Слайд 1
Сабақтың тақырыбы:
Қарама –қарсы сандар.
Бүтін сандар жиыны.
Рационал сандар жиыны
Слайд 2
Қарама –қарсы сандар.
Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
Мақсаты:
Білімділік:
Оқушылардың қарама –
қарсы
сандарды ажырата білуін
және рационал сандар жиыны
туралы түсініктерін
қалыптастыру.
Дамытушылық: таңбалар ережесін есеп шығаруда тиімді қолдана білу білік –дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлділдікке тәрбиелеу.
Слайд 3
Қарама –қарсы сандар.
Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
Сабақтың типі:
бекіту сабағы
Әдіс –тәсілдер: топпен жұмыс, ауызша жұмыс, ой қозғау деңгейге
бөлу, топтастыру.
Көрнекілік: интерактивті тақта, слайдтар. Үлестірмелі карточкалар
Слайд 4
Қарама –қарсы сандар.
Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
Сабақтың барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабаққа дайындау.
Бүтін сан, бөлшек сандар,
Барлығы да бар онда
Бұл қандай сан айтыңдаршы
Оң теріс сан бәрі осында.
Слайд 5
Қарама –қарсы сандар.
Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
ІІ. Үй
жұмысын тексеру.
№320 (2,4,6) №316 есептер
Слайд 6
Қарама –қарсы сандар.
Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
ІІІ. 1.
«Ойлы болсаң озып көр» (сұрақтар жауаптар)
1. Теріс сандар қандай таңбамен
жазылады?
2. Қандай сандар қарама –қарсы сандар деп аталады?
3. Қандай сандар бүтін сандар деп аталады?
4. Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды?
5. Таңбалар ережесін тұжырымда.
Слайд 7
2. Топтастыру
Рационал сандар
Бүтін сандар
Оң және теріс бөлшектер
Слайд 8
Есіңде сақта
Бүтін сандар жиыны -натурал сандар жиыны, оған қарама –қарсы
сандар жиыны және 0 санынан құралады.
Рационал сандар жиыны
- бүтін сандар жиыны, оң бөлшек сандар жиыны және теріс бөлшек сандар жиынынан құралады.
Слайд 9
ІҮ. «Білімің –ұшар қанатың» (оқулықпен жұмыс, деңгейлік есептер шығару)
А тобына
№321 (1,3,5)
В тобына №324, №326 (1,3,5)
С тобы №332
Слайд 10
Ү Сергіту сәті.
(Оң және теріс сандардың өмірдегі қолданысы туралы
ой толғау)
Слайд 11Мәтінмен жұмыс
Сан ұғымы –математика ғылымындағы ең негізгі ұғымдардың бірі.
Өмірде,
тұрмыста кездесетін көптеген шамалар көбейіп, азайып өзгеріп отырады. Мысалы: жылдамдық,
биіктік, температура, баға, т.б
Шамалардың өрнектерін белгілеу үшін оң сандармен қатар теріс сандар енгізіледі. Теріс сандар туралы ең алғашқы ұғым біздің заманымызға дейінгі ІІ ғасырдағы Қытай математиктерінің еңбектерінде кездескен. Оң санды «өсу» өзгерісінде қолданса , теріс санды «кему» өзгерістерінде қолданған. Ал оң сандарды қолда бар «зат» деп түсінген.
Математикаға теріс сандардың енгізілуімен қатар 0 саны да жаңа мағынаға ие болды. 0 саны сынақ басы болып, әрі санда жоқ разрядты білдіретін таңба болып енгізілді. Және қарама –қарсы сандардың қосындысы деп есептелді.
Слайд 12
ҮІ. Қолдану (ой қорыту)
№333 есеп
Слайд 13
Қай тұжырымдама тура:
Кез келген натурал сан –бүтін сандар жиынының элементі
Кез
келген бүтін сан –натурал сандар жиынының элементі
Кез келген рационал сан
бүтін сандар жиынына тиісті
Кез келген бүтін сан рационал сандар жиынына тиісті
0 саны рационал сандар жиынына тиісті?
Слайд 14
ҮІІ. Үйге тапсырма 93-бет оқу 1-3 сұрақтар
№321 (2,4,6) №326 (2,4,6)