Разделы презентаций


Тұрақты тіркестердің синоним, антонимдермен байланыстылығы

Содержание

Сабақтың мақсаты: Сыни тұрғысынан ойлау технологиясын қолдана отырып, оқушыларға қазақ тіліндегі лексика саласы бойынша тұрақты тіркестердің синоним, антонимдермен байланыстылығын түсіндіру.Сабақтың міндеттері: Оқушыларды сыни ойлауға үйрету, талдау жасау, пікір айту, дәлелдеу,

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Ы.Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін орта мектебі
Сабақтың тақырыбы:

Тұрақты тіркестердің синоним, антонимдермен байланыстылығы

5 “А” сынып
Пән мұғалімі: Төленова Г.Қ.

Ы.Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін орта мектебіСабақтың тақырыбы:

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Сыни тұрғысынан ойлау технологиясын қолдана отырып, оқушыларға қазақ

тіліндегі лексика саласы бойынша тұрақты тіркестердің синоним, антонимдермен байланыстылығын түсіндіру.

Сабақтың

міндеттері:

Оқушыларды сыни ойлауға үйрету, талдау жасау, пікір айту, дәлелдеу, бағалау арқылы тұрақты сөз тіркестерін нәтижелі оқытуға қол жеткізу. 2. Сыни ойлау технологияларына сәйкес түрлі шығармашылық тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың логикалық ойлауын , яғни тұрақты тіркесті тани білуге үйрету.
3. Оларды ізденімпаздыққа, шығармашылыққа, өз бетімен ойлауға,шешім шығаруға тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:  Сыни тұрғысынан ойлау технологиясын қолдана отырып, оқушыларға қазақ тіліндегі лексика саласы бойынша тұрақты тіркестердің

Слайд 3Күтілетін нәтиже:
Оқушы «Тұрақты сөз тіркестері» ұғымын сыни тұрғысынан талдай

біледі;


Тақырып бойынша өз сұрақтарын қойып,оған жауап таба алады;
Оқушы алған білімдеріне болжам жасай алады;
Өз ойын, өз пікірін жаза алады.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылармен амандасу, түгендеу;
зейіндерін сабаққа аудару;
топқа бөліну.

Күтілетін нәтиже: Оқушы «Тұрақты сөз тіркестері» ұғымын сыни тұрғысынан талдай біледі;

Слайд 4Психологиялық дайындық
“Жүректен – жүрекке” (тренинг)







Оқушыларға жүрекшелер таратылып, сабақ

барысында білім шыңына жету үшін жақсы тілектерді бір – біріне

тілейді.
Психологиялық дайындық “Жүректен – жүрекке” (тренинг) Оқушыларға жүрекшелер таратылып, сабақ барысында білім шыңына жету үшін жақсы тілектерді

Слайд 5Бүгінгі сабағымыз ерекше, бізге қонақтар келіпті.
“Келгенше қонақ ұялады, келген соң

үй иесі ұялады” демекші, біз ұятқа қалмауға тырысайық.
Сендердің білімді де,

зерек оқушы екендеріңе куә болсын.

Қайырлы күн, достым.
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз,
Кілең “бестік” болсын!
Бүгінгі сабағымыз ерекше, бізге қонақтар келіпті.“Келгенше қонақ ұялады, келген соң үй иесі ұялады” демекші, біз ұятқа қалмауға

Слайд 6ІІ. Қызығушылықты ояту.
Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру, жаңа сабаққа

бетбұрыс жасау.
Семантикалық карта

ІІ. Қызығушылықты ояту. Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру, жаңа сабаққа бетбұрыс жасау.Семантикалық карта

Слайд 7ІІІ. Мағынаны тану (жаңа сабақ)
Тілімізде еркін сөз тіркестері, тұрақты сөз

тіркестері деген ұғым бар.
Еркін сөз тіркестері мен тұрақты сөз

тіркестері болып екіге бөлінеді.
ІІІ. Мағынаны тану (жаңа сабақ)Тілімізде еркін сөз тіркестері, тұрақты сөз тіркестері деген ұғым бар. Еркін сөз тіркестері

Слайд 10 Берілген тапсырмадағы тұрақты сөз тіркестерінің құрамындағы сөздер жасырынып қалған.Соны

табу, мағынасын айқындау 
І топтың тапсырмасы
1. ....нің түгі бар 2.

.....ын шүйіру 3. ....нен қақпау ІІ топтың тапсырмасы 1. ...іне көк ала шыбын үймелету 2. .....тай ұшты 3. .....ыңды балта кеспейді ІІІ топтың тапсырмасы 1. ....і тоймау 2. ..... ұйықтаса 3. Жұмған ...ын ашпау

Берілген тапсырмадағы тұрақты сөз тіркестерінің құрамындағы сөздер жасырынып қалған.Соны табу, мағынасын айқындау  І топтың тапсырмасы1.

Слайд 111. Жүрегінің түгі бар 2. Мұрнын шүйіру 3. Бетінен қақпау 1. Көзіне көк

ала шыбын үймелету 2. Мұрттай ұшты 3. Мұртыңды балта кеспейді 1. Көзі тоймау 2.

Үш ұйықтаса 3. Жұмған аузын ашпау

Дұрыс жауабы:

1. Жүрегінің түгі бар 2. Мұрнын шүйіру 3. Бетінен қақпау  1. Көзіне көк ала шыбын үймелету

Слайд 12 Қарама-қарсы мағынадағы сыңарын табу
(Антонимдік тұрақты тіркес)

1. Бетінен

оты шығу

Ат ізін салмау
2.Ат ізін құрғатпау Беті шімірікпеу
3. Ит өлген жер Көңілі тасу
4.Құлақ аспау Таяқ тастам жер
6. Көңілі басылу Құлақ қою
7. Езу тартпайды Езуі жиылмайды.

І топ Сәйкестендіру тесті

Қарама-қарсы мағынадағы сыңарын табу  (Антонимдік тұрақты тіркес)1. Бетінен оты шығу

Слайд 13ІІ топ Синонимдік сөздерді тұрақты тіркестер мен айту.

1.Әдемі, сұлу, көрікті

-
2.Алыс, шалғай -
3. Қорқу, үрейлену -
4.Жуас, момын

-
5.Батыл, ер жүрек -
6. Ұйықтау, қалғу -
ІІ топ Синонимдік сөздерді тұрақты тіркестер мен айту.1.Әдемі, сұлу, көрікті - 2.Алыс, шалғай - 3. Қорқу, үрейлену

Слайд 14ІІІ топ Суреттер сөйлейді.

ІІІ топ Суреттер сөйлейді.

Слайд 15Оқулықпен жұмыс
122-жаттығу Төменде берілген сөздердің тұрақты тіркес түріндегі синонимдері мен

антонимдерін жазыңдар.

Алыс, сөзшең, жуас, кір, жас.

Оқулықпен жұмыс122-жаттығу Төменде берілген сөздердің тұрақты тіркес түріндегі синонимдері мен антонимдерін жазыңдар.Алыс, сөзшең, жуас, кір, жас.

Слайд 16IV. Сабақты қорытындылау.

Ашық және жабық тест.

1.Жабық тест 1. Тұрақты тіркес қандай жүйемен айтылады? а)қалыптасқан жүйемен ә ) бөлек-бөлек б) бір сарнынмен 2. Күн құрғатпай келу А) антоним ә) синоним б) тұрақты тіркес 3. Ит терісін басына қаптау а ) мейрімсіз ә) қорқақ б) балағаттады 4. Тұрақты сөз тіркестері неше сөзден құралады? а) бір сөзден құралады ә) бір сөйлемнен жасалады б) екі немесе бірнеше сөздердің тіркесуінен
 

IV. Сабақты қорытындылау.

Слайд 172. Ашық тест

Топқа тұрақты тікестер туралы мынандай сұрақтар қойылады. Топқа мағынасы қисық сұрақтар қойылады. Оқушылар оған тұрақты тіркеспен жауап береді.

1. Адамның төбесі аспанға жете ме?
----------------------------------------------------------------- 2. Сөйлегенде сөз ауыздан түсіп қала ма?
----------------------------------------------------------------- 3. Екі аяқ бір етікке сия ма?
--------------------------------------------------------------------------- 4. Адамның қай жерінде нан піседі?
--------------------------------------------------------------------------- 5. Неге қақпақ қойылады?
---------------------------------------------------------------------------- 6. Қар жана ма?
----------------------------------------------------------------------------

2. Ашық тест

Слайд 181.Аспанға төбесі жетті. (көкке)

2. Аузынан сөзі түсіп қалайын деп. 3. Екі аяғын бір етікке тығу 4.Кеудесіне нан пісу. 5. Аузына қақпақ қою 6.Қалауын тапса, қар жанар.
1.Аспанға төбесі жетті. (көкке)

Слайд 19Тұрақты тіркестерді пайдаланып, берілген тақырыптар бойынша мәтін құрау.  «Отбасы». сүттей ұйыған,

көрер таңды көзімен атыру, аузынан түскендей. 
«Достық». Жұлдызы жарасқан, арасынан қыл

өтпес,қолы ашық, бетке айту, ағынан жарылды. 
«Менің әжем». Жүрегі жұмсақ, бес саусақтай білу, алпыс екі тамыры босады. 

Ү. Үйге тапсырма беру

Тұрақты тіркестерді пайдаланып, берілген тақырыптар бойынша мәтін құрау.  «Отбасы». сүттей ұйыған, көрер таңды көзімен атыру, аузынан түскендей. 

Слайд 20Бағалау

Бағалау

Слайд 21Рефлексия

Рефлексия

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика