Слайд 1
«Көркем сөз»
факультатив пәнінің мұғалімі
Оңғарбаева Меруерт Мұратбекқызы
Слайд 2Қабат қабат қаттама,
Ақылың болса аттама
Сабақтың эпиграфы:
Сенбе жұртқа тұрсада қанша мақтап,
Әуре
етеді ішінен қулық сақтап.
Өзіңе сен , өзіңді алып шығар,
Еңбегіңмен ақылың
екі жақтап.
А.Құнанбаев
Слайд 4. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жұмбақтар туралы түсінік беру, білім деңгейін
көтеру.
Білімділік: шығармашылық белсенділіктерін шыңдау, логикалық ойлау қабілетін, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
Үлкенге-ізет, кішіге құрметпен қарауға тәрбиелеу, білімділікке, ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың бойындағы асыл қасиеттірді дамыту, тіл байлығы мен мәдениетін, сөздік қорын, сөйлеу мәнерін, жазу дағдысын дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сыни тұрғыдан ойлау
Сабақтың көрнекілігі: көркес әдебиет, оқулық, плакаттар, суреттер, слайд
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих
Слайд 5Сабақтың барысы Ұйымдастыру
а) сәдемдесу, түгелдеу, оқушылардың назарын сабаққа
аудару
ә) сабақтың міндеті мен мақсаттарымен таныстыру.
Өткен сабаққа шолу
Мақал – мәтел
дегеніміз не?
Қандай мақалдар білесіндер?
Мақал- мәтелдердің қай кезде қолданамыз?
Слайд 6Жалғасын тап
1. Сөз асылы
қызыл тіл
2.Басқа пәле
өткір
3.Ақыл азбайды мақал
4.Жақсы сөз білім ырыс қазығы
5.Оқу білім азығы жарым ырыс
6.Өнер алды білім тозбайды
7. Тіл қылыштан тілден
Слайд 7Жаңа сабақ
Жұмбақтар да ауыз әдебиетінің ертеден
келе жатқан бір түрі. Жұмбақтар халықтың табиғат құбылыстарының, өзін қоршаған
дүниенің сырын танып-білуге талпынған ойынан туған. Онда адам өмірінің, оны қоршаған табиғи ортаның барлық саласы туралы қысқа да нұсқа айтылды. Адам баласының ой-өрісінің кеңейіп қоғамдық тұрмыстың өзгеруіне байланысты жұмбақ мазмұны мен тақырыбы өзгеріп отырады. Мазмұнына қарай оның қай кезде пайда болғаны туралы білуге болады. Жұмбақтар адамның ақыл-ойын кеңейтіп, тапқырлыққа, теңеуге, салыстыруға үйретеді. Жұмбақтардың тақырыбы да әр алуан: табиғат, қоршаған орта, хайуанаттар мен жәндіктер, құстар мен өсімдіктер, адам және оның дене мүшелері, тамақ, үй жабдықтары, шаруашылық құралдары, оқу, білім, техника, уақыт т.б.
Слайд 8Көреді бәрін өзгенің
Көре алмайды өздерін
Асқар тауда қара орман
Қатар-қатар тас қойдым
Жирен
атты бос қойдым
Ти десем тимейді
Тиме десем тиеді
Қалың киім ұнатады
Шешіндірсең, жылытады.
Слайд 9Күндіз шайқасады
Түнде айқасады.
Күндіз бәрі қашады,
Түнде аспанды басады
Аспандағы алып доп,
Жарқырайды жарық
боп.
Жазу жазып жалықпаған
Жаза-жаза арықтаған
Бірі үлкен, бірі кіші,
Туысқан бірге бес кісі
Слайд 11Түсіну сұрақтары
Неліктен жұмбақтар халық ауыз әдебиетінің түріне жатады?
Қандай мақсатпен жұмбақтардың
жауабы көбінесе суретпен беріледі?
Жұмбақтардың тақырыбы қандай?
Слайд 14Сөз жұмбақтың сұрақтары
1.Төрт түліктің бірі?
2. Не көрсең көзін аш?
3.Тышқанның жауы?
4.Араның
қорегі?
5.Періште не көрсе жолдан таяды?
6.Тамақ ішетін құрал?
Слайд 15
Берілген әріптер арқылы
сөз құрастырыңдар
Сыйқырлы әріптер
Слайд 17Сөз жарысы
Берілген сөздердің орысша, ағылшынша аудармасын айту.
1.Жұмбақ
2.Кітап
3.Гүл
4.Нан
5.Сымтетік
6.Доп
7.Көз
8.Күн
Слайд 18
Үйге тапсырма
1.Құстар, өсімдіктер, оқу құралдары
тақырыбанда жұмбақтар жаттау.
2. Еркін тақырыпта
жұмбақ құрастыру.