Разделы презентаций


Түбір мен қосымша

Содержание

Сабақтың мақсаты: 1) білімділік: Жаңа сөз жасалу жолы мен ерекшеліктерін

Слайды и текст этой презентации

Слайд 16 – сынып


Сабақтың тақырыбы: “Түбір және қосымша”


6 – сынып Сабақтың тақырыбы: “Түбір және қосымша”

Слайд 2

Сабақтың

мақсаты:






1) білімділік: Жаңа сөз жасалу жолы мен ерекшеліктерін өздігінен меңгеруіне мүмкіндік тудыру, ықпал ету, бағыт – бағдар беру. Теориялық білімдерін іс жүзінде қолдана білуге баулу.
2) дамытушылық: шығармашылық жұмыс арқылы оқушының сөздік қорын молайту, тілін дамыту, өз бетінше сөзжасаманың жасалу жолдарын ажырата білуге дағыдыландыру.
3) Тәрбиелік: Өзіндік пікір, әрекетке негізделген тұлғалық қасиеттерді сіңіре білуге баулу. Ана тілін қадірлеуге, білімділікке, сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:

Слайд 3Сабақтың түрі: Жаңа білім беру

Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап,

түсіндіру, ойын әдісі, шығармашылық жұмыс, жаттығу жұмысы.
Көрнекілігі: интерактивті тақта мүмкіндіктерін

пайдалану, ағаш, жеміс – жидектер.

Пәнаралық байланыс: халық ауыз әдебиетімен, халық педагогикасымен байланыс, әдебиет.

Сабақтың түрі: Жаңа білім беру Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, ойын әдісі, шығармашылық жұмыс, жаттығу жұмысы.Көрнекілігі:

Слайд 4Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
1) Жаттығу жұмысын тексеру
2)“Ғажайып

бақ” ойыны арқылы үй тапсырмасын пысықтау
ІІІ. Жаңа сабақ
Жаттығумен жұмыс
V.

Сергіту сәті
“Орамал тастау” ойыны
VI. Шығармашылық жұмыс
VII. Сабақты қорытындылау
“Семантикалық карта”
VIII. Бағалау
IХ. Үйге тапсырма




Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңіІІ. Үй тапсырмасын сұрау1) Жаттығу жұмысын тексеру2)“Ғажайып бақ” ойыны арқылы үй тапсырмасын пысықтау ІІІ.

Слайд 5
Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды түгелдеп, назарларын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.


2. Сыныптың оқушыларын үш топқа бөлу.

Ұйымдастыру кезеңі:Оқушыларды түгелдеп, назарларын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. 2. Сыныптың оқушыларын үш топқа бөлу.

Слайд 6Сыныпты үш топқа бөлу
“Жұрнақ”
тобы
“Жалғау”
тобы

“Сөзжасам”
тобы

Сыныпты    үш топқа бөлу“Жұрнақ”тобы“Жалғау”тобы “Сөзжасам”тобы

Слайд 7
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

1. Жаттығуды пысықтау
2. Теориялық сұрақтар:
а)

Сөзжасам дегеніміз не?
б) Сөздер қалай жасалады?


ІІ. Үй тапсырмасын сұрау 1. Жаттығуды пысықтау2. Теориялық сұрақтар: а) Сөзжасам дегеніміз не? б) Сөздер қалай

Слайд 81
3
7
6
9
10
5
2
11
4
8
12
Кім жылдам? “Ғажайып бақ” ойыны













Алға

137691052114812 Кім жылдам? “Ғажайып бақ” ойыныАлға

Слайд 9Сұраққа

Түбір сөз дегеніміз не?

4 – сұрақ



Сөзжасам дегеніміз не?
1 – сұрақ
Сұраққа

СұраққаТүбір сөз дегеніміз не?4 – сұрақСөзжасам дегеніміз не?1 – сұрақСұраққа

Слайд 102 – сұрақ

Сөздер қалай жасалады?
Сұраққа

2 – сұрақСөздер қалай жасалады? Сұраққа

Слайд 113 – сұрақ
Сөздер тұлғасына қарай нешеге бөлінеді?
Қазақтың ұлттық киімдерін атаңдар
.
Сұраққа

3 – сұрақСөздер тұлғасына қарай нешеге бөлінеді?Қазақтың ұлттық киімдерін атаңдар.Сұраққа

Слайд 125 – сұрақ

Туынды сөз дегеніміз не?
Сұраққа
4 – сұрақ

Түбір

сөз дегеніміз не?
Сұраққа

5 – сұрақТуынды сөз дегеніміз не? Сұраққа 4 – сұрақТүбір сөз дегеніміз не?Сұраққа

Слайд 13 1 – сұрақ


Сөзжасам дегеніміз не?

Сұраққа
1 – сұрақ
Туынды сөз дегеніміз не?


5 – сұрақ
Сұраққа

1 – сұрақ Сөзжасам дегеніміз не?Сұраққа1 – сұрақТуынды сөз дегеніміз не? 5 – сұрақСұраққа

Слайд 146 - сұрақ
Сұраққа
Туынды сөз дегеніміз не?
Суретке қарап сөйлем құра

6 - сұрақСұраққаТуынды сөз дегеніміз не?Суретке қарап сөйлем құра

Слайд 15
8 – сұрақ
Жуан және жіңішке дауыстылар дегеніміз

не? Оларға қай дыбыстар жатады?

Сұраққа
Сұраққа
Қосымша нешеге бөлінеді?
7 – сұрақ

8 – сұрақ  Жуан және жіңішке дауыстылар дегеніміз не? Оларға қай дыбыстар жатады?СұраққаСұраққаҚосымша нешеге бөлінеді?7

Слайд 162 – сұрақ

Сөздер қалай жасалады?


Сұраққа
Дара сөз


дегеніміз не?
8 – сұрақ
Сұраққа

2 – сұрақСөздер қалай жасалады?   СұраққаДара сөз дегеніміз не?8 – сұрақСұраққа

Слайд 179 – сұрақ
Ашық және қысаң дауыстылар
дегеніміз не? Қай дыбыстар

жатады?

Сұраққа
9 – сұрақ



Күрделі сөз дегеніміз не?
Сұраққа

9 – сұрақ Ашық және қысаң дауыстылардегеніміз не? Қай дыбыстар жатады?Сұраққа9 – сұрақКүрделі сөз дегеніміз не?Сұраққа

Слайд 1810 – сұрақ

Еріндік және езулік дауыстылар дегеніміз не? Оларды ата.
Сұраққа
10

– сұрақ

Қос сөздер
қалай жасалады?
Сұраққа

10 – сұрақЕріндік және езулік дауыстылар дегеніміз не? Оларды ата.Сұраққа10 – сұрақҚос сөздер қалай жасалады?Сұраққа

Слайд 19
.
11 – сұрақ

Сұраққа
Біріккен сөздер қалай жасалады?
Біріккен сөздер қалай

жасалады?
11 – сұрақ
Сұраққа

.11 – сұрақ СұраққаБіріккен сөздер қалай жасалады?Біріккен сөздер қалай жасалады?11 – сұрақСұраққа

Слайд 20 12 – сұрақ
Қатаң дауыссыз дыбыстар дегеніміз не? Оларға қандай

дыбыстар жатады?
Сұраққа
Тіркесті сөздер қалай жасалады?
12 – сұрақ
Сұраққа

12 – сұрақ Қатаң дауыссыз дыбыстар дегеніміз не? Оларға қандай дыбыстар жатады?СұраққаТіркесті сөздер қалай жасалады?12 – сұрақСұраққа

Слайд 21
ІІІ. Жаңа сабақ


Түбір дегенгіміз – сөздің бөлшектеуге келмейтін

ең
түпкі мағыналы бөлігі. Ал, қосымша дегеніміз түбірге жалғанатын бөлшектер.

Қосымша жұрнақ және жалғау болып екіге бөлінеді. Жұрнақ сөзден сөз тудырады және сөзді түрлендіреді. Жұрнақ өзі жалғанған сөздің мағынасын өзгертеді, жалғау байланыстырады. Жұрнақ сөз тудырушы және сөз түрлендіруші болып екіге бөлінеді.
Еш қосымшасыз түбір күйіндегі сөз негізгі түбір, жұрнақ арқылы жасалған сөз туынды түбір деп аталады.
Жалғау - сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша. Жалғаудың төрт түрі бар. Олар: көптік жалғауы, тәуелдік жалғауы, септік жалғауы және жіктік жалғауы
 





ІІІ. Жаңа сабақ  Түбір дегенгіміз – сөздің бөлшектеуге келмейтін ең түпкі мағыналы бөлігі. Ал, қосымша дегеніміз

Слайд 22Қосымша

Қосымша

Слайд 23Жұрнақ


Сөз тудырушы жұрнақ






Спорт+шы; ән+ші; би+ші
Спорт деген заттық ұғымды білдіріп

тұрған сөзге жалғанған –шы мамандық иесін, белгілі спорт түрімен айналысатын

адам туралы жаңа ұғымды тудырады.




Сөз түрлендіруші жұрнақ

Көк+шілтім (-ілдір); оқы+ды;
Көк деген заттың сынын білдіретін сөзге жалғанған –шілтім жұрнағы сөзге жаңа мағына үстемейді, мұнан жаңа сөз тумайды, тек сәл мағына түрленеді. Біз бояу түсінің реңі сәл ауысатынын сезінгенімізбен, жалпы түс өзгермейтінін байқаймыз.

.

ЖұрнақСөз тудырушы жұрнақ Спорт+шы; ән+ші; би+шіСпорт деген заттық ұғымды білдіріп тұрған сөзге жалғанған –шы мамандық иесін, белгілі

Слайд 24





ІV. Сабақты бекіту

Жаттығумен жұмыс
49 –

жаттығу
Берілген сөздерден жұрнақ жалғану арқылы туынды сөздер жасап,

дәптерлеріңе жазыңдар.
Үлгі: сый-лы,...
Сый, күз, қыс, көктем, сауық, от, темір, тәрбие, бақыт, ағайын, жақ.

50 – жаттығу
Оқып шығып, сөйлемдердегі қарамен жазылған сөздерді құрамына қарай талдаңдар. Қосымшаның түрін (жұрнақ па, жалғау ма) ажыратыңдар.
Ата – анадан, есті, білгені, көргені, білімді, адамға

ІV. Сабақты бекітуЖаттығумен жұмыс49 – жаттығу  Берілген сөздерден жұрнақ жалғану арқылы туынды

Слайд 25






V Сергіту сәті

Бұл қай сөздер?

1. Ж – дан басталса, жыл мезгілі
Қ – дан басталса, онда ол құс белгілі
Ол қай сөздер?

2. А дыбысымен айтылса, негізгі мүше,
А егер де Е – ге алмасса,
Есептік сан есім, сұрауы – неше?
Бұл қай сөз?

3. Қ – дан басталсам,
Маған қарап сабақ айтпады,
П – дан басталсам,
Маған балалар жүгін артады.

4. Фонетикалық екі ұғым бірі мен бірі сыбайлас,
Бірі айтылады да естіледі,
Екіншісі – жазылады да көрінеді

5. Өз құрамындағы үш буын, жеті әріп, жалпы қарауындағы әріптері
құрамындағыдан алты есе көп.






V Сергіту сәті

Слайд 26VI. Шығармашылық жұмыс

Оқушыларға “Ана –өмірдің гүлі” тақырыбына

шағын шығарма жаздыру.
(Өзім дайындаған той туралы

бейне сюжетті оқушыларға бағыт – бағдар беру үшін көрсету).
VI. Шығармашылық жұмыс   Оқушыларға “Ана –өмірдің гүлі” тақырыбына шағын шығарма жаздыру.   (Өзім дайындаған

Слайд 27VII. Сабақты қорытындылау
Семантикалық карта




VII. Сабақты қорытындылауСемантикалық карта

Слайд 28VII. Сабақты қорытындылау
Семантикалық картаның дұрыс жауабы




VII. Сабақты қорытындылауСемантикалық картаның дұрыс жауабы

Слайд 29Қай топ жеңіске жетті?

Қай топ жеңіске жетті?

Слайд 30VIII. Балаларды бағалау

VIII. Балаларды бағалау

Слайд 31ІХ. Үйге тапсырма
51 – жаттығу
Төмендегі сөздерге қосымшалар жалғап, сөйлем құрап

жазыңдар.

52 – жаттығу
Жұрнақ арқылы туынды сөз жасаңдар.

ІХ. Үйге тапсырма51 – жаттығуТөмендегі сөздерге қосымшалар жалғап, сөйлем құрап жазыңдар.52 – жаттығуЖұрнақ арқылы туынды сөз жасаңдар.

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика