Разделы презентаций


Арифметикалы? прогрессияны? n-ші м?шесіні? формуласы (9 сынып)

Содержание

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару Мақсаты: Білімділік: арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің анықтамасын есеп шығаруда қолдана білу; Тәрбиелілік: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1«Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесі формуласына есептер шығару» Өткізуші -зерттеуші:математика пәнінің

мұғалімі Еспентаева К.К.
Жаңақала мектеп-гимназиясы


Lesson Study үдерісі бойынша тізбектелген сабақтар топтамасы

бойынша №1 сабақ
Сабақтың тақырыбы:

Жаңақала, 2015 ж.

«Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесі формуласына есептер шығару»  Өткізуші -зерттеуші:математика пәнінің мұғалімі Еспентаева К.К.Жаңақала мектеп-гимназиясыLesson Study үдерісі

Слайд 2Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару
Мақсаты:
Білімділік:

арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің анықтамасын есеп шығаруда қолдана білу;

Тәрбиелілік: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білуге, өз білімін көрсете алу қасиетін ашуға;
Дамытушылық: Өз бетінше жұмыс жасап, ізденуге, шығармашылықпен еңбек етуге баулу.
Сабақ түрі: Жүйелеу, қайталау сабағы.
Әдіс – тәсілдері: Блум таксономиясы 7 модуль аясында.
Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару Мақсаты:  Білімділік: арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің анықтамасын есеп шығаруда

Слайд 3Блум таксономиясы
I . Білу
II . Түсіну
III . Қолдану, талдау
IV. Жинақтау,

бағалау

Блум таксономиясыI . БілуII . ТүсінуIII . Қолдану, талдауIV. Жинақтау, бағалау

Слайд 4Сабақ барысы
Ұйымдастыру бөлімі
Үй жұмысын тексеру
Дағдыны қалыптастыру
Үйге тапсырма
Сабақты қорытындылау

Сабақ барысыҰйымдастыру бөліміҮй жұмысын тексеруДағдыны қалыптастыруҮйге тапсырмаСабақты қорытындылау

Слайд 5Тарихи шолу
Прогрессия – (латын сөзі) өрлеу, ілгері

қозғалыс. Прогрессиялар мен тізбектер жөніндегі ілімнің алғашқы нысандары мысырлықтар мен

вавилондықтардан басталады.
Грек математиктерін прогрессияның көпбұрыш сандарымен байланысы қызықтырды. Ежелгі Греция жазбаларында мынадай қосындыларды кездестіруге болады.

1=12
1+3=22
1+3+5=32
1+3+5+7=42

Тарихи шолу   Прогрессия – (латын сөзі) өрлеу, ілгері қозғалыс. Прогрессиялар мен тізбектер жөніндегі ілімнің алғашқы

Слайд 6 I. Білу
“Қайталау – оқу айнасы”
1) Арифметикалық прогрессия дегеніміз

не?
2) Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырмасы дейміз ?
3)

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы.
4) Арифметикалық прогрессияның негізгі қасиеті қандай ?
5) 2000; 2005;2010; 2015;... -тізбегі, арифметикалық прогрессия бола ма ?

Есептер: 1) а1=7; d=4; a10=?
2) a1=24; d=-8; a11=?
3) a1=-32; d=5; a21=?

I. Білу“Қайталау – оқу айнасы” 1) Арифметикалық прогрессия дегеніміз не? 2) Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырмасы

Слайд 7ІІ. Түсіну
“Ұшқыр ойдан-ұтымды жауап”
1) Сан тізбегі дегеніміз не

? Олардың түрлерін ата
2) Сан тізбегінің берілу тәсілдерін ата.
3)

Сан тізбегінің реккуренттік тәсілі, аналитикалық тәсілден қандай айырмашылығы бар?
4) Фибоначчи сандарын білесің бе? Ол тізбектің қай түріне жатады ?




Кестені толтыр.

ІІ. Түсіну “Ұшқыр ойдан-ұтымды жауап” 1) Сан тізбегі дегеніміз не ? Олардың түрлерін ата2) Сан тізбегінің берілу

Слайд 8Фибоначчи сандары
1202 жылы итальян математигі Леонардо Фибоначчи өзінің

“Абак туралы” кітабында мынадай:
1; 1; 2; 3; 5; 8;

13; 21; 34; 55; 89; ...
тамаша сандық тізбегін ұсынды. Осы тізбектің кескіні спираль түрде болып келеді және заңдылығы айналадағы табиғатта кездеседі.
Фибоначчи сандары1202 жылы итальян математигі Леонардо Фибоначчи өзінің  “Абак туралы” кітабында мынадай: 1; 1; 2; 3;

Слайд 9Сергіту сәті

Сергіту сәті

Слайд 10III. Қолдану, талдау
Математикалық лото


1) 1; 3;

5; 7;… берілсе, онда a1,d-?
2) Арифметикалық прогрессия cn= 11n-78

формуласымен берілсе, с10 тап.
3) a1=-2; d=0,2; a9-?
4) a5=-9,1; a12=7; d-?
5) a1=2; d=0,1; n=5; an-?
6) 47 саны an=5n-3 арифметикалық прогрессияның мүшесі бола ма?
7) cn= 93-7n формуласымен берілсе, бірінші теріс мүшесін тап.
8) –1/2 және -1/6 сандарының арасында тұратын төрт санды тап.
9) Егер a1 =1 болса, an+1 =an +5n, тізбегінің a4 мүшесі неге тең?
10) Егер a+3,6+log464+0,4 cан тізбегі арифметикалық прогрессия құрайтын болса, онда а неге тең?

III. Қолдану, талдау Математикалық лото  1) 1; 3; 5; 7;… берілсе, онда a1,d-? 2) Арифметикалық прогрессия

Слайд 11IV. Жинақтау
Оқушылардың әзірлеген жұмыстарын тыңдап талқылау.
«Сандар тізбегі туралы» - Нағымов

Жігер
«Арифметикалық прогрессия тұрмыста» баяндамашы Нагимова Акнурлы.
«Прогрессияның дамуына үлес қосқан математиктер»

баяндамашы Төлеуова Айсасн
IV. ЖинақтауОқушылардың әзірлеген жұмыстарын тыңдап талқылау.«Сандар тізбегі туралы» - Нағымов Жігер«Арифметикалық прогрессия тұрмыста» баяндамашы Нагимова Акнурлы.«Прогрессияның дамуына

Слайд 12Сабақты қорытындылау
Оқушы білімін бағалау Блум таксономиясы бойынша

Үйге тапсырма: ІІ тарау

§10, № 182, 183

Сабақты қорытындылауОқушы білімін бағалау Блум таксономиясы бойыншаҮйге тапсырма: ІІ тарау §10, № 182, 183

Слайд 13Пайдаланған әдебиеттер:
ҚР Білім заңы. Алматы, 2006
МАН І, ІІІ деңгей www.cpm.kz
Пидкасистый

П.И., Коротяев Г.И. Организация деятельности ученика на уроке. М.Знание, 1985
Әбілқасымова

А., Бекбоев И. Алгебра -9 Мектеп, 2009
Алгебра -9 әдістемелік нұсқау
Әбілқасымова А, Жұмағұлова З Алгебра -9 Дидактикалық материалдар: Мектеп, 2009

Пайдаланған әдебиеттер:ҚР Білім заңы. Алматы, 2006МАН І, ІІІ деңгей www.cpm.kzПидкасистый П.И., Коротяев Г.И. Организация деятельности ученика на

Слайд 14Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика