Разделы презентаций


Ма?ал-м?телдер- халы? даналы?ы

Содержание

Сабақтың мақсаты:А) Білімділік: Мақал-мәтелдер халықтың рухани қазынасы екендігі, олардың өзара ұқсастығы мен ерекшеліктерін, мақалдың ғибраттық, өсиеттік мәні, мәтелдің ишара, меңзеу тұрғысында қолданатындығын түсіндіру;Ә) Дамытушылық: Тіл байлықтарын, ойлау қабілеттерін өз беттерінше салысыру,

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Ашық сабақ
5 – сынып
Мақал-мәтелдер

Ашық сабақ5 – сыныпМақал-мәтелдер

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
А) Білімділік: Мақал-мәтелдер халықтың рухани қазынасы екендігі, олардың өзара

ұқсастығы мен ерекшеліктерін, мақалдың ғибраттық, өсиеттік мәні, мәтелдің ишара, меңзеу

тұрғысында қолданатындығын түсіндіру;
Ә) Дамытушылық: Тіл байлықтарын, ойлау қабілеттерін өз беттерінше салысыру, қорытынды жасау және таным белсенділіктерін дамыту;
Б) Тәрбиелік: Мақал-мәтелдерді орынды пайдалана білуге, ұшқыр ойлы сөйлеуге,ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:А) Білімділік: Мақал-мәтелдер халықтың рухани қазынасы екендігі, олардың өзара ұқсастығы мен ерекшеліктерін, мақалдың ғибраттық, өсиеттік мәні,

Слайд 3Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу;

2. Оқушыларды түгендеу;

3. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау.

Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен сәлемдесу;2. Оқушыларды түгендеу;3. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау.

Слайд 5Қайырлы күн, достым,
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз,
Кілең «бестік» болсын!

Қайырлы күн, достым,Сәттілікке толсын!Біздің алар бағамыз,Кілең «бестік» болсын!

Слайд 6Үй тапсырмасын сұрау
Мақал дегеніміз не?

2. Мәтел дегеніміз не?

3. Мақал мен

мәтел арасындағы айырмашылық қандай?

Үй тапсырмасын сұрауМақал дегеніміз не?2. Мәтел дегеніміз не?3. Мақал мен мәтел арасындағы айырмашылық қандай?

Слайд 8Жаңа білімді меңгерту кезеңі
Мақал-мәтелдердің негізгі белгілері:



Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйінін

білдіріп, тұжырым жасайды.
Мағынасы ашық болдмай, ишарамен, тұспалмен айтылады.
Екеуі де белгілі

бір түйінді береді.

Мақал

Мәтел

Жаңа білімді меңгерту кезеңіМақал-мәтелдердің негізгі белгілері:Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйінін білдіріп, тұжырым жасайды.Мағынасы ашық болдмай, ишарамен, тұспалмен

Слайд 9Мақал-мәтелдердің ерекшеліктері

Мақал-мәтелдердің ерекшеліктері

Слайд 10Практикалық дағды кезеңі
I саты ( Оқушылық деңгей)
Бірнеше сөздер беріледі: Ана,

еңбек, дос, ел.
Мақал-мәтелдер құрап, оларды қатыстырып, бір-екі сөйлеммен өз сезімдеріңді

білдіріңдер.
Практикалық дағды кезеңіI саты ( Оқушылық деңгей)Бірнеше сөздер беріледі: Ана, еңбек, дос, ел.Мақал-мәтелдер құрап, оларды қатыстырып, бір-екі

Слайд 11II саты ( Алгоритмдік деңгей)
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қой

және сол сөзді үш тілде айтып бер.

1) ... тас

жарады,
Тас жармаса бас жарады.
2) Таяқ еттен өтеді,
... сүйектен өтеді.
3) ... таумен кездеспейді,
Адам адаммен кездеседі.
4) ... көпті жау алмайды,
Ақылы көпті дау алмайды.
5) ... қылды қақ жарған.
II саты ( Алгоритмдік деңгей)Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қой және сол сөзді үш тілде айтып бер.1)

Слайд 12III деңгей ( Ізденімдік деңгей )
А) 125-жаттығу. Мақалдарды бір бөлек,

мәтелдерді бір бөлек көшіріп жазыңдар.

ә) «Жылдам жауап»  ойыны. Сәйкестендіру тесті

           

Еңбек түбі –                                       Зейнет
            Бейнет түбі –                                      Береке
            Ұрлық түбі –                                      Бұлақ
            Сөз анасы –                                        Қорлық
            Су анасы —                                          Құлақ
III деңгей ( Ізденімдік деңгей )А) 125-жаттығу. Мақалдарды бір бөлек, мәтелдерді бір бөлек көшіріп жазыңдар.ә) «Жылдам жауап» 

Слайд 13IV саты ( Шығармашылық деңгей )
Екі қатарға тапсырмалар беріледі.

І қатар – Ата – ана
                                                    ІІ қатар – Еңбек
                                                     

Тірек сөздер мен сөз тіркестері, мақал – мәтелдер.
Ата – ана тақырыбына: аялы алақан, мейірім, парыз, сәби тілегі, «Қыздың ұяты — шешеге», «Шеше көрген тон пішер».

Еңбек тақырыбына: еңбек ету, маңдай тер, мақсат қою, «Еңбек түбі — береке», «Ердің атын – еңбек шығарар».
IV саты ( Шығармашылық деңгей )Екі қатарға тапсырмалар беріледі.

Слайд 14Үй тапсырмасы
1. 134-жаттығу.
2. Ережелерді қайталау.

Үй тапсырмасы1. 134-жаттығу.2. Ережелерді қайталау.

Слайд 15Бағалау

Смайлик фишкалар арқылы бүгінгі сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалаймын.

БағалауСмайлик фишкалар арқылы бүгінгі сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалаймын.

Слайд 16НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!
Қош сау
болыңыздар!!!

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА  РАХМЕТ! Қош сау болыңыздар!!!

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика