Разделы презентаций


Деформациялар туралы т?сінік

Содержание

Сабақтың мақсаты: оқыту негізінде оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамытуБілімділік: Оқушыларға Деформациялар, олардың түрлері туралы атап өту, серпімді және созымды деформациялар туралы түсініктерін қалыптастыру.Тәрбиелік: Күнделікті өмірден мысалдар келтіру арқылы оқушылардың механика тілінде

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Серпімді және созымды деформациялар
Сабақтың тақырыбы

Серпімді және созымды деформацияларСабақтың тақырыбы

Слайд 2
Сабақтың мақсаты: оқыту негізінде оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту
Білімділік: Оқушыларға

Деформациялар, олардың түрлері туралы атап өту, серпімді және созымды деформациялар

туралы түсініктерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Күнделікті өмірден мысалдар келтіру арқылы оқушылардың механика тілінде сөйлей білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушыларды терең ойлауға, ғылыми ой қозғауға баулу, ой-өрістерін дамыту.

Сабақтың мақсаттары

Сабақтың мақсаты: оқыту негізінде оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамытуБілімділік: Оқушыларға Деформациялар, олардың түрлері туралы атап өту, серпімді

Слайд 3I.Ұйымдастыру кезеңі
Студенттермен амандасу, түгелдеу, дәрісхана тазалығына назар аудару.
Сабақтың

мақсатын хабарлап, студенттердің назарын сабаққа аудару.
Мұғалімнің сөзін қайталау
1.Мен колледждемін!
2.Мен сабақта

отырмын!
3.Менің көңіл күйім жақсы!
4.Мен мұғалімді зейін қойып тыңдаймын!
5.Мен білгенімнің барлығын есімде сақтап қаламын!
6.Менің сабақ оқығым келеді!
7.Мен сабаққа дайынмын!


I.Ұйымдастыру кезеңі Студенттермен амандасу, түгелдеу, дәрісхана тазалығына назар аудару. Сабақтың мақсатын хабарлап, студенттердің назарын сабаққа аудару.Мұғалімнің сөзін

Слайд 4Сабақтың түрі: Топтық ізденіс сабақ Сабақтың көрнегілігі: слайдтар, видеороліктер,карточкалар Сабақтың әдісі:

түсіндіру, әңгімелесу

Сабақтың құрылымы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Тірек білімдерін актуальдау, сабаққа дайындық
3.

Жаңа материалды баяндау және бекіту
4. Ғарыштық сәулелердің биологиялық әсері
5. Ғарыштық сәулелердің химиялық әсері
6. Қорытындылау, бағалау
Сабақтың түрі: Топтық ізденіс сабақ Сабақтың көрнегілігі: слайдтар, видеороліктер,карточкалар Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгімелесуСабақтың құрылымы:1. Ұйымдастыру кезеңі2. Тірек

Слайд 5“Біз өмір бойына жететін білім алу” моделінен өмір бойы білім

алып өту моделіне көшуге тиіспіз. Болашаққа біліммен қадам басып, лайықты

қолтаңбамызды қалдырайық. “Білімді азамат – ел ертеңі ”


“Біз өмір бойына жететін білім алу” моделінен өмір бойы білім алып өту моделіне көшуге тиіспіз. Болашаққа біліммен

Слайд 6Сұрақ:
Ғарыштан келетін сәулелердің энергиясы қандай? Зияны бар ма??
Егер ядро протон

мен нейтрондардан тұрса, онда оң зарядты протондардың кулондық тебу күштерінің

әрекетінен неге ядро ыдырап кетпейді?



Бейне көрініс

Сұрақ: Ғарыштан келетін сәулелердің энергиясы қандай? Зияны бар ма??Егер ядро протон мен нейтрондардан тұрса, онда оң зарядты

Слайд 7Бөлшектерді тіркейтін құрал(1908 ж Гейгер санағышы) ойлап табылғаннан кейін-ақ
1911

ж ғарыштық сәулелер

ашылды. Олар- әлем кеңістігінен Жерге келетін өте жоғары энергиялы (1021 эВ дейін) орнықты бөлшектердің ағыны және осы бөлшектердің атмосферадағы атом ядроларымен өзара әрекеттесуінен пайда болатын екінші ретті бөлшектер.

Бөлшектерді тіркейтін құрал(1908 ж Гейгер санағышы) ойлап табылғаннан кейін-ақ 1911 ж ғарыштық сәулелер

Слайд 8Цифрлар 1 с- та 1 м2 жерге түсетін бөлшектер санын

көрсетеді.

Цифрлар 1 с- та 1 м2 жерге түсетін бөлшектер санын көрсетеді.

Слайд 91932 ж Вильсон камерасының көмегімен К.Д.Андерсон суреттен қарама-қарсы бағытта қозғалған

екі бөлшектің қисайған ізін байқаған

1932 ж Вильсон камерасының көмегімен К.Д.Андерсон суреттен қарама-қарсы бағытта қозғалған екі бөлшектің қисайған ізін байқаған

Слайд 10Ядродағы нейтрон өзінен -өзі ыдырауға ұшырап, протон мен электронға және

анти
нейтриноға ауысады

Ядродағы нейтрон өзінен -өзі ыдырауға ұшырап, протон мен электронға және антинейтриноға ауысады

Слайд 11Қазіргі заманғы үдеткіштердегі зарядталған бөлшектердің энергиясы өте аз, тығыздығы көп.

Дегенмен ғалымдар өздерінің зерттеулерінде соқтығысуы сирек ғарыштық сәулелерді пайдаланады. Осындай

соқтығысулар кезінде бұрын белгісіз жаңа элементар бөлшектер пайда болады


Қазіргі заманғы үдеткіштердегі зарядталған бөлшектердің энергиясы өте аз, тығыздығы көп. Дегенмен ғалымдар өздерінің зерттеулерінде соқтығысуы сирек ғарыштық

Слайд 12Сонымен «біздің әлемдегі» әрбір бөлшек (фотоннан басқасы) антибөлшекке ие. 1955ж

антипротон, 1956 ж антинейтрон, 1969 ж антигелий ашылды.

Сонымен «біздің әлемдегі» әрбір бөлшек (фотоннан басқасы) антибөлшекке ие. 1955ж антипротон, 1956 ж антинейтрон, 1969 ж антигелий

Слайд 13 Нуклондарды ядроның ішінде қандай да бір жаңа күштер ұстап

тұр. Бұл сұрақтың жауабын ғалымдар эксперимент жолымен іздеді. Олардың болжамы

бойынша массасы тыныштықтағы электрон массасынан 250 есе үлкен делдал бөлшек бар деп есептелінді. Бұл бөлшектер мю-мезондар немесе мезондар деп аталынды.
Нуклондарды ядроның ішінде қандай да бір жаңа күштер ұстап тұр. Бұл сұрақтың жауабын ғалымдар эксперимент жолымен

Слайд 14 Бірақ тәжірибе көрсеткендей, мезондар нуклондармен де, ядролармен де тіпті

бір-бірімен өзара әрекеттеспейтін болып шықты. Тек 1947 ж массасы тыныштықтағы

электронның массасынан 270 есе көп π-мезондар
немесе пиондар деп аталатын бөлшектер ашылды.
Бірақ тәжірибе көрсеткендей, мезондар нуклондармен де, ядролармен де тіпті бір-бірімен өзара әрекеттеспейтін болып шықты. Тек 1947

Слайд 15
Үлкен энергиялы протондар басқа нуклондармен кездескенде, энергиясының артығын жаңа бөлшектерге

береді. Эйнштейннің теңдеуінен
Me/mp=1014/109=105 есе үлкен.

Яғни артық энергия қоры жаңа ауыр бөлшектердің пайда болуына жеткілікті. Мұндай массалары протон массасынан үлкен бөлшектер гиперондар, яғни асқын ауыр деп аталады.
Үлкен энергиялы протондар басқа нуклондармен кездескенде, энергиясының артығын жаңа бөлшектерге береді. Эйнштейннің теңдеуінен    Me/mp=1014/109=105

Слайд 16Адам өмiрi оны қоршаған табиғатпен, ғарыштық кеңiстiкпен, күн сәулелерiмен және

радиацияның жер бетiндегi тiршiлiкке, соның iшiнде адамға да тигiзетiн әсерiмен

биосфералық жағынан тығыз байланыста өтедi. Бұл жөнiнде Чижевскийдiң “Күн бетiндегi отты борандардың жер бетiндегi жаңғырығы” атты кiтабында айтылады
Адам өмiрi оны қоршаған табиғатпен, ғарыштық кеңiстiкпен, күн сәулелерiмен және радиацияның жер бетiндегi тiршiлiкке, соның iшiнде адамға

Слайд 17Ғарыштық сәулелері және Жердің радиактивтік заттарының сәулеленуі табиғи радиациялық фон

құрады. Табиғи радиациялық фон Жер бетіндегі бүкіл тірі жәндіктерге, жануарларға,

адамға және өсімдіктерге әсерін тигізеді.
Ғарыштық сәулелері және Жердің радиактивтік заттарының сәулеленуі табиғи радиациялық фон құрады. Табиғи радиациялық фон  Жер бетіндегі

Слайд 18
КІМ ЖҮЙРІК?

Блиц-турнир

КІМ ЖҮЙРІК?   Блиц-турнир

Слайд 191-сұрақ
Деформацияның

түрлері

А: Механика

B:оптика


С:серпімді және
созымды
D: Электр

1-сұрақДеформацияның түрлеріА:  МеханикаB:оптикаС:серпімді және созымдыD:  Электр

Слайд 202-сұрақ
Энергияның өлшем
бірлігі
А: Дж
B: Ом
C: А
D: В

2-сұрақ Энергияның өлшем бірлігіА: ДжB:  ОмC:  АD: В

Слайд 21 3-сұрақ
Күщтің түрі
А:Пластикалық күш
B: Серпімді күш
C:созылу күші
D:игілу

3-сұрақ Күщтің түріА:Пластикалық күшB: Серпімді күшC:созылу күшіD:игілу

Слайд 22 4-сұрақ
Гук заңының өлшем
бірлігі

А:Н

B: А


C: М/с


D:кг

4-сұрақ Гук заңының өлшем бірлігіА:НB: АC: М/с D:кг

Слайд 235-сұрақ

Динамиканың негізгі
мақсаты
А: Ньютон заңдары
B: Гук заңы
C:Галилей
D: Энштейн заңдары

5-сұрақ Динамиканың негізгі мақсатыА: Ньютон заңдарыB: Гук заңыC:ГалилейD: Энштейн заңдары

Слайд 24 Қорытындылау Жеңген топты марапаттау Бағалау
Үйге тапсырма
Әр оқушы, әр бір

деформация түріне сүреттер табып соны қорғап береді
 

Қорытындылау  Жеңген топты марапаттау  БағалауҮйге тапсырмаӘр оқушы, әр бір деформация түріне сүреттер табып соны

Слайд 25Сау болыңыздар!

Сау болыңыздар!

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика