Слайд 2Сабақтың мақсаты: Ыбырай Алтынсариннің
“Салақтық” атты әңгімесімен таныстыру
Сабақтың міндеттері:
1.Білімділік: Мәтіннің мазмұнын
меңгерту,көркем
шығармаларды оқуға
қызығушылығын ояту.
2. Дамытушылық: Оқушылардың
сөздік қорын,ойлау
қабілетін дамыту,
өзіндік ой-пікірін
айта білуге
дағдыландыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды
ұқыптылыққа,
еңбекқорлыққа,
тазалықты сүюге баулу
Слайд 3Сабақтың әдіс-тәсілдері: 1.Ойлау,ой шақыру,пікірлесу
2.Болжау.
3.Топтастыру.
Сабақтың типі: Жаңа білімді игерту сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Слайд 4Сабақтың барысы:
1.Қызығушылығын ояту кезеңі
2.Үй тапсырмасын
сүрау.
3.Өткен тақырыпты бекіту.
4.Жаңа сабаққа ену.
5.Ой-толғаныс.
6.Қорытынды.
7.Үйге тапсырма.
8.Бағалау.
Слайд 51.Қызығушылығын ояту кезеңі.
а)Сәлемдесу.
б)Сабаққа оқушылардың
дайындығын тексеру.
в)Түгендеу.
г)Үй тапсырмасын сұрау.
2.Үй тапсырмасы:Оспанхан Әубәкіровтың”Сүт қалай ұйықтайды?”атты ертегіні мәнерлеп оқу
Слайд 6 Ақпанның төрті
Ыбырай Алтынсарин
”Салақтық”
Слайд 7
Жүректерден – жүрекке
Бізден – сізге, сіздерге
Жылулықты сыйлаймыз!
Бізден - сіздерге
Слайд 91.Ғылым таппай…..
2.Асық ойнаған….
3...тозбайтын тон,
Білім таусылмайтын кен.
4.Әдепті бала .....
бала
5.....-түбі тірлік
1.
3.
5.
Керекті сөздер жиыны:
Азар,ақыл,мақтанба,бірлік,арлы
Слайд 101.
1. ...инемен құдық қазғандай.
2. ...бала - арлы бала.
3. ... бала
талпынған құстай.
4. Тазалық -... кепілі.
5.Ұрлық түбі-.... .
Керекті сөздер:
Әдепті,білім,денсаулық,талапты,қорлық
Слайд 112).Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау
-Бүгін біз Ыбырай Алтынсариннің “Салақтық”
атты әңгімесімен
танысамыз.
3).Мәтінді талдау.
-”Болжау” стратегиясын пайдаланып, мәтінді
үш бөлікке бөлейік.
I-бөлік
II-бөлік
III-бөлік
Слайд 12I-бөлік
-
Кәрім деген мешер өзі жұмысқа тәуір
жігіт те болса, жуынып,
кірсіз көйлек киіп, тазажүрумен ісі жоқ еді. Әркім айтушы еді:Саған
не болды, Кәрім, бойыңнан кіріңді ағызып жүргенше, жуынсаң болмай ма?— деп.
Қолым тимейді, — деуші еді ол.Сөйтіп жүріп, тұлабойын шиқан қаптап және қотыр болды. Бұл күйде құрысып-тырысып жатқанында, әркім сұрайды: Кәрім, саған не болды? — деп. Кәрім айтады екен: Күнәм үшін Құдайдың бір берген сазайы-дағы, — деп.
Слайд 13II-бөлік
Оған қарсы таныстары:
Рас, Кәрім, Құдай-Тағала таза жүрмеген былғаныш кісіні сүймейді,
тым болмаса жұмасына бір моншаға түсіп, не болмаса үйінде сабынмен
жуынуды әдет етсең, бұл бәлеге душар болмас едің. Сонымен, Кәрімді ауру жататын үйге алып барып, таза жуындырып, таза киім киіндіріп, ем қылған соң аз ба, көп пе жатып жазылды.
Слайд 14III-БӨЛІМ
Мұнан соң, Кәрім бір зауытқа барып жалданыпты. Өздеріңе де
белгілі шығар, зауытта нәрсе бояйтын бояулардың бәрінде у болады. Бір
күні қожасы Кәрімге бір бояуды былғап қой деп беріпті. Былғап отырып-отырып, кәдімгі үйренген қалыбынша, қолын жумастан барып, тамаққа отырып нан жепті.Қолындағы бояудың жұғынының бәрі де жеп отырған нанына жабысып отырғанда, бір мезгілде Кәрімнің іші бүрісіп, ауыра бастапты. Әрлі - бері, олай - бұлай аунақшып, біраз жатып, Кәрім ұзамай-ақ жан тапсырыпты. Әлгі бояу у бояу екен.
Слайд 154.Ой толғаныс;
1).а.”Автордың орындығы” стратегиясы.
ә. Орындыққа “автор” отырып автордың
рөлін
сомдайды.
2).Түйін;
-Осы әңгімені қандай мақалмен қорытындылауға
болады
3).”Топтастыру”стратегиясы бойынша салақтыққа қандай қылықтарды
жатқызуға болады
Салақтық
Слайд 165.Қорытынды;
-Сонымен бүгін не үйрендіңдер?
- Керім қандай адам?
- Керім сендерге
ұнады ма?
- Салақтық неге апарып соқтырады?
6. Үйге тапсырма;
а).Әңгімені түсініп оқу.
ә).”Салақтық”
тақырыбына әңгіме жазу.
7. Бағалау,.
Ерекше атсалысып отырған оқушылар бағаланады.