Разделы презентаций


Сабақ тақырыбы: "Шоқан Уәлиханов"

Содержание

Шоқан Уәлиханов Құрманова Э.С.

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1

Жазушы естелігі
“Шоқан өміріне қатты құмарттым. Оның өмірбаянының бәрін қамтуды мақсат

тұтпадым. Мен Шоқан өмірінің бір сәтін іздедім. Тапқан да сияқтымын. Ол-Шоқанның кеңсе күзетшісінің баласы Мысықтың балшықтан ойыншық мүсінін жасағанын көріп, талабын танып, оны өзімен бірге оқуға алып кетуі. Әсіресе, осы оқиға маған қатты ұнап, хикаят жазуға ұмтылдырды. “Бала Шоқанды” осылай жаздым”.
Сапарғали Бегалин
Жазушы естелігі“Шоқан өміріне қатты құмарттым. Оның өмірбаянының

Слайд 2Шоқан Уәлиханов
Құрманова

Э.С.

Шоқан Уәлиханов        Құрманова Э.С.

Слайд 3 Сабақтың

мақсаты:
Білімділік: Шоқан Уәлихановтың өмірі мен ғылыми мұрасынан алған білімдеріне қосымша

мәліметтер келтіре отырып, жан-жақты талдау жасау, пысықтау.
Тәрбиелік: Ұлы ғалымның қазақ халқы үшін жасаған қызметіне, өз халқының мәдени жетістіктеріне деген құрмет пен сүйіспеншілікке, патриоттық сезімге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ізденімпаздық, шығармашылық қабілеттерін дамыту, өзіндік пікір, көзқарастарын қалыптастыру.
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Шоқан Уәлихановтың өмірі мен ғылыми мұрасынан

Слайд 4Оқытудың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу, сұрақ-жауап, баяндау.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, Шоқан туралы ақын-жазушылардың

сөздері, фотосуреттер топтамасы.
Сабақтың барысы:


Оқытудың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу, сұрақ-жауап, баяндау.Көрнекілігі: Интерактивті тақта, Шоқан туралы ақын-жазушылардың сөздері, фотосуреттер топтамасы.Сабақтың барысы:

Слайд 5І. Ұйымдастыру бөлімі.
Бұл күнде аты мәшһүр дана Шоқан,
Өр тұлға, кесек

ойлы дара Шоқан.
Қазақтың аспанында жұлдыздай боп,
Жарқырап ағып өткен баба Шоқан.
(Маман

Ементаев)
Оқушылар, бүгінгі сабағымызда қазақ аспанында құйрықты жұлдыздай жарқ етіп, қысқа ғұмырында халқына өлмес, өшпес мұра қалдырған қазақтың біртуар ғалымы Ш.Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығына арнаймыз.

І. Ұйымдастыру бөлімі.	Бұл күнде аты мәшһүр дана Шоқан,	Өр тұлға, кесек ойлы дара Шоқан.	Қазақтың аспанында жұлдыздай боп,	Жарқырап ағып

Слайд 6Бүгінгі сабағымыз төмендегідей құрылымнан тұрады.
І. Не білеміз? Бізге мәлім деректер.
ІІ.

Не білгіміз келеді? Өзіндік ізденіс – білім негізі. (Шоқанның әр

түрлі ғылым саласындағы еңбегімен тереңірек танысу)
ІІІ. Не білуге болады: «Білген сайын келеді, біле бергім» (Шоқан мұраларын зерттеушілер; ғалымға қойылған ескерткіштер мен мұражайлары; Шоқан туралы лебіздер)
ІҮ. Не білдік? Түйін сөз.

Бүгінгі сабағымыз төмендегідей құрылымнан тұрады.І. Не білеміз? Бізге мәлім деректер.ІІ. Не білгіміз келеді? Өзіндік ізденіс – білім

Слайд 7 І. Не білеміз?
1. «Шоқан

кім?» деген сұрақ төңірегінде ойымызды жинақтайық.

   

І. Не білеміз?1. «Шоқан кім?» деген сұрақ төңірегінде ойымызды жинақтайық.   

Слайд 8

1.Ш.Уәлиханов шыққан тегі кім?
2.Ш.Уәлиханов қай жерде туды?
3.Қай жылы Омбы

кадет корпусында оқыды?
4. Шоқанның орыс достары кімдер?
5.Шоқан қазақ халық

поэзиясын неше топқа бөлді?
6.Шоқанның әжесі, анасы кім?
7.Ерте жасында барған мектебін айт.

Сұрақ -жауап

1.Ш.Уәлиханов шыққан тегі кім?2.Ш.Уәлиханов қай жерде туды? 3.Қай жылы Омбы кадет корпусында оқыды?4. Шоқанның орыс достары кімдер?

Слайд 9




 

«Бізге мәлім деректер»
айдарында

Шоқан өмірі туралы мәлімет






Шоқан Уәлихановтың өмірі туралы.

Арғы ата Абылай


Ата Уәли


Әке Шыңғыс


Бала Шоқан

        «Бізге мәлім

Слайд 10Шоқан Уәлиханов 1835 жылы ноябрь айында, Көкшетау облысы, Сырымбет тауына

жақын Құсмұрын деген жерде туған
Көкшетау

Шоқан Уәлиханов 1835 жылы ноябрь айында, Көкшетау облысы, Сырымбет тауына жақын Құсмұрын деген жерде туғанКөкшетау

Слайд 11

1.Мысық Шоқанды неге асыға күтті?
Осы оқиға үстінде Шоқанға

қандай мінез сай келеді?

2. Жақып мысықты неге соға

алмады?
Шоқан тағы қандай қырынан көрінді?

3. Шоқан әкесімен неге бөлініп кетті?

4. Шоқан күзектен көшерде Мысықты үйіне неге әкелді?

Бала Шоқан қандай?

( өнертанығыш, аңғарғыш)


( әлсізді қорғаушы)

( уәдеге беріктік)


( қайырымды)

1.Мысық Шоқанды неге асыға күтті?  Осы оқиға үстінде Шоқанға қандай мінез сай келеді?  2. Жақып

Слайд 121.Бұрынғыдай емес, Шоқанға бойы үйренген Мысық тартынбай келеді. Бұлар үйге

таянғанда алдарынан кім шығады?
( Шоқанның інісі Жақып шығады)
2. Иә,

мен кетемін. Бағана айтқаным қайда, ұрсады, сабайды деп. Осыны айтып, Мысық есікке қарай шегіншектей бергенде не болды?
( сырттан үйге кіріп келе жатқан Шоқанның әкесінің тізесіне соқтығып, етпетінен құлады)
3. Бауырсақты бір-бірлеп жеп, қымызды имене жұтып отырған Мысыққа Шоқан не айтты?
( - Сен немене, әлі қорқып отырсың ба? Жеп қой бауырсақты,қалғанын етегіңе салып ал,-деді оған тостағанды ысырып.
4. Кімнің қасында отырған Жақып қолына шыбыртқы ұстап, әлі де Мысыққа өшіге қарады?
( Үлкен ақ сары әйелдің)
1.Бұрынғыдай емес, Шоқанға бойы үйренген Мысық тартынбай келеді. Бұлар үйге таянғанда алдарынан кім шығады? ( Шоқанның інісі

Слайд 13Семантикалық кесте ( қай кейіпкердің сөзі?)

Семантикалық кесте  ( қай кейіпкердің сөзі?)

Слайд 14 Ақ қалпақ. Ғалым.
Ақ түс таза қағаз беті сияқты

алалықсыз және объективті. Фактілер, ақпарат, сұрақтар негіз болады.
Қызыл қалпақ.

Суретші.

Шынайлылық таныта отырып өз эмоциясымен (қорқыныш, қуану, таңқалу, қанағаттанбау) бөліседі.

Сары қалпақ. Оптимист.

Берілген тапсырманың ішінен пайдалы жақтарын іздейді. Кез-келген мәселені шешуде белсенділік танытады, оң жақ қырынан талқылайды.

Мәселені шешуде кедергілерге, кемшіліктерге, кері жауапты уағыздауға мән береді.

Қара қалпақ. Критик.

Жасыл қалпақ. Шығармашыл.

Мәселені шешуде бірнеше жаңа идеяларды табады. Шығармашылыққа көңіл бөледі

Көк қалпақ. Көшбасшы.

Барлық қалпақтардың шешімдерін саралай келе қорытынды шығарады. Оларға бағасын береді. Пайдалы жақтарды талқылайды.

Ақ қалпақ. Ғалым.   Ақ түс таза қағаз беті сияқты алалықсыз және

Слайд 15 Ой түю
зерттеуші
ғалым
әдебиетші
жаратылыстанушы
этнограф
саяхатшы
тарихшы

публицист


аудармашы

суретші


Ағартушы - демократ


Әскери білімді офицер

Ой түюзерттеушіғалымәдебиетшіжаратылыстанушыэтнографсаяхатшытарихшыпублицистаудармашысуретшіАғартушы - демократӘскери білімді офицер

Слайд 16  
ІІ. Нені

білгіміз келеді?


«Өзіндік ізденіс – білім негізі» айдарында Ш.Уәлихановтың әр

түрлі ғылым саласындағы еңбектерімен танысайық.
        ІІ. Нені білгіміз келеді?«Өзіндік ізденіс – білім негізі» айдарында

Слайд 17








ІІІ. Не білуге болады?
«Білген сайын келеді біле бергім» айдарында Шоқан Уәлихановтың бүгінгі таңда қоғамдағы алар орнына тоқталамыз.

«Шоқан мұраларын зерттеушілер».
ғалымға қойылған ескерткіштер мен мұражайлар.


Шоқан туралы лебіздер.
 


Слайд 18








9. Мемориалдық кешені
1958 жылы Ш.Уәлихановтың Алтынемелдегі қабірі басына биік обелиск орнатылды. Генерал К.П.Кауфман қойғызған мәрмәр тас соның қабырғасына өріліп жымдастырылды. 1969 жылы Алматы қаласында мүсінші Х.Наурызбаев, архитектор Ш.Уәлиханов, 1971 жылы Көкшетау қаласында мүсінші Т.Досмағанбетов, архитектор К.Әбдалиев Ш.Уәлихановтың мүсіндік ескерткіші орнатылды.
1985 жылы Алтынемел баурайында (Кербұлақ ауданы) ұлы ғалымның туғанына 150 жыл толу құрметіне Ш.Уәлихановтың мемориалдық кешені ашылды. Авторлары: архитекторлар Б.Ибраев, С.Рүстембеков, Р.Сейдалин, суретшісі А.Ермекбаева.
Мемориалдық кешен ғалымның бейітіне қойылған құлпытастан, ескерткіштен, музейден, қонақүйден және хауызды алаңнан тұрады. Музей үйінің сыртқы пішіні қазақ халқының мемориалды архитектурасының дәстүрінен («төрт құлақ») туындаса, ішкі кеңістігі киіз үйді, жолаушының шатырын елестетеді. Интерьердің негізінен үш түсті – еденнің қара, қабырғаларының қызыл, төбесінің шымқай ақ болуы дәстүрлі көркемөнер мәдениетіндегі үшкіл әлем символын білдіреді. Ш.Уәлихановтың мемориалдық кешенінің жобасы 1987 жылы Софияда өткен «Интерарх» халықаралық байқауында 2-орынды алып, күміс медальға ие болды. Ш.Уәлихановтың мемориалдық кешеніне Алматы-Шеңгелді-Қоянкөз-Матай-Жаркент және Семей-Аягөз-Қапал-Алтынемел маршруты бойынша сапар шегуге болады. Кешенге автокөлік жолдары барады. Сарыөзек-Жаркент тас жолының бойында орналасқан. Ол негізгі жолдан 20 км қашықтықта, Шоқан ауылында орналасқан.
 


Слайд 19Алтынемелдегі Шоқанның кесенесі
Шоқан мұражайы
Шоқан ескерткіші

Алтынемелдегі Шоқанның кесенесі Шоқан мұражайыШоқан ескерткіші

Слайд 20 Шоқан оқыған кадет корпусы

Шоқан оқыған кадет корпусы

Слайд 21Көкшетау қаласындағы Ш.Уәлиханов атындағы кадет корпусы

Көкшетау қаласындағы Ш.Уәлиханов атындағы кадет корпусы

Слайд 22


«Қазақ халқын орыс халқына таныту, осының негізінде өз

халқын Европа мәдениетіне жетілдіру Шоқан өмірінің мақсаты еді»





Н.И.Веселовский

«Шоқан күншығысты зерттеу ғылымының жарық жұлдызы болып көрініп еді, тек жарқ етті де сөнді»

Н.М.Ядринцев

«Қазақ халқын орыс халқына таныту, осының негізінде өз халқын Европа мәдениетіне жетілдіру Шоқан өмірінің мақсаты

Слайд 23


«Қазақ халқын орыс халқына таныту, осының негізінде өз

халқын Европа мәдениетіне жетілдіру Шоқан өмірінің мақсаты еді»





Н.И.Веселовский

«Шоқан күншығысты зерттеу ғылымының жарық жұлдызы болып көрініп еді, тек жарқ етті де сөнді»

Н.М.Ядринцев

«Қазақ халқын орыс халқына таныту, осының негізінде өз халқын Европа мәдениетіне жетілдіру Шоқан өмірінің мақсаты

Слайд 25Үйге тапсырма:
Шоқан – саяхаткер.
 
Жарқын жұлдыз.
 

( шағын шығарма жазу)

Үйге тапсырма:Шоқан – саяхаткер. Жарқын жұлдыз.          ( шағын шығарма жазу)

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика