмет!!!

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика