Слайд 1
Сабақтың тақырыбы:
Қанағат, Рақым ойлап қой!
Слайд 2Құндылық:
ішкі жан тыныштығы
Қасиеттер:
адамгершілік қасиет тұрғысынан қанағат, рақым ұғымдарының мәнін ашу, ішкі
жан тыныштығын сезіндіру.
Слайд 3
Мақсаты:
Адамгершілік қасиет тұрғысынан қанағат, рақым ұғымдарының мәнін
ашу.
Слайд 4
Міндеті:
Білімділігі: - қанағат, қанағатсыздық ұғымдарын салыстыра отырып,
ұғындыру;
Дамытушылығы: - еліктіретін, қызықтыратын дүниеге өз сезімдерін тежеп, ойына, іс
- әрекетіне сыни көзбен қарауын дамыту;
Тәрбиелілігі: - оқушылардың өз қанағат сезімдерін басқара алуын тәрбиелеу.
Слайд 5
Сабақтың жүрісі
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Тыныштық сәті.
2. Үй тапсырмасын.
3. Дәйексөз
4. Әңгімелесу, өсиет әңгіме.
5.
Сергіту сәті.
6. Шығармашылық жұмыс.
7. Қорытындылау, үй тапсырмасын беру.
Слайд 7
Дәйексөз
Игілікке жетудің бір көзі-еңбек пен қанағат.
Мақал
«Бар екен
деп аспа, жоқ екен» деп саспа.
Мақал
Слайд 8
Қанағатшылдыққа ұмтылу-барлық адамзатқа тән қасиет, бірақ ол қасиет адам бойында
үнемі туа біткеннен бола бермейді.Адамгершілікке, қанағатшылдыққа өз болмысын шектей алатын
адамдар ғана қол жеткізеді.Өзін-өзі үнемі рухани жағынан жетілдіріп, әлеуетін көтеріп отыратын адам рухы биік адам деңгейіне жетеді.
Иманнан бастау алатын адам мейірім, рақым, қанағатшылдық, ізгілік, сабырлылықғ төзім, кешірім, зиялылық, т.б. Адамгершілік қасиеттердің тоғысатын жері ол-парасаттылық.Адамды басқаға танытатын да, өзгемен табыстыратын да осы-парасаты.
Слайд 9
Адамның барға риза
болып, місе тұтуынан, нысаптан шықпай, нәпсіге ермеуінен қанағатшылдық қасиеті көрінеді.Бойына
қанағатшыл қасиет дарыған адам өмірде кішіпейіл, қарапайым болады әрі қолдағы барына, қол жеткізген табыстарына разы болып, шүкіршілік етеді.Қанағатшылдық ашкөзділікке жол бермей, біреудің байлығына, дүниесіне сұғанақтық жасаттырмайды.Сондықтан хылық: «Адамды қанағат аздырмайды», - дейді.
Қанағат ету- жетіспеушілікке, таршылыққа төзіп шыдау емес, ақылға сүйеніп, өзін-өзі тежеп, құнығудан бас тарту.
Слайд 11Сұрақтар:
Байдың жан тыныштығын таба алмауының себебі неде деп ойлайсыз?
Данышпанның әрекетін
қалай бағалар едіңіз?
Өсиет әңгімеден қандай ой түйдіңіз?
Слайд 13
Тапсырма: Қанағат, қанағатсыздық ұғымдары
тақырыбын қорғау.
.
Шығармашылық
тапсырма
1. Сурет салу.
2. Өлең құрастыру.
3. Сахналық көрініс.
Слайд 14
Үйге тапсырма:
«Ынсап сайын береке» тақырыбына эссе
жазу.
Слайд 15Мейірімді болайықшы, ағайын
Көктем етіп көркейтсе де маңайын,
Көріп жүрсіз өкпешілдің талайын.
Өшігуді
қояйықшы өзгеге,
Кешірімді болайықшы, ағайын!
Көк нөсерін көл етсе де жауындар,
Көк пен
жерді сел етсе де дауылдар.
Пейілдерді пенделікпен тарылтпай,
Мейірімді болайықшы, бауырлар!
Слайд 16Болашаққа қол ұстасып барайық,
Ақиқаттың ауылын іздеп табайық.
Кішірейіп кетпес ғазиз басымыз,
Кішіпейіл
болайықшы, халайық!
Ел болғанмен емеспіз ғой онша көп,
Сонда дағы бөлінумен шаршап
ек.
Өзімізге қалайтұғын нәрсені,
Тілейікші өзгеге де, болса деп!