Разделы презентаций


Ашы? саба? "Ерік" презентация, доклад

Содержание

Білімділік мақсаты: Оқушылардың оқу қабілеттерін, білім-білік, таным ерекшеліктерін арттыру. Білімдерін тереңдету, қайталау, пысықтау. Жаңашылдық ғылым мен техниканың жетістіктерін пайдалана білу. Алған білімдерін кеңейтіп, қызығушылығын арттыру. Сөйлеу мәдениетіне төселдіру. Тақырыпты толық меңгеру.

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Ақсу – 2015 ж.
Ерік
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҒЫЛЫМ ЖӘНЕ БІЛІМ МИНИСТРЛІГІ
Гуманитарлық-педагогикалық колледжі
Психология

пән оқытушысы:
Ж. С. Сағынтаева

Ақсу – 2015 ж.ЕрікҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҒЫЛЫМ ЖӘНЕ БІЛІМ МИНИСТРЛІГІГуманитарлық-педагогикалық колледжіПсихология пән оқытушысы:Ж. С. Сағынтаева

Слайд 2Білімділік мақсаты: Оқушылардың оқу қабілеттерін, білім-білік, таным ерекшеліктерін арттыру. Білімдерін

тереңдету, қайталау, пысықтау. Жаңашылдық ғылым мен техниканың жетістіктерін пайдалана білу.

Алған білімдерін кеңейтіп, қызығушылығын арттыру. Сөйлеу мәдениетіне төселдіру. Тақырыпты толық меңгеру. Шығармашылық қабілетін дамыту.
Дамытушылық мақсаты. Есте сақтау қабілетін дамыту. Танымдық әрекетін дамыту. Жан-жақты ойлау қабілетін дамыту. Дүниетанымын дамыту. Өмірге деген көзқарасын дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Өз елін, жерін сүюге тәрбиелеу. Мәдениеттілікке тәрбиелеу. Эстетикалық тәрбие беру. Экологиялық тәрбие беру. Мейірімділікке тәрбиелеу. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Төзімділікке тәрбиелеу. Әрбір істі саналы түрде орындауға тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты :

Білімділік мақсаты: Оқушылардың оқу қабілеттерін, білім-білік, таным ерекшеліктерін арттыру. Білімдерін тереңдету, қайталау, пысықтау. Жаңашылдық ғылым мен техниканың

Слайд 3Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а)

Сабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыру.

ә) Оқу-құралдарын түгелдеу, реттеу.
б) Олардың көңіл-күйіне, денсаулығына баса назар аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау әдістері.
Үй тапсырмасын белгілі бір әдіс-тәсілдер арқылы тексеру.

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.      а) Сабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыру.

Слайд 4«Түстер терапиясы»

«Түстер терапиясы»

Слайд 5Сезім дегеніміз?

Сезім дегеніміз?

Слайд 6Эмоция дегеніміз не?

Эмоция дегеніміз не?

Слайд 7Интеллектік сезім қалай пайда болады?

Интеллектік сезім қалай пайда болады?

Слайд 8Адамгершілік сезімін қалай түсінесің?

Адамгершілік сезімін қалай түсінесің?

Слайд 9Сезім мен эмоцияның бір-бірінен айырмашылығы?

Сезім мен эмоцияның бір-бірінен айырмашылығы?

Слайд 10Эстетикалық сезім дегеніміз не?

Эстетикалық сезім дегеніміз не?

Слайд 11
Адам өмріндегі сезімнің маңызы.

Адам өмріндегі сезімнің маңызы.

Слайд 12
Жоғарғы сезімдерге қандай сезімдер жатады?

Жоғарғы сезімдерге қандай сезімдер жатады?

Слайд 13
Күрделі эмоциялар.

Күрделі эмоциялар.

Слайд 14Көк түс – жан тыныштығын, молшылықты, татулықты білдіреді. Ол адамдар мен

қоғамды байланыстыратын негізгі дәнекер іспетті, бірлік, көпшілдік сезімнің, сенімнің түсі.
Қызыл

түс адамның энергияға толы екенін көрсетеді. Өмірлік күшті, белсенділікті, нәтиже, сәттілікке қол жеткізу үшін барлық мүмкін болған талпынысты, бейімділікті, албырттықты, жеңіске деген жігерді, құлшынысты білдіреді. Бұл түсті таңдағандар - кез келген қиындыққа мойынсұнбайтын, күрескер, батыл адамдар            

Алқызыл түс
Биязылық пен жылылық түсі. Бұл түс позитивті ойлау мен жақсылыққа ұмтылуға шақырады. Әңгімелесушілер арасындағы ұяңдықты жояды. Кейбір кезде тіпті шаттық сезімге бөлейді.

Ақ түс – таза парақ, онда әлі де талай тарих жазылады. Пәктік, тазалық нышаны. Ақ түс әділдікті білдіреді. Еш бояуы жоқ ақ түс кіршіксіз сезімді көрсетеді. Пәк қалыңдықтар ақ көйлекті осы себеппен де киеді.

Сары түс – жеңілдік пен қуанышты, сабырсыздықты, нұр сәулені білдіреді. Қуаныштың, күн шапағатының нышаны. Сары түс адамды болашаққа бағыттайды, жаңалыққа талпындырады, заманауилыққа, дамушылыққа құштар етеді.

Қара түс – абсолютті шекара, өмірдің тоқтайтындығының белгісі. Ол ғайып болу, өлім ойын көрсетеді. Қара түс – соңы, енді ештеңе болмайтындықтың нышаны. Десе де, қара түсті таңдаған адам тағдыр ағысына қарсы тұра алады.

Күлгін түс - адамның тілегені мен қиялындағысы ақиқатқа айналады деген үміттің нышаны. Асыл арман мен көркем қиялдың түсі. Бұл түсті таңдағандар тек өзгелерді таң қалдырғысы немесе сүйсіндіргісі келмейді, өзін де таң қалдырғандығын қалайды. Сондай–ақ, бұл түсті  мектеп оқушылары, аяғы ауыр әйелдер  таңдап жатады. Оларға әлем сиқырлы, бар нәрсеге қол жеткізуге болатындай болып көрінеді.       

Жасыл түс – еркіндікке деген жігерлікті, табандылықты, мақсаткерлікті, өзімшілдікті, «Мен» деп өзіне жоғары баға берушілікті білдіреді. Бұл түсті таңдағандар – өзінің құндылығына деген сенімді жоғарылатқысы келетіндер, айналасындағы адамдардан мақтаулар, жақсы пікірлер күтетін адмадар. Сондай-ақ, бұл түс тәкаппарлықтың нышаны. 

Бұл түс қиыншылықты жеңуге көмектеседі. Мінездегі тұрақтылық, еркіндік пен сабырлықтың көрінісі іспеттес. Қарым-қатынас жосығы мен тұрақтылығын ойлайтын адам көбіне осы түсті таңдайды. 
Кері әсері: жабырқау сезімін ушықтырады. Өзгелерден энергия іздеуге мәжбүрлейді. Екінші пландағы адам болуға итермелейді. 

Көк түс – жан тыныштығын, молшылықты, татулықты білдіреді. Ол адамдар мен қоғамды байланыстыратын негізгі дәнекер іспетті, бірлік, көпшілдік

Слайд 15Сергіту сәті:
«Сезімді суреттеймін».
3 студент ортаға шақырылады, сезім түрлері жазылған

карточкалардың біреуін таңдап алады. Студенттердің міндеті - сезімді сурет арқылы

көрсету және осы сезімге байланысты кішігірім қойылым көрсету. Уақыты: 7 минут. Уақыт аяқталған соң әр студент өз жұмыстарын көрсетеді: сурет, қойылым.
Сергіту сәті: «Сезімді суреттеймін».3 студент ортаға шақырылады, сезім түрлері жазылған карточкалардың біреуін таңдап алады. Студенттердің міндеті -

Слайд 17Жоспар
Ерік туралы түсінік .....................................................
Еріктің физиологиялық негіздері ..............................
Ерік сапалары .....................................

ЖоспарЕрік туралы түсінік .....................................................Еріктің физиологиялық негіздері ..............................Ерік сапалары .....................................

Слайд 18Ерік — адамның өз мінез-кұлкын саналы түрде меңгере алу қабілеті.

Адамды әр алуан әрекеттер мен іске бағыттайтын нәрсе,— мақсат қою,

соған талпыну. Мұны психологияда ниет (мотив, себеп) деп атайды.
Адамның мақсаты, қалауы, әр түрлі істерді орындауға ұмтылуы, жалпы алғанда, ниеттерінің, жиынтығы психологияда адам ниетінің өрісі делінеді. Басқаша айтқанда, бұл — адамнын бағдарлы әрекеті. Сонымен, адам ниетінің өрісіне оның саналы әрекеті, еріксіз істері, айқындалған істері, мақсаты, әлі жете анықталмаған істері де жатады. Ниеттерді орындауда тіршілік үшін маңызды да, мәні аз да істер кездесіп отырады. Ниет өрісі өзгергіш, әрі қозғалғыш, сондай-ақ сыртқы жағдайлардық өзгеріп отыруына орай айнымалы болып келеді. Алға қойған мақсатқа сәйкес ниеттің мазмұны да айқындала түседі. Осы тұрғыдан алғанда, адам ниетінің мәні жекеменшікті не менмендікті, өрісі тар тоғышарлықты не өрісі кең қоғамдық сипатты білдіреді. Адам ниетінің өрісі белгілі мақсатқа бағытталып, оның азаматтық қасиеті мен іскерлігін, адамгершілік сапаларынын өзгеруі мен тұр-сипатын білдіреді.
Әрбір жеке адамнық ерікті іс-әрекеттерінін өзіндік синаты бар. Бұл сипат қоғамдық манызды жұмыстарды орындау үшін мәні аз іс-әрекеттерді соған бағындырып, өзінін. жеке мақсатынан бас тартып отырады. Ерік — адамнын қарқынды іс-әрекетін білдіретін процесс. Сөйтіп, адамнын мінез-кұлкы мен әрқилы істерді орындауға үмтылуы маңызы зор, мақсатты істерді орындау-а бағытталады. Адам еркінін, көрінісі оныд саналы түрдегі іс-әрекетінен байқалады. Қиын-қыстау жағдайлардан жол тауып шығуға жетелейді, соны жұзеге асыруға қажетті құрал табады.
Тарихта болған белгілі адамдардыд өмір жолына назар аударсақ, олардың алға қойған мақсаттарын орындау үшін орасан зор күш жүмсап, рухтанып, қиыншылықты ерікті істерімен жеқіп шыққанын көреміз. Бұған мысал ретінде «Шығыстын, кос жүлдызы» атанған Әлия мен Мәншүктің Ұлы Отан соғысындағы ерлігін айтуға болады, Ел басына күн туған шақта туған жерге деген сүйіспеншілік осынау нәп-нәзік қазақ қыздарынын. бойына күш-жігер, рух берді. Олар ерлік пен батылдықтың" өшпес үлгісін көрсетіп, Отан үшін жанын пида етті. Бұл да — адам еркінің бір көрінісі.

Ерік

Ерік — адамның өз мінез-кұлкын саналы түрде меңгере алу қабілеті. Адамды әр алуан әрекеттер мен іске бағыттайтын

Слайд 19Ерiк əрекеттерiн орындауда адамның саналы əрi мақсатты қимыл-қозғалыстарын реттеушi екiншi

сигналдық жүйенiң маңызы орасан. Екiншi сигналдық жүйе адамның қозғалыс қуатын

арттырумен бiрге, барша психикалық процестерiнiң: ойлау, қиял, ес, зейiн, сезiм - бастау көзi. Осыдан, ырықты əрекет бас миы қабығының барша бөлiктерiнiң бiркелкi қызметiнiң нəтижесi ретiнде көрiнедi (И. П. Павлов).
 Еріксіз қозғалыстарда тумалық қасиет болса, ерікті қозғалыстар өмірде жүре-бара қалыптасады. И.М.Сеченовтан  кейін зерттеген И.В.Павлов болды.
И.В.Павлов: «... ерікті қозғалыстың механизмі жоғары нерв қызметінің барлық заңына бағынатын шартты ассоциациятивтік процесс» деп ерікті мидың уақытша байланыстар  принципінің заңына  орайлас түсіндіреді. Сонымен жалпы айтқанда  ерік дегеніміз – адамның өз мінез-құлқын меңгере алу қабілеті.

Ерiк əрекеттерiн орындауда адамның саналы əрi мақсатты қимыл-қозғалыстарын реттеушi екiншi сигналдық жүйенiң маңызы орасан. Екiншi сигналдық жүйе

Слайд 20Физиологиялық негізі
Е р і к
Еріктің әрекеттері

Физиологиялық негізіЕ р і кЕріктің әрекеттері

Слайд 21Ерік сапалары

Ерік сапалары

Слайд 22Қорытынды
Өмірде біз адамның қалай жұмыс істейтінін, оқитынын, тынығатынын, сүйікті ісімен

шұғылданатынын байқаймыз. Біз оның белгіленген мақсатқа жету жолында, ұзақ уақыт

талпынатынын, күш-жігер, ақыл-ойын жұмсайтынын, көптеген кедергілерден өтетінін, бойын кернеген сезімді тежеп отыратынын, шаттық пен қанағат әкелмейтін, бірақ қажетті іс үшін кейбір жағымды жайттардан бас тартатынын көреміз. Мұның бәрінде де адам еркі көрініс береді.
Ерік пайда болу үшін, ең алдымен, оны тудыратын себеп, түрткілер болу керек. Бұлар адмның мұқтаждықтарынан туындайды. Кісінің күн көруі, тіршілік ету үшін оған өзінің табиғи және рухани мұқтаждықтарын қанағаттандыру керек. Ол мақсат қоюдан басталады. Ал мақсат адам мұқтаждықтарын өтеу үшін пайда болып отырады. Қорыта айтқанда амал кезеңдері мынадай сатылардан өтіп отырады. Алдымен адам мақсат қойып соған жетуге ұмтылады. Мақсатқа жету барысында түрлі мүмкіншіліктерді түсіну қажет. Осыдан келіп түрлі ниет-тілектер пайда болады. Ниет-тілектер арасында өзара тартыс болып, қалау туындайды. Қалау мүмкіншіліктерін пайдалана отырып адам бір тоқтамға келіп, ақыр соңында шешім қабылдайды. Міне, сонда ғана адамның қалауы толығымен орындалып, мақсаты жүзеге асады.
Еріктік әрекет себептері сонымен адамның сыртқы ортамен белсенді қарым-қатынаста келуінен туындайды. Еріктің себепті болуы адамды қандай да қылыққа мәжбүрлеп, көндіруді білдірмейді. Адам табиғатынан қоршаған орта жағдайлары болмай, өз өмірін қолдай да, жалғастыра да алмайды. Ерік бостандығы – табиғат пен қоғамның жалпыланған заңдылықтарын терістеу емес, керісінше, адамның оларды жете танып, өз әрекетін соларға сай реттестіре білу.

ҚорытындыӨмірде біз адамның қалай жұмыс істейтінін, оқитынын, тынығатынын, сүйікті ісімен шұғылданатынын байқаймыз. Біз оның белгіленген мақсатқа жету

Слайд 23Топтық жұмыс:
Бірлескен іс – жақсы жетістіктерге жеткізеді. (Мультфильмнен үзінді)

Топтық жұмыс:  Бірлескен іс – жақсы жетістіктерге жеткізеді. (Мультфильмнен үзінді)

Слайд 24Топтық жұмыс:
Студенттерді үш топқа бөлу, түйінді мәселені шешу.

Мектеп жасына

дейінгі балаларда еріктің пайда болуы және ол қалай жүреді?
Мектеп жасына

дейінгі балаларда ерікін дамыту үшін тәрбиешілер қандай жұмыс атқарады және ата-аналар.
Адамның сезімі мен ерік күші бір-біріне бағынады ма?

Релаксация:

Топтық жұмыс:  Студенттерді үш топқа бөлу, түйінді мәселені шешу.Мектеп жасына дейінгі балаларда еріктің пайда болуы және

Слайд 25Ұлылардан ұлағат
Адамның жан дүниесінің шарықтап,жан-жақты жетілуінің қажетті шарты –сезімдердің байлығы.Сезімнің

қораш ,солғын болушығы – адамның өмірін де күңгірт мардымсыз етіп

жібереді.
Б.М Теплов
Біздің күллі амалымызды жарыққа шығаратын бір қабілет бар ,оның аты қайрат.
Жүсіппек Аймауытов
Сұлулық сезімдері адамның дұрыс ,сұлу ләззат ізденуіне , сұлу нәрсені сүюіне ,көріксіз нәрседен жиренуіне,хатта жақсылықққа ұмтылып ,жауыздықтан тиылуына көп көмек көрсетеді.
Мағжан Жұмабаев
Жаратылыстың құшағында ,меруерт себілген көк шатырдың астында .... . күнмен бірге күліп,түнмен бірге түнеріп,желмен бірге жүгіріп,алдындағы малымен бірге өріп сары сайдан далада туып өсетін қазақ баласының қиялы жүйрік , өткір,терең болуға тиісті.
Мағжан Жұмабаев
Қиялды тәрбиелеудің ең күшті шарасы ,оның тамаша мектебі – көркем әдебиетті оқу.
Б.М Теплов
Зейін –адамның жан дүниесіне енетін барлығы да өтетін бірден –бір есік
К.Д Ушинский
Ұжым әрқашан адамды көтеріп ,оны аяғынан нық тұрғызады .
Н.А Островский
Адам өміріндегі ең тамаша нәрсе –оның басқа адамдармен қарым қатынасы
А.Линкольн
Ұлылардан ұлағат	Адамның жан дүниесінің шарықтап,жан-жақты жетілуінің қажетті шарты –сезімдердің байлығы.Сезімнің қораш ,солғын болушығы – адамның өмірін де

Слайд 26ІҮ. Бекіту.
Ерік дегеніміз не?
Ерік әрекетінде қандай кедергілерді жеңуге туралы келеді?
Ерік

амалын талдау қандай кезеңдерге бөлінеді?
Адамның негізгі ерік сапаларын қандай?
Баланың еркін

тәрбиелеудің жолдары мен әдістері қандай?

ІҮ. Бекіту. Ерік дегеніміз не?Ерік әрекетінде қандай кедергілерді жеңуге туралы келеді?Ерік амалын талдау қандай кезеңдерге бөлінеді?Адамның негізгі

Слайд 27Үйге тапсырма:
Ерікті тәрбиелеу және дамыту 1-топ

2.Үйірме ,сыныптан тыс жұмыстарының

бала еркін дамытуда тигізер пайдасы 2-топ





Жоба дайындап келу ,қорғау
Үйге тапсырма:Ерікті тәрбиелеу және дамыту  1-топ2.Үйірме ,сыныптан тыс жұмыстарының бала  еркін дамытуда  тигізер пайдасы

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика