Разделы презентаций


Ң, н дыбыстарының айырмасы

Сабақ тақырыбы: Н-Ң дыбыстарының дұрыс айтылуы. Сабақ мақсаты: Оқушыларды Н-Ң дыбыстарын сөз және сөйлем ішінде ажырата білуге дағдыландыру. Дыбыстардың айтылуы мен жазылу ерекшелігімен таныстыру. Фонематикалық есту, ойлау қабілетімен дамыту. Дыбысты дұрыс

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Ашық сабақ
Тақырыбы: “Н-Ң дыбыстарының дұрыс айтылуы”

Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл жалпы

білім беретін орта мектебі.КММ.

Ашық сабақТақырыбы: “Н-Ң дыбыстарының дұрыс айтылуы” Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл жалпы білім беретін орта мектебі.КММ.

Слайд 2Сабақ тақырыбы: Н-Ң дыбыстарының дұрыс айтылуы.
Сабақ мақсаты: Оқушыларды Н-Ң

дыбыстарын сөз және сөйлем ішінде ажырата білуге дағдыландыру. Дыбыстардың айтылуы

мен жазылу ерекшелігімен таныстыру. Фонематикалық есту, ойлау қабілетімен дамыту. Дыбысты дұрыс ашық айтуға үйрету, таным белсенділігін дамыту.
Дамытушылық: «Н-Ң» дыбысын сөз ішінде дұрыс қоюға үйрету.
Түзеу мақсаты: Артикуляциялық аппараттарының қимыл қозғалысын, фонематикалық есту және қабылдау қабілеттерін, байланыстырып сөйлеуін дамыту. Сөздік қорын молайту.
Көрнекіліктер: Айна, слайдтар,, суреттер, артикуляциялық жаттығудың үлгілері.
Әдіс-тәсіл: Сұрақ-жауап, түсіндіру.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі.
Біздің бүгінгі сабағымыз өзгеше болайын деп тұр. Сабаққа көптеген қонақтар келіп отыр. Сен оларға дұрыс және таза сөйлей алатыныңды көрсетуің керек. Олай болса, сабақты бастамас бұрын арнайы жаттығуымызды жасайық.
2. Дайындық кезінде қолданылатын жаттығуларды жасату.
«Көңілді тіл» туралы.
Өзінің үйшігінде көңілді тіл тұрыпты.Ол үйдің аты не? Кім біледі? Дұрыс,ол үйдің аты-ауыз. Үйдің есігі ашылып, жабылып тұратын болған (ауыз ашық, жабық). Тіл бір жерде тыныш отыра алмайды екен. Үйшігінен жүгіріп шығып, айналаға қарайды (тілін шығару). Міне ол күннің көзіне жылынуға шықты (жалпақ тілді шығарып ұстау). Аздап желдің лебі білінді. Тіл тоңып, үйшігіне кіріп есігін жауып алды (аузын жабу). Үйге кірген соң тіл мысыққа сүт құйды, мысық сүтті жалады (жоғарғы ерінді жалау), соңынан есінеді (ауызды кең ашу). Тіл сағатқа қарады. Сағат сыртылдап тұр екен (ауызды кең ашып , тілдің ұшын оңға, солға қимылдату). Мен ұйықтайтын уақыт болған екен деп тіл жатуға кетеді.











Сабақ тақырыбы: Н-Ң дыбыстарының дұрыс айтылуы. Сабақ мақсаты: Оқушыларды Н-Ң дыбыстарын сөз және сөйлем ішінде ажырата білуге

Слайд 3
Ң дыбысының артикуляциясы:
Ң дыбысын айтқан кезде тіліміздің артқы жағы жұмсақ

таңдайға тығыз тиеді.
Тіл ұшы төмен түседі. Дыбыс мұрын арқылы

шығады.
Ң дыбысы дауыссыз, үнді.
Ң


Н дыбысының артикуляциясы:
Н дыбысын айтқан кезде тілдің ұшы астыңғы тіске тіреледі. Тілдің орта кезі дөңгеленіп
жоғарғы тістің артында тұрады. Дыбыс мұрын арқылы шығады.
Н дыбысы дауыссыз, үнді.


Н



Ң дыбысы сөздің ортасында,аяғында келеді,ал Н дыбысы сөздің басында,ортасында, аяғында
да кездеседі. Ұқсастығы: екеуі де дауыссыз дыбыс, үнді.

Н-Ң дыбыстарының артикуляциясын еске түсіру.

Ң дыбысының артикуляциясы:Ң дыбысын айтқан кезде тіліміздің артқы жағы жұмсақ таңдайға тығыз тиеді. Тіл ұшы төмен түседі.

Слайд 4Тіл ширату
НА-НА-НА - НАУА
ТЕ-ТЕ-ТЕ - НӘРЕСТЕ
АЙ-АЙ-АЙ - НАЙЗАҒАЙ НЕ-НЕ-НЕ -

ИНЕ
ША-ША - ШАҢҒЫ
АҢ-АҢ –АҢДАР
ЫН-ЫН- КІШКЕНТАЙ ШЫБЫН.
ЕҢ-ЕҢ- ЕҢБЕК




Хормен айтқызу.

Тіл ширатуНА-НА-НА - НАУАТЕ-ТЕ-ТЕ  - НӘРЕСТЕАЙ-АЙ-АЙ - НАЙЗАҒАЙ НЕ-НЕ-НЕ - ИНЕША-ША - ШАҢҒЫАҢ-АҢ –АҢДАРЫН-ЫН- КІШКЕНТАЙ ШЫБЫН.ЕҢ-ЕҢ-

Слайд 5                                       
Шығармашылық тапсырма.
Суретпен жұмыс.

                                 

Слайд 6



“Сөз ойла ,тез ойла”
Н-Ң әріптері бар бір –бір сөзден айту

керек.



Тон-тоң

шын-шың тын-тың

Сен-сең жен-жең сон-соң

Дін-дің ін-ің сін-сің

Мен-мең аң-ан дың-дын


«Естіп ал да, есте сақта»

“Сөз ойла ,тез ойла”Н-Ң әріптері бар бір –бір сөзден айту керек.Тон-тоң

Слайд 7


Дәптермен жұмыс
Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой.
Н-Ң әріптерін орындарына қою

керек.
Е...бекті... на...ы тәтті,
жалқауды... жа...ы

тәтті.

А...а...ы... сүті - бал,
Бала...ы... тілі – бал.

Ексе... егі..., ішерсі... тегі....

Е...бек етсе... ері...бей ,
Тояды қары...ы... тіле....бей.

Дәптермен жұмысКөп нүктенің орнына тиісті әріпті қой.Н-Ң әріптерін орындарына қою керек.Е...бекті...   на...ы   тәтті,

Слайд 8
Сергіту сәті.

Сергіту сәті.

Слайд 9“Кім жылдам?”
Оқушылардың ойлаудағы икемділігін,шапшаңдығын байқау.
Берілген суретке сөйлем құрау.

“Кім жылдам?”Оқушылардың ойлаудағы икемділігін,шапшаңдығын байқау.Берілген суретке сөйлем құрау.

Слайд 10Сабақты қорытындылау
Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Қандай дыбыспен таныстық?

Н-Ң дыбыстарының ұқсастығы не?

Сабақты қорытындылауБүгінгі сабақ ұнады ма?Қандай дыбыспен таныстық?Н-Ң дыбыстарының ұқсастығы не?

Слайд 11Бағалау. Мадақтау.
Сабаққа қатысқан оқушыға стикер беру арқылы бағалаймын.
Үй тапсырмасы:
Үйге Н-Ң

әріптері бар сөздер жазып келуге.

Бағалау. Мадақтау.Сабаққа қатысқан оқушыға стикер беру арқылы бағалаймын.Үй тапсырмасы:Үйге Н-Ң әріптері бар сөздер жазып келуге.

Слайд 12Назарларыңызға рахмет.
Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет.Назарларыңызға рахмет!

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика