Разделы презентаций


Açıq dərsə xoş gəlmişsiniz.

Содержание

Azərbaycan diliVI sinifMürəkkəb fellər.

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Müəllim: Bəşirova Ülkər Bayram qızı.
Açıq dərsə xoş

gəlmişsiniz.
Müəllim: Bəşirova Ülkər Bayram qızı.  Açıq dərsə xoş

Слайд 2Azərbaycan dili
VI sinif
Mürəkkəb fellər.

Azərbaycan diliVI sinifMürəkkəb fellər.

Слайд 3 Dərs 32. Sənət fədaisi. (2 saat) Dil qaydası : Mürəkkəb

fellər.  
Standartlar.
Təlim nəticələri.
2.2.1. Mətndəki əsas fikri nəzərə çarpdırmaq məqsədi

ilə mühüm məqamları vurğulayır.

2.1.1. Lüğətlərdən istifadə etməklə tanış olmadığı sözlərin mənasını şərh edir.

Qoyulmuş suallara uyğun olaraq mətndəki əsas məqamları açıqlayır.

Kontekstə görə mənasını müəyyənləşdirdiyi sözün izahını lüğətdə verilmiş izahla müqayisə edir.

4.1.2. Sözün qrammatik mənasını kontekstə uyğun izah edir.

Mürəkkəb felləri frazeoloji birləşmələrdən fərqləndirir.

Dərs 32. Sənət fədaisi. (2 saat)  Dil qaydası : Mürəkkəb fellər.     

Слайд 4Standart: 2.2.1 2.1.1 4.1.2 Mövzu:

Mürəkkəb fellər. Məqsəd: Mürəkkəb felləri frazeoloji birləşmələrdən fərqləndirir.

İş forması: Kiçik qruplarla iş, fərdi və kollektiv iş. İş üsulu: Beyin həmləsi, müzakirə. İnteqrasiya: Fəndaxili. Ədəbiyyat, riyaziyyat, musiqi. Resurslar: Dərslik, A-4 kağızı, rəngli markerlər, İKT – kompüter, və proyektor.
Standart:  2.2.1  2.1.1  4.1.2   Mövzu:   Mürəkkəb fellər.   Məqsəd:

Слайд 6Əgər qadın rolunu ifa etmək üçün qadın aktyor yoxdursa, onda

necə ? Siz bu vəzifəni öhdənizə götürərdinizmi?

Əgər qadın rolunu ifa etmək üçün qadın aktyor yoxdursa, onda necə ?  Siz bu vəzifəni öhdənizə

Слайд 7Fikirlərinizi əsaslandırın.

Fikirlərinizi əsaslandırın.

Слайд 8 MÖVZU : SƏNƏT

FƏDAİSİ. (səh. 109)

MÖVZU :     SƏNƏT    FƏDAİSİ.

Слайд 91. Əhməd Bədəlbəyli kim idi? 2. Nəyə görə Əhməd Bədəlbəylinin (Ağdamskinin)

adı afişalarda “Miri” yazılırdı? 3. Əhməd Ağdamski Qarabağa qayıtdıqdan sonra nə

ilə məşğul olurdu? 4. “Leyli və Məcnun” ilk dəfə neçənci ildə tamaşaya qoyulub?
1. Əhməd Bədəlbəyli kim idi? 2. Nəyə görə Əhməd Bədəlbəylinin (Ağdamskinin) adı afişalarda “Miri” yazılırdı? 3. Əhməd

Слайд 10Lüğətdən istifadə edərək sözlərin mənalarını izah edin:

Fədai, premyera, nadan,

cahil, reverans, truppa, missiya .

Lüğətdən istifadə edərək sözlərin mənalarını izah edin: Fədai, premyera, nadan, cahil, reverans, truppa, missiya .

Слайд 11“Ömrünü məcnun
kimi yaşamaq”
ifadəsini necə başa

düşürsüz?

“Ömrünü məcnun    kimi yaşamaq” ifadəsini necə başa    düşürsüz?

Слайд 12Qəlbi böyük məhəbbətlə alışıb yanan, özünü bu məhəbbətə fəda edən

insanlara bəzən “məcnun” deyilir.

Qəlbi böyük məhəbbətlə alışıb yanan, özünü bu məhəbbətə fəda edən insanlara bəzən “məcnun” deyilir.

Слайд 13Mətndə göy rənglə verilmiş
fellərin quruluşuna görə
növünü müəyyən edin.

Mətndə göy rənglə verilmiş fellərin quruluşuna görə növünü müəyyən edin.

Слайд 14
Sadə və düzəltmə fellərdən nə ilə fərqlənirlər?

ifa edirdilər - ifa

etmək;
çalıb oxumağı – çalıb oxumaq;
məşğul olur – məşğul olmaq;

Sadə və düzəltmə fellərdən nə ilə fərqlənirlər?ifa edirdilər - ifa etmək;çalıb oxumağı – çalıb oxumaq;məşğul olur –

Слайд 15Mürəkkəb fellərin yaranma yolları və orfoqrafiyası :

Yaxın və əksmənalı sözlərin

birləşməsi ilə :
atır–tutur,
gedib–gəlmək,
silib–süpürmək ...
(- ıb4 feli bağlama

şəkilçisi qəbul edir.)


Ol, et, bil və s. köməkçi sözlər vasitəsi ilə :
həll etmək,
nail olmaq,
yaza bilmək...

İkinci yolla yaranan fellər tərkibi fellər adlanır.

Mürəkkəb fellərin yaranma yolları və orfoqrafiyası :Yaxın və əksmənalı sözlərin birləşməsi ilə :atır–tutur, gedib–gəlmək, silib–süpürmək ...(- ıb4

Слайд 16Tədqiqat sualı: Mürəkkəb fellərlə frazeoloji birləşmələri necə fərqləndirmək olar?






Tədqiqat sualı: Mürəkkəb fellərlə frazeoloji birləşmələri necə fərqləndirmək olar?

Слайд 17Qruplar
Ana dili
Xocalı
Vətən
Qrupun liderləri təqdimat edirlər və qrup işi

üçün nəzərdə tutulmuş tapırığı alırlar.

QruplarAna diliXocalıVətənQrupun liderləri təqdimat edirlər və qrup işi   üçün nəzərdə tutulmuş tapırığı alırlar.

Слайд 18Vaxt gedir.

Vaxt gedir.

Слайд 19Qrup 1 “Ana dili”
A və B sütunlarında uyğün gələn sözləri

birləşdirərək onların mürəkkəb fel, yoxsa frazeoloji birləşmə olduğunu müəyyən edin.

A B
yandırmaq salmaq
dəridən-qabıqdan barışmaq
qane süpürmək
təyin bilmək
qayıtmaq olmaq
silmək yanmaq
ələ yaxmaq
ürəyi gəlmək
seçmək çıxmaq
küsmək etmək

Qrup 1 “Ana dili”A və B sütunlarında uyğün gələn sözləri birləşdirərək onların mürəkkəb fel, yoxsa frazeoloji birləşmə

Слайд 20Qrup 2 “Vətən”

Gözəl olmaq, xəstə olmaq,

yaxşı olmaq, kasıb olmaq, yad olmaq, zəngin olmaq, dost olmaq,

şad olmaq fellərində olmaq köməkçi felini hansı leksik şəkilçilərlə əvəz etmək olar?
Qrup 2 “Vətən”    Gözəl olmaq, xəstə olmaq, yaxşı olmaq, kasıb olmaq, yad olmaq, zəngin

Слайд 21Qrup 3 “Xocalı”
Hansı cümlədə mürəkkəb fel var?

A) Şəhərə necə gedəcəyimi

bilmirdim.
B) İki məşqdən sonra mən artıq üzə bilirdim.
C) O,

məsələnin həlli yollarını bilirdi.
D) Bu məsələdən gözüm su içmir.

Fikrinizi əsaslandırın.

Qrup 3 “Xocalı”Hansı cümlədə mürəkkəb fel var?A) Şəhərə necə gedəcəyimi bilmirdim.B) İki məşqdən sonra mən artıq üzə

Слайд 22A) ifa etmək, çalıb oxumaq, məşğul olmaq; * B) göz qoymaq, ayaq

döymək, baş sındırmaq və s. Sual: A bəndində verilmiş sözlərlə B

bəndində verilən sözlər arasındakı nə kimi fərqlər var? Belə sözlər necə sözlər adlanır?
A) ifa etmək, çalıb oxumaq, məşğul olmaq; * B) göz qoymaq, ayaq döymək, baş sındırmaq və s.

Слайд 23
Mahnı parçasındakı
mürəkkəb felləri tapın.

Mahnı parçasındakı mürəkkəb felləri tapın.

Слайд 24Yekunlaşdırıcı tapşırıq: üzv olmaq, çalıb-çapmaq, başa salmaq, həbs etmək, xoşuna

gəlmək, asdı-kəsdi, yaza bilir, çıxıb getdi, ölçüb-biçmək, bel bağlamaq, dost

oldu, gedə bilmədi.

MÜRƏKKƏB FELLƏR

Defislə yazılan mürəkkəb fellər

Ayrı yazılan mürəkkəb fellər



Frazeoloji birləşmələr: ____________________________________


Yekunlaşdırıcı tapşırıq: üzv olmaq, çalıb-çapmaq, başa salmaq, həbs etmək, xoşuna gəlmək, asdı-kəsdi, yaza bilir, çıxıb getdi, ölçüb-biçmək,

Слайд 25Nəticə…

Nəticə…

Слайд 26Günün atalar sözünü qurun.
R.

Günün atalar sözünü qurun. R.

Слайд 27Elmin ağası olmaq üçün zəhmətin köləsi olmaq lazımdır.

Elmin ağası olmaq üçün zəhmətin köləsi olmaq lazımdır.

Слайд 28 Qiymətləndirmə.

Qiymətləndirmə.

Слайд 29Afərin uşaqlar
Ana dili
Vətən
Xocalı

Afərin uşaqlarAna diliVətənXocalı

Слайд 30Ev tapşırığı.
* “Ana dilim mənim varlığımdır” mövzusunda esse yazmaq.

Qeyd : Essedə ayrı-ayrı yazılan mürəkkəb fellər işlədin.

Ev tapşırığı.* “Ana dilim mənim varlığımdır” mövzusunda esse yazmaq. Qeyd : Essedə ayrı-ayrı yazılan mürəkkəb fellər işlədin.

Слайд 32Dəyərli həmkarlarım. Dəvətimi qəbul edib gəldiyiniz üçün hər birinizə minnətdaram.

Dəyərli həmkarlarım.  Dəvətimi qəbul edib gəldiyiniz üçün hər birinizə minnətdaram.

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика